καταθλιπτικό σύνδρομο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14

    καταθλιπτικό σύνδρομο

    Πρόσφατα ο γιατρός μου μού είπε πως πάσχω κυρίως από καταθλιπτικό σύνδρομο και διαταραχή άγχους. διαφέρει ο όρος σύνδρομο από την απλή κατάθλιψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    όχι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    έχω κλείσει πάνω από ένα χρόνο με σοβαρή κρίση. έχω πάρει κάθε είδους φάρμακο κι όμως τα συμπτώματα υποχωρούν για λίγο και επιστρέφουν. γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτό?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    καλως ηρθες στο φορουμ;δεν ξερω να απαντησω απλα ενα καλοσωρισμα για να ξερεις πως αρκετοι διαβασαν την ερωτηση σου απλα δεν εχουν μια απαντηση να ποσταρουν(ακομα).τι ειναι αυτο που πιστευεις πως θα σε εκανε ευτυχισμενη;αυτο που σου λειπει αυτη τη στιγμη περισοτερο;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    δεν υπάρχει κάτι για να κρατηθώ. πραγματικά. νιώθω πως όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο. ψυχικά και σωματικά είμαι χάλια. υποφέρω από καταθλιπτικό σύνδρομο και αγχώδη διαταραχή τα οποία βρίσκονται σε έξαρση τον τελευταίο χρόνο. έχω πάρει πολλά φάρμακα. γίνομαι για λίγο καλύτερα και μετά τα ίδια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    αχ αυτο το κακο συνδρομο δεν ξερω να σε βοηθησω επιστημονικα amy αλλα αν μπορεσεις να εστιασεις λιγο τις προσπαθειες σου στο να βγαινεις λιγο περισοτερο εξω,να ακους παντα ευχαριστη μουσικουλα για να ξεχνιεσαι,και να κανεις θετικες σκεψεις οσο δυσκολο και να σου φαινεται τωρα,πιστευω πως θα ειναι μια αρχη να βελτιωσεις την κατασταση

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    έχει περάσει ήδη ένας χρόνος. όλα αυτά που λες τα έκανα στην αρχή αλλά πια δεν έχω δύναμη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    θέλεις να μας πεις την ιστορία σου;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    παντα εχουμε δυναμη,ειναι στο dna μας ακομα και οταν το σωμα μας δεν μπορει η ψυχη μας μπορει,αλλα θελει να το πιστεψουμε και εμεις.το χειροτερο ειναι να τα παρατησεις και το εχω ξαναπει σε αυτο το φορουμ αλλα η επαναληψη μερικες φορες κανει καλο.εδω προσπαθουμε για ενα πτυχιο,για ενα διπλωμα αυτοκινητου,για εναν μισθο \"δανειζουμε\" το σωμα μας 8 ωρες σε καποια δουλεια που ποσος μας ενδιαφερει και ομως προσπαθουμε.Ο εαυτος μας δεν αξιζει να προσπαθησουμε για αυτον λιγακι; και οχι μονο λιγακι,να δωσουμε οτι μπορουμε.Θα προσπαθησουμε ξανα και ξανα και ξανα μεχρι να πετυχουμε.καποιοι τα εχουν καταφερει εδω,μπορουμε και εμεις,θα υπαρξουν στιγμες που θα μας παρει απο κατω,αν ηταν ευκολο δεν θα υπηρχε καν το φορουμ αυτο ουτε θα μιλουσαμε τωρα.Σκεψου τη στιγμη αυτη.επικοινωνεις,αισθανεσ αι, αντιδρας,αλληλεπιδρας.ψαξε και βρες μεσα σου αυτη τη μικρη φλογα που λεγεται ελπιδα,εκει ειναι υπαρχει και δυναμωσε την,μη την σκεπαζεις...ειναι κουραστικο να την βρεις αλλα θα ανταμηφθεις,στην αρχη με καποιες στιγμες χαρας και οσο περναει ο καιρος με ολο και πιο πολλα.ειμαστε μαζι σου ....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    είμαι 17.5 ετών και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή επί ένα χρόνο. ο γιατρός διέγνωσε κυρίως καταθλιπτικό σύνδρομο και αγχώδη διαταραχή γεγονός ωστόσο που δεν αποκλείει και άλλα συμπτώματα. αλλά δεν μου είπε πότε θα περάσει. κάθε φορά πάει παραπάνω. κανονικά τα συμπτώματα δεν υποχωρούν στους πρώτους 3 μήνες της αγωγής? σε μένα υποχωρούν για λίγο και μετά τα ίδια και χειρότερα. έχω πάρει syprexa, atarax, effexor, ladose, rivotril, risperdal, bespar, tavor (αυτά κυρίως) με προβληματίζει το γεγονός ότι πάω από το κακό στο χειρότερο! η βελτίωση είναι παροδική

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    δεν εχω μεγαλη εμπειρια,αλλα απο αλλα ατομα που εχω διαβασει εδω μεσα ισως να μην εχεις βρει ακομα το χαπι που ταιριαζει στο δικο σου ψυχομεταβολισμο.Παντως προσωπικα ξερω ατομο το οποιο εχει καταθλιπτικο συνδρομο,και εδω και αρκετα χρονια με καποια φαρμακα βρισκεται σε καλο σημειο.Βεβαια ακομα και τωρα εχει τις καταθληπτικες τις στιγμες οι οποιες προερχονται απο δυσκολιες στη ζωη καθως προκειται για μητερα 2 παιδιων χωρισμενη χωρις ιδιαιτερη βοηθεια απο αλλα ατομα.οπως καταλαβαινεις οι υποχρεωσεις της ειναι μεγαλες.παρολα αυτα προσπαθει και τις περισοτερες φορες τα καταφερνει κυριως γιατι εχει ενα στοχο,τα παιδια της.ισως να χρειαζεσαι και εσυ ενα στοχο (προς θεου οχι παιδια απο τωρα,εισαι μικρη ακομα ).Ας κοιμηθουμε σημερα με αυτη τη σκεψη και αυριο μια καινουρια μερα ξεκιναει...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    εμπνευστή από τώρα για ύπνο?? :P

    Amy μου κάνει εντύπωση πώς εκδηλώθηκε αυτή η \"ασθένειά\" σου σε τόσο μικρή ηλικία!!
    Συνέβη κάτι συγκεκριμένο ή το σχετίζεις με κάτι από τη παιδική σου ηλικία?? Κάνεις και ψυχοθεραπεία?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    14
    ναι ο ψυχίατρος που με παρακολουθεί φροντίζει και γι αυτό. βασικά δεν έχουμε μπει στα αίτια γιατί είμαι σε μια συνεχή κρίση και ασχολούμαστε με αυτό!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    τι συμπτώματα έχεις;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    amy και εγώ έχω παιδευτεί πολύ μέχρι που ο γιατρός μου έδωσε ένα συνδυασμό φαρμάκων abilify kai xeristar. Παλιά έπαιρνα μόνο efexor και δεν μου έκανε τίποτα. Μην απελπίζεσαι θα βρεις και εσύ τη λύση.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •