Φόβος για ανακοπή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    14

    Φόβος για ανακοπή

    Ρε παιδιά φοβάμαι να φάω πολύ η να τρέξω γτ φοβάμαι πως θα πάθω ανακοπή. Είμαι 15. Πως να το ξεπεράσω?
    Last edited by Antonio Matsoma; 20-04-2018 at 13:03.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    φιλε ουτε εγω μπωρω να φαω και να τρεξω.... θελω να περασουν 2 ωρες για να την παλεβω, το τρεξιμο θελει ελαφρυ στομαχι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    φιλε ουτε εγω μπωρω να φαω και να τρεξω.... θελω να περασουν 2 ωρες για να την παλεβω, το τρεξιμο θελει ελαφρυ στομαχι
    Εννοώ ότι φοβάμαι να φάω πολύ η να τρέξω. Μόλις φάω η μόλις τρέξω ακούω την καρδιά μου να χτυπάει γρήγορα και φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Antonio Matsoma View Post
    Εννοώ ότι φοβάμαι να φάω πολύ η να τρέξω. Μόλις φάω η μόλις τρέξω ακούω την καρδιά μου να χτυπάει γρήγορα και φοβάμαι ότι θα πάθω ανακοπή.
    Αν καθε φορα που χτυπουσε "δυνατα" η καρδια μας παθαιναμε ανακοπη, θα ειχε αφανιστει το ανθρωπινο ειδος και άλλα πολλά είδη θηλαστικών.
    Τρεχα, φαε, ζησε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μηπως τρως αποτομα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by Antonio Matsoma View Post
    Ρε παιδιά φοβάμαι να φάω πολύ η να τρέξω γτ φοβάμαι πως θα πάθω ανακοπή. Είμαι 15. Πως να το ξεπεράσω?
    Για να σου φύγει αυτός ο φόβος, θα πας σε ενα καρδιολόγο, θα του τα πεις κ αυτός θα σε καθοδηγήσει... Είμαι σίγουρη ότι εισαι μια χαρα... Κ βέβαια χτυπάει δυνατά η καρδιά μας όταν τρέχουμε, ετσι ειναι το φυσιολογικό!
    Τώρα αν εσένα χτυπάει κ όταν τρως, σημαίνει ότι υπάρχει φόβος απο πίσω κ επειδή το σκέφτεσαι, ο εγκέφαλος σου δίνει εντολή να χτυπάει η καρδιά γρηγορότερα...βασικά το μυαλο σου σου παίζει ενα παιχνίδι. Για να το σταματήσεις λοιπόν γρήγορα, πήγαινε στο γιατρό να σε καθησυχάσει...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    22
    για να σου φύγει ο φόβος πήγαινε σε ένα καρδιολόγο ένα triplex να κανεις.. αν και τσάμπα θα το κανεις...! ανέβαζα 190 παλμούς και μια φορα έφτασα τους 210 είμαι 27 χρόνον αλλα και εγώ από τα 16 μου ξεκίνησα να έχω διαφορα τέτοια περίεργα..! ποτε δεν έπαθα τίποτα... απλά έκανα τεραστια υπομονή ένιωθα ότι αν θα τρέξω θα μείνω..! φυσικά όταν είχα τόσους παλμούς απλά πήγαινα και καθόμουνα σε μια καρεκλα και ηρεμούσα..! προσπάθησε να ξεπεράσεις το άγχος σου με θετικές σκέψεις τώρα που είσαι σε αυτή την ηλικία γιατί αν συνεχίζεις να αγχώνεσαι θα εκδηλωθεί το άγχος και σε κρίση πανικού.. φρόντισε να βγαίνεις συχνά έξω να κανεις πράγματα στην ζωή σου που σε γεμίζουνε εσένα χαρά..! εγώ δεν τα έκανα και κατάντησα να παθαίνω κρίσης πανικού και αφού το συνειδητοποίησα ήτανε αργά..! και ακόμα παλεύω να είμαι καλά..! διώξε το άγχος από την ζωή σου και ζήσε κάθε μέρα σα να είναι μοναδική..!!

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. Καρδιακη ανακοπη
    By Sosss in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 65
    Last Post: 08-08-2017, 08:42
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •