αυτοκτονια ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    αυτοκτονια ?

    εχω μιλησει με παιδια που ειναι σε κακη κατασταση , αντικειμενικως , για πολλα χρονια , μπορεις σε αυτο το παιδι να του αρνηθεις ναυτοκτονησει ? ξερεις ποιες ειναι οι αντοχες του ? τα βιωματα του ? δεν ξερεις τιποτα απο αυτα , ....................δεν επικροτω την αυτοκτονια , εγω δεν θα τοκανα ποτε , αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που τι να πεις του αλλου ? να ελπιζεις ? ισως εχει βαρεθει να ελπιζει , ισως εχει απελπιστει , και εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται ................... πραματικα εχω ερθει σε δυσκολη θεση πολλακις . γραφοντας πραματα που ουτε εγω ο ιδιος τα πιστευω για τον αλλον , και ο αλλος . ειναι διαφορετικος , εγω ειμαι γω , ο αλλος ειναι ο αλλος ...... δεν ξερω ρε παιδια ......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    εχω μιλησει με παιδια που ειναι σε κακη κατασταση , αντικειμενικως , για πολλα χρονια , μπορεις σε αυτο το παιδι να του αρνηθεις ναυτοκτονησει ? ξερεις ποιες ειναι οι αντοχες του ? τα βιωματα του ? δεν ξερεις τιποτα απο αυτα , ....................δεν επικροτω την αυτοκτονια , εγω δεν θα τοκανα ποτε , αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που τι να πεις του αλλου ? να ελπιζεις ? ισως εχει βαρεθει να ελπιζει , ισως εχει απελπιστει , και εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται ................... πραματικα εχω ερθει σε δυσκολη θεση πολλακις . γραφοντας πραματα που ουτε εγω ο ιδιος τα πιστευω για τον αλλον , και ο αλλος . ειναι διαφορετικος , εγω ειμαι γω , ο αλλος ειναι ο αλλος ...... δεν ξερω ρε παιδια ......
    το εχω ξαναπει, αλλα θα το επαναλαβω.
    90 και πλεον % των αυτοκτονιων, γινονται απο ατομα σε καταθλιψη. η καταθλιψη δεν ειναι φυσιολογικη κατασταση, ουτε ιδεολογια.
    ειναι μια ασθενεια, που πολυ συχνα γιατρευεται και ειναι παραμορφωτικος φακος.
    πως να δεχτω λοιπον την αποφαση ενος ανθρωπου να αυτοκτονησει οταν ειναι αρρωστος και δεν παιρνει βοηθεια για να γινει καλα?
    ξερω οτι αν δεν ηταν ο παραμορφωτικος φακος θα το εβλεπε αλλιως.
    αν η αυτοκτονια ειναι ιδεολογικη τοποθετηση, φιλοσοφικη θεση, το δεχομαι.
    αλλα απο καποιον που βλεπει καθαρα.
    λες γενικα και αοριστα οτι ενα παιδι εχει προβλημα και θελει να αυτοκτονησει.
    εχουν αυτοκτονησει παιδια επειδη δεν πηγαν καλα στις εξετασσεις !!!
    στις εξετασεις!!!
    δλδ, πιο αδικο πραγμα υπαρχει? δεν πρεπει να κρατησεις το παιδι με νυχια και με δοντια μεχρι να δει οτι θα πεθαινε χωρις λογο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Rem , παρ οτι εχω κτθλψη πολλα χρονια , και βλεπω τα παντα υπο τον παραμορφωτικο φακο που σωστα εντοπιζεις , δεν θαυτοκτονουσα ποτε , αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι καλα , δεν ειμαι καθολου καλα κ αλλα εχοντας αντιμετωπισει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου , εχω αλλη οπτικη γωνια απο εναν 25 χρονο .......

    πισταυω το να αυτοκτονησειςψ ειναθι θεκα ιδιοσυγκρασιας , δεν αυτοκτονουν ολοι, δεν πα ναχουν την χειροτερη κτθλψη .......

  4. #4
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το εχω ξαναπει, αλλα θα το επαναλαβω.
    90 και πλεον % των αυτοκτονιων, γινονται απο ατομα σε καταθλιψη. η καταθλιψη δεν ειναι φυσιολογικη κατασταση, ουτε ιδεολογια.
    ειναι μια ασθενεια, που πολυ συχνα γιατρευεται και ειναι παραμορφωτικος φακος.
    πως να δεχτω λοιπον την αποφαση ενος ανθρωπου να αυτοκτονησει οταν ειναι αρρωστος και δεν παιρνει βοηθεια για να γινει καλα?
    ξερω οτι αν δεν ηταν ο παραμορφωτικος φακος θα το εβλεπε αλλιως.
    αν η αυτοκτονια ειναι ιδεολογικη τοποθετηση, φιλοσοφικη θεση, το δεχομαι.
    αλλα απο καποιον που βλεπει καθαρα.
    λες γενικα και αοριστα οτι ενα παιδι εχει προβλημα και θελει να αυτοκτονησει.
    εχουν αυτοκτονησει παιδια επειδη δεν πηγαν καλα στις εξετασσεις !!!
    στις εξετασεις!!!
    δλδ, πιο αδικο πραγμα υπαρχει? δεν πρεπει να κρατησεις το παιδι με νυχια και με δοντια μεχρι να δει οτι θα πεθαινε χωρις λογο?
    Συμφωνω απολυτα.
    Δεν ξερω αν μπορει ενας σε φαση "στο τελμα" να το σκεφτει αλλα και μονο απο περιεργεια αξιζει να ζουμε. Και αν υποθεσουμε οτι η ζωη κινειται και καπως σαν σπιραλ, δλδ πηγαινοντας μεν προς το μελλον αλλα κανοντας σπειροειδεις κινησεις, ειναι βεβαιο οτι οι συνθηκες θα αλλαξουν.
    Τιποτα δε μενει ιδιο, μπορει να θυμιζει άλλα παρομοια, αλλα ειναι διαφορετικο.
    Η επαφη με φυση και ζωα ισως βοηθησει.Εκει η ζωη τρεχει μονη της, δεν χρειαζεται κανενα σπρωξιμο ουτε απο δω ουτε απο κει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Rem , παρ οτι εχω κτθλψη πολλα χρονια , και βλεπω τα παντα υπο τον παραμορφωτικο φακο που σωστα εντοπιζεις , δεν θαυτοκτονουσα ποτε , αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι καλα , δεν ειμαι καθολου καλα κ αλλα εχοντας αντιμετωπισει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου , εχω αλλη οπτικη γωνια απο εναν 25 χρονο .......

    πισταυω το να αυτοκτονησειςψ ειναθι θεκα ιδιοσυγκρασιας , δεν αυτοκτονουν ολοι, δεν πα ναχουν την χειροτερη κτθλψη .......
    μαγκ.. δεν ειπα οτι το 90% οσων εχουν καταθλιψη, αυτοκτονουν, ειπα οτι το 90 οσων αυτοκτονουν, εχουν καταθλιψη. καταλαβαινεις την διαφορα.

    οποτε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μιλουσα για σενα προσωπικα, ουτε για πολλους ακομα. εσυ μπορει και να μην το σκεφτοσουν ποτε, αλλα το γεγονος οτι οι αυτοχειρες ειναι ασθενεις απο καταθλιψη και οχι φιλοσοφοι, παραμενει. δεν αλλαζει.
    οποτε, ΔΕΝ ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας, ειναι θεμα ασθενειας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oντως , ενα τεραστιο ποσοστο των αυτοχειρων εχουν κτθλψη ........ δεν θα μπορουσα να διαφωνησω ......
    δεν ξερω ομως αν ειναι θεμα μονον ασθενειας , και ιδιοσυγκρασιας , .......... αλλιως θα αντιμετωπισω γω την κτθλψη , αλλιως ο Χ , αλλιως ο Ψ .........και αλλιως ο Υ .........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Υπαρχουν μονο δυο κατηγοριεσ ανθρωπων οι ξυπνητοι κι οι κοιμισμενοι οι πεινασμενοι κι οι χορτατοι οι πλουσιοι κι οι φτωχοι οι μυαλωμενοι κι οι πυροβολημενοι αυτα ισχυουν στη βαση του ανθρωπου μπορει να εισαι κοιμισμενοσ κ να μην εχεισ τιποτα κ να μην περνασ καλα κ να εχεισ τα παντα κ να εχεισ μια καλη ζωη αυτα ειναι ολα κι ολα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    άλλο κατάθλιψη κι άλλο αδιέξοδο. Το πρώτο δεν προϋποθέτει το δεύτερο.

    Πόσο "παραμορφωτικός φακός" να είναι όταν εκ των πραγμάτων αλλού ήθελες να σαι στη ζωή σου κι αλλού τελικά βρέθηκες? "Παραμορφωτικός φακός" είναι εκεί που υπάρχει περιθώριο, που υπάρχουν εναλλακτικές αλλά η ασθένεια σε βύθισε σε βαθμό που σου στερησε την αντίκριση της αληθινής εικόνας των ενώπιον σου δεδομένων.

    Αν "παιδιά" εννοείς άτομα μικρής και νεαρής ηλικίας τότε τους "πιάνεις το χέρι", τονώνοντας την αυτοπεποίθηση και την ελπίδα τους αλλά και καθοδηγώντας τους για τα κατάλληλα βήματα ζωής.
    γιάννης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    η ιδιοσυγκρασια παιζει ρολο στα παντα.
    οποια ασθενεια βαρια με κοινα χαρακτηριστικα και να πιασεις, θα δεις ανθρωπους πολυ ΠΟΛΥ διαφορετικους μεταξυ τους, λογω ιδιοσυγκρασιας. πχ την ψυχωση.
    αλλα τα κοινα χαρακτηριστικα μιας ασθενειας, παραμενουν ...

    κι εκτος απο την ασθενεια, (η και την ιδιοσυγκρασια αν θες) παιζει τεραστιο ρολο η ΣΥΓΚΥΡΙΑ.
    μπορει πανω σε μια προσωπικη κριση να παρει καποιος μια αποφαση που την επομενη μερα δεν θα επαιρνε.
    γι αυτο ειναι τοσο σημαντικο να ξεπεραστει η κριση και να περασει λιγος χρονος αν καποιος παρει μια τετοια αποφαση.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ειναι γεγονος ότι οι καταθλιπτικοι αυτοκτονούν 100 φορες περισσότερο από τους υπόλοιπους ανθρώπους είναι μέρος της αρρωστιαςτους αυτό και έτσι πρεπει νααντιμετωπιζεται. Ίσως να συνδέεται με κάποιο αίσθημα συστολής που λείπει απο τους ψυχωτικους οι οποιοι συνήθως έχουν αυξημένα ναρκισσιστική ιδιοσυγκρασία (μεγαλομανία) η οποία προκαλει τις ψευδαισθήσεις καταδιωξης-παρακολουθησης-συνομωσιας εναντιον τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κοινωσ οι μαγκεσ παθαινουν ψυχωση οι φλωροι καταθλιψη αυτο που ξερουν οι γιατροι δηλαδη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Aθτο ακριβως τίποτε άλλο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κοινωσ οι μαγκεσ παθαινουν ψυχωση οι φλωροι καταθλιψη αυτο που ξερουν οι γιατροι δηλαδη
    Are you serious;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ναι τεκνο μου δυο ειδη υπαρχουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post

    κι εκτος απο την ασθενεια, (η και την ιδιοσυγκρασια αν θες) παιζει τεραστιο ρολο η ΣΥΓΚΥΡΙΑ.
    μπορει πανω σε μια προσωπικη κριση να παρει καποιος μια αποφαση που την επομενη μερα δεν θα επαιρνε.
    γι αυτο ειναι τοσο σημαντικο να ξεπεραστει η κριση και να περασει λιγος χρονος αν καποιος παρει μια τετοια αποφαση.

    Οντως , την συγκυρια την ξεχασα ..........ναι , υφισταται .........

    αυτο για την μειωμενη αυτοεκτιμηση που καπου ειδα γραμμενο δεν ισχυει , δεν εχω καθολου μειωμενη αυτοεκτιμηση ...... μονο σαν εμενα μπορω να παρω παραδειγμα , λογω της πολυχρονης της κτθλψης ........

    στην κτθλψη συνηθως υπαρχει αυτομομφη , αλλα υπαρχει και ετερο μομφη , οταν πιστευεις οτι καποιοι αλλοι φταινε για την κτθλψη σου , i.e. οι γονεις σου .... kai εχεις οργη απεναντι στον ενα η στον αλλον ....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 85
    Last Post: 27-05-2019, 18:16
  2. Αυτοκτονία
    By 高碑店 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2018, 05:38
  3. αυτοκτονία
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 26-03-2013, 01:07
  4. αυτοκτονια
    By leuki1997 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2013, 13:48
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •