η σχολή μου με πνίγει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1

    η σχολή μου με πνίγει

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτό που με βασανίζει εδώ και καιρό...Ειμαι φοιτήτρια 4ο έτος αρχιτεκτονική αλλά παρακολουθώ το 3ο καθώς έχασα μια μεταγραφή που ήθελα για άλλη πόλη στην οποία παρακολουθούσα και τα μαθήματα μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα καθώς ημουν σιγουρη οτι θα την έπαιρνα. Αντιμετωπίζω σοβαρο θέμα με το άγχος..σε σημείο που νιωθω οτι δεν παει αλλο. Η σχολή μου για όσους ξερουν δεν θεωρείται και απο τις πιο εύκολες, σίγουρα θεωρείται πολυ απαιτητική. Έχουμε παρα πολλες εργασιες μέσα στο κάθε εξάμηνο με την πληοψηφια αυτών να ειναι ομαδικές. Κάθε εξάμηνο η κατάσταση γινεται ολο και χειρότερη με τον φορτο εργασια σε σημειο που δεν εχω ζωη. Κλεινω 12ωρα+ σε σπίτια άλλων κανοντας εργασίες, όποτε βρισκω κενο βλέπω και το αγόρι μου και αυτό γινεται κυριως το βραδυ οταν τελειωνω με τις εργασιες. Αυτη ειναι η ζωη μου...σχολη - εργασιες-σπιτι ή σπιτι του αγοριου μου. Ο εαυτός μου νιωθω οτι δεν βρισκεται πουθενα σε ολο αυτο. Δεν κανω τιποτα πραγματικα για μενα...νιωθω οτι καθε μερα ειναι η ιδια μερα. Εχω χασει τον ενθουσιασμο μου. Λογω της πιεσης δεν αποδιδω οπως θα ηθελα. Επισης ξεχασα να αναφερω ποσο ανταγωνιστικη ειναι η σχολη μου πραγμα που ασκει ταιραστια επιρροη στον εαυτο μου. Συνεχως σκεφτομαι αν θα τα παω καλα στα μαθηματα αν θα τα καταφερω, οτι υπαρχουν πολλοι που ειναι καλοι σε αυτο που κανουν και πως θα τους φτασω, τι θα γινει αμα χρωσταω καποιο απο τα βασικά μαθηματα. Επισης το βασικό μας μαθημα που είναι ο αρχιτεκτονικος σχεδιασμος έχει γινει ο εφιάλτης μου. Νιωθω οτι δεν το εχω καθόλου, ότι δεν έχω ιδέες, δεν με θεωρώ καλη και ικανή (αυτοπεποιθηση 0). Γενικά ομως πιάνει το χέρι μου, απο μικρη ειχα ταλεντο στο σχεδιο και στην ζωγραφική και γενικα μπορω να με χαρακτηρισω καλλιτεχνικη φυση. Απλως δεν ξερω τι μου συμβαινει δεν ξερω γιατι η σχολη με μπλοκαρει τοσο. Χάνω τον υπνο μου, ειμαι συνεχως με ενα σφιξιμο στο στομαχι μου. Με αγχωνει επισης πού το μελλον μου. Τι θα γινει όταν τελειωσω? θα ειμαι καλη? θα βρω εργασία? φοβαμαι τοσο....ειναι καποιες φορες που θελω να τα παρατησω ολα και νιωθω αβοηθητη...τι να κανω? θελω να γουσταρω αυτο που κανω και οχι να νιωθω ετσι καθε μέρα...μου αρεσει το αντικείμενο αλλα δεν ξερω πως να αλλαξω τον τροπο που η πιεση με εχει κανει να βλεπω τα πραγμα...δεν ειμαι αχρηστη το ξέρω..αχ....

    κάθε συμβουλη θα ειναι πολυ χρήσιμη, ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Χίλιες φορές να ήμουν στη θέση σου και να βασανιζομουν με τέτοια προβλήματα για να περνά η ώρα. Ειλικρινά πίστεψε με, με το που τελειώσεις και έρθουν όσα ακολουθούν της φοιτητικής ζωής τότε θα δεις πως είναι να σε πνίγει κάτι. Μου συνέβη και κατάλαβα από πρώτο χέρι πως η ηλικία από 0- ότου τελειώσεις σπουδές είναι ζωάρα. Από κει και πέρα, γάμα τα.

Similar Threads

  1. Μετανιωνω για τη σχολη που επελεξα
    By rainbow96 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 28-06-2018, 18:12
  2. Προβλημα με τη σχολή.
    By dionisis91 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2014, 15:39
  3. Βοθηστεμε γιατι εχω πνιγει
    By Aggelos29 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 12-06-2013, 01:12
  4. Σας πνίγει το Δίκαιο;
    By Curie in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 12-06-2012, 23:38
  5. Replies: 6
    Last Post: 04-06-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •