αδερφος να σου πετυχει.. - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μπου μην πας για κανέναν λόγο σε αυτό το τραπέζωμα! Κανονικά δεν θα έπρεπε καν να το συζητάμε τώρα αυτό το θέμα, θα έπρεπε οι γονείς σου ήδη να σε έχουν προστατεύσει και να μην σε αναγκάζουν να συμμετέχεις σε αυτό. Αν με την γυναίκα του αδερφού σου τα πας καλά και φοβάσαι μήπως παρεξηγηθεί μπορείς να της αφήσεις μια κάρτα για τα συγχαρητήρια να της την δώσουν οι δικοί σου, αλλά εσύ τώρα πρέπει να προστατεύσεις την ψυχική σου ηρεμία και ισορροπία. Αυτό είναι που πρέπει να προέχει για σένα.

    Ο αδερφός σου προφανώς έχει τα θέματα του, προσωπικά δεν μπορώ να πιστέψω για κανέναν άνθρωπο ότι γίνεται τόσο βίαιος με τους οικείους του, την μάνα του , την αδερφή του κτλ χωρίς λόγο, έτσι απλά επειδή είναι σκατοχαρακτήρας. Δεν γεννιέται κανείς σκατοχαρακτήρας. Εσύ όμως δεν είσαι υποχρεωμένη να ανέχεσαι την συμπεριφορά του και πολύ καλά έκανες και το ξεκαθάρισες με τον πατέρα σου και του το έκοψες.

    Μίλα και τώρα στην μάνα σου αν θες, εξήγησε της πως θα σου κάνει κακό να βρίσκεσαι εκεί μαζί του, πως δεν μπορείς να ανεχτείς αυτή τη συμπεριφορά και πως θα βάλεις σε κίνδυνο την υγεία σου. Αν δε το καταλάβει ούτε έτσι, μην ασχοληθείς άλλο, απλά μην συμμετέχεις κι ας σκεφτεί ο καθένας ο, τι θέλει.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μπου εγω παιζει να εχω οικογενεια κ να μην το ξερω τουσ γαμαω η δεν τουσ γαμαω αμα εχω με το χερι στην καρδια πεσ μου θα τουσ πηδηξω στα ορθια ετσι απλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Θα τουσ σπασω τα κορμια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μολις γυρισα απο τη ψυχολογο.την ειδα εκτακτως για 30-40 λεπτα..
    ειπαμε πως παντα οταν συνεβαινε κατι με τον αδερφο μου και τους δικους μου ο ενας ηταν στραβωμενος και ο αλλος πιο μαλακος για να μην κοπουν οι γεφυρες επικοινωνιας τους.
    μου ειπε να κανω οτι θα με κανει να νιωσω καλυτερα εγω.
    μου ειπε να μην κουβαλαω την ευθυνη της "τιμωριας" του, να μην τον δω δηλαδη, αντι για τη μανα μου.να μην κανω δηλαδη το δικηγορο
    μου ειπε να κανω οτι κανω αλλα να ειναι αποφαση που θα εχει να κανει με τα αισθηματα τα δικα μου και οχι με της μανα μου
    μου ειπε πως μπορω ας πουμε να παω στην ορκομωσια αμα αντεχω και νιωθω οτι εχω υποχρεωση απεναντι στη νυφη μου και να μην παω στο τραπεζωμα μετα
    αλλα δε ξερω αν αντεχω να κανω ακομα και αυτο
    η αληθεια ειναι οτι θελω να τον τιμωρησω για αυτο που εκανε.
    αλλα νιωθω κι ολα τα ασχημα συναισθηματα για οτι εγινε
    δε ξερω τι σταση πρεπει να κρατησω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μολις γυρισα απο τη ψυχολογο.την ειδα εκτακτως για 30-40 λεπτα..
    ειπαμε πως παντα οταν συνεβαινε κατι με τον αδερφο μου και τους δικους μου ο ενας ηταν στραβωμενος και ο αλλος πιο μαλακος για να μην κοπουν οι γεφυρες επικοινωνιας τους.
    μου ειπε να κανω οτι θα με κανει να νιωσω καλυτερα εγω.
    μου ειπε να μην κουβαλαω την ευθυνη της "τιμωριας" του, να μην τον δω δηλαδη, αντι για τη μανα μου.να μην κανω δηλαδη το δικηγορο
    μου ειπε να κανω οτι κανω αλλα να ειναι αποφαση που θα εχει να κανει με τα αισθηματα τα δικα μου και οχι με της μανα μου
    μου ειπε πως μπορω ας πουμε να παω στην ορκομωσια αμα αντεχω και νιωθω οτι εχω υποχρεωση απεναντι στη νυφη μου και να μην παω στο τραπεζωμα μετα
    αλλα δε ξερω αν αντεχω να κανω ακομα και αυτο
    η αληθεια ειναι οτι θελω να τον τιμωρησω για αυτο που εκανε.
    αλλα νιωθω κι ολα τα ασχημα συναισθηματα για οτι εγινε
    δε ξερω τι σταση πρεπει να κρατησω
    Μπου έχεις κάπου να πας τη ώρα που θα γίνεται όλο αυτό; Εννοώ πρακτικά υπάρχει λύση για το πού θα είσαι μόλις έρθουν για το τραπέζωμα;

    Μια χαρά στα είπε η ψυχολόγος! Φάνηκε και εδώ οτι κρατάς προστατευτική στάση προς την μάνα σου. Αυτό δεν είναι κακό, αλλά δεν είναι ο ρόλος σου αυτός να την προστατεύεις και να θυμώνεις εσύ αντί για αυτήν. Πρέπει να της αφήνεις το δικαίωμα ακόμα κι αν βρίσκεις εντελώς λάθος την αντιμετώπιση της, να το διαχειρίζεται μόνη της. Εσύ κι ο καθένας μας, στον μόνο που οφείλουμε είναι ο εαυτός μας, για αυτόν είμαστε υπεύθυνοι να τον προστατεύουμε και να τον φροντίζουμε.
    Μην σκέφτεσαι τι στάση πρέπει να κρατήσεις, βασικά μη σκέφτεσαι. Απλά κάνε αυτό που νιώθεις. Αν η παρουσία του και μόνο σε κάνει να νιώθεις ένταση, απλά μην πας. Δεν χρωστάς εξηγήσεις σε κανέναν για την στάση σου

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το τραπεζωμα θα γινει στο χωριο.εγω μπορω να μεινω στην πολη.
    σκεφτομαι να παω μονο στην ορκομωσια
    αλλα ακομα κι αυτο δε ξερω πως θα μου φανει..
    τα σκεφτομαι ολα ξανα και ξανα... δε ξερω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ελις εχεις ξεφυγει

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ναι όντως σορρυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το τραπεζωμα θα γινει στο χωριο.εγω μπορω να μεινω στην πολη.
    σκεφτομαι να παω μονο στην ορκομωσια
    αλλα ακομα κι αυτο δε ξερω πως θα μου φανει..
    τα σκεφτομαι ολα ξανα και ξανα... δε ξερω
    Όχι βρε μου γιατί να το περάσεις όλο αυτό; Για να μη σε επικρίνει ποιος ή ποιοι; Η ορκομωσια σαν εκδήλωση συν το νοσηρο οικογενειακό περιβάλλον θα σε φορτισουν πολύ και είσαι ήδη πολύ φορτισμένη με όλα αυτά που σκέφτεσαι τόσες μέρες σχετικά με αυτό το τραπεζωμα. Μην επιβαρύνεις άλλο τον εαυτό σου. Στειλε ένα sms στη νύφη σου με ευχές, συγχαρητήρια κλπ και από κει και πέρα προστάτευσε τον εαυτό σου από τέτοιες στρεσογονες καταστάσεις.

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μπου εγω στο τραπεζι του αδερφου μου πηγα εφαγα κι εφυγα τον ειπα οτι δεν μπορω απο πριν κ το δεχτηκε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θυμιθηκα τωρα ενα κομικ που διαβαζα μικρος που εψαχναν το τυχη να σου πετυχει που νομιζω ηταν ενα αγαλμα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Μπου τι εγινε τελικα με το τραπεζωμα; Πηγες;

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ο αδερφός μου
    By anewuser in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-12-2012, 08:56
  2. Έφυγε ο αδερφός μου απο το σπιτι
    By Kaba in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-01-2012, 03:43
  3. Ο αδερφός
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-07-2011, 04:22
  4. Ξεχασιάρης αδερφός
    By ΜΕΘ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 24-09-2010, 00:44
  5. Ο αδερφός μου είναι μανιοκαταθλιπτικός
    By frantonis in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 10-08-2007, 19:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •