Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 58

Thread: Abilify

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    Abilify

    Μετα απο προσπαθεια με το seroguel που δεν με εκανα κ πολλα...το αλλαξαμε σε abilify 10 mg...λεω να το δοκιμασω κ αυτο ..εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα χαπια και φοβαμαι στο τελος μην παθω καμια μονιμη βλαβη στον εγκεφαλο με τοσα χαπια που εχω παρει..αλλα λεω να τ δωσω κ αυτο τ χαπι μια ευκαιρια..το εχετε παρει αυτο το abilify..τι παρενεργειες ειχατε γενικα στν αρχη?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    εγω προσωπικα, ειχα μια φοβερη ακαθισία , ζάλη και θολούρα...του είπα να μου το αλλάξει , βέβαια πιστεύω πως κάθε χάπι λειτουργεί διαφορετικά στον καθένα μας....
    [I]Love...[/I]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι το ξερω αλλα ρωταω στο περιπου να ξερω τι να περιμενω...γτ οι ψυχιατροι τα λενε ολα ευκολα..οπως μ ειπε και για το σεροκουελ με λεει θα το κοψεις ευκολα οπως το ξεκινησες και για να κοψω με βγηκε η παναγια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ναι το ξερω αλλα ρωταω στο περιπου να ξερω τι να περιμενω...γτ οι ψυχιατροι τα λενε ολα ευκολα..οπως μ ειπε και για το σεροκουελ με λεει θα το κοψεις ευκολα οπως το ξεκινησες και για να κοψω με βγηκε η παναγια..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν καταλαβαίνω γιατί να συμβαίνει αυτό. Οι απόψεις είναι εντελώς πολωμενες, από την μια αυτοί που δεν θέλουν να ακούνε κουβέντα εναντίων των χημικών φαρμάκων και από την άλλη οι πολέμιοι.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Υπάρχει το φαινόμενο nocebo, όπως και η ψυχολογική εξάρτηση, η οποία σε ανθρώπους με τάσεις προς εξάρτηση είναι πολύ πιο ισχυρή. Αυτά δεν τα λαμβάνουν υπόψη όλοι οι γιατροί όπως θα έπρεπε. Δυστυχώς αντί να βοηθανε κάποιοι σε μπερδεύουν.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Εγώ προσωπικά θεωρώ το καλύτερο το yperiforce από dr!vogel.
    Το παίρνω μόνο άμα έχω κατάθλιψη και λειτουργεί μέσες άκρες οπως το ladoze, με την πολύ ουσιαστική διαφορά ότι το βαλσαμόχορτο δεν κάνει εξάρτηση. (Ο λόγος είναι η μικρή ημιζωή του και ότι δεν είναι σε μορφή ιόντος, όπως τα χημικά φάρμακα, με αποτέλεσμα να μην δεσμεύει μη αντιστρεπτα τους υποδοχείς επαναπρόσληψης σεροτονινης-ντοπαμινης. Η σεροτονίνη ας πούμε δεν είναι ούτε αυτή σε μορφή ιόντος στον εγκέφαλο ακριβώς για να ΜΗΝ συνδέεται μη αντιστρεπτα.)
    Eπισης υπάρχει η ινοσιτολη και άλλα όπως το 5ΗΤΠ αλλά αυτά θέλουν λίγο εμπειρία γιατί πρέπει να κάνεις παράλληλα και ειδική δίαιτα για να είναι αποτελεσματικά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Το ξεκινησα σημερα το abilify..αλλα διαβαζα το ανεπυθημητες ενεργειες και εχω φοβηθει παρα πολυ..λεει ζαχαρωδης διαβητη στις 1 στους 10 συχνες παρενεργειες.. επισης γραφει αιθνιδιος θανατος αγνωστης αιτιας..καρδιακη προσβολη..εγκεφαλικο..και αλλα πολλα τετοια 1 σελιδα μεγαλη παρενεργειες και ολες σοβαρες..δεν θα το ξαναπαρω φοβηθηκα παρα πολυ με τις παρενεργειες...εσεις που το περνετε πως ειστε?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Αυτα ειναι!!! το καλυτερο χαπι και με διαφορα... !!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ειρωνικα το λες να φανταστω?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν θεωρουσα ουδεποτε οτι τα αντιψυχωτικα προοριζονται για ανθρωπους με καταθλιψη... ειναι πολυ βαρια χαπια και εχουν εως στοχο να τα παιρνουν αυτοι για τους οποιους και χρειαζονται απαραιτητα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Εσυ που καταλαβαινεισ απο ανθρωπουσ πωσ το βλεπεισ καταθλιψη;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και τι αλλο δλδ μπορει να ειναι ??

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν κανουμε καμια ειδους διαγνωση εδω....
    κατ' αρχην δεν μου αρεσει να φορω σε κανεναν ταμπελες...
    εγω απλα εκφραζω την αποψη μου...
    αν ο κυριος Χριστοφορος28 πιστευει οτι θα βοηθηθει απο το εν λογο σκευασμα μπορει να το συνεχιζει..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Ρε χριστοφορε εισαι εδω τοσο καιρο και δεν εχεισ αναπτυξει την αποψη σου πουθενα τουλαχιστον εγω δεν το ειδα αυτο το βλεπεισ για καταθλιψη προσπαθησε κατι να πεισ αυτο ειναι το προβλημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν εχω κατσει να παρακολουθησω την συμπεριφορα αλλα και τα λεγομενα του χριστοφορου αλλα ειναι λαθος επειδη ενας ανθρωπος δεν εχει πληρη γνωση της καταστασης του και ειναι μπερδεμενος να του λεμε πως εχει καποια αλλη διαταραχη περα της καταθλιψης...

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. about abilify....
    By demis-demis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 15:06
  2. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 16:57
  3. abilify
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-11-2012, 14:15
  4. abilify
    By pig in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 26-10-2011, 15:28
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •