Ζω ταυτόχρονα δύο πένθη! Βοήθεια!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    μην στειλεις στοιχεια σου μπροκεν χερτ..εγω αυτο θα σ συμβουλευα
    Υπαρχει εδω προσωπικο μνμ σε χρηστη να στειλω εγω το τηλεφωνο μου στην κοπελα, διοτι δεν γνωριζω, δεν μπορω να δωσω το τηλεφωνο μου σε δημοσια θεα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Υπαρχει εδω προσωπικο μνμ σε χρηστη να στειλω εγω το τηλεφωνο μου στην κοπελα, διοτι δεν γνωριζω, δεν μπορω να δωσω το τηλεφωνο μου σε δημοσια θεα
    υπαρχει αλλα πρεπει να εχετε συμπληρωσει και οι δυο τα 50 μηνυματα

  3. #18
    Quote Originally Posted by Xfactor View Post
    μην στειλεις στοιχεια σου μπροκεν χερτ..εγω αυτο θα σ συμβουλευα
    Αλλιως κανε ενα ψευτικο facebook, δεν θελει πανω απο 5 λεπτα, ουτοσωστε να μιλαμε

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Επειδη αρκετα τον κατηγορουμε τον ανθρωπο θα θελα να βρω οο μπορω μια δικαιολογια , ισως οι ευθυνες οπου βλεπει πως ερχοταν να τον ειχαν καμει καπως παραξενο πριν και το τελιοτικο χτυπημα να ηταν ο θανατος του επικειμενου πεθερουτου!, διοτις ξαφνου θα πρεπει να αλλαξουν ολα, τωρα θα πρεπει να καμει το επομενο βημα! σαν ανδρας τωρα πρεπει να σε παρει και να ζησετε οι δυο σας, σε ενα σπιτι με δουλεια κι να σε παντρευτει κι να κανετε παιδακια! αλλιως τι?? ΥΤΟ ΙΣΩς, ΑΥΤΗ Η ΕΥΘΥΝΗ ΙΣΩς ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΤΑΡΑΞΕΙ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by broken heart 1985 View Post
    Είμαι 31 ετών και είμαι χάλια ψυχολογικά. Πριν τρεις μήνες έχασα ξαφνικά το μπαμπά μου ενώ έλειπε σε ταξίδι η μαμά μου. Τον έψαχνα, μου είπαν απότομα ότι βρέθηκε πεσμένος στο χωράφι του σε κόμμα με βαρύ εγκεφαλικό. Σοκαρίστηκα και φώναζα. Ακολούθησε η διακομιδή του με ελικόπτερο στην Αθήνα όπου μπήκα και γω. Όταν έφτασα, μου ανακοίνωσαν ότι είναι εγκεφαλικά νεκρός. Πόνος, φωνές και κλάματα. Μου έδωσαν ελπίδα όμως για εντατική όπου δεν μπήκε ποτέ και ο μπαμπάς μου έφυγε μετά από τρεις μέρες νοσηλείας υποστηριζόμενος με αναπνευστικό μηχάνημα. Δεν σώθηκε και έχω αγχώδη διαταραχή, πήγα σε γιατρό και μου έγραψε ηρεμιστικό. Στις δύσκολες στιγμές τότε ήρθε ο αρραβωνιαστικός μου να με βρει και από εδώ ξεκινά ο δεύτερος πόνος μου. Είμαστε αρραβωνιασμένοι 6 χρόνια και μένουμε στα πατρικά μας. Δεν είμαστε από τα ίδια μέρη και είμαστε άνεργοι. Μου στάθηκε ήταν δίπλα μου, αλλά όταν έφυγε πίσω στη πόλη του, έχει αλλάξει τελείως συμπεριφορά. Ενώ ξέρει ότι πονάω και γνωρίζει ότι είμαι ευαίσθητη με πλήγωσε τρεις φορές από το τηλέφωνο. Τη πρώτη φορά μου είπε πως έκανε το χαμάλη εδώ σε εμάς με τη μαμά μου. Επειδή βοήθησε στα ψώνια και στο μαγείρεμα, αφού κλαίγαμε με τη μαμά μου για την απώλεια του πατέρα μου και ήμασταν σε ακινησία. Μόνος του προσφέρθηκε και η μαμά μου του έδωσε κιόλας κάποια χρήματα. Δεν αντέδρασα αλλά με πλήγωσε και η μαμά μου νευρίασε με αυτό που είπε ''χαμάλη''. Με έβαλε σε δύσκολη θέση και προσπάθησα να γεφυρώσω τη κατάσταση μιας και δεν είχαν αρχικά καλές σχέσεις. Τη δεύτερη φορά μου το έκλεισε κατάμουτρα λέγοντάς μου’’ Δεν είσαι η πρώτη ούτε η τελευταία που χάνεις το μπαμπά σου, δεν μας παρατάς’’! Το κατάπια και αυτό παρότι ζήτησα εξηγήσεις και είπε πως ήταν από τον ύπνο. Ακολούθησε ένα μικρό διάστημα που ήταν πολύ υποστηρικτικός, στοργικός, βρήκε πριν λίγες μέρες δουλειά, αλλά τη Μ. εβδομάδα ενώ του άνοιγα πάλι τη καρδιά μου, μου είπε με απαίσιο ύφος χωρίς να συμβαίνει κάτι ‘’ Θα αυτοκτονήσετε κιόλας , πεινάτε’’; ''Η μαμά μου ξέρεις είχε καρκίνο''. Τότε δεν άντεξα και του φώναξα πως δεν ξέρει τι σημαίνει να είναι ο πατέρας σου στο χώμα και του το έκλεισα εγώ πλέον κατάμουτρα με φωνές γιατί χλεύαζε μέχρι και την ανάσα μου που πονούσα. Και συγκεκριμένα του είπα‘’ άντε παράτα μας ρε’’. Δεν μετάνιωσα να σας πω γιατί δεν σέβεται το πένθος μου. Η μαμά μου είναι έξω φρενών μαζί του και δεν τον θέλει πια. Έσπασε κάτι μέσα μου και τον θεωρώ αχάριστο. Εδώ και μια βδομάδα δεν έστειλε ούτε μήνυμα να επανορθώσει. Του έστειλα εγώ του τα έψαλα και του είπα να χωρίσουμε. Ούτε απάντησε. Είμαι νευριασμένη, απογοητευμένη γιατί αυτός ο άνθρωπος που ήμουν μαζί του τόσα χρόνια με πλήγωσε ενώ ξέρει ότι πονάω για το μπαμπά μου και μάλιστα ξαφνικά χωρίς λόγο με διέλυσε. Έχασα τα χρόνια μου, ήταν η πρώτη μου αγάπη, του δόθηκα ψυχή και σώμα και νιώθω σαν να τον μισώ. Πιστεύω ότι ήθελε να χωρίσουμε και με τσίγλισε για να φύγω πρώτη εγώ να μη πάρει την ενοχή. Δεν είναι εργατικός όσο πρέπει για να σπάσουμε την απόσταση και την ανεργία αλλά τότε γιατί μου έλεγε για το μέλλον μας και ότι θα πάμε στο χώρο μας; Μου έδινε ελπίδες και δέθηκα μαζί του. Γιατί με αρραβωνιάστηκε τότε; Έδινα και έπαιρνα αγάπη και τώρα πονώ διπλά. Η μαμά μου λέει ότι είναι τεμπέλης και φοβάται τη δέσμευση, όλο τον κατηγορεί. Όταν βρει κάπου δουλειά μετά από λίγο φεύγει. Τσακώνεται γρήγορα με τους άλλους. Μπορείτε να μου πείτε που οφείλεται αυτή η αλλόκοτη συμπεριφορά με εμένα και η απομάκρυνση; Δεν έχει ανδρισμό για μένα πλέον ούτε ανθρωπιά. Τι να κάνω; Αν με αγαπούσε πραγματικά γιατί τώρα μου φέρεται έτσι; Τα μάτια μου ανοίχτηκαν με το θάνατο του μπαμπά μου. Είδα το πραγματικό του πρόσωπο. Αλλά γιατί; Κόπιασα τόσο για αυτή τη σχέση και αυτός τα γκρέμισε όλα μέσα μου και εξαφανίστηκε κιόλας! Είναι διπρόσωπος; Τι συμβαίνει; Δώστε μου μια εξήγηση παρακαλώ. Πονάω για το μπαμπά μου και σκάω ταυτόχρονα από τα νεύρα μου μαζί του! Πάντα του έλεγα να βρει μια δουλειά, να είμαστε μαζί, να νοικιάσουμε, να ανέβω εγώ στη πόλη του και να βρω και γω δουλειά! Μια καλά μια άσχημα στη σχέση. Να σημειώσω πως έχει εμμονή με τις γάτες και έχει πολλές μέσα στο σπίτι του. Τις συντηρούν οι οικείοι του γιατί δεν δουλεύει. Αγχώνεται μη πάθουν κάτι για το παραμικρό και πριν κάποιο καιρό έπαιρνε αντικαταθλιπτικά όπου τα έκοψε. Εγώ πάντα δίπλα του και κερί αναμμένο. του Έχει αλλόκοτο, επιπόλαιο , χαρακτήρα και το βλέπω τώρα. Δεν ήταν έτσι αρχικά. Η μαμά μου, μου λέει πως βολεύτηκε στο σπίτι του μιας και τα έχει έτοιμα και δεν είναι για οικογένεια. Εμένα άλλα μου έχει δείξει τόσα χρόνια. Απορώ αν με αγάπησε ποτέ και γιατί με πληγώνει τώρα που έχω πένθος. Διαφωτίστε με! Σαν να έχει δυο εαυτούς.
    καλημερα και συλλυπητηρια για τον πατερα σου.
    η συμπεριφορα του αρραβωνιαστικου σου ειναι οντως πολυ περιεργη και απαραδεκτη...
    μπορει να ειστε μαζι 6 χρονια, αλλα απο αποσταση, πολλα ειναι αυτα που δεν μπορεις να διαπιστωσεις.
    στις κρισεις φαινονται οι σχεσεις και το δεσιμο.
    οσο γι αυτα περι τεμπελιας, μαλωματων και αντικαταθλιπτικων, μου βαζουν την ιδεα οτι κατι τρεχει με τον τυπο.
    μηπως ειναι εθισμενος στις ουσιες ησ τοντ ζογο?
    δεν το ξερεις φυσικα, αλλιως θα το λεγες, αλλα ψαξου για ακτι τετοιο.

    κατα τα αλλα, τι να τον κανεις εναν ανδρα οταν σου φερεται ετσισ την πιο δυσκολη στιγμη σου>
    παρατα τον να τον γιατροπορεψει η μανα του...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    επισης, μην δωσεις εδω τηλεφωνα, μειλ κλπ, κυκλοφορουν περιεργοι τυποι που επιδιωκουν γνωριμιες.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Έχω πόνο μέσα μου αλλά έχω τα λογικά μου να προστατευτώ. Φυσικά δεν δίνω ποτέ μου τα στοιχεία μου σε κανέναν γιατί ελλοχεύουν κίνδυνοι. Απλά θέλω να μιλήσω κάπου ανώνυμα να πάρω γνώμες γιατί είμαι μπερδεμένη, κουρασμένη και απογοητευμένη. Έχω εξαντληθεί ψυχολογικά και σωματικά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τα συλλυπητήρια μου και από εμένα!

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Συλλυπητήρια και Καλή Δύναμη.

    Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα; Δηλαδή για 6 χρόνια πως ήταν καλός και υποστηρικτικός και τα πηγαίνατε καλά; Που το στηρίζεις αυτό; Μόνο στα λόγια; Και πως ήσουν σίγουρη για το άτομό του αφού μένετε στα πατρικά σας και μάλιστα σε άλλες πόλεις;
    Διότι δεν ακούω τίποτα ιδιαίτερα καλό στην πράξη, για έναν άνθρωπο που μένει στάσιμος, δεν προσπαθεί να βρει δουλειά και να προσαρμοστεί, δεν έχει επιδιώξει να κάνει κάποια βήματα για να είναι κοντά σου και γενικά μάλλον τεμπέλης κι ανώριμος και βολεψάκιας μου ακούγεται. Άρα γιατί πέφτεις από τα σύννεφα; Μου κάνει εντύπωση πως νέοι άνθρωποι συμβιβάζεστε με χλιαρές ή άσχημες καταστάσεις και εθελοτυφλείτε για χρόνια και πρέπει να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να δείτε την αλήθεια κατάματα...
    Απλά κάπου κι εσύ βολεύτηκες σε αυτή την στασιμότητα και δεν έβλεπες τα πράγματα όπως είναι και έπρεπε να γίνει κάποιο πιο χοντρό σκηνικό ώστε να συνειδητοποιήσεις τι σόι άνθρωπος είναι και κατά πόσο η σχέση (δεν) έχει γερά θεμέλια. Σε πολύ άσχημη στιγμή για εσένα, αλλά δες το θετικά. Σκέφτεσαι να περνούσαν άλλα 6 χρόνια μαζί του ας πούμε κι ακόμα να είσαστε στην ίδια κατάσταση; Ή ακόμα χειρότερα, κουτσά-στραβά να κάνατε οικογένεια και να βγαίναν όλα τα σοβαρά προβλήματα μετά;
    Γνώμη μου είναι να δεις κι εσύ τα πράγματα λίγο αλλιώς και να κάνεις αλλαγές στην ζωή σου. Μείνε λίγο καιρό να στηρίξεις την μητέρα σου και να σε στηρίξει κι εκείνη, αλλά μήπως ήρθε η στιγμή να πάρεις την ζωή σου στα χέρια σου; 31 χρονών, άνεργη, μένεις ακόμα στο πατρικό, δεν έχεις πολλές παρέες, έχεις βαλτώσει και ρουτινιάσει. Κάνε αλλαγές στην ζωή σου, είσαι πολύ νέα και λίγη περισσότερη ανεξαρτησία και αυτογνωσία θα σε βοηθούσε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    218
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Συλλυπητήρια και Καλή Δύναμη.

    Να ρωτήσω εγώ κάτι τώρα; Δηλαδή για 6 χρόνια πως ήταν καλός και υποστηρικτικός και τα πηγαίνατε καλά; Που το στηρίζεις αυτό; Μόνο στα λόγια; Και πως ήσουν σίγουρη για το άτομό του αφού μένετε στα πατρικά σας και μάλιστα σε άλλες πόλεις;
    Διότι δεν ακούω τίποτα ιδιαίτερα καλό στην πράξη, για έναν άνθρωπο που μένει στάσιμος, δεν προσπαθεί να βρει δουλειά και να προσαρμοστεί, δεν έχει επιδιώξει να κάνει κάποια βήματα για να είναι κοντά σου και γενικά μάλλον τεμπέλης κι ανώριμος και βολεψάκιας μου ακούγεται. Άρα γιατί πέφτεις από τα σύννεφα; Μου κάνει εντύπωση πως νέοι άνθρωποι συμβιβάζεστε με χλιαρές ή άσχημες καταστάσεις και εθελοτυφλείτε για χρόνια και πρέπει να φτάσει ο κόμπος στο χτένι για να δείτε την αλήθεια κατάματα...
    Απλά κάπου κι εσύ βολεύτηκες σε αυτή την στασιμότητα και δεν έβλεπες τα πράγματα όπως είναι και έπρεπε να γίνει κάποιο πιο χοντρό σκηνικό ώστε να συνειδητοποιήσεις τι σόι άνθρωπος είναι και κατά πόσο η σχέση (δεν) έχει γερά θεμέλια. Σε πολύ άσχημη στιγμή για εσένα, αλλά δες το θετικά. Σκέφτεσαι να περνούσαν άλλα 6 χρόνια μαζί του ας πούμε κι ακόμα να είσαστε στην ίδια κατάσταση; Ή ακόμα χειρότερα, κουτσά-στραβά να κάνατε οικογένεια και να βγαίναν όλα τα σοβαρά προβλήματα μετά;
    Γνώμη μου είναι να δεις κι εσύ τα πράγματα λίγο αλλιώς και να κάνεις αλλαγές στην ζωή σου. Μείνε λίγο καιρό να στηρίξεις την μητέρα σου και να σε στηρίξει κι εκείνη, αλλά μήπως ήρθε η στιγμή να πάρεις την ζωή σου στα χέρια σου; 31 χρονών, άνεργη, μένεις ακόμα στο πατρικό, δεν έχεις πολλές παρέες, έχεις βαλτώσει και ρουτινιάσει. Κάνε αλλαγές στην ζωή σου, είσαι πολύ νέα και λίγη περισσότερη ανεξαρτησία και αυτογνωσία θα σε βοηθούσε.

    Όχι δεν είναι στα λόγια ήταν στις πράξεις. Δεν έκατσα από ανασφάλεια στη σχέση, υπήρχε επικοινωνία, σεβασμός και γενικά χημεία και αλληλοστήριξη. Κατά διαστήματα πήγαινε ο ένας στο πατρικό του άλλου και κάναμε όνειρα μαζί. Μας χώριζε όμως η απόσταση και η ανεργία. Έψαχνε δουλειά και απογοητευόταν και σταματούσε για μεγάλο χρονικό διάστημα να βρει και γω τον ''έσπρωχνα'' να βρει. Δηλαδή και να έβρισκε κάπου ήταν για 3 μήνες το πολύ το χρόνο χωρίς να γίνονται βήματα πχ συγκατοίκησης που του έλεγα. Εγώ έψαχνα συνέχεια στο δικό μου τόπο και δεν γινόταν τίποτα. Με τα χρόνια όμως να περνάνε, άρχισα να αγχώνομαι για έναν στάσιμο αρραβώνα και είχα πίεση από τη μαμά μου. Τα είπα και στη μαμά του και μου είπε πως του λέει να βρει δουλειά αλλά εκείνος κοιμόταν από τα αντικαταθλιπτικά που έπαιρνε. Δεν τα έπαιρνε όμως συνέχεια αλλά από τα τέλη του 2017 και δεν μπορώ να τον δικαιολογήσω. Απλά πονάω γιατί ενώ βρήκε πριν 10 μέρες δουλειά και ήταν ενθουσιασμένος τη Μ.Πέμπτη ακουγόταν απογοητευμένος από το τηλέφωνο και το βράδυ που ξαναμιλήσαμε είχε τη συμπεριφορά που αναφέρω στο ποστ μου και με πλήγωσε ενώ ξέρει ότι κλαίω για το μπαμπά μου. Σκέφτομαι μήπως έφυγε πάλι από τη δουλειά γιατί το έχει ξανακάνει παλιότερα και απλά δεν ήθελε να μου το πει ότι πάλι έφυγε από κάπου και ΄με πλήγωσε με το φέρσιμό του να του πω εγώ το τέλος επειδή κουράστηκε ο μπέμπης. Τότε γιατί μου έδινε ελπίδες και μου τα γκρέμισε όλα; Δεν συμβιβάστηκα, η αλήθεια είναι πως μπερδεύτηκα με το καλό και ευγενικό του χαρακτήρα και τον προστατευτικό του χαρακτήρα που ήξερα για χρόνια. Αυτή η συμπεριφορά μου δείχνει λες και είναι κάποιος άλλος. Δεν έχω ανασφάλειες, είμαι αρκετά εμφανίσιμη, απλά θέλω κάτι σταθερό που μου το έβγαζε αλλά τώρα όλα άλλαξαν στα μάτια μου. Είδα έναν άνθρωπο αλλόκοτο και εριστικό χωρίς λόγο να μου φερθεί άσχημα ενώ μου συμπαραστεκόταν μέχρι μ. Τετάρτη.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Αλλιως κανε ενα ψευτικο facebook, δεν θελει πανω απο 5 λεπτα, ουτοσωστε να μιλαμε
    Μανουλα στους ψευτικους λογαριασμους. Σ εχουμε καταλαβει.... παιδια, μακρια απο πραγματικη επικοινωνια με οποιον σας ψαρευει εδω μεσα. Διατηρείτε την αποσταση και την ανωνυμια σςς.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Τα αντικαταθλιπτικα γιατι τα παιρνει; εχει καποια παθηση; ξερεις αν εχει εθισμους σε ουσιες, αλκοολ, ναρκωτικα, τζογο, κλπ;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    'Εχεις σκεφτεί ποτέ broken heart 1985 ότι αυτή η σχέση και ίσως και οι γονείς σου και το περιβάλλον σου μπορεί να σε έχουν κρατήσει πολύ πίσω; Είσαι 31 ετών σε μακροχρόνια ανεργία. Αν τόσα χρόνια δεν βρίσκατε δουλειά στα μέρη σας και ήσασταν σε σοβαρή σχέση, γιατί δεν αποφασίζατε να φύγετε για κάπου αλλού;

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 19-10-2016, 00:59
  2. ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
    By ΙΟΥΛΙΤΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 07-02-2014, 07:57
  3. Replies: 2
    Last Post: 28-06-2012, 23:46
  4. Γυμναστηριο ταυτοχρονα με διαιτα ....;
    By stellou1989_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 8
    Last Post: 05-01-2010, 17:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •