Επιδομα διαγνωση σχιζο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11

    Επιδομα διαγνωση σχιζο;

    Πριν 2 χρονια νοσηλευτηκα σε δημοσια κλινικη για 2 εβδομαδες με διαγνωση μια ελαφρα διαταραχη προσωπικοτητος. Πλεον ψυχιατρος δημοσιου και διευθυντης κλινικης μου ειπε οτι θα μου βαλει σχιζοφρενεια και δε ξερω αν θα γραψει φαρμακα γιατι μεχρι στιγμης δεν εχω παρει. Ειμαι 30 ετων ανασφαλιστος.

    Αρκουν αυτα τα δυο δικαιολογητικα για επιδομα ή μπορει να το αρνηθουν; Πρεπει να γραφει και προγνωση στη διαγνωση;

    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πλέον τα επιδόματα τα δίνουν πιο δύσκολα. Στα συν σου είναι οτι νοσηλεύτηκες σε δημόσια κλινική.
    Τώρα αν θες να πάρεις παράτυπα επίδομα χωρίς να πάσχεις πραγματικά από σχιζοφρένεια δεν το γνωρίζω.
    Εγώ σου προτείνω πρώτα να δεις τι είναι αυτό που σε βασανίζει και να έχεις μια σωστή διάγνωση.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    yella χωρις να παιρνεις φαρμακα δεν νομιζω να γινεται τιποτα, τα φαρμακα τα παιρνεις απο φαρμακειο νοσοκομειο τσαμπα δεν χρειαζεται να πληρωσεις η να εχεις ασφαλεια, εγω τα παιρνω απο νοσοκομειο.
    στη διαγνωση γραφει τα φαρμακα που παιρνεις, αμα δε παιρνεις τη διαγνωση να σου γραψουν?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Δεν αποκλειεται να μου γραψει και φαρμακα. Ειπε οτι ειναι και μεταξυ σχιζοτυπης διαταταχης προσωπικοτητος αλλα σιχαινομαι τις δ.π. και δεν ειμαι τετοιος. Να φανταστειτε για βεβαιωση υγειας πηγα επειδη τη χρειαζομουν ως δικαιολογητικο και μαθαινω οτι ειμαι σχιζοφρενης! Γιατι να στερηθω το δικαιωμα που ηθελα λογω σοβαρου προβληματος υγειας αλλα να ειναι ανηθικο να παρω επιδομα; Απο την αλλη αν με χαρτια 2 διευθυντων κλινικων μπορει η επιτροπη να μη δωσει επιδομα δε θα το επιχειρησω. Γι αυτο ρωτησα.

  5. #5
    Πήγες να πάρεις κάποιο δικαιολογητικό και δεν στο έδωσαν επειδή σου διέγνωσαν σχιζοφρένεια. Και μάλιστα στην διέγνωσαν 2 διευθυντές κλινικών και δεν σου πρότειναν καμία αγωγή;
    Δεν τους ζήτησες να σου εξηγήσουν τί θα κάνεις από δω και πέρα, πώς θα παρακολουθείσαι;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πάσχω από σχιζοφρένεια και δεν έχω περάσει από επιτροπή για να σου πω συγκεκριμένα τι χρειάζεται και τι κοιτάνε.
    Αυτό που γνωρίζω είναι ότι χρειάζεται ο φάκελος από το νοσοκομείο με το ιστορικό σου και την αγωγή σου.
    Γνωρίζω επίσης οτι έχουν αυστηροποιηθεί τα κριτήρια για να δώσουν κάποιο επίδομα.
    Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον ειδικό επι του θέματος όπως έναν γιατρό.

    Δεν είναι ανήθικο να παίρνει κάποιος επίδομα για πραγματικό πρόβλημα υγείας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Yella View Post
    Δεν αποκλειεται να μου γραψει και φαρμακα. Ειπε οτι ειναι και μεταξυ σχιζοτυπης διαταταχης προσωπικοτητος αλλα σιχαινομαι τις δ.π. και δεν ειμαι τετοιος. Να φανταστειτε για βεβαιωση υγειας πηγα επειδη τη χρειαζομουν ως δικαιολογητικο και μαθαινω οτι ειμαι σχιζοφρενης! Γιατι να στερηθω το δικαιωμα που ηθελα λογω σοβαρου προβληματος υγειας αλλα να ειναι ανηθικο να παρω επιδομα; Απο την αλλη αν με χαρτια 2 διευθυντων κλινικων μπορει η επιτροπη να μη δωσει επιδομα δε θα το επιχειρησω. Γι αυτο ρωτησα.
    Aνετα σου δινουν επιδομα με διαγνωση σχιζοφρενειας και μαλιστα με νοσηλεια σε ψυχιατρικη κλινικη και επισης με διαγνωση απο 2 διευθυντων κλινικων και απο δημοσια κλινικη αμα κανεις τα χαρτια σου στο ΚΕΠΑ θα το παρεις οπωσδηποτε και θα εχεις δωρεαν προσβαση σε φαρμακα χωρις να πληρωνεις την παραμικρη συμμετοχη.Εγω αυτο που δεν καταλαβα απο τα λεγομενα σου την εχεις οντως αυτη τη διαγνωση η στην εγραψε για να σε βοηθησει να παρεις επιδομα γιατι με οποιαδηποτε διαταραχη προσωπικοτητας δεν παιρνεις επιδομα.νομιζω σε καλυψα στις ερωτησεις, αν θελεις προαιρετικα τι συμπτωματα ειχες που σε οδηγησαν στην κλινικη και πως αντεχεις χωρις φαρμακα αν οντως εχεις σχιζοφρενεια?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Πήγες να πάρεις κάποιο δικαιολογητικό και δεν στο έδωσαν επειδή σου διέγνωσαν σχιζοφρένεια. Και μάλιστα στην διέγνωσαν 2 διευθυντές κλινικών και δεν σου πρότειναν καμία αγωγή;
    Δεν τους ζήτησες να σου εξηγήσουν τί θα κάνεις από δω και πέρα, πώς θα παρακολουθείσαι;
    Ο πρωτος διευθυντης με τη νοσηλεια προσπαθησε να δωσει αντιψυχωτικα και αρνηθηκα. Κατοπιν πιεσεων επειδη δεν παραδεχομουν οτι εχω προβλημα μου εγραψε μη καθορισμενη διαταραχη προσωπικοτητος.

    Μετα διετιαν στον δευτερο που πηγα στα εξωτερικα για να παρω βεβαιωση υγειας μη παραδεχομενος και παλι οτι εχω καποιο προβλημα βλεπει σχιζοφρενεια αλλα δεν εχω παρει ακομα βεβαιωση γιατι ποιος θα ηθελε χαρτι σχιζοφρενους; Απο την αλλη μπορει και αυτο να ειναι μερος των συμπτωματων. Θα ειναι καλυτερα να ειμαι χωρις επιδομα με τετοιο προβλημα υγειας; serios γιατι δε προσπαθησες να παρεις;

    Τωρα το να υποκρινομαι σχιζοφρενεια και μαλιστα να εχω πεισει διευθυντη δημοσιας κλινικης δυσκολο... Θα πηγαινα σε τυχαια γιατρο. Πιο πιθανο ειναι να το παρατραβαει ο γιατρος και να μεροληπτει εις βαρος μου για διαφορους λογους. Πχ κατα την αποψη μου εχω κατι που σχετιζεται με τραυματικο στρες αλλα δε μου το γραφει για να μη κανω αγωγη σε αυτους που το προκαλεσαν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Το δημοσιο ειναι φτιαγμενο απο ληστες για ληστες. Καλο ειναι να μην κανεις τη ζωη σου δυσκολοτερη. Πες στο γιατρο ολα σου τα συμπτωματα για να μπορει να κανει σωστη διαγνωση και να σε βοηθησει. Μετα με λιγη επιμονη θα παρεις και το επιδομα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πως γινεται να εισαι σε νοσηλεια και να μην παιρνεις φαρμακα επειδη απλα τα αρνηθηκες?
    εμενα στις νοσηλειες μου οσοι αρνιοντουσαν τα φαρμακα τους περιμενε καθηλωση και φαρμακα με το ζορι ενεσιμα..
    επισης μια απορια.. πως γινεται να εχεις σχιζο και να εισαι λειτουργικος χωρις φαρμακα?
    εγω και με τα φαρμακα περναω τις φασεις που ειμαι στην κοσμαρα μου μεσα στο παραληρημα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    εχω της ιδιες αποριες με τη boo

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μπράβο σου μπου έτσι είναι τα κομμαντα όσοι έχουν ψύχωση δεν είναι φλωροι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πως γινεται να εισαι σε νοσηλεια και να μην παιρνεις φαρμακα επειδη απλα τα αρνηθηκες?
    εμενα στις νοσηλειες μου οσοι αρνιοντουσαν τα φαρμακα τους περιμενε καθηλωση και φαρμακα με το ζορι ενεσιμα..
    επισης μια απορια.. πως γινεται να εχεις σχιζο και να εισαι λειτουργικος χωρις φαρμακα?
    εγω και με τα φαρμακα περναω τις φασεις που ειμαι στην κοσμαρα μου μεσα στο παραληρημα..
    Η εισαγωγη εγινε στο στρατο χωρις να εχω ιστορικο. Ο ιατρος των εξωτερικων ιατρειων ηταν υποχρεωμενος να βγαλει διαγνωση και επειδη δε μπορουσε με εστειλε για εισαγωγη. Η διαγνωση που μου εβαλε το νοσοκομειο πρακτικα ειναι αστεια αν τη ψαξεις. Γι αυτο ισως δεν επεμειναν στα φαρμακα (αντιψυχωτικα).

    Ειμαι λειτουργικος επειδη κατα την αποψη μου δεν ειμαι σχιζο αλλα υγιης. Διαφωνησα-"μαλωσα" με το γιατρο του δημοσιου και γι αυτο πιστευω οτι ειπε οτι θα βαλει σχιζοδιαγνωση.

    Μολις βρηκα αυτο το θεμα https://www.e-psychology.gr/forum/th...χιατρος. Τυχαιο που προκειται για τον ιδιο ιατρο;

Similar Threads

  1. Σχιζο-συναισθηματική διαταραχή καταθλιπτικού τύπου.
    By Constantly curious in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 09-03-2020, 22:15
  2. Επιδομα
    By girl1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 04-09-2015, 21:47
  3. Επίδομα.
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 26-03-2015, 01:43
  4. Αιτια σχιζο
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-2014, 17:43
  5. Σχιζο και προσοχη
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 22-10-2012, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •