ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ - ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΝΙΜΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΑΠΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ - ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ

    Όποιος γνωρίζει η έχει ποσοστά, μόνιμα θεραπευμενων ανθρώπων απο Ψυχολόγους - ψυχιάτρους - φαρμακευτικών αγωγών με ψυχοφάρμακα κτλ ας τα καταθέση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    γρηγορη εσει τη ασθενεια εχεις? εμενα παντως σχεδων με θεραπευσαν εχω λιγα προβληματα αραια και που.

  3. #3
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    γρηγορη εσει τη ασθενεια εχεις? εμενα παντως σχεδων με θεραπευσαν εχω λιγα προβληματα αραια και που.
    Δόξα τω Μεγαλοδυναμο δεν έχω κάποιο πρόβλημα, είμαι πολύ Καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Δόξα τω Μεγαλοδυναμο δεν έχω κάποιο πρόβλημα, είμαι πολύ Καλά.
    Τι προβληματα ειχες πριν θεραπευτεις..?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Τι προβληματα ειχες πριν θεραπευτεις..?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Έντονο Άγχος, Κρίσεις Πανικού , δύσπνοια , κατάθλιψη και αυτοκτονικες τάσεις καμία διάθεση για ζωή με δύο λόγια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ε τα ιδια με μενα πανω κατω..και ποσο καιρο σε τραβηξε ολο αυτο?και πως ειπες εγινες καλα?.και εγω πιστευω στον θεο εχω παει σε ολα σχεδον τα μοναστηρια.κοινωνησα τωρα το πασχα και γενικα προσευχομαι καθε μερα για να γινω καλα αλλα δεν βλεπω να με βοηθαει ο θεος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ε τα ιδια με μενα πανω κατω..και ποσο καιρο σε τραβηξε ολο αυτο?και πως ειπες εγινες καλα?.και εγω πιστευω στον θεο εχω παει σε ολα σχεδον τα μοναστηρια.κοινωνησα τωρα το πασχα και γενικα προσευχομαι καθε μερα για να γινω καλα αλλα δεν βλεπω να με βοηθαει ο θεος

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εμένα αδελφε μου με βοήθησε ένας πνευματικός γέροντας που γνώρισα με την Χάρι του Θεού. Προσπαθώ να διαβάζω πνευματικά βιβλία περί αυτού του θέματος και έχω βοηθηθεί ΜΕΓΙΣΤΑ, φυσικά με την καθοδήγηση του πνευματικού μου πάντα.Προσπαθώ να είμαι κοντά στον Χρίστο και στην Ορθόδοξη Εκκλησία του. 1 χρονο και 7 μηνες περιπου.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Με ότι και να ασχοληθείς αν σε γεμίζει είναι 'ευλογημενο'.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by Γρηγορης Ιν View Post
    Εμένα αδελφε μου με βοήθησε ένας πνευματικός γέροντας που γνώρισα με την Χάρι του Θεού. Προσπαθώ να διαβάζω πνευματικά βιβλία περί αυτού του θέματος και έχω βοηθηθεί ΜΕΓΙΣΤΑ, φυσικά με την καθοδήγηση του πνευματικού μου πάντα.Προσπαθώ να είμαι κοντά στον Χρίστο και στην Ορθόδοξη Εκκλησία του. 1 χρονο και 7 μηνες περιπου.
    Ειχες τοσο πιστη στν θεο και πριν παθεις αυτα? Η μετα λογω των ψυχολογικων στραφηκες προς τν θεο?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Με ότι και να ασχοληθείς αν σε γεμίζει είναι 'ευλογημενο'.
    Να και ένας υγιείς άνθρωπος που σέβεται τον συναθρωπο του και τς επιλογές του και δεν τον κατακρίνει έστω και αν δεν συμφωνεί ή συμφωνει μαζι του, απλά δεχεται την άποψη του συνομιλητή του άσχετα αν δεν συμφωνεί ή συμφωνεί μαζί του. Ο Θεός να σε έχει καλά αδερφέ Jim7.

  11. #11
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Ειχες τοσο πιστη στν θεο και πριν παθεις αυτα? Η μετα λογω των ψυχολογικων στραφηκες προς τν θεο?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δυστυχώς ΟΧΙ αδερφέ μου.ΠΑΝΤΑ πιστευα στον Θεό αλλά με τον τρόπο μου, Αλλά ο τρόπος μου ήταν τελικά λάθος, Διότι η πίστη στον Ιησού Χρίστο και στην Ορθόδοξη Εκκλησία του πρέπει να γίνει βίωμα και οχι μια πράξει καθωσπρεπισμόυ η τυπολατρεια.
    Last edited by Γρηγορης Ιν; 12-04-2018 at 19:36.

  12. #12
    xaka10
    Guest
    Συμφωνω οτι η πιστη στο Θεο βοηθαει ξερω γνωστο που του ειχαν γραψει στη διαγνωση διπολικη διαταραχη τυπου 2 δηλαδη υπομανιες και βαρια καταθλιψη και ειχε για 10 χρονια αυτοκτονικες τασεις και εδω και ενα χρονο που στραφηκε πολυ στο Θεο και στον τροπο σκεψης και σε ολα τα πραγματα δηλαδη σηκωσε τον επιταφιο το Πασχα βουτηξε στα Θεοφανεια για το Σταυρο διαβασε την Καινη Διαθηκη παρα πολλες φορες και ως δια μαγειας του εφυγαν οι αυτοκτονικες τασεις και οτι δυσκολο αντιμετωπιζει δοξαζει το Θεο και δεν απελπιζεται.Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ για παθησεις οπως η σχιζοφρενεια βοηθαει και η πιστη αλλα θελει και τα φαρμακα γιατι υπαρχει δυσλειτουργεια στις ουσιες του εγκεφαλου δεν ειναι οτι αλλαξες τον τροπο σκεψης οπως στην καταθλιψη και δεν τα βλεπεις τοσο μαυρα.Συγκεγκριμενα ο γνωστος μου εκοψε και τα φαρμακα εδω και 2 μηνες αφου επαιρνε απειροελαχιστη δοση και παραμενει μια χαρα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Γρηγορη ! πρωτα απο ολα ευχομαι χροια πολλα κι Χριστος Ανεστη.
    Χαιρομαι που εγινες καλα με τη βοηθεια του κυριου Υμον Χριστο, χαιρομαι που και αλλα παιδια εδω, στο φορουμ καταθετουν τη προσωπικη τους εμπειρια απο την θεραπεια η εστω απο την βοηθεια να γινουν καλα μεσα απο την πιστη στο Χριστο και στην εκλησεια μας.
    Αυτο λεω κι εγω, κι εμενα με βοηθησαι αρκετες φορες! δυστυχως ομως τελευταια ειμαι χαλια οχι ομως επειδη δεν κανει κατις ο Χριστος αλλα επειδη εγω απομακρινθει απο Αυτον! εισαν δικη μου η ευθυνη , νομιζωντας οτι δεν ειμαι ανταξιος της αγαπης !! για αυτο επεσα παλυς.
    βεβαια αυτο ειναι λαθος μου, ο Χριστος αγαπα ολους μας οσο αμαρτολοι κι αν ειμαστε!! αυτες οι σκεψεις, και η κινηση μου μακρια Του ηταν του δυαβολου, για να με παρει μαζι τοτ!
    Υ.Γ. ελπιζω η βασιλησα της Αγγλιας να μην γραψει κατις ειρονικο παλυς! τουλχιστον θα καταλαβει οτι τελικα δεν ειμαι μονο εγω οπου εχω αυτες τις αποψεισ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    Συμφωνω οτι η πιστη στο Θεο βοηθαει ξερω γνωστο που του ειχαν γραψει στη διαγνωση διπολικη διαταραχη τυπου 2 δηλαδη υπομανιες και βαρια καταθλιψη και ειχε για 10 χρονια αυτοκτονικες τασεις και εδω και ενα χρονο που στραφηκε πολυ στο Θεο και στον τροπο σκεψης και σε ολα τα πραγματα δηλαδη σηκωσε τον επιταφιο το Πασχα βουτηξε στα Θεοφανεια για το Σταυρο διαβασε την Καινη Διαθηκη παρα πολλες φορες και ως δια μαγειας του εφυγαν οι αυτοκτονικες τασεις και οτι δυσκολο αντιμετωπιζει δοξαζει το Θεο και δεν απελπιζεται.Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ για παθησεις οπως η σχιζοφρενεια βοηθαει και η πιστη αλλα θελει και τα φαρμακα γιατι υπαρχει δυσλειτουργεια στις ουσιες του εγκεφαλου δεν ειναι οτι αλλαξες τον τροπο σκεψης οπως στην καταθλιψη και δεν τα βλεπεις τοσο μαυρα.Συγκεγκριμενα ο γνωστος μου εκοψε και τα φαρμακα εδω και 2 μηνες αφου επαιρνε απειροελαχιστη δοση και παραμενει μια χαρα
    Οι δυο μηνες ειναι πολυ μικρο διαστημα για να κρινει ο γνωστος σου οτι ειναι ασφαλης.
    Οποια προσοχη χρειαζεται η σχιζοφρένεια με την διακοπη των φαρμακων, την ιδια προσοχη χρειαζεται και η διπολικη.
    Μην παραμυθιαζεστε απο ταχα θεραπευμενους.
    Αν ηταν θεραπευμενος δεν θα εμπαινε εδω με 25 ονοματα ο μ87 ή γρηγορης ,ή μπαμπης ο σουγιας.
    Η πίστη βοηθαει μαζι με την ιατρικη θεραπεια, οχι αν την διακοψεις.
    Last edited by Remedy; 16-04-2018 at 09:43.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    Συμφωνω οτι η πιστη στο Θεο βοηθαει ξερω γνωστο που του ειχαν γραψει στη διαγνωση διπολικη διαταραχη τυπου 2 δηλαδη υπομανιες και βαρια καταθλιψη και ειχε για 10 χρονια αυτοκτονικες τασεις και εδω και ενα χρονο που στραφηκε πολυ στο Θεο και στον τροπο σκεψης και σε ολα τα πραγματα δηλαδη σηκωσε τον επιταφιο το Πασχα βουτηξε στα Θεοφανεια για το Σταυρο διαβασε την Καινη Διαθηκη παρα πολλες φορες και ως δια μαγειας του εφυγαν οι αυτοκτονικες τασεις και οτι δυσκολο αντιμετωπιζει δοξαζει το Θεο και δεν απελπιζεται.Αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ για παθησεις οπως η σχιζοφρενεια βοηθαει και η πιστη αλλα θελει και τα φαρμακα γιατι υπαρχει δυσλειτουργεια στις ουσιες του εγκεφαλου δεν ειναι οτι αλλαξες τον τροπο σκεψης οπως στην καταθλιψη και δεν τα βλεπεις τοσο μαυρα.Συγκεγκριμενα ο γνωστος μου εκοψε και τα φαρμακα εδω και 2 μηνες αφου επαιρνε απειροελαχιστη δοση και παραμενει μια χαρα
    Καλημέρα...

    Κι εγώ πιστεύω στο Θεό από μικρό παιδί αλλά και αρρώστησα με κατάθλιψη κι αυτοκτονικές τάσεις που μάλιστα τις έκανα και πράξη πάνω από μία φορά αλλά μόνο τα φάρμακα με έκαναν να σταματήσω τις απόπειρες... Και παρ'όλη την πίστη μου και τα φάρμακα ακόμα μερικές φορές τις έχω...

    Συμφωνώ με τη Remedy, η πίστη σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή βοηθάει αλλά από μόνη της δεν αρκεί...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Ποσοστα αναπηριας για ψυχωσεις
    By maus in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 60
    Last Post: 20-10-2018, 14:45
  2. Νεος πίνακας με ποσοστά αναπηρίας 2018
    By mihalis in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-10-2018, 22:24
  3. Προς ψυχιατρους...χρειαζομαι βοηθεια.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 03-08-2008, 13:04
  4. Replies: 0
    Last Post: 22-01-2007, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •