αυτοκτονια ? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Με τα ιδια περιστατικα καποιοι αλλοι παθαν ψυχωση γτ αυτοι παθανε ψυχωση κι οι αλλοι καταθλιψη εχει να κανει με τι ανθρωποσ εισαι εγω σ λεω το ζουμι μετα απο δεκα χρονια εσυ ακομα δεν ξερεισ τι κανουν τα φαρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    Όπως και να 'χει, αυτά τα πράγματα δεν είναι για γέλιο.
    Σε μένα το λες;

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Εδώ πέρα ειρωνεύτηκε σε αυτά που ειπα εγώ σοβαρά τώρα;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    η αυτοκτονι ειναι κατι τελειος διαφορετικο για τον καθε εναν οπου το καμει, Οι ψυχολογοι πιστευουν οτι ολοι οσοι αυτοκτονουν εχουν καποια παθηση ψυχικη, διοτις δεν ειναι υγεια το ν αυτοκτονεις!
    Αλλη αποψη ειναι οτι η αυτοκτονια ειναι η πιο ελευθερη πραξη του ανθρωπου! ειναι πραξη απολυτης κυριαρχιας του εαυτουσου, "δικομου ειναι το κορμι, δικη μου ειναι η ζωη ! τρα θελω να την παψω τωρα την παυω!" η αυτοκτονια σε αυτην την αποψη ειναι μια πραξη απολυτης αυταπαρνσης, μια πραξη απολυτος επαναστατικη κι ταυτορονα πραξη θαρρους! αληθεια εχετε σκεφτει ποσα κιλα καριδια θελει για να μπορεσει καποιος να βαλει ενα σκινι στον λαιμο του κι να τραβηξει την καρεκλα απο κατω του?? εχετε σκεφτει το θαρρος και την δυναμη οπου ηθελε ο τυπος οπου αυτοκτονησε στο κελι του κρεμασμενος απο το πομολο της πωρτας!! παρα το οτι το σωμα απο μονο του προσπαθει να σηκωθει ο τυπος καταφερε να κυριαρχησει ακομα κι στο ασυνηδειτο αντανακλαστικο της φυσης για αυτοσυντηρηση!!
    Η πραξη του να σταματας την δικη σου ζωη κατα την γνωμη μου ειναι ζηλευτου θαρρους κι μαγκιας!! προσωπικα τελευταια το σκεφτομαι, εχω διαβασει αρθρα , κι γραματα ανθρωπων λιγο πριν το καμουν κι εχω εντυποσιαστει! Προσπαθσαν μα καμω αιτηση για δωρεα οργανων ωστε αν πωτες βρω την μαγκια αυτην τουλαχιστον να καμω κατις καλο σε καποιον αλλο ,αλλα δυστυχως η καρτα δρεας οργανων εχει παψει κι θα ξανα αρχησει σε καιρο , περιμενοντας το νομοσχεδιο - ακομα κι σε αυτο η χωρα μας εχει γραφειοκρατια!!- προσπαθησα κι εχω βαλει σε μια σειρα τις οικονομικες μου υποχρεωσεις ωστε να μην τρεχει κανεις μετα να καμει ολη την γραφειοκρατια διοτις ειναι λογικο οι συγγενεις μου να μην εχουν την ορεξη να κανουν ολα αυτα! αρα θα πρεπει αφου θεωρω υπευθυνο τον εαυτο μου να εχω λυσει καθε προβλημα κι διαδικασια σε περιπτωση οπου βρω το θαρρος , βρω την ζηλευτη μαγκια να πραξω την ατομικη μου επανασταση!!
    ειναι προσωπικη επανασταση αφου δεν δεχομαι το κοινωνικο πλαισιο οπου εχω εγκλοβηστει!! εξαλου αν κατσει καποιος κι κοιταξει τα στατιστικα στις χωρες του τριτου κοσμου δεν υπαρχουν αυτοκτονιες διοτις ο κοσμος δυστυχως εχει χαμηλο επιπεδο πολυτησμου! οσο πιο πολυτισμενη ειναι μια ινωνια τοσο πιο πολλες ειναι και αυτες οι ζηλευτες κατα εμενα πραξεις!!


    Βασικά για να γίνεις δωρητής οργάνων δεν χρειάζεται καμία γραφειοκρατία.... είναι απαραίτητη η συγκατάθεση των συγγενών και να είναι κάποιος εγκεφαλικά νεκρός με όλα τα υπόλοιπα όργανα σε ακέραια κατάσταση.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Όσον αφορά την αυτοκτονία είναι το σημειό όπου αλλάζει ποιοτικά η κατάθλιψη.... Υπάρχουν ειδικοί που θεωρούν πως όταν το άτομο ξεπεράσει το πικ του αυτοκτονικού ιδεασμού, η πορεία ξεκινά να γίνεται ανοδική, δηλαδή είναι ένα καλό σημείο για να ξεκινήσει τη διαδρομή του προς την ίαση.

  6. #36
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαγκ.. δεν ειπα οτι το 90% οσων εχουν καταθλιψη, αυτοκτονουν, ειπα οτι το 90 οσων αυτοκτονουν, εχουν καταθλιψη. καταλαβαινεις την διαφορα.

    οποτε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μιλουσα για σενα προσωπικα, ουτε για πολλους ακομα. εσυ μπορει και να μην το σκεφτοσουν ποτε, αλλα το γεγονος οτι οι αυτοχειρες ειναι ασθενεις απο καταθλιψη και οχι φιλοσοφοι, παραμενει. δεν αλλαζει.
    οποτε, ΔΕΝ ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας, ειναι θεμα ασθενειας.
    Να διορθωσω στατιστικες λενε οτι το 90% οσων αυτοκτονουν πασχουν απο διαγνωσμενη ψυχικη ασθενεια οχι μονο καταθλιψη αλλα και τι αλλες ασθενειες ψυχικες οπως σχιζοφρενεια διπολικη διαταραχη διαταραχες προσωπικοτητας και αλλες.Οι αυτοκτονιες που γινονται απο αυτοχειρες που πασχουν απο καταθλιψη ειναι στο 60 με 70%.γυρω στο 60% καταθλιψη αλλο 10 % διπολικη διαταραχη αρα συνολο 70% διαταραχες διαθεσης γενικα.και το υπολοιπο 20% μεχρι το 90% αφορουν αυτοχειρες με εξαρτηση απο ουσιες και αλκοολ οπως επισης ατομα με σχιζοφρενεια και διαταρχες προσωπικοτητας.Τα εχω διαβασει τα ποσοστα δεν τα λεω απο μονος μου.Και ακομα ενα 10% που αυτοκτονει χωρις να εχει ψυχικη ασθενεια διαγνωσμενη τουλαχιστον ενα ποσοστο απο αυτο αφορα εντονο ψυχικο στρες που μπορει να οφειλεται ειτε σε απωλεια δουλειας ειτε να χανει σε πλειστηριασμο το σπιτι του και να τον πετανε εξω.Ελαχιστες αυτοκτονιες γινονται συνειδητα δηλαδη που δεν οφειλονται σε ψυχιατρικη παθηση ή χρησ ουσιων ή εντονο ψυχικο στρες και αφορα συνηθως ατομα μπλεγμενα σε σκοτεινες αιρεσεις και θρησκειες που τους υποσχονται οτι αν αυτοκτονησουν θα εχουν απολαβες μετα θανατον βλεπε την αιρεση στη λατινικη αμερικα το 1978 νομιζω ειχει γινει και αν δεν κανω λαθος στην Γουιανα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το ετος και την τοποθεσια.Οπως και τωρα γινονται σε διαφορες σατανιστικες ομαδες σε αραβικες χωρες που τους ζητουνται να αυτοκτονησουν απο τον αρχηγο τους για να πανε κοντα σε αυτον που λατρευουν και λογω πλυσης εγκεφαλου το κανουν χωρις να το πολυσκεφτουν

  7. #37
    xaka10
    Guest
    Και σου παραπεμπω τα ποσοστα αυτοκτονιων που οφειλονται σε καταθλιψη και τις πηγες τους
    From that perspective, it is estimated that about 60 percent of people who commit suicide have had a mood disorder (e.g., major depression, bipolar disorder, dysthymia)
    https://www.hhs.gov/answers/mental-h...ide/index.html
    Over 50 percent of all people who die by suicide suffer from major depression. If one includes alcoholics who are depressed, this figure rises to over 75 percent.
    https://www.theovernight.org/index.c...s.page&id=1034
    Depression and suicide are linked, with an estimate that up to 60 percent of people who commit suicide have major depression
    https://www.verywellmind.com/suicide...ession-2330503
    Ειναι ειδησεις απο την αμερικη αλλα αυτα τα ποσοστα ειναι παρομοια για ολες τις χωρες του κοσμου

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το εχω ξαναπει, αλλα θα το επαναλαβω.
    90 και πλεον % των αυτοκτονιων, γινονται απο ατομα σε καταθλιψη. η καταθλιψη δεν ειναι φυσιολογικη κατασταση, ουτε ιδεολογια.
    ειναι μια ασθενεια, που πολυ συχνα γιατρευεται και ειναι παραμορφωτικος φακος.
    πως να δεχτω λοιπον την αποφαση ενος ανθρωπου να αυτοκτονησει οταν ειναι αρρωστος και δεν παιρνει βοηθεια για να γινει καλα?
    ξερω οτι αν δεν ηταν ο παραμορφωτικος φακος θα το εβλεπε αλλιως.
    αν η αυτοκτονια ειναι ιδεολογικη τοποθετηση, φιλοσοφικη θεση, το δεχομαι.
    αλλα απο καποιον που βλεπει καθαρα.
    λες γενικα και αοριστα οτι ενα παιδι εχει προβλημα και θελει να αυτοκτονησει.
    εχουν αυτοκτονησει παιδια επειδη δεν πηγαν καλα στις εξετασσεις !!!
    στις εξετασεις!!!
    δλδ, πιο αδικο πραγμα υπαρχει? δεν πρεπει να κρατησεις το παιδι με νυχια και με δοντια μεχρι να δει οτι θα πεθαινε χωρις λογο?
    Καλησπερα συμφωνω εχω περασει και απο τα δυο σταδια αλλα η ερωτηση μου ειναι εαν οι γυρω δεν αντιλαμβανονται πσ χρηζει βοηθεια το ατομο και επιμενουν πωσ ολαειναι καλα και φυσιολογικα μιλαω απο προσωπικη εμπειρια

    Εστάλη από iQ9719 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. αυτοκτονια
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 85
    Last Post: 27-05-2019, 18:16
  2. Αυτοκτονία
    By 高碑店 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 11-04-2018, 05:38
  3. αυτοκτονία
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 26-03-2013, 01:07
  4. αυτοκτονια
    By leuki1997 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2013, 13:48
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •