Abilify - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 58

Thread: Abilify

  1. #31
    xaka10
    Guest
    Αν ξερεις να διαβασεις αγγλικα σου παραθετω την ειδηση που το αμπιλιφαι αυξανει την επικινδυνη συμπεριφορα οπως τζογος,μανια για σεξ υερβολικο ξοδεμα σε ψωνια
    https://www.thedailybeast.com/patien...nd-sex-addicts
    αποσπασμα απο την ειδηση:thousands of patients who had been prescribed Abilify say in a mass tort lawsuit the drug created compulsions for sex and gambling, and that the drug makers knew of the serious side effects (as evidenced by warning labels in Canada and Europe) but waited years not to warn U.S. consumers
    μεταφραζω χιλιαδες ασθενεις οι οποιοι τους εχουν συνταγογραφησει το αμπιλιφαι ειπαν (in mass tort δεν ξερω τι σημαινει το προσπερναω) οτ το φαρμακο δημιουργησε καταναγκασμο για σεξ και τζογο και οτι οι κατσκευαστες του φαρμακου γνωριζαν τις σοβαρες παρενεργειες αλλα περιμεναν χρονια για να μην προειδοποιησουν τους Αμερικανους καταναλωτες.προφανως στην ευρωπη και στον καναδα εχουν σημανει αυτες τις παρενεργειες

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    χρυσο χαπι το abilify.........................................

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εμενα μεχρι στιγμης δν μ δημιουργησε τετοιο θεμα δλδ τσογος και σεξ..ισα ισα θα χερομουν αν μ εφερνε διαθεση για σεξ..γτ τωρα τελευταια δεν νοιωθω καθολου ορεξη για σεξ..το μονο π εφερε ειναι τρελο ανχος ακαθησια και κανω ανησυχο υπνο.θα μιλησω με τον γιατρο μου απο βδομαδα μαλλον θα το κοψω..αλλα δεν ξερω μετα τ να κανω για να συνελθω..αυτο που με στεναχωρει ειναι η κατασταση μου το μυαλο μου που ειναι θολομενο η απροσοποιηση τ ανχος και η καταθλιψη μου..αυτο μονο τ προβλημα κατα τα αλλα δεν με στεναχωρει κατι..η κατασταση στην οποια ζω και οτι κατι επαθε το μυαλο μου αυτο ειναι το προβλημα μου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εμενα μεχρι στιγμης δν μ δημιουργησε τετοιο θεμα δλδ τσογος και σεξ..ισα ισα θα χερομουν αν μ εφερνε διαθεση για σεξ..γτ τωρα τελευταια δεν νοιωθω καθολου ορεξη για σεξ..το μονο π εφερε ειναι τρελο ανχος ακαθησια και κανω ανησυχο υπνο.θα μιλησω με τον γιατρο μου απο βδομαδα μαλλον θα το κοψω..αλλα δεν ξερω μετα τ να κανω για να συνελθω..αυτο που με στεναχωρει ειναι η κατασταση μου το μυαλο μου που ειναι θολομενο η απροσοποιηση τ ανχος και η καταθλιψη μου..αυτο μονο τ προβλημα κατα τα αλλα δεν με στεναχωρει κατι..η κατασταση στην οποια ζω και οτι κατι επαθε το μυαλο μου αυτο ειναι το προβλημα μου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Φίλε,μπορείς να μας περιγράψεις πως βιώνεις το άγχος και την κατάθλιψη?...Πως σωματοποιούνται..Αν έχεις ταχυκαρδίες ή γαστρεντερικές ενοχλήσεις,όπως βάρος στο στομάχι,δυσπεψίες κ.α επί παραδείγματι.
    Το είδος των συμπτωμάτων είναι που θα καθορίσει και το είδος της αγωγής που θα δουλέψει για σένα(η οποία δεν πρέπει υποχρεωτικά να είναι φαρμακευτική).
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχω ολα αυτα ταχυκαρδιες μ κοβοτε η ανασα πεσμενη διαθεση καθολου ορεξη για ζωη. Ανηδονια.και το κυριοτερο νοιωθω εχω χασει τν επαφη με τν ευατο μου και τ μυαλο ειναι φυλλ θολομενο..νοιωθω στα χαμενα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχω ολα αυτα ταχυκαρδιες μ κοβοτε η ανασα πεσμενη διαθεση καθολου ορεξη για ζωη. Ανηδονια.και το κυριοτερο νοιωθω εχω χασει τν επαφη με τν ευατο μου και τ μυαλο ειναι φυλλ θολομενο..νοιωθω στα χαμενα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Στην ίδια βάρκα είμαστε....Απλά εμένα σωματοποιείται κυρίως στο στομάχι...Δεν έχω θέμα με ταχυκαρδίες.
    Εχω μόνιμο brain-fog και ανεστιότητα εδώ και χρόνια...Δεν μπορώ να κοιμηθώ,να φάω,να αναπνεύσω σωστά και τα γ@μ@φάρμακα δεν κάνουν δουλειά...μόνο καταστολή φέρνουν.
    Κατά βάθος γνωρίζω και νομίζω όλοι μας το γνωρίζουμε, άσχετα αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε,πως για να επέλθει κάποια αλλαγη προς το καλύτερο,θα πρέπει,πέρα απ'τα φάρμακα,να κάνουμε σημαντικές αλλαγές στην καθημερινότητά μας...Αλλά δεν το κάνουμε, είτε γιατί είμαστε τεμπέληδες είτε γιατι έχουμε αποθαρρυνθεί τελείως.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Εχεις ανχωδη διαταραχη και καταθλιψη και εσυ?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Εχεις ανχωδη διαταραχη και καταθλιψη και εσυ?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Και με την βούλα...και από νευρολόγο και από ψυχίατρο..
    Εχω επισήμως, MDD(μείζονα κατάθλιψη) και GAD(γενικευμένη αγχώδη διαταραχή) υπαρξιακού και όχι αγοραφοβικού τύπου.
    Αλλά πιστεύω πως οι διαγνώσεις είναι μ@λ@κίες...Μια βιολογική προδιάθεση και ο νευρώδης,ρομαντικός και τελειομανής χαρακτήρας μου φταίνε για όλα.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και πως το αντιμετοπιζεις?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Και πως το αντιμετοπιζεις?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν το αντιμετωπίζω...απλά το υποφέρω.
    Έχω δοκιμάσει από αντικαταθλιπτικα και ηρεμιστικά,μέχρι αντιψυχωσικά και αντιεπιληπτικά.
    Κανένα δεν επιδρά στην εστία του προβλήματος...Το νιώθω...κάθε φορά.
    Με το Μινιτραν την ψιλοβγάζω τα τελευταία χρόνια...Δεν μου προκαλεί καμμία παρενέργεια αλλά δεν μου λύνει και το πρόβλημα...δυστυχώς.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αστα να πανε ετσι και εγω ακριβως απλα το υποφερω καθημερινα.ωρες ωρες απελπιζομαι και δεν πιστευω οτι ποτε θα γινω οπως ημουν πριν 2 χρονια δλδ να ειμαι καλα..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αστα να πανε ετσι και εγω ακριβως απλα το υποφερω καθημερινα.ωρες ωρες απελπιζομαι και δεν πιστευω οτι ποτε θα γινω οπως ημουν πριν 2 χρονια δλδ να ειμαι καλα..
    Μόνο 2 χρόνια?...Είσαι newbie...Μην απελπίζεσαι...Άν δεν είχες και στο παρελθόν αντίστοιχες δύσκολες περιόδους,έχεις καλές πιθανότητες να επανέλθεις στο φυσιολογικό....Άν είχες,απελπίσου γιατί είναι δύσκολο να ξεκουμπιστούν.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ειχα στα 15 θυμαμαι αλλα μονο κρισεις πανικου απο τν ξαφνικο θανατο του μπαμπα μου.κ μου ξαναβγηκαν παλι στα 27 και εχει 2 χρονια κοντα 3 που ταλαιπορουμε..εσυ ποσο καιρο?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    εσυ ποσο καιρο?
    Όλον τον καιρό...
    Θυμάμαι από το δημοτικό με έπιαναν κρίσεις πανικού και αποπραγματοποίησης εντελώς απρόκλητα...Αλλά περνούσαν και συνερχόμουν.
    Μετά στα 22 υποτροπίασε για μερικούς μήνες, αλλά ήταν τόσο δυνατή η επενέργεια που δεν κατάφερα να την ξεπεράσω τελείως,όπως τις προηγούμενες φορές.
    Πλέον μου έχει κατσικωθεί για τα καλά εδώ και 5 χρόνια και φοβάμαι πως θα την πάρω τη σκύλα στον τάφο.
    Δεν θέλω να είμαι τόσο απαισιόδοξος,αλλά δεν είμαι ούτε και χαζός για να πιστέψω πως θα φύγει με θετικές ενέργειες και ευχολόγια.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αρα εισαι 27? Εισαι πιστευω πολυ μικρος για να σκεφτεσαι ετσι πρεπει να εισαι αισιοδοξος εστω και αν μν αληθευει..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. about abilify....
    By demis-demis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 15:06
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 16:57
  3. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 14:15
  4. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 15:28
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •