Abilify - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58

Thread: Abilify

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω πει οτι με ειπαν οι γιατροι καταθλιψη και ανχωδης διαταραχη...οσο για την αποψη μου δεν εχω αποψη πανω στα φαρμακα..για το λογο οτι ειμαι πολυ μπερδεμενος..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχω πει οτι με ειπαν οι γιατροι καταθλιψη και ανχωδης διαταραχη...οσο για την αποψη μου δεν εχω αποψη πανω στα φαρμακα..για το λογο οτι ειμαι πολυ μπερδεμενος..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    φιλε μου και εμενα ο γιατρος με εχει πει οτι εχω καταθλιψη μετρια μαζι με αγχωδη διαταραχη... στην ουσια για να με κανει πιο απλη την παθηση μου γραφει απλα ''συναισθηματικη διαταραχη'' για να μην φαινεται βαρυ το ιστορικο μου...
    παρολα αυτα, με εχει δωσει και εμενα αντιψυχωτικα μηπως και βοηθηθω περισσοτερο, συμφωνησα και τα πηρα, αλλα αυτα τα φαρμακα ειναι πολυ βαρια με παρα πολλες σοβαρες παρενεργειες, οποτε και εμεινα μακρυα για να προσταψω εμενα κυριως...
    απο τοτε ξερω πως οποτε εχω θολο μυαλο, και δεν συνειδητοποιω τι μου συμβαινει, ξερω πως οφειλεται στο αγχος μου και στην αυπνια και ισως και σε καποια αντικαταθλιπτικα που επιδεινωνουν την ναυτια και την συνχυση...
    εγω θα σου προτεινα να κανεις αυτο που εκανα και εγω για μενα, οταν πιστευα οτι αυτα τα χαπια μπορουσαν να βοηθησουμ τωρα δεν το πιστευω αυτο και τοσο... απλα μπορεις να τα δοκιμασεις ολα για ενα μηνα το καθενα δινοντας διωρια, και να κατασταλαξεις πιο ειναι αυτο που σε βοηθαει περισσοτερο.... συνηθως το λαντος ειναι αυτο το οποιο εχει αποδεχθει σε πολλους οτι ειναι αυτο που τους βοηθησε... αλλα μην το παρεις σαν δεδομενο, επειδη υπαρχουν και ανθρωποι που δεν βοηθηθηκαν ποτε επαρκως απο τα χαπια εως καθολου.. μεσα σε αυτους συγκαταλεγομαι και εγω... που εγωισμο και μονο προς την ''αναποτελεσματικοτητα'' τους θελησα να απαλαγω...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    αυτο ακριβως κανω.ενα μηνα θα το παρω το abilify να δω αν κανει κατι και θα το κοψω..επισης εχω και τν φοβο συνεχεια μην με κανουν κατι μονιμο αυτα τα χαπια..οχι μονο τα αμπιλιφαι γενικα ολα αυτα που παρει τοσο καιρο..και εγω ειμαι σαν εσενα δεν με πιανει τπτ..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κανουν κατι μονιμο σιγουρα στο λεω εγγυημενα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Οπως τι κανουν μονιμο?τι συμπτωμα.?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Σου αφηνουν κουσουρια αμα τα κοψεισ το θεμα ειναι οτι δε θα τα κοψεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Για ποια μιλας τωρα τα αντιψυχωσικα η αντικατσθλιπτικα?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Τα αντιψυχωτικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    xaka10
    Guest
    Εγω οταν πηρα το abilify μου φανηκε πολυ ελαφρυ οσον αφορα την αντιψυχωτικη του δραση μιας και ειχα πολλα νευρα και δεν ενιωθα καθολου καταστολη σε συγκριση με αλλα φαρμακα που επαιρνα.Σημειωτεον εχω ψυχωση.Επισης αυτο το φαρμακο φερνει πολυ αγχος στην αρχη.το θετικο του ειναι οτι δεν βαζεις κιλα και δεν ριχνει τη λιμπιντο.Συμφωνω με τον menis οτι τα αντιψυχωτικα προοριζονται για ατομα με ψυχωτικα συμπτωματα εκτος αν πασχουν απο σοβαρη αυπνια που λιγο σεροκουελ θα κοιμασαι σαν πουλακι και υπερμετρο αγχος που ελαχιστη δοση αντιψυχωτικων θα απαλύνει το αγχος αλλα οχι για μακροπροθεσμο χρονο ληψης γιατι εχουν πολλες παρενεργειες οπως οψιμη δυσκινησια διαβητη αυξηση βαρους,μειωση λιμπιντο.χοληστερινη και αλλα.Παντως το αμπιλιφαι εχει εγκριθει και για καταθλιψη δεν ειναι μονο για σχιζοφρενεια ή διπολικη και εχει ασθενη αντιψυχωτικη δραση μπορει να το παρει ανετα και καποιος χωρις ιστορικο με ψυχωση.παντως οταν το επαιρνα χειροτερεψα στα ψυχωτικα μου ενδειξη οτι δεν εχει καλη αντιψυχωτικη δραση, μπορει για την καταθλιψη που εχει εγκριθει για τη νοσο αυτη το φαρμακο να κανει καλη δουλεια.εξαρταται τον οργανισμο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Παντως εγω το παιρνω 5 μερες στα 5 mg το μονο που με εκανε ειναι να με φερει ανχος πιο πολυ και ανυσηχια κ αυπνια χαλια ειμαι..επισης ο προηγουμενος γιατρος μου με ειχε πει να παιρνω σεροκουελ τ βραδυ για αυπνια και το αμπιλιφαι το πρωι...αλλα εγω πηγα και σε εναν αλλον να παρω κ αλλη γνωμη και αυτος με εγραψε αμπιλιφαι αλλα με λεει δεν ενδυκνεται να παιρνεις μαζι 2 αντιψυχωτικα..μονο αμπιλιφαι θα παιρνεις . Με εχουν μπερδεψει..ακουσα τον δευτερο γιατρο και παιρνω μονο αμπιλιφαι.αλλα η ανυσυχια και τ ανχος με εχουν τρελανει..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ποσο κραταει το ανχος στν αρχη στο περιπου μεχρι ν πιασει??δεν αντεχεται αυτο τ ανχος αλλο μ ρχετε να σκασω

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Παντως εγω το παιρνω 5 μερες στα 5 mg το μονο που με εκανε ειναι να με φερει ανχος πιο πολυ και ανυσηχια κ αυπνια χαλια ειμαι..επισης ο προηγουμενος γιατρος μου με ειχε πει να παιρνω σεροκουελ τ βραδυ για αυπνια και το αμπιλιφαι το πρωι...αλλα εγω πηγα και σε εναν αλλον να παρω κ αλλη γνωμη και αυτος με εγραψε αμπιλιφαι αλλα με λεει δεν ενδυκνεται να παιρνεις μαζι 2 αντιψυχωτικα..μονο αμπιλιφαι θα παιρνεις . Με εχουν μπερδεψει..ακουσα τον δευτερο γιατρο και παιρνω μονο αμπιλιφαι.αλλα η ανυσυχια και τ ανχος με εχουν τρελανει..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    στα ελεγα, δεν στα ελεγα????? εσυ επιμενεις οτι θα σε βοηθησει...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τα ξερω ρε συ αλλα και τι να κανω απο που να βοηθηθω?αμα δεν πιασει λεει θα το αλλαξουμε..πειραματαζωο εχω γινει.. θα ειναι η 14 αγωγη αμα ξεκινησω καινουριο.μ

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    γιατι εγω δεν εγινα πειραματοζωο? δοκιμαζοντας ολο τα αντικαταθλιπτικα που υπαρχουν? στην ουσια οταν τα δοκιμασα ολα, καταλαβα οτι αυτα τα σκευασματα δεν μπορουν να βοηθησουν περισσοτερο απο οσο ζητουσα.... οταν το καταλαβεις και εσυ αυτο θα σταματησεις να ψαχνεις τοσο πολυ το γιατρικο σε αυτα... ή να εχεις τοσες πολλες προσοκιες απο αυτα... το θυμαμαι ειναι να αναζητησεις και αλλες πηγες θεραπειας... δηλαδη τι σε κανει να εισαι λυπημενος? γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος απο την ζωη σου? για πες μας, γενικα να σε δωσουμε και μια αλλη κατευθυνση στην ζωη αλλιως με αυτα δεν θα σωθεις.. ειδικα με αντιψυχωτικα

  15. #30
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ποσο κραταει το ανχος στν αρχη στο περιπου μεχρι ν πιασει??δεν αντεχεται αυτο τ ανχος αλλο μ ρχετε να σκασω

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Κοιταξε οι γιατροι λενε οτι ειναι στη αρχη το αγχος εμενα κρατησε αρκετο καιρο οσο το επαιρνα και αναγκαστικα το εκοψα πηγαινα και για υποτροπη.και μου φερνε και μενα οχι βαθυ υπνο γιατι το παιρνα σε συνδυασμο με αλλα αντιψυχωτικα που βοηθουσαν τον υπνο μου αλλα πρεπει να το παιρνεις παντα πρωι.Επισης αλλα αρνητικα που εχουν παρατηρηθει σε χρηστες αμπιλιφαι ειναι εντονη ταση να τζογαρουν και επισης αν ηταν χρηστες ουσιων τους ωθει να ξαναξεκινησουν την χρηση ειδικα οσοι επαιρναν κοκαινη

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. about abilify....
    By demis-demis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 15:06
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 16:57
  3. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 14:15
  4. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 15:28
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •