αισθάνομαι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    αισθάνομαι..

    ..καιρό ότι θέλω να γράψω στο φορουμ κ κατι με εμποδιζει απο το να εκφρασω πως αισθανομαι αυτο το διάστημα. επιλέγω να απέχω, γιατι με στεναχώρισαν καποια θέματα εδω μέσα, αλλά το προσπερνάω. συνειδητοποιώ ότι έκανα κάποια βήματα, μπόρεσα κ μίλησα για ορισμένα, αλλά ο πόνος είναι πολύς κ το φορτίο βαρύ. πραγματικά εκπλήσσομαι που τόσα χρόνια, δεν μπορούσα να αντιμετωπίσω την αλήθεια κατάμουτρα, ούτε τώρα μπορώ, αλλα βλέπω..
    αισθάνομαι τόσο αδύναμη κ τόσο εξαρτημένη απο τους γύρω μου, σαν να προσπαθώ να γεμίσω το κενό μέσα μου. Η αφέλειά μου ξεπέρασε τα όρια της βλακείας κ το μόνο που μάζεψα είναι πληγές.
    Ντρέπομαι, αηδιάζω, κατηγορώ, σιχαίνομαι τον ίδιο μου τον εαυτό με το αίσθημα της ενοχής ότι εγώ φταίω για όλα ή έστω μην το παρατραβάω, ότι έχω μερίδιο ευθύνης. Σκέψεις στο μυαλό γυρνάνε κ σταματάει ο χρόνος.. παγώνω κ μιλόντας, ύστερα απο αυτό το βηματάκι.. ξέσπασε χείμαρος μέσα μου, συναισθήματα που δεν αντέχω, φοβάμαι.. φοβάμαι τόσο πολύ, τσακίζομαι κάθε φορά, λυγίζω, σπάω.
    Αυτή η θλίψη ολοένα κ μεγαλώνει κ καλύπτει τα πάντα γύρω μου, μέσα μου, σαν να απογοητεύομαι κ να κλείνομαι πάλι, μη έχοντας την δύναμη να προχωρίσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mstrouf,

    ειναι φορές που κι εγω σκεφτηκα πολυ πριν γράψω κατι εδω μεσα,αν αφορα καποιον καποια σκεψη μου, προβληματισμος...οτιδηποτε. Κι αυτο λογω κ δικου μου \"κλεισιματος\", κ λογω περιεργης για μενα αντιμετωπισης κάποιων μελών απεναντι σε άλλα μελη.

    Αλλα (και το αλλα εδω ειναι μεγάλο), υπάρχουν κι άλλα μελη που μπορουν να δουν ή θέλουν να δουν τη δικη σου σκοπια, τη δικη σου ματια, να αφουγκραστουν -οσο γινεται- τα δικα σου συναισθηματα κ να τους βοηθησεις ετσι. Να καταλαβουν κατι για ενα δικο τους θεμα ισως....οποτε το ανοιγμα μπορει να ναι πολυ χρησιμο-αμφιδρομα.

    Για εναν μεγαλο πονο, για ενα βασανιστικο βίωμα νιωθω πώς οσο το κραταμε μεσα μας, μεσα στο κορμι μας, στο μυαλο μας κ το ζουμε παλι κ πάλι ειναι σαν να κραταμε ολο τον πονο για μας. Σαν να μη δινουμε καμια διεξοδο διαφυγης στον εαυτο μας. Σαν να μας τιμωρουμε για οτι παθαμε.

    Τωρα εδωσες ομως στον εαυτο σου την ευκαιρια να μιλησει, να περπατησει εναν αλλο δρομο, πιο δυσκολο ισως...αν εχεις μεινει μια ζωη κλεισμενος καπου, ειναι δυσκολο να βγεις απο εκει. Γιατι ειναι κατι καινουργιο, κατι άγνωστο. Το αγνωστο, δεν προκαλει ΚΑΙ φοβο?

    Υπαρχουν ομως κ αλλα συναισθηματα, που νιωθεις οπως λες σαν χειμμαρο.Μηπως γιατι τωρα βγαινουν ολα οσα πονανε με λεξεις? μηπως επειδη ακουγονται τωρα?

    Η ολη διαδικασια ειναι κάπως ετσι: σαν ενα σαπισμενο δοντι που πρεπει να βγει επιτελους....θα νιωσεις τον πονο, την πληγη, ομως θα επουλωθει....Πως θα γιαννεις αν δεν βγει ομως?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    απλα εχασα για άλλη μια φορά την ελπίδα, ότι κάτι θα μπορέσω να καταφέρω..
    μαζί με τις λέξεις, έρχονται κ τα συναισθήματα, εκει αναβιώνω στιγμές που δεν τις αντέχω κ αισθάνομαι σαν μόνη διέξοδο τον θάνατο
    ειναι σαν να μην αντεχει άλλο το μέσα μου όλα αυτα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    μην ακουω χαζα.... θανατος .... χτες πεθανε η πεθερα της αδερφης μου απο καρκινο,και προσπαθουσε να γαντζωθει απο οτιδηποτε θα την κρατουσε ζωντανη,και σκεφτεσαι για θανατο;μην ξανακουσω τετοια χαζομαρα,θα ερθει και αυτη η ωρα αλλα ακομα ειμαστε νεοι για κατι τετοιο.οσο για τις αποτυχιες ξερεις ποσες φορες ενας φοιτητης δινει ενα μαθηματα ξανα και ξανα μεχρι να καταφερει να παρει ενα πτυχιο;οταν δεν τα καταφερνει τα παραταει;οχι,συνεχιζει να προσπαθει παρολο που γευεται την κρυαδα της αποτυχιας.ε καποια φορα θα τα περασει τα παλιομαθηματα,που θα παει.Προσπαθησε να το δεις απο αυτην την οπτικη γωνια οπως προσπαθουμε να το δουμε και εμεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    mstrouf τα ίδια συναισθήματα (αν κτλβα καλά) νιώθω και εγώ και ίσως και άλλοι.
    Νιώθω οτι φοβάμαι, τρέμω και μόνο που συμμετέχω στο φόρουμ. Είναι το μόνο φόρουμ που έχω συμμετάσχει ποτέ για τόσο καιρό! Πολλές φορές σκέφτομαι να γράψω κάτι και το αναστέλλω επειδή φοβάμαι μήπως φανούν χαζά αυτά που λέω ή επειδή δεν πιστεύω στον εαυτό μου ή μήπως έρθω σε αντιπαράθεση και τσακωθώ με κάποιον και ξευτιλιστώ... Επίσης νιώθω μία τεράστια ντροπή που δεν μπορώ να την εξηγήσω και όποτε ποστάρω κάτι μου \'ρχεται να κάνω logout από το φορουμ και να \"ξεχάσω\" οτι πόσταρα κάτι ίσως γιατί νιώθω τόσο αδύναμος, φοβισμένος και ανάξιος να συμμετάσχω...
    Παρόλλα αυτά νομίζω πως αυτά είναι στο μυαλό μας κυρίως και όπως είπε και ο Καβάφης στην \"Ιθάκη\" τους \"Λεστρυγόνες\" και τους \"Κύκλωπες\" δεν θα τους συναντήσεις αν δεν τους κουβαλάς στη ψυχή σου.
    Κατα τ΄άλλα εγώ δεν είχα κτλβει κανένα από αυτά τα συναισθήματα που περιγράφεις και από τα τοπικ σου που έχω διαβάσει μου φαίνεσαι πολύ δυνατή!
    Προσωπικά μου άρεσε κάτι που είχε γράψει ο μάρλευ σε ένα θέμα οτι κάποια πράγματα στο υποσυνείδητο φαντάζουν \"βουνό\" αλλά μετά από λίγο μπορεί να μοιάζουν μικροσκοπικά και αυτό το βιώνω συνεχώς!
    Επίσης μου άρεσαν πολύ και συμφωνώ με αυτά που είπε η Σοφία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Sofia είναι σαν να με νιώθεις, τι γίνεται όμως αν προσπαθόντας να πετάξεις το φορτίο πέσει πάνω σου κ σε πλακώσει; γιατι, πολύ φοβάμαι την συνέχεια..
    Empneustn υπήρξα φοιτήτρια, το χω πάρει το πτυχιο μου, καμία σχεση με το μάθημα.. σαν θεωρία ναί, δίνεις δίνεις ώσπου τελικά να τα καταφέρεις κ δεν σταματάς την προσπάθεια, αχ μακάρι να είχα α κ β εξεταστική κ ένα εξαμηνο χρόνο για να χαλαρώσω..
    Βασικά GreenPeyote το φορουμ το αποφεύγω, όχι γιατι φοβάμαι αν κ δεν σου κρυβω οτι έχω νιώσει αυτα που περιγράφεις -αα ωραια η υπογραφή σου..

    Ζορίστηκα πολύ, έγινα χίλια κομμάτια με την ψυχοθεραπεία.. ποια πες αυτα που προσπαθεις να μαζεψεις χρόνια τώρα; οι λέξεις σκληρές κ όμως αντικατοπτριζουν την πραγματικότητα κ πρεπει να την δω.. πονάω, πονάω πολύ κ φοβάμαι με όσα βγήκαν απο μέσα μου, αισθάνομαι dead κ οτι ολο αυτό το βαρος με εχει τσακίσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κορίτσι μου,
    το φορτίο είναι εκεί. Δεν οφελεί να θέλεις να το πετάξεις μακρια, ετσι κλείνεις τα μάτια σε όσα πονάνε. Μπορείς με πολυ κοπο, να το μαλακώσεις, να του αλλάξεις υλικό κι ετσι να μην σε βαραίνει τόσο πια.
    Η ψυχοθεραπεία αναμοχλεύει πληγές κι ετσι της πονάει. Ακομα κι αυτες που επιασαν μεν κρούστα, αλλα δεν είχαν κλείσει.
    Κανε κουράγιο και πίστευε στον εαυτό σου, συζυτα όλα οσα αισθάνεσαι με τον θεραπευτή σου, μπορείτε να αλλάξετε ταχύτητα...
    Εχασες λες την ελπίδα....
    Αυτό που έχει σημασία με την ελπίδα δεν είναι πιστεύω το να την διατηρούμε διαρκώς αλλα το να ξέρουμε να την βρίσκουμε.....
    Πολλοι ανθρωποι εδω μέσα, εχουν χάσει αμετρητες φορες την ελπίδα τους, ΟΧΙ ΟΜΩς ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥΣ.Γιατι συνεχισαν και καποια μερα, ελπισαν ξανα.
    Οσο για το συναισθημα της εκθεσης, πιστευω ο καθενας που εχει ανοιχτει εδω μεσα το εχει νιωσει. Κι εγω, που εχω γραψει τόσα και τόσα προσωπικα κι ευαλωτα μου θέματα με απεραντη ειλικρινεια, εχω περασει πολυ δυσκολες στιγμες.
    Μα όλο αυτο στο τέλος, μου χάρισε δύναμη.
    Ειμαι μαζι σου.
    Υπομονη, ακομα κι οταν δεν το νιωθεις, ο ψυχισμός σου, όπως μου ειπε σημερα μια πολυ καλη μου φιλη, εχει την ταση να πηγαινει προς το φως, να δουλευει για την βελτιωσή σου.
    Φιλια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Originally posted by weird
    Υπομονη, ακομα κι οταν δεν το νιωθεις, ο ψυχισμός σου, όπως μου ειπε σημερα μια πολυ καλη μου φιλη, εχει την ταση να πηγαινει προς το φως, να δουλευει για την βελτιωσή σου.
    Φιλια.
    ωραίο!! μακάρι να ναι έτσι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    weird
    \"το φορτίο είναι εκεί. Δεν οφελεί να θέλεις να το πετάξεις μακρια, ετσι κλείνεις τα μάτια σε όσα πονάνε\" κ όμως δεν έχω την δύναμη να το σηκώνω άλλο
    υπομονή κάνω κ περιμένω την βελτίωση που γράφεις, αλλά δεν έρχεται κ κάθε μέρα που περνά μου μοιάζει ακόμα πιο δύσκολη..
    να αναφέρω τις λέξεις της σκληρής πραγματικότητας που δεν αντέχω να κοιτάζω, πόσο μάλλον να την αποδεχτω.. βιαστικα κ κακοποιήθηκα κατ επαναληψη κ βαλε μεσα την αιμομιξια.. στο εξω απο δω να πάω λοιπον..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    mstroumf καποια \"ανθρωπακια\" φερθηκαν ασχημα σε σενα αλλα μη κανεις το λαθος να πιστευεις πως πρεπει να βλεπεις τα πραγματα οπως αυτοι.σε εκμεταλευτηκαν χωρις τη θεληση σου και δεν εισουν στη θεση να κανεις κατι για αυτο.μην παρατας τον εαυτο σου,ειναι αδικο για εναν μαλακα να διαλυσεις τη ζωη σου.εισουν ατυχη σε αυτο το θεμα γιατι βρεθηκε μπροστα σου.αλλα μη το βαζεις κατω.νοιωθεις αδικημενη,μη προσπαθεις πλεον να βρεις την δικαιοσυνη ομως.πλεον αυτη εχει χαθει.θα κανω μια παρομοιωση.μια κοπελα που της κοψαν το ποδι οσο και να θελει να ζησει μια ζωη σαν τους αλλους ανθρωπους ειναι δυσκολο.αλλα οσο και να κλαιει και να σκεφτεται το χαμενο ποδι της μονο ασχημες σκεψεις θα της ερχονται.ετσι και συ.δεν μπορεις να το ξεχασεις,αυτο το ξερεις και ουτε προκειται,ειναι κατι που σε σημαδευσε.αυτο που μπορεις ομως ειναι να το διωχνεις απο το μυαλο σου,να το σκεφτεις σαν μια δυνατη σφαλιαρα της ζωης σε σενα,αδικη σφαλιαρα.μην αφηνεις το μυαλο σου και την καρδια σου να πνιγονται σε αυτες τις σκεψεις,παντα θα πονανε και παντα οταν τα σκεφτεσαι θα σε ριχνουν ψυχολογικα.δεν ξερω αν συνεχιζεται αυτη η κατασταση νομιζω πως οχι ομως απο προηγουμενη συζητηση μας.δες μπροστα,μπροστα και μονο μπροστα με ακους;μην γυριζεις πισω.δεν υπαρχει κατι να δεις πλεον εκει.θα ηρεμησεις μονο οταν αποδεχτεις πως κατι σκατανθρωποι σε εκμεταλευτηκαν και δεν μπορουσες να κανεις τιποτα,οπως οταν καποιος μεθυσμενος οδηγος πεσει με το αμαξι του πανω σου και σε σημαδεψει.Δεν φταις εσυ που επεσε,αυτος ηταν αχρηστος.δες μπροστα κοπελα μου,ξεχνα το παρελθον οσο μπορεις,μη το αναμοχλευεις.και οταν τα στοιχεια που θα συναντας μπροστα σου θα ειναι θετικα και ζυγιζουν οσο τα αρνητικα πισω σου τοτε το συζηταμε.ακουσε μας ολους μπορεις να το κανεις...και αν θελεις βοηθεια παντα υπαρχουν εδω ατομα που ενδιαφερονται.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by mstrouf
    κατηγορώ



    μερικές παροιμίες κατάλληλες για την περίπτωσή σου :

    -- ai gamisoy ki esi ki o grillos sou

    -- οποιος δεν θέλει να ζυμώσει δέκα χρόνια κοσκινίζει

    -- αν είναι νάρθει θέ να ρθεί, αλλιώς σ έχει γραμμένη

    -- κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρει

    -- πάω να φτιάξω τη φάβα μου





    :P





    χέστους όλους και προχώρα όπως γουστάρεις...!!


    (το παπαστρουμφ θα μ άρεσε περσότερο )

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by mstrouf
    weird
    \"το φορτίο είναι εκεί. Δεν οφελεί να θέλεις να το πετάξεις μακρια, ετσι κλείνεις τα μάτια σε όσα πονάνε\" κ όμως δεν έχω την δύναμη να το σηκώνω άλλο
    υπομονή κάνω κ περιμένω την βελτίωση που γράφεις, αλλά δεν έρχεται κ κάθε μέρα που περνά μου μοιάζει ακόμα πιο δύσκολη..
    να αναφέρω τις λέξεις της σκληρής πραγματικότητας που δεν αντέχω να κοιτάζω, πόσο μάλλον να την αποδεχτω.. βιαστικα κ κακοποιήθηκα κατ επαναληψη κ βαλε μεσα την αιμομιξια.. στο εξω απο δω να πάω λοιπον..
    Εχεις κανει τόσα βήματα, μην το ξεχνας..
    Αργα αργα, θελει χρονο.
    Λεγοντας εξω απο δω στον εαυτο σου,
    σιγουρα, δεν σε βοηθάς.
    Συγκέντρωσε όλο σου το κουράγιο και την αγαπη που τρεφεις για εσενα,
    η αλλαγή ερχεται επειδή εμεις την φερνουμε.
    Εξαλλου δεν εισαι μονη.
    Εχεις τον συνοδοιπόρο σου
    Και εμας,
    ποτε ισως κανεις δεν θα νιωσει τι περασες.
    Μα αυτό δεν σημαινει οτι δεν θα σε ακουσει, δεν θα σου σταθει.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Empneustn, ωραία τα λες.. καποια \"ανθρωπακια\" .. που με σημάδεψαν κ ειναι τοσο δύσκολο να συνεχίσω
    weird την αγάπη που τρέφω για μένα.. μεγάλη κουβέντα..
    σας ευχαριστω που ειστε εδω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    αλήθεια πόσο κρατάει αυτος ο πόνος, αυτό το αίσθημα που απλώνεται μέσα σου κ σε κάνει να μην έχει νόημα ότι προσπαθείς να φτιάξεις, να μοιάζει μάταιος κόπος, γιατί συνεχίζεις να υποφέρεις..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αναλογα το ατομο,2 με 6 μηνες απο τη στιγμη που θα αποφασισεις πως θα το ξεπερασεις και δεν θα ξανασχοληθεις μαζι του

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •