Γάμος και πρόβλημα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Quote Originally Posted by alk View Post
    Εχουν αδικο σε αυτο που ισχυριζονται; Απλα θελω να παιρνω λογικες αποφασεις. Εσυ ομως θα εκανες γαμο χωρις κανενα συγγενη;
    Για να τα ισχυρίζονται προφανώς πιστεύουν ότι αυτοί είναι οι σωστοί και ότι έχουν δίκιο. Από όσα διάβασα όμως εγώ βλέπω το αντίθετο και ότι θέλουν να καθορίζουν τη ζωή σου κ.α.. Συνεπώς θα έλεγα κάνε ότι λέει η καρδιά σου και σε κάνει ευτυχισμένο. Εγώ αν πίστευα πως θα είμαι ευτυχισμένος με την επιλογή αυτή, ναι θα έκανα γάμο χωρίς κανέναν συγγενή, αλλά μόνο με καλούς φίλους. Καμία φορά οι φίλοι είναι πολύ καλύτεροι και από το ίδιο μας το αίμα.

  2. #17
    Quote Originally Posted by alk View Post
    Θεωρούν οτι πέφτει το επίπεδο μου έτσι. Απλα εχουν στεροτυπα οπως πχ πρέπει να σερβιρουν οι γυναίκες και εγώ να μη κανω τίποτα κτλ. Επειδή τους ξέρω δε πρόκειται να έρθουν εξάλλου γενικά εχουν τσακωθει για χρηματα που φαγαν καποιοι συγγενεις και η μανα μου δε μίλαγε για τους δικους της και γενικά δεν εχω επαφές. Εξάλλου ουτε στο σπιτι μου έρχονται και δεν εχει αλλάξει παροτι εχουν περάσει σχεδον 2 χρονια. Αλλα λογω αδιαφορίας που εισπράττουν οπως λενε προσπαθούν να εκδικηθουν πχ οταν ηταν στο νοσοκομείο η κοπελα μου δεν πηραν τηλεφωνο ουτε ηρθαν αλλά είχαν βοηθήσει λίγο πριν με γιατρούς που ζητησα.
    Αλλα οπως και να εχει υπο τέτοιες συνθηκες δε μπορώ να κανω γάμο δλδ και λόγω αγχους κτλ και θεμάτων ψυχολογικών που έχω δε νομίζω να το αντέξω και θα μου βγει χάλια και δε ξερω πως μπορει να αντιδράσω. Μετανιώνω που δεν ειχα επιμείνει οταν προειδοποιούσα οτι θα έχουμε προβληματα, δε περίμεναν τετοια αντιδραση απο τους γονεις μου. Δεν εχω πολλους συγγενείς και απο οσο ξέρω θα εχει πει να μη παει κανεις απο οτι μου ειπε. Και γενικά θα είναι άβολα.
    Σιγουρα πρέπει να έχω σκληρή αντιμετώπιση και γενικά να αποκτήσω πιο ισχυρή προσωπικότητα χωρίς να "λυπάμαι" αλλά δε μπορώ να κάνω και γάμο - ειναι δυο διαφορετικά πράγματα εκτός αν επερθει καποια συμφωνία. Γενικά θα γινει προσπάθεια απο την αλλη πλευρα να δουμε που θα βγει. Ο πατερας μου οταν του μιλησαν λιγο για να κανονσον το επεζε αδιάφορος σα να μη ξερει τι έγινε.
    Απλα οι γονεις μου θελουν να ζητησει συγχωρεση η αλλη πλευρά διοτι νομίζουν πως δρουν υπογείως. Παντως δε ξέρω τα έθιμα να πω την αληθεια και αν γενικά πριν το γαμο πρέπει να συζητάνε οι γονεις συχνά. Μου φαίνεται λίγο λογικό αλλα για κάποιο λογο δεν είχαν επικοινωνία. Απλά το πρόβλημα ειναι οτι γενικά εχουν μιζέρια/γκρίνια
    Οπότε, alk, ουσιαστικά θα γίνει αυτό που θέλουν οι γονείς σου, δεν θα γίνει ο γάμος.
    Εγώ προσωπικά, αν ήμουν η κοπέλα σου, είχαμε συμφωνήσε γάμο και μετά έκανες πίσω, θα έφευγα. Όχι για την αναβολή αλλά επειδή θα διαπίστωνα οτι είμαι με έναν άνθρωπο ανασφαλή, που δεν θα απεξαρτηθεί ποτέ από τη μαμά του και τον μπαμπά του, οι οποίοι θα είναι μια μόνιμη πηγή παρεξηγήσεων, γκρίνιας, τσακωμών και κακόβουλης κριτικής στον γάμο μου.
    Ξέρεις πόσες περιπτώσεις γραίων μανάδων έχω ακούσει, με γιούς πενηντάρηδες, ανύπαντρους, να λένε: "αχ, γιατί να μην βρισκόταν καμιά καλή κοπέλα και για τον γιό μου.." Αλλά όταν ο γιός είχε διαλέξει πριν χρόνια αυτήν που ήθελε, εκείνες παρίσταναν τις "βασιλομήτορες" και έκαναν το παν για να τον χωρίσουν.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Οπότε, alk, ουσιαστικά θα γίνει αυτό που θέλουν οι γονείς σου, δεν θα γίνει ο γάμος.
    Εγώ προσωπικά, αν ήμουν η κοπέλα σου, είχαμε συμφωνήσε γάμο και μετά έκανες πίσω, θα έφευγα. Όχι για την αναβολή αλλά επειδή θα διαπίστωνα οτι είμαι με έναν άνθρωπο ανασφαλή, που δεν θα απεξαρτηθεί ποτέ από τη μαμά του και τον μπαμπά του, οι οποίοι θα είναι μια μόνιμη πηγή παρεξηγήσεων, γκρίνιας, τσακωμών και κακόβουλης κριτικής στον γάμο μου.
    Ξέρεις πόσες περιπτώσεις γραίων μανάδων έχω ακούσει, με γιούς πενηντάρηδες, ανύπαντρους, να λένε: "αχ, γιατί να μην βρισκόταν καμιά καλή κοπέλα και για τον γιό μου.." Αλλά όταν ο γιός είχε διαλέξει πριν χρόνια αυτήν που ήθελε, εκείνες παρίσταναν τις "βασιλομήτορες" και έκαναν το παν για να τον χωρίσουν.
    Πήγα και σε σύμβουλο κ ψυχολόγο και κατάλαβα πως δε μπορώ να υποχωρώ πάντα και ουτε να με ελέγχουν. Γενικά λογω των δύσκολων καταστάσεων έχω μάθει να ελίσσομαι και για αυτό φοβόμουν να τους το πω άμεσα. Το οτι το βλέπουν ως προσβολή δε μπορώ να κάνω κάτι αλλά αν υποχωρήσω ξέρω πως θα είναι σαν να δίνω τον έλεγχο και ειναι λιγο αστείο/τραγικό. Και εμένα ετσι ειναι καπως αλλά δε το καταλαβαίνω γιατι συμβαίνει αυτο το φαινόμενο "βασιλομήτορες". Απλά ξέρω πως μετά απο αυτο ισως δε μου ξαναμιλήσουν ποτε

  4. #19
    Να σε ρωτήσω κάτι alk, έχεις άλλα αδέλφια;

  5. #20
    Τα ίδια περίπου "υπέβαλλε" η πεθερά μου στον μεγάλο της γιο, τον έναν από τους δύο κουνιάδους μου. Του έλεγε συνέχεια να προσέχει να μην τον "τυλίξει" καμία "ξύπνια", οτι θα θέλει να του φάει την περιουσία και τα λεφτά (είναι επιτυχημένος επιχειρηματίας), οτι όλες οι γυναίκες κοιτάνε να βολευτούν και σε συνδυασμό με το κακό παράδειγμα της γονεϊκής οικογένειας, έκανε καναδυό σχέσεις αλλά δεν τόλμησε ποτέ να παντρευτεί. Μετά τα 45 του, η πεθερά μου άρχισε να παρακαλάει να βρεθεί νύφη, να του λέει να παντρευτεί, αλλά πλέον το κακό είχε γίνει. Σήμερα είναι 54 χρονών και δεν το συζητάει καν, το έχει αποφασισμένο οτι θα μείνει ανύπαντρος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι όποιος μένει ανύπαντρος κάνει λάθος στην ζωή του, αρκεί να είναι μια εντελώς δική του απόφαση και όχι υποβληθείσα από την μάνα και τον πατέρα.
    Οι άλλοι δύο, ο μικρός ο κουνιάδος μου και ο άντρας μου δεν την άκουσαν, αλλά παρ΄όλα αυτά, πάντα προσπαθούσε να δημιουργεί θέματα στους γάμους μας με τους γονείς μου και τους γονείς της συνυφάδας μου, παράπονα, κλπ. Ο άντρας μου ήταν πιο σκληρός απέναντί της. Να φανταστείς οτι μετά από ένα επεισόδιο που δημιούργησε και για ένα χρονικό διάστημα 2 ετών περίπου την είχαμε απομονώσει εντελώς, ο άντρας μου δεν της άνοιγε ούτε την πόρτα του σπιτιού, ούτε απαντούσαμε στα τηλέφωνα. Σιγά σιγά, κατάλαβε τα όριά της και τώρα υπάρχει μια πολύ καλή σχέση μεταξύ μας.
    Αυτό που θα ήθελα να σου τονίσω είναι οτι η ζωή φεύγει και δεν γυρίζει πίσω και αν έχεις βρει τον άνθρωπό σου δεν ξέρεις αν θα ξαναϋπάρξει δεύτερος άνθρωπος να ταιριάξεις όπως εσύ θέλεις.
    ΄Εχω και δεύτερο παράδειγμα με έναν φίλο του άντρα μου που η μητέρα του και ο πατέρας του δεν ήθελαν την κοπέλα του για νύφη τους επειδή ήταν 5 χρόνια μεγαλύτερή του. Μετά από χρόνια σχέσης δεν το αποφάσισε ποτέ να την παντρευτεί αλλά ούτε και ξαναβρήκε κοπέλα να ταιριάζει τόσο πολύ μαζί της, όλες τις σύγκρινε με αυτήν. Κι αυτός ανύπαντρος έμεινε όπως και η αδελφή του που της έκαναν οι γονείς τα ίδια.
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 12-04-2018 at 11:51.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Να σε ρωτήσω κάτι alk, έχεις άλλα αδέλφια;
    οχι δεν εχω

  7. #22
    Quote Originally Posted by alk View Post
    οχι δεν εχω
    Οπότε οι γονείς σου σε βλέπουν κάπως σαν αναπόσπαστο μέλος της αρχικής οικογένειας. Εγώ πάντως δεν νομίζω να μην σου ξαναμιλήσουν. Δεν θα μπορέσουν να το κάνουν αυτό.

  8. #23
    ΄Οταν παντρευτήκαμε με τον άντρα μου, πριν 23 χρόνια, υπήρχε γκρίνια και εχθρότητα και από τους γονείς μου και από τα πεθερικά μου (κυρίως από την μάνα μου και την πεθερά μου). Τώρα η πεθερά μου (επειδή ο ένας της γιος έμεινε ανύπαντρος και ο άλλος έκανε πολιτικό γάμο χωρίς να καλέσει κανέναν, ούτε τα πεθερικά μου, ούτε τα αδέλφια) ξέρεις τί μου λέει; " Αν ήξερα οτι ο γάμος σας (κάναμε θρησκευτικό με όλα τα έθιμα) θα ήταν ο μόνος γάμος παιδιού μου που είδα, θα ήμουν πολύ πιο χαρούμενη εκείνη την ημέρα!".

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. 2ος Γαμος και 2η οικογενεια
    By katherina in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 120
    Last Post: 11-10-2016, 14:34
  2. Γάμος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 26-03-2014, 12:09
  3. Άγαμος γάμος
    By Kick Batowski in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 30-04-2011, 18:14
  4. Γάμος
    By alexandros3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 20-02-2011, 21:11
  5. ΓΑΜΟΣ - ΣΕΞ : 1-0
    By Human in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 07-01-2009, 00:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •