Προβλημα με ψυχοθεραπευτρια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    7

    Προβλημα με ψυχοθεραπευτρια

    Καλησπερα. Κανω ψυχοθεραπεια και εχω μερικα παραπονα σχετικα με την ψυχοθεραπευτρια μου....

    - λεει οτι θα ηθελε να παει και αυτη σε ψυχολογο αλλα δεν το κανει γιατι ολοι οι αλλοι ψυχολογπι ειναι ασχετοι..επισης εχει πει πως την δουλεια που κανει αυτη για να την δεις με αλλους πρεπει να περασει τριπλασιος χρονος..φαινεται αρκετα ναρκισσιστρια

    -βαζει ταμπελες πολυ ευκολα για αλλους πελατες...πχ μου ειπε οτι ενας πελατης της με κοινωνικη φοβια ζηλευε οσους δεν ηταν ντροπαλοι οποτε δεν εγινε καλα γιατι ηταν κομπλεξικος....για αλλο πελατη της μου ειχε πει πως δεν εγινε καλα γιατι ηταν χαζος..νομιζω πως οταν ενα περισταστικο δεν παει καλα ριχνει την ευθυνη στον πελατη

    -μια φορα την ειχα ρωτησει κατι και αντι να μου πει πως δεν ηξερε την απαντηση αρχισε να λεει πραγματα απο το μυαλο της

    - επισης να πω πως εβγαινε συνεχεια στη τηλεοραση...και εκει παντα μιλα αρνητικα για τις παρουσιαστριες "κομπλεξικη, βουρλο"

    -μου εχει πει οτι ηρθε απο την θεσσαλονικη αθηνα για να βοηθησει εναν που της ζητησε βοηθεια και εμενε αθηνα..λιγο ψευτικο μου φαινεται να αλλαξε πολη μονο για αυτο

    -μια φορα της ελεγα κατι και μου κανει "μου ακουγεται παρανοικο αυτο που λες"... στην επομενη συνεδρια καταλαβε τι εννοουσα αλλα ουτε συγγνωμη ζητησε για αυτο ουτε τιποτα


    -γενικα θελει να δειχνεται...δηλαδη αρχισε χωρις λογο να μου λεει για μια συνομιλια της με τη Γερμανου και τονιζει αρκετα συχνα πως ειναι γεματη απο πελατες

    -μου ειχε πει πως μια φορα μαλωσε με μια στο σουπερ μαρκετ και αρχισε να της λεει "εισαι αγαμητη.σεξ κανεις? εχεις προβλημα .να πας για ψυχοθεραπεια"...και αλλη μια φορα μου ελεγε για ενα πελατη της που ειχε να κανει χρονια σεξ..επισης αλλη φορα κοροιδευε κατι συμφοιτητριες της που δεν εβγαιναν συχνα κλπ..

    -ενω ξερει οτι εχω κοινωνικη φοβια και ντρεπομαι να βγαινω και ουτε εχω στενους φιλους με ρωτησε πριν απο λιγο καιρο "βαριεσαι και δεν βγαινεις εξω?".

    -επειδη καναμε ασκησεις πανω στην κοινωνικη φοβια μου ειχε πει καποια στιγμη "αυτα μπορουσες να τα κανεις πριν ερθεις? Γιατι αν δεν μπορουσες νιωθω παρα πολυ καλη ψυχολογος"

    -γενικα δεν σημειωνει τιποτα οποτε πραγματα που εχω πει δεν τα θυμαται και ξεχνα παντα τις ασκησεις που βαζει

    -της ειχα πει οτι διαβαζα ενα βιβλιο ψυχολογιας και μου ειπε "εγω σου ειχα πει να το αγορασεις?"...επισης της ειχα πει οτι ειχα παει σε ενα σεξ σοπ με μια φιλη μου παλια και εκει επειδη ειχα παει πριν αρχισω ψυχοθεραπεια φανηκε να ενοχλειται.

    -να πω οτι ειμαι γενικα πολυ κλειστος οποτε μετα τις ασκησεις κοινωνικης φοβιας μου ειναι πολυ δυσκολο να μιλησω και να ανοιχτω ....αλλα και η ιδια ουτε οργανωνει καπως τις συνεδριες και δεν ρωτα ποτε στο τελος καθε συνεδριες τι κερδισα, τι μου αρεσε κλπ


    -της ειχα πει διαφορα για τον πατερα μου (δεν ειχα καλη σχεση μαζι του) και αλλοτε τον δικαιολογουσε και αλλοτε το αντιθετο...και εκει ενιωθα σαν να ξεχναει πολλα απο οσα της ελεγα και δεν κατεληξα καπου...επισης λεγανε να της τον φερω για μια συνεδρια για να μιλησουνε..τελικα δεν τον εφερα αλλα πηρε ο πατερας μου τηλεφωνο τη ψυχολογο...η ψυχολογος του ειπε οτι δεν επιτρεπεται να μιλαει κλπ αλλα του ειπε παρα πολλα και μαλιστα και για ενα θεμα που της ειχα πει να μην μιλησει γι αυτο.

    -δεν ξερω αν τα κανουν και οι αλλοι ψυχοθεραπευτες αλλα αργει αρκετες φορες, εχει σκυλο στο γραφειο της, καπνιζει κλπ..επισης σε κατι βιβλια διαβαζα για γραπτες ασκησεις πανω στις σκεψεις και στις πεποιθησεις αλλα αυτα δεν ξερω αν τα κανουν και οι αλλοι

    Σιγουρα εχει και θετικα αλλα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για οσα αρνητικα γραφω...πιστευτε οτι αξιζει να δοκιμασω κατι αλλο? Νομιζω οτι ολοι οι ψυχοθεραπευτες εχουν αρνητικα αλλα ισως σε αυτη τη περιπτωση να εχει ξεπεραστει το οριο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by meppel View Post
    Καλησπερα. Κανω ψυχοθεραπεια και εχω μερικα παραπονα σχετικα με την ψυχοθεραπευτρια μου....

    - λεει οτι θα ηθελε να παει και αυτη σε ψυχολογο αλλα δεν το κανει γιατι ολοι οι αλλοι ψυχολογπι ειναι ασχετοι..επισης εχει πει πως την δουλεια που κανει αυτη για να την δεις με αλλους πρεπει να περασει τριπλασιος χρονος..φαινεται αρκετα ναρκισσιστρια

    -βαζει ταμπελες πολυ ευκολα για αλλους πελατες...πχ μου ειπε οτι ενας πελατης της με κοινωνικη φοβια ζηλευε οσους δεν ηταν ντροπαλοι οποτε δεν εγινε καλα γιατι ηταν κομπλεξικος....για αλλο πελατη της μου ειχε πει πως δεν εγινε καλα γιατι ηταν χαζος..νομιζω πως οταν ενα περισταστικο δεν παει καλα ριχνει την ευθυνη στον πελατη

    -μια φορα την ειχα ρωτησει κατι και αντι να μου πει πως δεν ηξερε την απαντηση αρχισε να λεει πραγματα απο το μυαλο της

    - επισης να πω πως εβγαινε συνεχεια στη τηλεοραση...και εκει παντα μιλα αρνητικα για τις παρουσιαστριες "κομπλεξικη, βουρλο"

    -μου εχει πει οτι ηρθε απο την θεσσαλονικη αθηνα για να βοηθησει εναν που της ζητησε βοηθεια και εμενε αθηνα..λιγο ψευτικο μου φαινεται να αλλαξε πολη μονο για αυτο

    -μια φορα της ελεγα κατι και μου κανει "μου ακουγεται παρανοικο αυτο που λες"... στην επομενη συνεδρια καταλαβε τι εννοουσα αλλα ουτε συγγνωμη ζητησε για αυτο ουτε τιποτα


    -γενικα θελει να δειχνεται...δηλαδη αρχισε χωρις λογο να μου λεει για μια συνομιλια της με τη Γερμανου και τονιζει αρκετα συχνα πως ειναι γεματη απο πελατες

    -μου ειχε πει πως μια φορα μαλωσε με μια στο σουπερ μαρκετ και αρχισε να της λεει "εισαι αγαμητη.σεξ κανεις? εχεις προβλημα .να πας για ψυχοθεραπεια"...και αλλη μια φορα μου ελεγε για ενα πελατη της που ειχε να κανει χρονια σεξ..επισης αλλη φορα κοροιδευε κατι συμφοιτητριες της που δεν εβγαιναν συχνα κλπ..

    -ενω ξερει οτι εχω κοινωνικη φοβια και ντρεπομαι να βγαινω και ουτε εχω στενους φιλους με ρωτησε πριν απο λιγο καιρο "βαριεσαι και δεν βγαινεις εξω?".

    -επειδη καναμε ασκησεις πανω στην κοινωνικη φοβια μου ειχε πει καποια στιγμη "αυτα μπορουσες να τα κανεις πριν ερθεις? Γιατι αν δεν μπορουσες νιωθω παρα πολυ καλη ψυχολογος"

    -γενικα δεν σημειωνει τιποτα οποτε πραγματα που εχω πει δεν τα θυμαται και ξεχνα παντα τις ασκησεις που βαζει

    -της ειχα πει οτι διαβαζα ενα βιβλιο ψυχολογιας και μου ειπε "εγω σου ειχα πει να το αγορασεις?"...επισης της ειχα πει οτι ειχα παει σε ενα σεξ σοπ με μια φιλη μου παλια και εκει επειδη ειχα παει πριν αρχισω ψυχοθεραπεια φανηκε να ενοχλειται.

    -να πω οτι ειμαι γενικα πολυ κλειστος οποτε μετα τις ασκησεις κοινωνικης φοβιας μου ειναι πολυ δυσκολο να μιλησω και να ανοιχτω ....αλλα και η ιδια ουτε οργανωνει καπως τις συνεδριες και δεν ρωτα ποτε στο τελος καθε συνεδριες τι κερδισα, τι μου αρεσε κλπ


    -της ειχα πει διαφορα για τον πατερα μου (δεν ειχα καλη σχεση μαζι του) και αλλοτε τον δικαιολογουσε και αλλοτε το αντιθετο...και εκει ενιωθα σαν να ξεχναει πολλα απο οσα της ελεγα και δεν κατεληξα καπου...επισης λεγανε να της τον φερω για μια συνεδρια για να μιλησουνε..τελικα δεν τον εφερα αλλα πηρε ο πατερας μου τηλεφωνο τη ψυχολογο...η ψυχολογος του ειπε οτι δεν επιτρεπεται να μιλαει κλπ αλλα του ειπε παρα πολλα και μαλιστα και για ενα θεμα που της ειχα πει να μην μιλησει γι αυτο.

    -δεν ξερω αν τα κανουν και οι αλλοι ψυχοθεραπευτες αλλα αργει αρκετες φορες, εχει σκυλο στο γραφειο της, καπνιζει κλπ..επισης σε κατι βιβλια διαβαζα για γραπτες ασκησεις πανω στις σκεψεις και στις πεποιθησεις αλλα αυτα δεν ξερω αν τα κανουν και οι αλλοι

    Σιγουρα εχει και θετικα
    αλλα θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για οσα αρνητικα γραφω...πιστευτε οτι αξιζει να δοκιμασω κατι αλλο? Νομιζω οτι ολοι οι ψυχοθεραπευτες εχουν αρνητικα αλλα ισως σε αυτη τη περιπτωση να εχει ξεπεραστει το οριο
    ΠΟΙΑ ειναι τα θετικα???
    Και βασικα αφου τη θαβεις για την αντιεπαγγελματικη της συμπεριφορα γιατι επιμενεις να την πληρωνεις? Απολυσε την :)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    O καλός με τον ψωνισμενο απέχουν μια κλωστή. Προφανώς σε όλα τα επαγγέλματα ύπαρχουν και οι καλοί και οι άριστοι και οι ψωναρες. Εγώ στη θεση σου θα το εψαχνα αλλου.

  4. #4
    Παρά τους ενδεχομενως ανορθοδοξους τροπους της, εχει αποτελεσμα σε σενα η θεραπεια της;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    7
    Ψυχοθεραπεια ειχα ξεκινησει μαζι της περσι τετοια εποχη...στην αρχη καναμε καποιες ασκησεις πανω στην κοινωνικη φοβια..σε αυτες τα πηγαμε καλα...δηλαδη εκανα καποια πραγματα που στο παρελθον δεν μπορουσα...μαλιστα σε καποια στιγμη μου ειπε 2-3 συνεδριες ακομα και δεν θα χρειαστει να συνεχισεις να ερχεσαι.....βεβαια περασε αυτο διαστημα χωρις να μου πει τιποτα...δεν φταιει απολυτα σε αυτο γιατι εκρυβα πολλα απο τα προβληματα μου οποτε ισως νομιζε οτι ημουν καλυτερα...αποφασισα να σταματησω μονος μου...γενικα ενω εκανα καποια πραγματα η ψυχοθεραπεια δεν με ειχε βοηθησει ιδιατερα στη διαθεση μου..μαλιστα πριν 2 χρονια εκανα λιγη γυμναστικη μονος μου και τοτε ειχα ακουσει πως αλλαζω απο τα κοντινα μου ατομα...αφου σταματησα τη ψυχοθεραπεια απεκτησα εμμονη με τα μαθηματα της σχολης και στη συνεχεια με το γυμναστηριο οπου κυριολεκτικα τα επαιξα και εφτασα στον πατο..αρχισα να σκεφτομαι οτι καποια στιγμη θα πεθανω και υπεφερα..παραλληλα ειχα παρει και κατι βιβλια ψυχολογιας και δυστυχως πηγα και πηρα και κατι χαπια αντικαθλιπτικα μονος μου...5 μερες τα πηρα και κοντεψα να τρελαθω..πηγα και ειπα στον πατερα μου οτι ειμαι γκει και οτι εχω κοινωνικη φοβια..την επομενη μερα επεστρεψα στη ψυχοθεραπεια...αρχισα να ειμαι πιο ανοιχτος οποτε ενιωθα καλυτερα...στις πρωτες συνεδριες ενιωθα οτι κερδιζω πολλα..η ψυχολογος με βοηθησε να μην εχω τοσο θυμο με τον πατερα μου και επειδη τα χαπια με τη γυμναστικη με ειχαν ριξει ανεβηκα λιγο....αλλα τους τελευταιους 2-3 μηνες νιωθω να μην με βοηθα καπου...μαλιστα για μια εβδομαδα δεν ειχα παει και ειχα νιωσει καλυτερα και τωρα που αφησα λιγο το γυμναστηριο ενιωσα λιγο χειροτερα...μαλιστα προχθες ειχα ψυχοθεραπεια και χθες η γιαγια μου που με ειδε της φανηκα χαλια...οποτε θεωρω πως με βοηθησε στις ασκησεις της κοινωνικης φοβιας και πριν λιγους μηνες που ειχα πεσει απο τα χαπια και την εμμονικη γυμναστικη...στα αλλα νομιζω καθολου...δηλαδη απο τοτε που ξεκινησα η διαθεση μου παιζει να ειναι και χειροτερη....να πω επισης οτι επειδη ημουν λιγο επιθετικος στο δημοτικο αρχισε να μου κανει κατι ερωτησεις λιγο πιο περιεργες (μερικα τα ελεγε για πλακα αλλα μερικα νομιζω οχι)..πχ μου ειπε δεν μας τα λες καλα...γιατι δεν μου λες και για τις φωνες που ακους το οποιο μου το ειπε με πολυ περιεργο υφος...επισης στην τελευταια συνεδρια επειδη ημουν κλειστος μου ελεγε "εσυ εισαι ο πελατης οποτε βρες να πεις κατι" και οταν τις εκανα ερωτησεις για να βρουμε το θεμα μου ειπε "δεν ειναι παιχνιδι"...επισης μου ειπε οτι της εχω κανω το κεφαλι καπως (δεν θυμαμαι ακριβως)...και γενικα συνεχεια γκρινιαζε ..βεβαια μου ειπε να μην τα παιρνω προσωπικα αυτα που λεει γιατι οσο πιο μπερδεμενος ειναι ο πελατης τοσο μεγαλυτερο κινητρο εχει....βεβαια στην πραξη αλλα βλεπω..πχ μια φορα μου γκρινιαζε για μια κοπελα που της μιλουσε για εναν ψυχαναγκασμο της που ηταν περιεργος...

    Να πω πως εκτος απο την κοινωνικη φοβια ανακαλυψα οτι απο πολυ μικρος (απο τοτε που πεθανε η μητερα μου) ειχα αμετρητους ψυχαναγκασμους...ολα αυτα βεβαια τα εψαξα μονος μου κυριως χαρη στα βιβλια που διαβαζα...

    Σκεφτομαι να της πω οτι δεν θα παω στις επομενες συνεδριες αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος ακομα...φοβαμαι πολυ μηπως χειροτερευσω αν δεν παω ή μήπως αν παω σε αλλο ψυχολογο δεν θα βοηθηθω..

Similar Threads

  1. Καλή ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια..
    By manos32 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 21
    Last Post: 08-05-2016, 13:39
  2. Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
    By καθρεπτης in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 51
    Last Post: 18-01-2015, 01:11
  3. Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια
    By iliana6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 22-12-2012, 17:50
  4. Η ψυχοθεραπεύτριά μου με πλήγωσε!
    By σανυ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 09-03-2012, 01:18
  5. Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου.
    By frei in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 189
    Last Post: 31-07-2010, 01:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •