Αγχώδης διαταραχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81

    Αγχώδης διαταραχή;

    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι που με βασανίζει εδώ και ένα μήνα.
    Ολα ξεκίνησαν ένα απόγευμα Παρασκευής οταν γύρω στις 21:00 ένιωσα μια αδιαθεσία. Πήγα αμέσως στο κρεβάτι για να ξαπλώσω και επιχείρησα να κοιμηθώ. Αυτό ήταν αδύνατο διότι δεν μπορούσα να ηρεμήσω . Ξαφνικά άρχισαν να τρέμουν κάποιοι μύες και πανικοβλήθηκα . Μετά απο καποια λεπτά έβαλα θερμόμετρο αλλά τίποτα. Από την επόμενη μέρα μέχρι και προσφάτως είχα μια δυσφορία στο στήθος. Η εξεταση στον παθολόγο δεν έδειξε κάτι και μου σύστησε Γενική αίματος. Τα αποτελέσματα δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό. Επισκέφθηκα και ΩΡΛ διότι ένιωθα μια ενόχληση στο λαιμό και δυσκαταπωση . Όντως ειχα κατι στο λαιμό (οξεία κυνανχη) και μου χορήγησε αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη. Για αρκετό καιρό (2-3) εβδομάδες δεν είχα διάθεση να δουλέψω ένιωθα ότι θα παθω κάτι κακό ... άρχισα να διαβάζω διαφορά στο internet που επηρέαζαν αρνητικά την ήδη κακή ψυχολογία μου. Μήπως έχω αυτό; Μηπως θα παθω εκείνο;
    Τα συμπτώματα που είχα-έχω από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό είναι: δυσφορία στο στήθος,"κομπος" στο λαιμό, ζάλη , αισθηση μουδιασματος στο κεφαλι, έλλειψη συγκέντρωσης, ανήσυχο στομάχι-έντερο, κακή διάθεση, αϋπνίες.Επισης τις πρώτες εβδομάδες μου κόπηκε η όρεξη και έτρωγα ελάχιστα (Ποιος εγώ με ύψος 1.93 που έτρωγα 2-3 πιάτα) και έπεσα από τα 86 στα 81 κιλά.Τωρα η όρεξη νομίζω επανήλθε (όχι εντελώς) και προσπαθώ να τρώω κανονικές μερίδες.
    Να αναφέρω οτι σαν χαρακτήρας είμαι αγχώδης και τελειομανής και επίσης έχω χαμηλή αυτοπεποίθηση.
    Θα ήθελα γνώμες από άτομα με παρόμοια συμπτώματα που όντως είχαν ή έχουν καποια αγχώδη διαταραχή ώστε να μου δώσουν κάποιες συμβουλές.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ψυχοσωματικά έχει όλη η Ελλάδα. Άλλοι λίγο άλλοι πολύ. Παίρνεις φάρμακα ; Μπορεί να σου προκάλεσαν παρενέργειες. Τσεκαπ κανείς; Πόσον ετών είσαι;
    Το γκουγκλαρισμα καλύτερα κόψε το και κάνε εξετάσεις θυρεοειδή.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ψυχοσωματικά έχει όλη η Ελλάδα. Άλλοι λίγο άλλοι πολύ. Παίρνεις φάρμακα ; Μπορεί να σου προκάλεσαν παρενέργειες. Τσεκαπ κανείς; Πόσον ετών είσαι;
    Το γκουγκλαρισμα καλύτερα κόψε το και κάνε εξετάσεις θυρεοειδή.
    23 ετών. Τσεκ απ αν εννοείς παθολογικό έκανα 2 φορές τον τελευταίο μήνα μαζί με γενική αίματος + θυρεοειδή με φυσιολογικα αποτελέσματα.
    Από χθες παρουσίασα και κάτι που δεν το είχα.. αίσθημα καυσους σε διάφορα σημεία του σώματος με αποτέλεσμα με σκέφτομαι ότι έχω κάτι κακό.
    Θα ήθελα να επισκεφθώ κάποιον νευρολογο.
    Πιστεύεις θα βοηθήσει;

Similar Threads

  1. Αγχώδης διαταραχή
    By mant in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 0
    Last Post: 24-04-2017, 16:27
  2. Αγχώδης διαταραχή
    By Venidos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-09-2016, 17:34
  3. αγχώδης διαταραχή
    By 29121989 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 02:13
  4. ΑΓΧΩΔΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ????
    By MARIAVAS in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 72
    Last Post: 09-08-2010, 23:21
  5. Αγχώδης διαταραχή
    By Sofaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 04-06-2009, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •