ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ-ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    13

    ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ-ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ

    Γεια σας και απο μενα.θελω να γραψω εδω την δικη μου φαση και το τωρα μου.λοιπον,πριν εναμιση μηνα εμαθα οτι ειμαι εγκυος.μια ζωη εχω κρισεις υπερφαγιας και μια ζωη προσπαθω να κανω διαιτες,να ελεγξω το βαρος μου.και εκει που ειχα τον ελεγχο του φαγητου ,ξεκινουσαν τα υπερφαγικα.καθε φαση της ζωης μου υπηρχαν λογοι να ξεσπασω στο φαγητο.στην παρουσα φαση ομως που ειμαι εγκυος στεναχωριεμαι ακομα περισσοτερο που ξεσπαω στο φαγητο και βλεπω να παιρνω κιλα και να σκαω απο το πολυ φαι.τοσο μαγικη φαση στη ζωη μιας γυναικας και η υπερφαγια καταστρεφει καθε συναισθημα.μακαρι να ειχα αντιμετοπισει εγκαιρως το προβλημα με θεραπεια ψυχολογου.τωρα το βιωνω και ειναι πολυ δυσκολο γιατι νιωθω μονη μου..:( σας ευχαριστω για ολα τα μελη που εχουν γραψει στο φορουμ κ σημερα πηρα εστω κ λιγο κουραγιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    νομιζω οτι σε φαση εγκυμοσυνης ετσι και αλλιως πιανει τις γυναικες υπερφαγια λογω του μωρου...

    παντως και εμενα ανα εποχες με επιανε υπερφαγια...αλλα παντα ειχα ελεγχο στα κιλα μου.....λογω καλου μεταβολισμου...
    τουλαχιστον αμα σε πιανει υπερφαγια τρωγε πολυ αλλα τροφες χαμηλες σε θερμιδες....βαλε και σαλατες μεγαλες...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση ! Η κοπελα υπεφερε απο υπερφαγια στο παρελθον και τωρα που ειναι έγκυος δεν ειναι ευκολα τα πραγματα !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Εγω τωρα το πασχα επιτελουσ χορτασα συνηθωσ πειναω αλλα ετρωγα γυρω στισ τρεισ ωρεσ απο οτι υπολογιζω πρεπει να ειμαι μησοσ σκυλοσ κ μησοσ ανθρωποσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    13
    ισχυει..η φαση εγκυμοσυνης ειναι κατι εντελως ξεχωριστο και ιδιαιτερο.γι'αυτο και φοβαμαι.γιατι αλλο να προσπαθω να το ξεπερασω μονη μου και αλλο να ειμαι και εγκυος..η υπερφαγια ειναι ενα χρονιο προβλημα που δυστυχως επρεπε να το αντιμετωπισω πιο μικρη γιατι τωρα ηρθε και η εγκυμοσυνη και ο πανικος εγινε τεραστιος..μακαρι να ηταν η εγκυμοσυνη η μονη φαση υπερφαγιας στη ζωη μου..27 χρονων και συνεχιζεται..σας ευχαριστω τοσο πολυ που μου απαντησατε...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    και εγω ανα περιοδους βουλωνω κυριολεκτικα στο φαι...
    λετε ολο αυτο να εχει ψυχολογικο υποβαθρο? εγω νομιζα οτι ειναι κατι που συμβαινει σε ολους τους ανθρωπους...
    π.χ θα σας πω ενα παραδειγμα...μια μερα θα φαω μεσημερι σπιτικο φαι..και το βραδυ θα παρω 3 πιτες..μετα απο 2 ωρες οντας χορτασμενος μπορει να παραγγειλω και ενα κλαμπ σαντουιτς...και στο τελος και μια κρεπα.....

    αυτο εννοειται με τον ορο υπερφαγια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    και εγω ανα περιοδους βουλωνω κυριολεκτικα στο φαι...
    λετε ολο αυτο να εχει ψυχολογικο υποβαθρο? εγω νομιζα οτι ειναι κατι που συμβαινει σε ολους τους ανθρωπους...
    π.χ θα σας πω ενα παραδειγμα...μια μερα θα φαω μεσημερι σπιτικο φαι..και το βραδυ θα παρω 3 πιτες..μετα απο 2 ωρες οντας χορτασμενος μπορει να παραγγειλω και ενα κλαμπ σαντουιτς...και στο τελος και μια κρεπα.....

    αυτο εννοειται με τον ορο υπερφαγια?
    κατα καποιο τροπο ναι ...Αν δεν κοροιδευεις και μιλας σοβαρα φυσικα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by maria030 View Post
    κατα καποιο τροπο ναι ...Αν δεν κοροιδευεις και μιλας σοβαρα φυσικα
    γτ να κοροιδευω?
    σοβαρα μιλαω...
    υπαρχουν περιοδοι στην ζωη μου που θελω να τρωω πολυ..το βρισκω απολαυση.και νιωθω τεραστια ευχαριστηση με το φαι..ευτυχως δεν εχω ξεφυγει ποτε στα κιλα γιατι μετα απο λιγο συνερχομαι και αρχιζω γυμναστικες και διατροφη κ.λ.π

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    γτ να κοροιδευω?
    σοβαρα μιλαω...
    υπαρχουν περιοδοι στην ζωη μου που θελω να τρωω πολυ..το βρισκω απολαυση.και νιωθω τεραστια ευχαριστηση με το φαι..ευτυχως δεν εχω ξεφυγει ποτε στα κιλα γιατι μετα απο λιγο συνερχομαι και αρχιζω γυμναστικες και διατροφη κ.λ.π
    όταν αυτο συμβαινει για διαστημα τουλαχιστον 3-6 μηνες και επεισοδια που συμβαινουν απο μια φορα την εβδομαδα η και καθε μερα τοτε μιλαμε για διατροφικη διαταραχη οχι πχ για ενα μηνα και τελος . Φυσικα μπορει σε καπιους να ξεκινησει ετσι μεχρι που να γινει τροπος χωης - εφιαλτης . Σε αυτη την περιπτωση το φαι δεν ειναι πλαον απολαυση !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by maria030 View Post
    όταν αυτο συμβαινει για διαστημα τουλαχιστον 3-6 μηνες και επεισοδια που συμβαινουν απο μια φορα την εβδομαδα η και καθε μερα τοτε μιλαμε για διατροφικη διαταραχη οχι πχ για ενα μηνα και τελος . Φυσικα μπορει σε καπιους να ξεκινησει ετσι μεχρι που να γινει τροπος χωης - εφιαλτης . Σε αυτη την περιπτωση το φαι δεν ειναι πλαον απολαυση !
    ναι για 8-9 μηνες μου ετυχε οπου πηρα 22 κιλα ...και ειχα εθιστει στα τζανκ φουντ..και ετρωγα μεχρι και 10 λεπτα πριν κοιμηθω..τωρα εδω και 2 μηνες τα εχω κοψει ολα και κανω διατροφη/διαιτα και τρωω υγειηνα βεβαια..
    μαλιστα ωστε ειχα διατροφικη διαταραχη και δεν το ειχα παρει χαμπαρι

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    ναι για 8-9 μηνες μου ετυχε οπου πηρα 22 κιλα ...και ειχα εθιστει στα τζανκ φουντ..και ετρωγα μεχρι και 10 λεπτα πριν κοιμηθω..τωρα εδω και 2 μηνες τα εχω κοψει ολα και κανω διατροφη/διαιτα και τρωω υγειηνα βεβαια..
    μαλιστα ωστε ειχα διατροφικη διαταραχη και δεν το ειχα παρει χαμπαρι
    η ΔΔ δεν σταματαει και ξαναρχιζει σε τοοοσο διαστημα ... Το πολυ να αντεξεις ενα μηνα αρχικα και ξανακυλας πολυ χειροτερα ... Εισαι ισως σε αρχικα σταδια εδω θελει πολυ συζητηση !

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by maria030 View Post
    η ΔΔ δεν σταματαει και ξαναρχιζει σε τοοοσο διαστημα ... Το πολυ να αντεξεις ενα μηνα αρχικα και ξανακυλας πολυ χειροτερα ... Εισαι ισως σε αρχικα σταδια εδω θελει πολυ συζητηση !
    δεν νομιζω...αντεχω....δεν θα ξαναφαω ετσι..οπως ετρωγα......

    νομιζω οτι αμα κανεις διαιτα στερητικη ειναι κακο γτ ξανακυλας πολυ χειροτερα..αμα εχεις ισοροπημενη διατροφη εισαι οκ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    δεν νομιζω...αντεχω....δεν θα ξαναφαω ετσι..οπως ετρωγα......

    νομιζω οτι αμα κανεις διαιτα στερητικη ειναι κακο γτ ξανακυλας πολυ χειροτερα..αμα εχεις ισοροπημενη διατροφη εισαι οκ
    αυτη ειναι ξ διαφορα οταν εχεις ΔΔ δεν μπορεις να σταματησεις οχι τοσο απλα κανοντας ισορροπημενη διατροφη και τελειωσε . Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by maria030 View Post
    αυτη ειναι ξ διαφορα οταν εχεις ΔΔ δεν μπορεις να σταματησεις οχι τοσο απλα κανοντας ισορροπημενη διατροφη και τελειωσε . Μακαρι να ηταν τοσο ευκολο !
    Μηπως μπορεις απλα καπιοι ανθρωποι δεν ειναι τοσο αποφασισμενοι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    Μηπως μπορεις απλα καπιοι ανθρωποι δεν ειναι τοσο αποφασισμενοι?
    Δεν είναι θέμα απόφασης ...Το αποφασίζεις το πρωί και το βράδυ έχεις κατασπαράξει το σύμπαν

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. non stop Υπερφαγικα
    By xristinakalb in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 12
    Last Post: 02-11-2013, 23:55
  2. ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΑ-ΠΑΡΕΑ
    By xristinaa1 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 10
    Last Post: 25-02-2013, 09:39
  3. Replies: 15
    Last Post: 25-01-2012, 21:55
  4. υπερφαγικα επεισοδια
    By klairy in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 08-10-2010, 19:53
  5. υπερφαγικά επεισόδια
    By malfy in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 09-07-2010, 10:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •