Μεγαλύτερο άγχος σε εορταστικές περιόδους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370

    Μεγαλύτερο άγχος σε εορταστικές περιόδους

    Παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες έχω αυξημένο άγχος... Σας συμβαίνει να το νιώθετε αυτό σε περιόδους γιορτών; Με αγχώνει ακόμα και το γεγονός ότι πρέπει να πάω στην εκκλησία, ίσως επειδή πιέζομαι με την έννοια του ότι αν αφηνόμουν ελεύθερη δεν θα ξεκουνιόμουν απ' το σπίτι νομίζω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25

    Μεγαλύτερο άγχος σε εορταστικές περιόδους

    Σε νιώθω απόλυτα. Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ και αν μπορούσα θα έκανα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Σε νιώθω απόλυτα. Ακριβώς το ίδιο αισθάνομαι κι εγώ και αν μπορούσα θα έκανα.
    Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη που νιώθει έτσι... Δεν ξέρω γιατί αλλά όταν διαταράσσεται η ρουτίνα μου δεν μπορώ να βρω ηρεμία... Ενώ αν δεν είχα αυτό το άγχος νομίζω πως θα την έβρισκα κοντά στο Θεό αλλά δυσκολεύομαι... Είμαι πολύ μπερδεμένη, δυσκολεύομαι μέχρι και να εκφραστώ όσον αφορά το πως ακριβώς νιώθω αυτές τις μέρες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591

    Red face

    Κακνακυ καλησπέρα..αν δεν κάνω λάθος το λέω με κάθε επιφύλαξη.αλλα αυτό νομίζω προέρχεται γιατί μάλλον μέσα σου νοιώθεις κοινωνική απόρριψη και μοναξιά.
    Το ίδιο ακριβώς παθαίνα κάποιες περιόδους που είχα χαθεί με τους φίλους μου Τότες ήμουν σε ηλικία 15-16 χρονων.
    Ένιωθα άγχος μοναξιά και θλίψη.. αργότερα όταν ξανά βρέθηκα με τους φίλους μου αυτό έφυγε...
    Επισεις όταν πάω στο τόπο καταγωγής μου επειδή εκεί έχουν άλλη παιδεία και νοοτροπία και εμένα μου τη σπάει δεν έχω κανέναν φίλο εκεί και αισθανομε κοινωνική απόρριψη όταν είμαι εκει.και μετά πάλι νοιωθω θλίψη και μοναξιά...
    Λέω μήπως νοιώθεις κοινωνική απορριψη και αισθάνεσε έτσι??
    Last edited by giorgos35; 06-04-2018 at 23:36.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by giorgos35 View Post
    Κακνακυ καλησπέρα..αν δεν κάνω λάθος το λέω με κάθε επιφύλαξη.αλλα αυτό νομίζω προέρχεται γιατί μάλλον μέσα σου νοιώθεις κοινωνική απόρριψη και μοναξιά.
    Το ίδιο ακριβώς παθαίνα κάποιες περιόδους που είχα χαθεί με τους φίλους μου Τότες ήμουν σε ηλικία 15-16 χρονων.
    Ένιωθα άγχος μοναξιά και θλίψη.. αργότερα όταν ξανά βρέθηκα με τους φίλους μου αυτό έφυγε...
    Επισεις όταν πάω στο τόπο καταγωγής μου επειδή εκεί έχουν άλλη παιδεία και νοοτροπία και εμένα μου τη σπάει δεν έχω κανέναν φίλο εκεί και αισθανομε κοινωνική απόρριψη όταν είμαι εκει.και μετά πάλι νοιωθω θλίψη και μοναξιά...
    Λέω μήπως νοιώθεις κοινωνική απορριψη και αισθάνεσε έτσι??
    Καλημέρα...

    Μπορεί κι εγώ να κάνω λάθος αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό... Νιώθω πιεσμένη γιατί πρέπει να κάνω πράγματα αλλά δεν έχω την διάθεση... Για να καταλάβεις αυτή τη στιγμή σκέφτομαι "άντε να περάσει κι η σημερινή μέρα να γίνει κι η Ανάσταση και να επανέλθω στους φυσιολογικούς μου ρυθμούς"... Και δεν είναι ότι δεν πιστεύω, το άγχος με κάνει να σκέφτομαι έτσι και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα...

    Μπορεί κι εγώ να κάνω λάθος αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό... Νιώθω πιεσμένη γιατί πρέπει να κάνω πράγματα αλλά δεν έχω την διάθεση... Για να καταλάβεις αυτή τη στιγμή σκέφτομαι "άντε να περάσει κι η σημερινή μέρα να γίνει κι η Ανάσταση και να επανέλθω στους φυσιολογικούς μου ρυθμούς"... Και δεν είναι ότι δεν πιστεύω, το άγχος με κάνει να σκέφτομαι έτσι και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω...
    Μέχρι να διαβάσω το post σου πίστευα ότι μόνο εγώ σκεφτόμουν έτσι. Το υπερβολικό άγχος μας προκαλεί τέτοιου είδους προβλήματα. Δεν αρέσουν καθόλου οι αλλαγές στην καθημερινότητα μας, πόσο μάλλον αυτές που εμπεριέχουν και κοινωνικές υποχρεώσεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Μέχρι να διαβάσω το post σου πίστευα ότι μόνο εγώ σκεφτόμουν έτσι. Το υπερβολικό άγχος μας προκαλεί τέτοιου είδους προβλήματα. Δεν αρέσουν καθόλου οι αλλαγές στην καθημερινότητα μας, πόσο μάλλον αυτές που εμπεριέχουν και κοινωνικές υποχρεώσεις.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ακριβώς αυτό που γράφεις στην τελευταία πρόταση... Ενώ πιστεύω στο Θεό και κανονικά θα έπρεπε να νιώθω γαλήνη στην εκκλησία, εγώ αγχώνομαι κι αγχώνομαι πολύ... Και σκέφτομαι το αυριανό τραπέζι κι αγχώνομαι ακόμα περισσότερο... Τέλος με αγχώνει και κάτι άλλο: έχω κάποια πράγματα να κάνω σήμερα αλλά καμία διάθεση να τα κάνω και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ και πως να ηρεμήσει η ψυχή μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή; Έχεις πάρει πότε;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή; Έχεις πάρει πότε;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ναι, παίρνω... Εδώ και πολλά χρόνια... Σήμερα πήρα και ηρεμιστικό αλλά δεν νιώθω να με βοήθησε πολύ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Εγώ έπαιρνα, τα έχω σταματήσει όλα εδώ και δυο μήνες σχεδόν και τώρα την περίοδο των γιορτών είμαι πιο χάλια από ποτέ. Προσπαθώ να το παλέψω δίχως αγωγή αλλά τελικά είναι υπεράνω προσπαθειών.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Εγώ έπαιρνα, τα έχω σταματήσει όλα εδώ και δυο μήνες σχεδόν και τώρα την περίοδο των γιορτών είμαι πιο χάλια από ποτέ. Προσπαθώ να το παλέψω δίχως αγωγή αλλά τελικά είναι υπεράνω προσπαθειών.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μην βασανίζεσαι αφού βλέπεις ότι υποφέρεις χωρίς...

    Εγώ έπεσα να κοιμηθώ για λίγο υποτίθεται μετά που σου απάντησα για τελευταία φορά και ξύπνησα τώρα...
    Και γίνεται χαμός στην κουζίνα με την προετοιμασία της μαγειρίτσας και δεν μπορώ να κινηθώ ελεύθερα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Παρομοίως. Προτιμώ να κοιμάμαι έτσι ώστε να περάσει ο περισσότερος χρόνος με αυτόν τον τρόπο και να έρθει όσο πιο γρήγορα γίνεται η καθημερινότητα μου από Τρίτη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αγχος οχι αλλα προτιμω να περασουν γρηγορα γιατι δε μου αρεσουν. Παλαιοτερα αισθανομουν μελαγχολια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,370
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Παρομοίως. Προτιμώ να κοιμάμαι έτσι ώστε να περάσει ο περισσότερος χρόνος με αυτόν τον τρόπο και να έρθει όσο πιο γρήγορα γίνεται η καθημερινότητα μου από Τρίτη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Μοιάζουμε αρκετά εμείς οι δύο μου φαίνεται... Ευτυχώς τώρα τελείωσε η προετοιμασία προς το παρόν και μπόρεσα να φτιάξω και δεύτερο καφέ για να τονωθώ/να ξυπνήσω... Μακάρι να είναι χαλαρά από εδώ και πέρα η ατμόσφαιρα στο σπίτι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Μέχρι τώρα πίστευα πως πάντα Χριστούγεννα και Πάσχα ήταν οι χειρότερες φάσεις μες τη χρονιά. Πότε δεν μου άρεσαν και κάπως ήμουν τέτοιες μέρες. Τώρα που είμαι ακόμη χειρότερα ψυχολογικά μου φαίνονται γολγοθας οι μέρες αυτές. Δεν περνούν με τίποτα. Ειδικά αύριο που θα σουβλιζουν κτλ και θα έρθουν και συγγενείς πιστεύω θα είναι φρικτη μέρα. Δεν θα περνάει με τίποτα και σίγουρα όλοι θα σχολιάζουν για μένα. Εγώ θα κοιτάζω στο κενό και δεν θα έχω διάθεση για τίποτα. Πως άραγε να περάσει πιο χαλαρά η αυριανή μέρα;;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ο ανθρωπος μπορει να κανει το μεγαλυτερο καλο και το μεγαλυτερο κακο
    By aenaon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 63
    Last Post: 21-05-2019, 14:04
  2. Άγχος, άγχος και πάλι άγχος..
    By nikos04 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-2017, 22:06
  3. προβλημα στη στυση ανα περιοδους
    By polly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 21-11-2014, 21:12
  4. σχεση με μεγαλυτερο
    By lindsay in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 71
    Last Post: 20-11-2010, 00:11
  5. ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΣΑΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗς ΜΑς....
    By PSYCHOANS in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-06-2008, 00:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •