ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΑ & ΑΤΑΚΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑ...ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΟΝΟΥΝ!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    6

    ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΑ & ΑΤΑΚΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΑ...ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΟΝΟΥΝ!!

    ΣΥΝΓΚΡΙΣΗ ,ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΥΨΗΛΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ 1955-1974 ΜΕ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ...Ενδεικτικά η περίπτωση του Ιωσήφ-Χρήστου Κ. Κονδυλάκη/J.C. Kondylakis

    Από τον Ιωσήφ-Χρήστο Κ. Κονδυλάκην,Πυρηνικό Φυσικό,τηλ+φαξ 22910-55275,Παρ-6-Απριλ.-2018

    Πρός το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης,McGill University of Canada,Πρεσβείες της Ολλανδίας και Καναδά εις την Ελλάδα , και Αλλού... [Φαξ 2 σελίδων ]



    Ερώτησαν τον Αριστοτέλη τον δάσκαλο του Μεγάλου Αλαξάνδρου γονείς των μαθητών του, μετά από ένα έτος διδασκαλίας των “...Τούς έμαθες ιστορία,μαθηματικά,γεωγραφ ία,γλώσσα; , Οχι απάντησε ο Αριστοτέλης,τότε ανήσυχοι οι γονείς των μαθητών ρώτησαν πάλι τον Αριστοτέλη...για ένα χρόνο τότε τί τους έμαθες και ο Αριστοτέλης ήρεμα τους απάντησε ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ...”



    Ενδεικτικά, ο Ιωσήφ-Χρήστος Κ. Κονδυλάκης/Joseph-Christos Kondylakis δεν είχε ισχυρή μνήμη και απεχθανόταν πολύ την απομνημόνευση,έτσι από την πρώτη τάξη του Δημοτικού είχε κακούς βαθμούς σε όλα τα μαθήματα,εκτός από την Αρθμητική που είχε Αριστα 10 . Σε όλα τα μαθήματα (εκτός των Μαθηματικών) ήταν ένα πολύ υπερκινητικό και πολύ άτακτο παιδί , εκτός του μαθήματος της Αριθμητικής που ήταν υπεβολικά προσεκτικός και υπερβολικά προσεκτικός και τα υπερ-αγαπούσε...Τελείωσε το δημοτικό,πολύ ανορθόγραφος και με χαμηλό μέσο όρο βαθμό 6 , αλλά είχε στην Αριθμητική άριστα 10.
    Επίσης τελείωσε το εξατάξιο γυμνάσιο με μέσο όρο περίπου 13,5 αλλά είχε βαθμό Φυσικής 20 και βαθμό Μαθηματικών 18 , στα άλλα μαθήματα είχε βαθμούς γύρω στην βάση 10 . Είχε πολύ μεγάλη δυσκολία να απομνημονεύη (π.χ. ποιήματα,ξένες γλώσσες,κ.α) αλλά υπέρ-διασκέδαζε την χρήση της λογικής κρίσης και την λογική λύση δυσκόλων προβλημάτων...Τίς εξισώσεις δεν τις θυμότανε,τίς αποδείκνυε κάθε φορά που τις χρειαζότανε πρίν τις χρησιμοποίησει,και έλεγε ότι τα μαθηματικά και η φυσική δεν χρειάζεται “καθόλου” μνήμη,παρά μόνο λογική κρίση και χρόνο να σκεφθείς...)
    Η προετοιμασία του δια τις Εισαγωγικές Εξετάσεις σε Πανεπιστήμιο γινόταν με λύση πολύ δυσκόλων προβλημάτων(π.χ. Οι 1000 ασκήσεις Αλγεβρας του Μαντά,Γεωμετρία Ιησουητών, Στερεωμετρία Ιωαννίδη,Χημεία Μανωλικίδη η πρώτη έκδοση,Φυσική Μάζη,κα.) και οι εξετάσεις είσαν σε 6 μαθήματα με πολύ δύσκολα και πρωτότυπα! θέματα(Αλγεβρα,Γεωμετρία,
    Τριγωνομετρία,Φυσική,Χημεί α,Εκθεση με τίτλο από αρχαίο κείμενο) και εισήλθε εις το μέσον των εισακτέων εις το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονικής εις το Φυσικό τμήμα του, με μέσο βαθμό πρίπου 13 στις εισαγωγικές εξετάσεις. Τότε υπήρχαν ως Πανεπιστήμια μόνο τα Πανεπιστήμια Αθηνών,Θεσσαλονίκης, Ιωαννίνων και το Ε.Μ.Π. . Τα θέματα ήταν πολύ δύσκολα και ο αριθμός των εισαγωμένων εις την Φυσικομαθηματικές Σχολές δεν συμπληρώθηκε και η αναλογία ήταν ένας επιτυχών και εννέα αποτυχόντες. Εάν τα θέματα δεν ήταν πολύ δύσκολα ο Ιωσήφ-Χρήστος Κονδυλάκης θα αποτύχενε ,διότι ήταν πολύ ανορθόγραφος,τσαπαστούλης έκανε μουτζούρες στο γραπρό του και ήταν και κακογράφος,αλλά επειδή τα προβλήματα ήταν πολύ δύσκολα και έτσι πάμπολοι δεν τα είχαν λύσει , ενώ αυτός τα έλυσε ,δια τούτο επέτυχε εις τις πανελλαδικές εισαγωγικές εξετάσεις του 1968 δια εισαγωγή εις πανεπιστήμιο.
    Εις το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίοκης οι Καθηγητές του συνέχισαν να βάζουν πολύ δύσκολα προβλήματα στις εξετάσεις και μικρούς βαθμούς. Ενδεικτικά ο καθηγητής μας των Μαθηματικών κ. Λάκης (τέως επιμελητής του Καθ. Κάππου του Παν/μιου Αθηνών ο οποίος ήταν φοιτητής του Καθηγητού Καραθεωδορή δασκάλου του Α'ι'στά'ι'ν) τον Ιούνιο του 1968 όταν έδωσαν εξετάσεις 120 φοιτητές της Φυσικής, μας έβαλε πολύ δύσκολα θέματα,μας έδωσε μεγάλη άνεση χρόνου 5 ώρες και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα περάσαμε μόνο 7 φοιτητές,όλοι με τον βαθμό 5,και απορρίφθησαν οι υπόλοιπη 113 φοιτητές του Φυσικού τμήματος του Α.Π.Θ....
    Εγινε σάλος!! στην Σχολή και τον Οκτώβριο του 1968 έβαλε εύκολα θέματα και βαθμό έως 10.
    Στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης οι Καθηγητές της Φυσικομαθηματικής αγνοούσαν πλήρως τις ανορθογραφίες,κακογραφίες, μουτζούρες και το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν Ο ΛΟΓΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ και οι Λύση των Προβληματων, έτσι ο Ιωσήφ-Χρήστος Κ. Κονδυλάκης αποφοίτησε με τον βαθμό Αριστα(8,85)...Ενδεικτικό της ΛΟΓΙΚΗΣ των Καθηγητών μας ήταν π.χ. ότι στο τρίτο έτος στο μάθημα του Καθηγητού Ιωάννη Χατζηδημητρίου “Θεωρητική Μηχανική” ο συγγραφέας το πέρασε με 5 ,, ενώ με τον ΙΔΙΟ Καθηγητή στο τέταρτο έτος στο μάθημα του “Ανωτέρα Θεωρητική Μηχανική”[Ειδική θεωρία Σχετικότητος,Λαγκράζιαν Μηχανική,κ.α) το πέρασε με Αριστα 10 και προσέξτε σε πολύ δύσκολο πρόβλημα που μας είχε βάλει ο Καθηγητής Ι. Χατζηδημητρίου ΟΤΑΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΛΗΡΩΣ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ και έλυσα τις σχετικές εξισώσεις και έφθασα σε ένα σημείο που απο'εκεί και πέρα χρειαζόταν απλές γυμνασιακές πράξεις για να βρω το τελικό αριθμητικό αποτέλεσμα , του έγγραψα “Αντί να χάσω τον χρόνο μου κάνοντας απλές γυμνασιακές πράξεις σας γράφω Δεύτερο Διαφορετικό τρόπο λύσεως του παρόντος προβλήματος” και ο καθηγητής Ιωάννης Χατζηδημητρίου με βαθμολόγησε με Αριστα 10 , ήτοι ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΛΥΣΕΩΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ...χωρίς να υπάρχει το αριθμητικό του αποτέλεσμα...(Θυμηθήτε τον ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ τί είπε...,διάβασε στην αρχή του παρόντος κειμένου)
    Σε Σύγκριση, την ίδια μέθοδο εφάρμοσα στο Πανεπιστήμιο της Βορείου Αμερικής το McGill στα Μαθηματικά σε ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα,αποφεύγοντας γυμνασιακές πράξεις αλλά κάνοντας τις ουσιαστικές περίπλοκες πράξεις και μετά ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ επί του προβλήματος και ο Καθηγητής με βαθμολόγησε με Β- , ενώ σε συμφοιτητή μου που του περιέγραψα την λύση του προβλήματος,το Σαββατοκύριακο(παραδίναμε το γραπτό την Δευτέρα) και έκανε όλες τις πράξεις μέχρι τελικό αριθμητικό αποτέλεσμα τον εβαθμολόγησε με Α+ .
    Η Ελληνική νοοτροπία που βαθμολογούσε κυρίως την ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΩΣ (π.χ. ήταν δυνατό ένας φοιτητής να βρεί το σωστό τελικό αποτέλεσμα, όμως να είχε γράψει μιά ουσιαστική Βλακεία στην διαδικασία της λύσεως του προβλήματος, δια να Απορριφθεί....) συνεχίστηκε στις γραπτές εξετάσεις που έγιναν στο Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών “Δημόκριτος” δια να πάρεις υποτροφία δια να κάνεις Διδακτορικό ,το 1976, όπου συμμετείχαμε 120 πτυχιούχοι Φυσικοί και επετύχαμε μόνο 7 και επιλέκτηκα με υποτροφία να κάνω διδακτορικό στην Θεωρητική Πυρηνική Φυσική(Πυρηνικά Μοντέλα)...Ομως επιθυμούσα να γνωρίσω και ξένα Κράτη και έτσι έκανα αιτήσεις δια εκπόνηση διδακτορικού σε ξένα Πανεπιστήμια και έγινα δεκτός με πλήρη υποτροφία στο Πανεπιστήμιο McGill του Καναδά , με πλήρη οικονομική υποστήριξη απο το Πανεπιστήμιο της Southern Califormia,ΗΠΑ και από τα Πανεστήμιο του Cambridge της Αγγλίας και το Πανεπιστήμιο του Σικάγου των ΗΠΑ χωρίς όμως οικονομική βοήθεια.
    Μετά ταύτα διέκοψα την υποτροφία μου στο Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών “Δημόκριτος” και συνέχισα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στο Πανεπιστήμιο McGill του Καναδά , με ειδίκευση στην Πυρηνική Σχάση(Εφηρμοσμένα+Θεωρητικ ά) όπου έλαβα το M.Sc μου και μετά ,λόγω της πολύ μεγάλης κρίσεως δια εύρεση εργασίας εις την Φυσική, συνέχισα την σταδιοδρομεία μου σε εμπορικές επιχειρήσεις ως Manager of Systems Design & Development, ως Επίκουρος Τεχνικός Προί'στάμενος δια Εργοστάσιο Πυρηνικών Αντιδραστήρων στον Καναδά και αργότερα επέστρεψα εις την Θεμελειώδη βασική Επιστημονική έρευνα εις την Ελλάδα...
    Υ.Σ. Επίσης επέτυχα με Πρώτη σειρά επιτυχίας ως υποψήφιος Επιθεωρητής Πυρηνικών Εγκαταστάσεων της Ευρωπα'ι'κής Ενωσης/EURATOM στον διαγωνισμό της Ευρωπα'ι'κής Επιτροπής COM/A/301 , αλλά πιθανότατα λόγω πολύ μεγάλων διασυνδέσεων (“ρουσφετιών”!!) δώσανε την θέση εργασίας σε άλλο άτομο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ετσι κι εγω φιλε κι απο την αλανα κ το σχολειο εφτασα να κανω σχεδια για πορτεσ σε εργαλειομηχανη cnc αυτο ειναι μια μηχανη αυτοματη με δεκα εργαλεια που σχεδιαζεισ κ κοβει με ακριβεια χιλιοστου μπορω να σου κανω οτι θελεισ ευθειεσ καμπυλεσ ακμεσ γωνιεσ οτι θεσ το θεμα ειναι οτι τα σχεδια στο εξωτερικο τα φτιαχνει υπολογιστησ οποτε δεν μπορω να παιξω εκανα δεκα σχεδια κι εγινα αγροτησ κ βγαζω το ψωμι μου τιμια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Τι προτεινεις εσυ για τα παιδια με ΔΕΠΥ?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    6
    Οι πρότασεις μου για παιδιά με ΔΕΠΥ είναι οι ακόλουθες
    1) Ανακαλύψτε τα πραγματικά ενδιαφέροντα τους, εάν π.χ. είναι στην με λογικη κρίση λύση προβλημάτων όπως της αριθμητικής να μπούν σε ιδιαίτερες τάξεις με πολλές ώρες μαθηματικών και ελαχιστότάτης απομνημόνευσης π.χ. οχι εκμάθηση ποιημάτων,ξένων γλωσσών,κ.τ.λ
    2) Οι δάσκαλοι των πρεπει να είναι πολύ καλοί στα αντικείμενα των μαθημάτων που τους ενδιαφέρει
    3) Η περισσότερη εργασία στο σπίτι να είναι στα ενδιαφέροντα τους
    4) Χωρίστε σε χωριστές τάξεις τα παιδιά υψηλής λογικής κρίσεως & νοημοσύνης και τα παιδιά υψηλής απομνημόνευσης(π.χ. τραγουδιστές,ηθοποιούς,κ.α) ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
    Υ.Σ. Εάν δεν μπορείτε να χωρήσετε την τάξη , δώστε στα παιδιά που τους αρέσουν τα μαθηματικά να λύνουν προβλήματα π.χ.μαθηματικών και στα παιδιά που τους ενδιαφέρει η απομνημόνευση να απομνημονεύουν π.χ. ιστορία
    5) ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΥ ΦΟΝΟΥ!! ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΕΛΘΗ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ...
    6) ΜΑΘΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 1974
    7)Κ.Τ.Λ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by SV1GZ View Post
    Οι πρότασεις μου για παιδιά με ΔΕΠΥ είναι οι ακόλουθες
    1) Ανακαλύψτε τα πραγματικά ενδιαφέροντα τους, εάν π.χ. είναι στην με λογικη κρίση λύση προβλημάτων όπως της αριθμητικής να μπούν σε ιδιαίτερες τάξεις με πολλές ώρες μαθηματικών και ελαχιστότάτης απομνημόνευσης π.χ. οχι εκμάθηση ποιημάτων,ξένων γλωσσών,κ.τ.λ
    2) Οι δάσκαλοι των πρεπει να είναι πολύ καλοί στα αντικείμενα των μαθημάτων που τους ενδιαφέρει
    3) Η περισσότερη εργασία στο σπίτι να είναι στα ενδιαφέροντα τους
    4) Χωρίστε σε χωριστές τάξεις τα παιδιά υψηλής λογικής κρίσεως & νοημοσύνης και τα παιδιά υψηλής απομνημόνευσης(π.χ. τραγουδιστές,ηθοποιούς,κ.α) ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
    Υ.Σ. Εάν δεν μπορείτε να χωρήσετε την τάξη , δώστε στα παιδιά που τους αρέσουν τα μαθηματικά να λύνουν προβλήματα π.χ.μαθηματικών και στα παιδιά που τους ενδιαφέρει η απομνημόνευση να απομνημονεύουν π.χ. ιστορία
    5) ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΟΥ ΦΟΝΟΥ!! ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΣΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ...ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΝΑ ΕΛΘΗ Ο ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ...
    6) ΜΑΘΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΡΙΝ ΤΟ 1974
    7)Κ.Τ.Λ.
    Ολο αυτο που λες εχει λογικη και πραγματι ο τροπος μαθησης των παιδιων της απομνημονευσης με αυτων της επιλυσης διαφερει σημαντικα. Στην πραξη ομως πώς θα μπορουσαν να χωριστουν σε ξεχωριστες ταξεις οπως λες?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    6
    Ισως μιά ιδέα μπορεί να προκήψει από της μίας αίθουσας σχολειά, που υπήρχαν παλιά στα χωριά με μαθητές από όλες τις τάξεις από Α έως ΣΤ Δημοτικού.Τούς δίδανε εργασία να γράψουν ή διαβάσουν ,ο δάσκαλος όταν δίδασκε τις άλλες τάξεις.
    Επίσης να είστε ελαστικοί στην βαθμολογία στο μάθημα αντίθετο της κλίσης του μαθητή.Δεν είναι σωστό να αφήσετε στην ίδια τάξη ένα παιδί διάνυα στα μαθηματικά επειδή δεν μπορεί να πάρει την βάση στα π.χ. αρχαία.
    Υ.Σ. Μία ακόμη ιστορία απο την μαθητική μου ζωή είναι όταν ήμουν στην Ε Γυμνασίου με άφησαν μεταξεταστέο στα Αρχαία για τον Σεπτέβριο διότι έλαβα βαθμό κάτω από την βάση 8 και για δύο εβδομάδες με είχαν στον πίνακα ματαξεταστέων και το Σεπτέβριο ήταν σίγουρο ότι θα έμενα στην ίδια τάξη.Ομως ευτυχώς τότε υπήρχε ένα σύστημα από το υπουργείο Εθνικής Παιδείας , εάν κάποιος έπερνε σε ένα πρωτεύον μάθημα βαθμό κάτω απο την βάση έως 8 , αλλά ο μέσος όρος σε όλα τα πρωτεύοντα μαθήματα ήταν άνω του 13 ΔΕΝ εμενε μεταξετασταίος και έτσι επειδή είχα πολύ μεγάλους βαθμούς στα μαθηματικά και φυσική τους το είπα και με αφαίρεσαν από τον κατάλογο των μετεξεταστέων.Τήν επόμενη χρονιά άλλαξα γυμνάσιο για να μην έχω τον ίδιο φιλόλογο στη ΣΤ τάξη...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    6
    Το πρόβλημα της χρήσεως της ψυχιατρικής για να καταστρέφουν για όλη τους την ζωή συχνά πολύ νοήμονα παιδιά που είναι υπερκινητικά και άτακτα είναι τεραστίας σημασίας δια τούτο δια αποκλειστικά επιστημονικούς λόγους σας δίδω περισσότερες πληροφορίες δια την περίπτωση μου και σας περιγράφω τους τρόπους με τους οποίους αντιμετώπιζαν τα υπερκινητικά & άτακτα παιδιά επιτυχώς και ακίνδυνα πρίν το 1974...

    Εγεννήθηκα το 1950 , η μητέρα μου ήταν 42 ετών στην γέννα μου (και είχε 12 ετών σχολική εκπαίδευση , όταν στην εποχή της οι περισσότερες γυναίκες ήταν αγράμματες ή είχαν τελειώση δύο τρείς τάξες του δημοτικού) , ο πατέρας ήταν 45 ετών στην γέννα μου και τελειώσε Ταυτόχρονα δύο πανεπιστήμια (την νομική με λίαν καλώς,διότι έχασε το άριστα όταν είπε στον κοσμήτωρα της νομικής "θές δεν θές θα πάρω πτυχίο" και το οικονομικό πανεπιστήμιο με Αριστα,εργάστηκε ως δικηγόρος).Επειδή μικρό παιδί ήμουν πολύ άτακτος με έδερνε στα οπίστια μου,σχεδόν καθημερινώς,αλλά θυμάμαι κάποιες φορές που είπα στον πατέρα μου Μπαμπά μην με δείρης διότι δεν έχεις δίκιο δια τούτο τον λόγο...και ο Πατέρας μου δεν με έδερνε και μου έλεγε Συγνώμη Παιδί μου.Τον πατέρα μου το Αγαπούσα πολύ διότι ήταν υπερβολικά Δίκαιος και εργάστηκε ως δικηγόρος.Η μητέρα μου κάποιες φορές με έδερνε αλλά όχι πολύ...
    Στο σχολείο μου η δασκάλα μας κτυπόυσε στις ανάποδες παλάμες των χεριών μας με ένα χάρακα ή/και μας έβαζε όρθιους να στεκόμαστε κοιτώντας τον τοίχο.Ο πόνος διαρκούσε 2-3 λεπτά της ώρας και καθόμαστε φρόνιμοι για το υπόλοιπο μάθημα. Οι σημερινοί ψυχολογικοί/ψυχιατρικοί τρόποι τιμωρίας μπορεί να κρατήσουν έως τα βαθειά γεράματα...Τα σημερινά ψυχιατρικά φάρμακα,π.χ. Ριταλίν,χρησιμοποιόυμενα δια τα υπερκινητικά και άτακτα παιδιά έχουν φοβερές παρενέργειες που μπορούν να καταστρέψουν μιά ολόκληρη ζωή,ήτοι π.χ. αποβλακώνουν το παιδί,το παχαίνουν,προκαλούν σεξουαλικά προβλήματα και μπορούν να οδηγήσουν μέχρι την αυτοκτονία...Ενδεικτικά π.χ. παρακολουθήστε το Ιντερνετ βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=a2A_Z4AfOsE
    Εχω ακούσει ότι στις Η.Π.Α. σε μηρέρες που ΔΕΝ θέλουν να καταστρέψουν τα υπερκινητικά & άτακτα παιδιά τους με ψυχιατρικά φάρμακα που τους υποχρεώνει ο σχολικός σύμβουλος, τους αφαιρούν την επιμέλεια των παιδιών τους και τους πέρνουν το παιδί τους και το δίδουν σε άλλη οικογένεια ή το πάνε σε ορφανοτροφείο...
    Πιθανόν υπάρχει και μία εκδοχή Συνομωσίας ότι με την ψυχιατρική θέλουν να καταστρέψουν παιδιά Υπέρ-Νοήμονα, στον Πόλεμο Καταστροφής Νοημοσύνης που γίνεται στον Λαό δια να τηλεκατευθύνεται απο τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας,Κ.Τ.Λ.

Similar Threads

  1. Πώς ήταν ή μέρα σας σήμερα;;
    By andreas86 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 28
    Last Post: 01-04-2018, 20:33
  2. Εαν σημερα ηταν η τελευταια μερα σου
    By arntaben in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 42
    Last Post: 30-03-2016, 01:18
  3. Τι ηταν αυτο που σας φοβιζε οταν ησασταν παιδια??? :D
    By Christina82 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 30-08-2011, 23:58
  4. Ήταν να βγω έξω σήμερα, μετά από πολύ καιρό...
    By Άγνωστος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 31
    Last Post: 01-08-2011, 19:17
  5. ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ Η ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ
    By katherine14 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-2010, 20:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •