Xanax εφ'όρου ζωής όταν τα SSRI δε δουλεύουν;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6

    Xanax εφ'όρου ζωής όταν τα SSRI δε δουλεύουν;

    Γεια χαρά σε όλους

    Παλιό μέλος του forum αλλά άνοιξα καινούριο λογαριασμό μιας και μένω εξωτερικό τα τελευταία χρόνια.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να ηρεμήσω, εσωτερική ανησυχία και δεν μπορώ να βγω από το σπίτι χωρίς Xanax(τα προμηθεύομαι όποτε κατεβαίνω Ελλάδα)

    Τις μέρες του Πάσχα στην Εκκλησία ήταν δύσκολα,έτρεμαν πόδια,έτρεμα όποτε άναβα κερί,σφιγμένος αυχένας παρόλο που ήμουν με 0.5mg Xanax (ξεκίνησα με 0.25 αλλά δε με έπιανε πια).

    Ιστορικό:
    Το 1996 είδα πρώτη φορά γιατρό μου έδωσε Minitran για μερικούς μήνες δε μου έκανε τίποτε και το ξεπέρασα τότε αλλά δεν ήμουν όπως παλιά.
    Το 2001 ξανά σε γιατρό,δοκίμασα Seroxat,Zoloft Dumyrox σε μια περίοδο ενός χρόνου,κάποιο δούλεψε δε θυμάμαι ποιο αλλά τα έκοψα μαχαίρι και ήμουν σχετικα καλά χωρίς φάρμακα μεχρι το 2014 που ξεκίνησαν για πρώτη φορά οι κρίσεις πανικού.Μου έδωσαν Xanax και άρχισα να ξαναβγαίνω από το σπίτι.
    Είδα ξανά γιατρούς,δοκίμασα Zoloft ξανά,Effexor,Cipralex,Ladose,Lyrica και Valdoxan αλλά όλα μου έκαναν παρενέργειες και έχω μείνει μόνο με το Xanax που βοηθάει.
    Προχθές μου πρότεινε μια νέα γιατρός το Brentillix αλλά ακόμα δε το δοκίμασα.
    Πιστεύω οτι δε μου κάνουν τα ssri αλλά και πάλι δε γίνεται να παίρνω Xanax για να βγω από το σπίτι.
    Έκανα και ψυχοθεραπεία αλλά πεταμένα λεφτά.
    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή με αγοραφοβία λένε όλοι αλλά κανείς δεν έχει βρει τη συνταγή.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι τρέμω,δε μπορώ στην ουρά του ταμείου,δε μπορώ να σηκώσω κούπα καφέ μπροστά σε κόσμο,όλα αχετίζονται γύρω απο τα τρέμουλα
    Τ4 πίνω και έχω έλλειψη βιταμίνης D, κανένα άλλο πρόβλημα υγείας

    Μακρύ post αλλά ακούω καμιά γνώμη γιατί κάτι δε πάει καλά

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μπορεις να δοκιμασεις και αντιψυχωτικα..εχω και κ γω τα γαδ και καταθλιψη και δεν μ πιανουν τα αντικαταθλιπτικα..και τωρα δοκιμαζω αντιψυχωσικα..μηπως με πιασει κανενα απο αυτα..το σεροκουελ με χαλαρωνε μπορω να πω αλλα μονο αυτο εκανε κατα τ αλλα ενοιωθα χαλια και το εκοψα..και τωρα θα δοκιμασω το abilify..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Και εμενα τα xanax με πιανουν καλα οταν τα περνω αλλα ο γιατρος δεν μου τα γραφει με ειπε καλυτερα αντιψυχωσικα παρα xanax γιατι θα εθιστω αμα τα παρω πολυ καιρο..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6
    Η γιατρός προχθές παραξενεύτηκε που μου έδωσαν minitran παλιά μιας και έχει δόση αντιψυχωσικού.Μου είπε μάλιστα ότι το Anafranil θα με έσωζε αλλά έχει παρενέργειες γι αυτό και πρότεινε Brentillix,αλλά και πάλι γιατί να μου δώσει καινούργιο φάρμακο και όχι κάποιο δοκιμασμένο χρόνια;

    Τα αντιψυχωσικά δεν είναι για πιο βαριές παθήσεις;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    δοκιμασε φριζιουμ και ξαναξ και δες πιο σε πιανει καλυτερα....
    επισης πρεπει να βρεις καποιον με γνωσιακη θεραπεια να κανει...και να αρχιζεις να εκτιθεσαι στον φοβο..γτ απο μονο του ενα χαπι μην περιμενεις πολλα..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6
    Έκανα CBT 8 συνεδρίες αλλά δεν βοήθησε, έχω πει στους γιατρούς βρείτε μου ένα χάπι να μου πάρει τα συμπτώματα και μετά αφού νιώσω ότι κάτι γίνεται ας κάνουμε όσες συνεδρίες θέλετε.Η ψυχοθεραπεία από μόνη της στην περιπτωσή μου δε κάνει τίποτα.Δεν νιώθω απελπισμένος ούτε έχω κατάθλιψη,απλά να φύγει αυτό το χτικιό από μέσα μου που δε με αφήνει να κάνω πράγματα εκτός σπιτιού

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by misfits73 View Post
    Έκανα CBT 8 συνεδρίες αλλά δεν βοήθησε, έχω πει στους γιατρούς βρείτε μου ένα χάπι να μου πάρει τα συμπτώματα και μετά αφού νιώσω ότι κάτι γίνεται ας κάνουμε όσες συνεδρίες θέλετε.Η ψυχοθεραπεία από μόνη της στην περιπτωσή μου δε κάνει τίποτα.Δεν νιώθω απελπισμένος ούτε έχω κατάθλιψη,απλά να φύγει αυτό το χτικιό από μέσα μου που δε με αφήνει να κάνω πράγματα εκτός σπιτιού
    Υπάρχουν τρία είδη τρόμου και ανάλογα θα πρέπει να πάρεις το κατάλληλο φάρμακο.
    α) από απότομη διακοπή φαρμάκου
    β) ψυχοσωματικό
    η) από γονιδιακή μετάλλαξη

    Τι από τα τρία ισχύει σε εσένα;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by misfits73 View Post
    Γεια χαρά σε όλους

    Παλιό μέλος του forum αλλά άνοιξα καινούριο λογαριασμό μιας και μένω εξωτερικό τα τελευταία χρόνια.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να ηρεμήσω, εσωτερική ανησυχία και δεν μπορώ να βγω από το σπίτι χωρίς Xanax(τα προμηθεύομαι όποτε κατεβαίνω Ελλάδα)

    Τις μέρες του Πάσχα στην Εκκλησία ήταν δύσκολα,έτρεμαν πόδια,έτρεμα όποτε άναβα κερί,σφιγμένος αυχένας παρόλο που ήμουν με 0.5mg Xanax (ξεκίνησα με 0.25 αλλά δε με έπιανε πια).

    Ιστορικό:
    Το 1996 είδα πρώτη φορά γιατρό μου έδωσε Minitran για μερικούς μήνες δε μου έκανε τίποτε και το ξεπέρασα τότε αλλά δεν ήμουν όπως παλιά.
    Το 2001 ξανά σε γιατρό,δοκίμασα Seroxat,Zoloft Dumyrox σε μια περίοδο ενός χρόνου,κάποιο δούλεψε δε θυμάμαι ποιο αλλά τα έκοψα μαχαίρι και ήμουν σχετικα καλά χωρίς φάρμακα μεχρι το 2014 που ξεκίνησαν για πρώτη φορά οι κρίσεις πανικού.Μου έδωσαν Xanax και άρχισα να ξαναβγαίνω από το σπίτι.
    Είδα ξανά γιατρούς,δοκίμασα Zoloft ξανά,Effexor,Cipralex,Ladose,Lyrica και Valdoxan αλλά όλα μου έκαναν παρενέργειες και έχω μείνει μόνο με το Xanax που βοηθάει.
    Προχθές μου πρότεινε μια νέα γιατρός το Brentillix αλλά ακόμα δε το δοκίμασα.
    Πιστεύω οτι δε μου κάνουν τα ssri αλλά και πάλι δε γίνεται να παίρνω Xanax για να βγω από το σπίτι.
    Έκανα και ψυχοθεραπεία αλλά πεταμένα λεφτά.
    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή με αγοραφοβία λένε όλοι αλλά κανείς δεν έχει βρει τη συνταγή.

    Το πρόβλημά μου είναι ότι τρέμω,δε μπορώ στην ουρά του ταμείου,δε μπορώ να σηκώσω κούπα καφέ μπροστά σε κόσμο,όλα αχετίζονται γύρω απο τα τρέμουλα
    Τ4 πίνω και έχω έλλειψη βιταμίνης D, κανένα άλλο πρόβλημα υγείας

    Μακρύ post αλλά ακούω καμιά γνώμη γιατί κάτι δε πάει καλά

    Ευχαριστώ
    Το 1996 γιατί επισκευθηκες γιατρό; Τι είχες τότε, ;τι ενοιωθες και τι σου είπε ο γιατρός;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Υπάρχουν τρία είδη τρόμου και ανάλογα θα πρέπει να πάρεις το κατάλληλο φάρμακο.
    α) από απότομη διακοπή φαρμάκου
    β) ψυχοσωματικό
    η) από γονιδιακή μετάλλαξη

    Τι από τα τρία ισχύει σε εσένα;
    Την πρώτη φορά εκεί που καθόμουν άρχισαν να γυρίζουν όλα,πήγα για εμετό αλλα δεν έκανα τίποτα και τρομοκρατήθηκα γιατί δεν είχα ξανανιώσει έται.
    Έφυγα άρον άρον για το σπίτι μου (φοιτητής τότε) μέσα στον πανικό πήγα στον παθολόγο μας και είπε από το άγχος είναι.Το σκεφτόμουν συνέχεια αυτό που έπαθα και με έστειλε σε ψυχίατρο μιας και δε μπορούσα να ηρεμήσω.
    Έτσι ξεκίνησαν όλα το 1996 αλλά δε ξέρω σε ποια κατηγορία που είπες ανήκω.
    Μεχρι το 2014 που χειροτέρεψαν τα πράγματα είχα πάντα μια ανησυχία είτε επρόκειτο να πάω για πότο,είτε να βρεθώ με φίλους αλλά ήταν μέχρι να προσαρμοστώ και να πιω το πρώτο ποτό πχ.Μετά το 2014 δε περνάω μέσα από πλατείες,μπροστά από καφετέριες με κόσμο έξω,αποφεύγω ουρές στα ταμεία,αεροδρόμιο κτλπ χωρίς το Xanax.Αυτά δε τα είχα πριν το 2014 σε τόσο έντονο βαθμό.
    Ακόμα και κουμπάρος που ήμουν είχα πιεί μισό μπουκάλι ούζο για να ηρεμήσω και να τους παντρέψω (δεν έπινα χάπια τότε)
    Αν δε πιώ το χάπι μου κόβονται τα πόδια,τρέμω και πονοκεφαλιάζω απίστευτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by misfits73 View Post
    Η γιατρός προχθές παραξενεύτηκε που μου έδωσαν minitran παλιά μιας και έχει δόση αντιψυχωσικού.Μου είπε μάλιστα ότι το Anafranil θα με έσωζε αλλά έχει παρενέργειες γι αυτό και πρότεινε Brentillix,αλλά και πάλι γιατί να μου δώσει καινούργιο φάρμακο και όχι κάποιο δοκιμασμένο χρόνια;

    Τα αντιψυχωσικά δεν είναι για πιο βαριές παθήσεις;
    Απο οσο ξερω σε μικρες δοσεις βοηθανε στο ανχος και μερικα βοηθανε σε στν καταθλιψη οπως το σεροκουελ. Και τ abilify..ειναι πολυφαρμακο με λεει ο γιατρος μου..

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επεσες στον καταλληλο ανθρωπο , εχω εθιστει στα ζαναξ προ πολλου , εξ αιτιας ενος γιατρου που μου ταγραφε ' ετσι ' , με τις κουτες .......εχω παρει απο το 04 πρπ 35.000 ζαναξ ( του 1mg φυσικα , σιγα μην ξεπεσουμε ! ) , ( κρατω ημερολογιο , kai εχω το ρεκορ μαλλον ) , δλδ 9 / μερα επι χρονια , αλλα τελευταια εκανα φιλοτιμες προσπαθειες να τα μειωσω , και το καταφερα μεσω μικρων δοσεων σεροκουελ (50 mg ) , το σεροκουελ εχει παρομοια δραση με το ζαναξ , και αντι να παιρνω 9/μερα , παιρνω 6 μερα , και 50 mg serokouel ....το σπαω το σερκουελ , για να φυγει το ΧR ( το XR ειναι στο περιβλημα ) , και να πιασει αμεσα , λειτουργει το συστημα ........αμα εγω μπορω να τα κοψω , μπορει οιοσδηποτε .....βλεπουμε για μετα , θελει 6 βδομαδες ο οργανισμος για να προσαρμοστει στην νεα δοση ζαναξ , το ξερω απ τον γιατρο μου .....παντως καλα παω .......την προηγουμενη βδομαδα χτυπησα ρεκορ 5 ετιας , χαμηλο ..... για να κοψεις το ζαναξ , το αντιθκαθιστας με κατι αλλο , οχι εθιστικο ..................

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Β12 έχεις δοκιμάσει??

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6
    Αν εννοείς βιταμίνες είμαι στον πάτο,και από Β12 και από D.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    120
    Μια φορά είχα πάρει -από φαρμακείο πάντα- τις διασπειρώμενες. Δεν ήταν Placebo. Όντως με ανέβαζαν , χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορούν από μόνες τους να αποτελέσουν ακέραια θεραπεία. Εγώ έπαιρνα παράλληλα με την αγωγή που έκανα. Καλά συμφωνώ και για τη D. Αυτή κι αν πέφτει. Λιώνω 45λεπτα στον ήλιο.
    Last edited by Shotheshit80; 12-02-2019 at 16:07. Reason: ορθογραφικό λάθος

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    6
    Εδώ οι γιατροί σου λένε πάρε όποιες θες,αυτές που πήρα από Amazon πχ δεν έκαναν τπτ.Θυμάσαι ποιες είχες πάρει και τι εννοείς διασπειρώμενες;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα εφ-ορου ζωης?
    By despagglewn in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 14-04-2017, 15:09
  2. Replies: 27
    Last Post: 10-03-2016, 23:50
  3. "συνδρομο διακοπης ssri -Post-SSRI sexual dysfunction "
    By Στράτος_84 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-2013, 01:00
  4. μας δουλευουν οι ψυχιατροι
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 12-07-2012, 00:11
  5. Πως δουλευουν τα πραγματα σε ενα φορυμ
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 18-04-2010, 19:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •