Η επιστροφή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4

    Η επιστροφή

    Γειά σας κ απο εμένα.

    Είχα μία σχέση, όπου έκανα την ζωή της κοπέλας μου ψηλό πατίνι.
    Είμουνα αρνητικός σε όλα, είχα κολλήσει στο σπίτι κ γενικά δεν είχα όρεξη για τίποτα.
    Με χώρισε, μου είπε ότι ξενέρωσε κ θέλει να ηρεμήσει...
    Στο καπάκι μαθαίνω, ότι μία φίλη της, της γνώρισε κάποιον κ αρχίσανε να βγαίνουνε...
    Το ήξερα, την ρώτησα γι αυτό αλλά δεν το παραδέχθηκε, με αποτέλεσμα να κλονιστεί η εμπιστοσύνη που της είχα.
    Εγώ έδειξα αδιαφορία όσο κ αν με πόναγε. Μετά απο λίγο καιρό, της έστειλα sms λέγοντας άσχημα πράματα...
    Τελικά κανονίσαμε να βρεθούμε, μου εξήγησε ότι είτανε μεγάλο το λάθος της στο να πέσει στον 1ο τυχόν κ να βγαίνει μαζί του.
    Δεν αισθανότανε τίποτα γι αυτόν κ πάντα σκεφτότανε εμένα. Μου είπε οτι δεν υπήρχε ερωτική πράξη κ ακόμα δεν ξέρει γιατί το έκανε αυτό. Κατάλαβε ότι είτανε too much αυτό που έκανε.
    Όλα αυτά μου τα έλεγε κλαίγοντας.

    Την δέχθηκα πίσω. Είπαμε να δώσουμε μία ακόμα ευκαιρία στην τόσο όμορφη σχέση που είχαμε...
    Υπάρχει όμως πάγος ανάμεσα μας.Ναι μεν μπορεί να μιλάμε γλυκά ο ένας στον άλλον, αλλά βλέπω στα μάτια της ότι ειναι πολύ μπερδεμένη.
    Χωρίσαμε επειδή έφταιγα εγώ. Ανάλαβα ολη την ευθύνη μέχρι ενός σημείου.
    Χθες με ρώτησε αν θα ξαναγίνουμε όπως παλιά...Της είπα είναι στο χέρι μας, φτάνει να υπάρχει αληθινή αγάπη μεταξύ μας.

    Μπορεί να ξαναγίνουμε όπως παλιά ή άδικα το παλευούμε με αποτέλεσμα να πληγωθούμε πάλι όπως παλιά ?

    Τι πρέπει να προσέξω απ την δική μου πλευρά? Εννοείτε ποτέ ξανά τα ίδια λάθη απο μέρος μου...Τα εμπέδωσα όταν την έχασα...

    Σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Για να ρωτάς προφανώς έχεις αμφιβολίες , κάτι έχει αλλάξει μέσα σας ίσος είναι η εμπιστοσύνη ( ναι αυτή επανέρχεται εάν δεν κλονιστεί από παρόμοια γεγονότα ) η ερώτηση που κάνεις είναι να την αισθανθείς κοντά όπως παλιά μάλλον και όχι να γίνει η σχέση όπως παλιά που από τα λεγόμενα σου υπήρχαν κάποια προβληματάκια ... Ναι θεωρώ ότι μπορείτε να κερδίσετε την εμπιστοσύνη ο ένας του άλλου και να ξανά αισθανθείτε κοντά .

    **Φρόντισε οι αλλαγές σου να έχουν διάρκεια και να μην είναι πρόσκαιρες και κάτω από το φόβο της απώλειας , γιατί εάν είναι έτσι πολύ σύντομα θα αποκαλυφθείς και το πουλάκι θα ξανάπετάξει .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    αφιερώστε χρόνο στη σχέση σας. συζητήστε και ανοιχτείτε. είναι ο μόνος τρόπος για να καταλάβει ο ένας τον άλλον. και πρέπει να σου πω πως το γεγονός ότι είστε πάλι μαζί δεν είναι τυχαίο. δείχνει ότι αυτό που είχατε υπάρχει ακόμα.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Emptyness

    Είχα μία σχέση, όπου έκανα την ζωή της κοπέλας μου ψηλό πατίνι.

    Φτανει.
    Μεχρι εδω αρκει.

    Ποιος ο λογος να ασχοληθει η γυναικα αυτη μαζι σου οπου η σταση σου ηταν αυτη που αναφερεις??
    Εγω δεν βρισκω κανενα....

    Εκτος αν εχει την ταση του γραμματοσημου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4
    Originally posted by krino
    Φτανει.
    Μεχρι εδω αρκει.

    Ποιος ο λογος να ασχοληθει η γυναικα αυτη μαζι σου οπου η σταση σου ηταν αυτη που αναφερεις??
    Θες να μου πεις ότι αν αγαπάς κάποιον τόσο πολύ κ καταλάβεις ότι έχει αλλάξει, δεν θα ξαναγυρνούσες πίσω ?
    Κ αν όντως έχει άλλαξει, δεν θα σε έτρωγε να δεις κ να μάθεις ?

    Δεν ρώτησα αν θα ξαναγύρνουσε πίσω, διάβασε το post ξανά κ μέτα δώσε πιο κάταλληλες συμβούλες.

    Νοιώθω ότι έπαθες κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έγινε όπως το περίμενες :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητε φίλε,
    απο οτι κατάλαβα, υπάρχει στη σχέση σας μια πληγή.
    Ρωτάς αν θα ξαναγίνετε όπως παλία... Τίποτα δεν μπορεί να επαναληφθεί, ακριβως δυο φορες το ίδιo:))Αυτο το παρατηρούσα απο μικρούλα όταν έβλεπα την βρύση να στάζει και διαπίστωνα οτι η κάθε σταγόνα διέφερε απο την προηγούμενή της.
    Μπορείτε να έρθετε παλι κοντά ο ένας στον άλλο, ίσως με έναν τρόπο κάπως διαφορετικό απο οτι παλιότερα, γιατί νεα βιώματα έχουν εγγραφεί μέσα σας.
    Αυτά τα νέα βιώματα, όσο κι αν σας πόνεσαν, μπορείτε με την δύναμη της θέλησης και της αγάπης σας να τα χρησιμοποιήσετε σαν αφορμή για να οικοδομήσετε πιο στέρεα την σχέση σας.
    Ακούγεσαι σαν να έχεις καταλάβει, που έσφαλες. Δεν αρκεί όμως αυτό κατά τη γνώμη μου. Χρειάζεται να εντοπισεις τις βαθύτερες αιτίες που σε ώθησαν να φέρεσαι ετσι σε εναν ανθρωπο που εκτιμας και αγαπάς.Αιτίες που εχουν να κανουν ισως με εσενα, και άλλες, που εχουν να κανουν με δικες της συμπεριφορες.
    Άρα, αν ξαναγίνετε όπως παλία, ίσως οδηγηθείτε σε ενα παρόμοιο αδιέξοδο. Μικρές αλλα τελικά σημαντικές λεπτομέρειες στην μεταξυ σας αλληλεπίδραση χρειάζονται αλλαγή. Μικρά μικρά σημεία, που σε ενοχλούσαν και δεν το καταλάβαινες, που παρεμπόδιζαν την αληθινή σας επικοινωνία, λεπτομέρειες που την πείραζαν. ΟΛΑ αυτα, να τα βάλετε κάτω και να αλληλεπιδρατε στο εξης διαφορετικα κάπως αλλα πιο ρεαλιστικά με βάση τις επιθυμίες και τις ανάγκες του καθενός.
    Οι πληγές, χρειάζονται χρόνο για να κλεισουν....
    Ειναι λογικό να είναι μπερδεμένη. Μην το ερμηνεύεις΄, ρωτα την , αν θελει να συζητήσει το πως αισθάνεται, τι εχει αναγκη απο εσενα. Κι αν αυτό είναι να την καθησυχάσεις, καντο. Παρε πίσω εκείνα τα ασχημα λόγια, πες της οδτι δεν τα εννοουσες, οτιδηποτε τελοσπάντων ισχύει για εσενα.
    Ακου την και αυτη.
    Αναδόμηση, επικοινωνία βαθιά και ειλικρινη, ΧΡΟΝΟ... αυτα κατα τη γνώμη μου θα θρέψουν το ταλαιπωρημένο λουλούδι της σχέσης σας.
    Ευχομαι όλα να πανε καλά.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Emptyness


    Θες να μου πεις ότι αν αγαπάς κάποιον τόσο πολύ κ καταλάβεις ότι έχει αλλάξει, δεν θα ξαναγυρνούσες πίσω ?



    ΟΧΙ!
    εγω οταν πω χωριζω, η αλλη δεν υπαρχει πια πλεον ειναι παρελθον τουλαχιστον σαν συντροφος.
    Και για να στο πω απλα, για να φτασουν εκει τα πραγματα, σιγουρα υπαρχουν αρκετοι λογοι και προυποθεσεις.
    Μιλαω για οριστικο χωρισμο οχι για ενα πλακωμα της στιγμης.


    Κ αν όντως έχει άλλαξει, δεν θα σε έτρωγε να δεις κ να μάθεις ?


    Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν ποτε.
    Οι καταστασεις στις οποιες ζουμε ισως.
    Κατα βαση οομως ειμαστε αυτο που βλεπει ο καθενας.
    Ολα τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο.



    Δεν ρώτησα αν θα ξαναγύρνουσε πίσω, διάβασε το post ξανά κ μέτα δώσε πιο κάταλληλες συμβούλες.


    Το ξερω οτι δεν ρωτησες αυτο.
    Απλα αν ειδες, ειπα φτανει, αρκει μεχρι εδω.
    Δεν συμβουλευω ακριβως εσενα, αλλα αν θες και στο Χ περαστικο που ισως διαβασει την απαντηση μου.



    Νοιώθω ότι έπαθες κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έγινε όπως το περίμενες :P


    Καμια σχεση.
    Ειμαι αρκετα ανεκτικος σαν ανθρωπος.
    Μπορει και να χοροπηδαει ο αλλος πανω μου.
    Μεχρι να πω ομως τερμα.
    Αμα το πω, δεν μου ακουμπαει ουτε τριχα απο τα μαλλια μου.




    Γενικα θα σου πω οτι η αγαπη ειναι ενα πολυ σχετικο ζητημα.
    Στο εξτρημ του, φαντασου οτι ολα τα εγκληματα παθους εγιναν απο ανθρωπους που αγαπουσαν παραφορα το συντροφο τους....

    Ετσι απο σεβασμο στη σχεση σας (ειτε την διατηρησετε ειτε οχι) θα σου απαντησω οτι η αγαπη ειναι ενα κουφιο μελοδραμα καλο για το θεατρο οχι ομως για την ζωη.
    Στην ζωη αυτο που μετραει οταν εχεις μια σχεση ειναι αν ο συντροφος σου σε παει (και τον πας) μπροστα σαν ανθρωπο και σαν συνολο αν καλυτερευει η ζωη σας.

    Εσυ ομολογεις οτι της εκανες την ζωη πατινι....
    Καλα εκανες μονο που δεν την πηγες μπροστα σαν ανθρωπο, τα υπολοιπα ειναι προς καταναλωση.
    Αν οντως θες να συνεχισεις αυτη την σχεση (και θελει και ο συντροφος σου) μιλα ειλικρινα και με την συντροφο σου και με τον εαυτο σου και δες αν πραγματικα θες και μπορεις να την πας μπροστα.
    Τα πατινια αστα για να γυμναζεσαι στο δρομο.....



    Καλημερα.


    ΥΓ....... μην με πολυλαβεις υποψη σου, δεν ειμαι καλος στις συμβουλες.
    ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by krino
    Originally posted by Emptyness


    Θες να μου πεις ότι αν αγαπάς κάποιον τόσο πολύ κ καταλάβεις ότι έχει αλλάξει, δεν θα ξαναγυρνούσες πίσω ?



    ΟΧΙ!
    εγω
    ακριβώς! εσυ, λειτουργείς έτσι. Καποιος άλλος λειτουργεί αλλιως. Δίνει άλλες ευκαιρίες, ξενεγυρνα, θετει διαφορετικά όρια, είτε πιο αυστηρά , είτε πιο χαλαρά. Ζουμε σε εναν κόσμο αντικειμενικής σχετικότητας.

    οταν πω χωριζω, η αλλη δεν υπαρχει πια πλεον ειναι παρελθον τουλαχιστον σαν συντροφος.
    Και για να στο πω απλα, για να φτασουν εκει τα πραγματα, σιγουρα υπαρχουν αρκετοι λογοι και προυποθεσεις.
    Μιλαω για οριστικο χωρισμο οχι για ενα πλακωμα της στιγμης.


    Κ αν όντως έχει άλλαξει, δεν θα σε έτρωγε να δεις κ να μάθεις ?


    Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν ποτε.
    εγώ πάλι πιστεύω πως οι ανθρωποι αλλαζουν οταν το θελουν και σίγουρα, δεν είμαστε πάντα ότι βλέπει ο άλλος ο οποίος μπορεί να κάνει πάνω μας δεκάδες προβολές.Οι καταστασεις στις οποιες ζουμε ισως.
    Κατα βαση οομως ειμαστε αυτο που βλεπει ο καθενας.
    Ολα τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο.



    Δεν ρώτησα αν θα ξαναγύρνουσε πίσω, διάβασε το post ξανά κ μέτα δώσε πιο κάταλληλες συμβούλες.


    Το ξερω οτι δεν ρωτησες αυτο.
    Απλα αν ειδες, ειπα φτανει, αρκει μεχρι εδω.
    Δεν συμβουλευω ακριβως εσενα, αλλα αν θες και στο Χ περαστικο που ισως διαβασει την απαντηση μου.



    Νοιώθω ότι έπαθες κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έγινε όπως το περίμενες :P


    Καμια σχεση.
    Ειμαι αρκετα ανεκτικος σαν ανθρωπος.
    Μπορει και να χοροπηδαει ο αλλος πανω μου.
    Μεχρι να πω ομως τερμα.
    Δεν είναι ανεκτικότητα το να αφήνω κάποιον να νομίζει, να νομίζει, να νομίζει, να με ποδοπατά και στο τέλος του λέω άντε γεια. Είναι κατ\' επίφαση ανεκτικότητα.
    Αμα το πω, δεν μου ακουμπαει ουτε τριχα απο τα μαλλια μου.




    Γενικα θα σου πω οτι η αγαπη ειναι ενα πολυ σχετικο ζητημα.
    Στο εξτρημ του, φαντασου οτι ολα τα εγκληματα παθους εγιναν απο ανθρωπους που αγαπουσαν παραφορα το συντροφο τους....
    Θα έλεγα οτι ποθούσαν παράφορα. Ο καθένας φυσικά μπορεί να βαφτίζει ως αγάπη το κάθε πάθος του αλλα καλο είναι να μη συγχέουμε τις έννοιες.

    Ετσι απο σεβασμο στη σχεση σας (ειτε την διατηρησετε ειτε οχι) θα σου απαντησω οτι η αγαπη ειναι ενα κουφιο μελοδραμα καλο για το θεατρο οχι ομως για την ζωη.
    Μα καλά, γιατί θέλεις να μετατρέψεις τις προσωπικές σου φιλοσοφίες σε γενικά ισχύον κανόνα? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω με τους ανθρώπους, αυτήν την τάση.
    Στην ζωη αυτο που μετραει οταν εχεις μια σχεση ειναι αν ο συντροφος σου σε παει (και τον πας) μπροστα σαν ανθρωπο και σαν συνολο αν καλυτερευει η ζωη σας.
    Νομίζω οτι αυτό που μετράει σε κα΄θε σχέση δεν είναι κανένας άλλος \"αρμόδιος\" να το ορίσει πέρα απο τους δυο συντρόφους.

    Εσυ ομολογεις οτι της εκανες την ζωη πατινι....
    Καλα εκανες μονο που δεν την πηγες μπροστα σαν ανθρωπο, τα υπολοιπα ειναι προς καταναλωση.
    Αν οντως θες να συνεχισεις αυτη την σχεση (και θελει και ο συντροφος σου) μιλα ειλικρινα και με την συντροφο σου και με τον εαυτο σου και δες αν πραγματικα θες και μπορεις να την πας μπροστα.
    Τα πατινια αστα για να γυμναζεσαι στο δρομο.....
    Δεν καταλαβαινω. Προς τι η ειρωνία, σε εναν ανθρωπο που μόνος του ο ίδιος λέει οτι το έχει μετανιώσει και δεν σκοπεύει να ξανακάνει τα ίδια λαθη...



    Καλημερα.


    ΥΓ....... μην με πολυλαβεις υποψη σου, δεν ειμαι καλος στις συμβουλες.
    ;)
    Κρίνο, πραγματικά δεν έχω κάτι μαζί σου, ίσα ίσα μου αρέσουν οι συζητήσεις που έχουμε κάνει κατά καιρούς.
    Το μήνυμά σου μου δημιούργησε τις παραπάνω σκέψεις, τις οποίες θέλησα να μοιραστώ μαζί σου.
    Ο σκοπός μου δεν είναι να διαφωνήσω για την διαφωνία, να το παίξω υπεράνω κ.τλ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by weird
    Originally posted by krino
    Originally posted by Emptyness


    Θες να μου πεις ότι αν αγαπάς κάποιον τόσο πολύ κ καταλάβεις ότι έχει αλλάξει, δεν θα ξαναγυρνούσες πίσω ?



    ΟΧΙ!
    εγω
    ακριβώς! εσυ, λειτουργείς έτσι. Καποιος άλλος λειτουργεί αλλιως.


    - Δεν ειπα κατι διαφορετικο....
    Με ρωτησε κατι και απαντησα τι κανω.
    Σιγουρα οι παντες λειτουργουν διαφορετικα και εγω ετσι οπως εγραψα.
    Ποιο ειναι το παραξενο??




    Δίνει άλλες ευκαιρίες, ξενεγυρνα, θετει διαφορετικά όρια, είτε πιο αυστηρά , είτε πιο χαλαρά. Ζουμε σε εναν κόσμο αντικειμενικής σχετικότητας.


    οταν πω χωριζω, η αλλη δεν υπαρχει πια πλεον ειναι παρελθον τουλαχιστον σαν συντροφος.
    Και για να στο πω απλα, για να φτασουν εκει τα πραγματα, σιγουρα υπαρχουν αρκετοι λογοι και προυποθεσεις.
    Μιλαω για οριστικο χωρισμο οχι για ενα πλακωμα της στιγμης.


    Κ αν όντως έχει άλλαξει, δεν θα σε έτρωγε να δεις κ να μάθεις ?


    Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν ποτε.
    εγώ πάλι πιστεύω πως οι ανθρωποι αλλαζουν οταν το θελουν και σίγουρα, δεν είμαστε πάντα ότι βλέπει ο άλλος ο οποίος μπορεί να κάνει πάνω μας δεκάδες προβολές.


    - Κανεις δεν το θελει, ακομα και αν το κανει θα το κανει εξαναγκασμενος.
    Μπορει να αλλαξει ομοως αν αλλαξουν οι συνθηκες οπως εγραψα πιο κατω.




    Οι καταστασεις στις οποιες ζουμε ισως.
    Κατα βαση οομως ειμαστε αυτο που βλεπει ο καθενας.
    Ολα τα αλλα ειναι παρηγορια στον αρρωστο.



    Δεν ρώτησα αν θα ξαναγύρνουσε πίσω, διάβασε το post ξανά κ μέτα δώσε πιο κάταλληλες συμβούλες.


    Το ξερω οτι δεν ρωτησες αυτο.
    Απλα αν ειδες, ειπα φτανει, αρκει μεχρι εδω.
    Δεν συμβουλευω ακριβως εσενα, αλλα αν θες και στο Χ περαστικο που ισως διαβασει την απαντηση μου.



    Νοιώθω ότι έπαθες κάτι παρόμοιο, αλλά δεν έγινε όπως το περίμενες :P


    Καμια σχεση.
    Ειμαι αρκετα ανεκτικος σαν ανθρωπος.
    Μπορει και να χοροπηδαει ο αλλος πανω μου.
    Μεχρι να πω ομως τερμα.
    Δεν είναι ανεκτικότητα το να αφήνω κάποιον να νομίζει, να νομίζει, να νομίζει, να με ποδοπατά και στο τέλος του λέω άντε γεια. Είναι κατ\' επίφαση ανεκτικότητα.

    - δεν το καταλαβαινω αυτο ειλικρινα.
    Δεν βλεπω καμια επιφαση απο μεριας μου τουλαχιστον.







    Αμα το πω, δεν μου ακουμπαει ουτε τριχα απο τα μαλλια μου.




    Γενικα θα σου πω οτι η αγαπη ειναι ενα πολυ σχετικο ζητημα.
    Στο εξτρημ του, φαντασου οτι ολα τα εγκληματα παθους εγιναν απο ανθρωπους που αγαπουσαν παραφορα το συντροφο τους....
    Θα έλεγα οτι ποθούσαν παράφορα. Ο καθένας φυσικά μπορεί να βαφτίζει ως αγάπη το κάθε πάθος του αλλα καλο είναι να μη συγχέουμε τις έννοιες.



    - στο καθε ενα μετραει αυτο που βαφτιζει και οχι αυτο που λεμε εμεις απο εξω.




    Ετσι απο σεβασμο στη σχεση σας (ειτε την διατηρησετε ειτε οχι) θα σου απαντησω οτι η αγαπη ειναι ενα κουφιο μελοδραμα καλο για το θεατρο οχι ομως για την ζωη.
    Μα καλά, γιατί θέλεις να μετατρέψεις τις προσωπικές σου φιλοσοφίες σε γενικά ισχύον κανόνα? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω με τους ανθρώπους, αυτήν την τάση.


    - μαστα.....
    τι πρεπει να κανω δηλαδη?
    Να μην λεω την γνωμη μου????
    Μπορεις να παρεις ολα τα γραφομενα μου ως αυστηρα προσωπικες αποψεις και σε καμια περιπτωση καποιον γενικο κανονα.





    Στην ζωη αυτο που μετραει οταν εχεις μια σχεση ειναι αν ο συντροφος σου σε παει (και τον πας) μπροστα σαν ανθρωπο και σαν συνολο αν καλυτερευει η ζωη σας.
    Νομίζω οτι αυτό που μετράει σε κα΄θε σχέση δεν είναι κανένας άλλος \"αρμόδιος\" να το ορίσει πέρα απο τους δυο συντρόφους.



    - αυτο ηταν σαφες νομιζω και ειναι σαφες σε καθε σχεση.





    Εσυ ομολογεις οτι της εκανες την ζωη πατινι....
    Καλα εκανες μονο που δεν την πηγες μπροστα σαν ανθρωπο, τα υπολοιπα ειναι προς καταναλωση.
    Αν οντως θες να συνεχισεις αυτη την σχεση (και θελει και ο συντροφος σου) μιλα ειλικρινα και με την συντροφο σου και με τον εαυτο σου και δες αν πραγματικα θες και μπορεις να την πας μπροστα.
    Τα πατινια αστα για να γυμναζεσαι στο δρομο.....
    Δεν καταλαβαινω. Προς τι η ειρωνία, σε εναν ανθρωπο που μόνος του ο ίδιος λέει οτι το έχει μετανιώσει και δεν σκοπεύει να ξανακάνει τα ίδια λαθη...

    - Δεν υπαρχει καμια ειρωνια.
    Απλα πιστευω οτι το οτι καταλαβε τι λαθη εκανε, ειναι πολυ σχετικο, γνωμη μου βεβαια.


    Καλημερα.


    ΥΓ....... μην με πολυλαβεις υποψη σου, δεν ειμαι καλος στις συμβουλες.
    ;)
    Κρίνο, πραγματικά δεν έχω κάτι μαζί σου, ίσα ίσα μου αρέσουν οι συζητήσεις που έχουμε κάνει κατά καιρούς.
    Το μήνυμά σου μου δημιούργησε τις παραπάνω σκέψεις, τις οποίες θέλησα να μοιραστώ μαζί σου.
    Ο σκοπός μου δεν είναι να διαφωνήσω για την διαφωνία, να το παίξω υπεράνω κ.τλ.


    - Μαζι μου δεν εχεις κατι, αλλα οταν λεω την αποψη μου τοτε δεχομαι επιθεσεις και δεν εισαι φυσικα η πρωτη που το κανει και μαλλον ουτε η τελευταια.
    Τελικα να σταματησω να γραφω???
    Αυτο επιδιωκεις εσυ αλλα και οσοι ειχαν την ιδια τακτικη οπως εσυ και ομολογω αλλοι πολυ χειροτερα???

    Το εχω επανηλημενα γραψει οτι το νταντεμα ταλαιπωρημενων ψυχων δεν μου κανει και δεν μου ταιριαζει και αν συνεχισω να γραφω (οντως λιγοτερο απο παλια) θα το κανω οπως ακριβως νομιζω η δεν θα γραφω καθολου.


    Στο τελος τελος για να μιλησω και πιο σταρατα, αν θελει κανεις να μου δειξει την εξοδο προς το φορουμ καλυτερα να μου το πει ορθα κοφτα γιατι τα μισολογα τα βαριεμαι,

    τελεια παυλα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    48
    μάλλον σε χώρισε για να σε ταρακουνήσει και το κατάφερε, κατά την γνώμη μου αν ήσουν σίγουρος για το
    τι θες από αυτήν την σχέση δεν θα ρώταγες κανέναν παρά μόνο τον εαυτό σου. τώρα για το τι πρέπει να προσέξεις εσύ ξέρεις καλύτερα απο όλους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Κρίνο, καπως αυθαίρετα σχολίασα τις απόψεις σου. Ο μόνος μου σκοπός ειναι να ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ πως σκεφτεσαι, κι οχι να σε κριτικάρω.
    Βλέπω τωρα πως σε πολλα σημεια τα συμπερασματα μου απειχαν απο αυτό που εννοουσες, αυτό μου είναι αρκετό.
    Πολλες φορες, το υφος κάποιου( πχ. η απολυτότητα), το γραπτό του, μπορεί να μεταφραστεί διαφορετικά απο αυτους που το διαβάζουν.

    Απο εκει και περα, θεωρω πως κανενας δεν μπορεί να διωξει καποιον αλλο απο το φόρουμ.
    Αυτα.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Emptyness

    Χθες με ρώτησε αν θα ξαναγίνουμε όπως παλιά...Της είπα είναι στο χέρι μας, φτάνει να υπάρχει αληθινή αγάπη μεταξύ μας.




    τότε προς τί ο προβληματισμός σου ?

    αν και το κείμενό σου δεν είναι αρκετά διαφωτιστικό, μάλλον αρκείται σε γενικότητες, νομίζω ότι είναι στο χέρι σας να τα βρείτε ή όχι.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4
    Δεν αλλάζει ο άνθρωπος ?

    Δεν θα μπω σε βάθος, αλλά αν νοιώθεις αγάπη κ δίνεις, αλλάζεις χωρίς να το καταλαβαίνεις. Όποιος λέει ότι δεν μπορεί ν\' αλλάξει, sorry, αλλά κοιτάει την ζωή του σαν μία ευθεία χωρίς στροφές και πάντα θα κάνει τα ίδια λάθη.

    Δεν υπάρχει η λέξη \'απόλυτος\' σε δυνατές σχέσεις, εκτός κ αν νοιώθεις τον εαυτό σου τόσο υπεράνο, όπου στο τέλος της μέρας θα είσαι μόνος σου.

    Όσο αφορά την σχέση μου, σαφώς κ μιλάω γενικά. Δεν πρόκειται να τα πω με το Α και Ω...Τα κρατάω για τον εαυτό μου αυτά.

    Μετά απο πολύωρη συζήτηση που είχαμε, βάλαμε Χ στα παλιά και ξεκινήσαμε απο την αρχή, χωρίς να κάνουμε αναδρομή στο παρελθόν. Μια νέα αρχή, χωρίς φραγμούς πλέον.

    Το να μπορείς να συγχωρείς και να δέχεσαι πίσω τον ανθρωπό σου είναι το μεγαλείο σε μία \'σημαντική σχέση\'. Το παν είναι η κατανοήση και να μπορείς να κάνεις διάλογο για τις κοινές αποφάσεις.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    End of the day, we both won ;)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    19
    Τα ιδια ειχα περασει κ εγω υστερα απο 5 χρονια συμβιωσης αλλα εμενα μου τα ειχε μαζεψει κ μου την εκανε!!! κ γιαυτο δεν ξαναγυρησε .
    Την συγκεκριμενη δεν ξερω γιατι τι πιστευω οτι δεν εκανε τιποτα κ εφοσον καταλαβαινεις το λαθος σου εχεις το χρεος να την βγαζεις εξω κ να την κανεις να καταλαβει οτι υπαρχουν κ αλλα πραγματα να κανεις .Ειναι καιρος για μια νεα αρχη ,μην την χασεις εφοσον την αγαπας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •