πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    4

    πιεση και αγχος-αντιυπερτασικα?

    γεια σας παιδια.μπορει να εχω ξαναγραψει για το θεμα.λοιπον οταν αγχωνομαι η πιεση μου φθανει 14/9 η 16/10 και σε πολυ μεγαλο στρες 20/10.ειδικα αυτη την περιοδο απο τον φοβο μου δεν μπορω να αγγιξω πιεσομετρο.Οταν ομως ειμαι ηρεμος εχω φυσιολογικη 12/8 και πιο κατω.εχω αυτη την πιεη αγχους απο τα 18 μου,ειμαι 36. Τοσα χρονια νομιζα οτι η παροδικη πιεση που οφειλεται μονο στο αγχος(οσο ψηλη και να ειναι και σε οποια ηλικια και ναεισαι)ειναι τελειως μα τελειως ακινδυνη.Τωρα διαβαζω που και που οτι αν συμβαινει συχνα να εχεις αιχμες πιεσης λογω αγχους σου καταστρεφει και αυτη σιγα σιγα της αρτηριες.Και ειμαι σε σοκ γιατι ειναι σαν να λεμε σε καποιον ξερεις μην αγχωνεσαι ,γιατι μπορει να σου ανεβει η πιεση και να πεθανεις!!Τουτεστιν μπορεις να πεθανεις και απο κριση πανικου δηλαδη??ποσοι απο εσας παιρνεται φαρμακα για πιεση που οφειλεται ομως ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο αγχος?λειτουργουν σωστα?καθοτι η αιτια ειναι το αγχος και τα αντιυπερτασικα δεν ειναι αγχολυτικα

  2. #2
    Quote Originally Posted by nikosjim View Post
    γεια σας παιδια.μπορει να εχω ξαναγραψει για το θεμα.λοιπον οταν αγχωνομαι η πιεση μου φθανει 14/9 η 16/10 και σε πολυ μεγαλο στρες 20/10.ειδικα αυτη την περιοδο απο τον φοβο μου δεν μπορω να αγγιξω πιεσομετρο.Οταν ομως ειμαι ηρεμος εχω φυσιολογικη 12/8 και πιο κατω.εχω αυτη την πιεη αγχους απο τα 18 μου,ειμαι 36. Τοσα χρονια νομιζα οτι η παροδικη πιεση που οφειλεται μονο στο αγχος(οσο ψηλη και να ειναι και σε οποια ηλικια και ναεισαι)ειναι τελειως μα τελειως ακινδυνη.Τωρα διαβαζω που και που οτι αν συμβαινει συχνα να εχεις αιχμες πιεσης λογω αγχους σου καταστρεφει και αυτη σιγα σιγα της αρτηριες.Και ειμαι σε σοκ γιατι ειναι σαν να λεμε σε καποιον ξερεις μην αγχωνεσαι ,γιατι μπορει να σου ανεβει η πιεση και να πεθανεις!!Τουτεστιν μπορεις να πεθανεις και απο κριση πανικου δηλαδη??ποσοι απο εσας παιρνεται φαρμακα για πιεση που οφειλεται ομως ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο αγχος?λειτουργουν σωστα?καθοτι η αιτια ειναι το αγχος και τα αντιυπερτασικα δεν ειναι αγχολυτικα
    Εγω με πνευματικο γεροντα, εγινα πολυ καλα, εξομολογηση και σωστη καθοδηγηση και θα σου φυγουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τώρα είναι σαν να γράφεις το κίτρινο τυρί αυξάνει την χοληστερίνη, η υψηλή χοληστερίνη στενεύει τις αρτηρίες, η μεγάλη στένωση αρτηριών προκαλεί καρδιακά και εγκεφαλικά επεισόδια, τα επεισόδια μπορεί να είναι θανατηφόρα, άρα μπορεί να πεθάνεις από το κίτρινο τυρί. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω πιστεύω.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    4
    καταλαβαινω.Ομως δεν αυξανεται σε ολα τα ατομα η πιεση με το αγχος.Στα περισσοτερα παραμενει στασιμη η πεφτει κιολας η αυξανεται πολυ λιγο 14 16 το πολυ.
    σε εμενα φθανει 21 με τη σκεψη και μονο μπορω να εκτοξευσω την πιεση μου!αλλα αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι πρεπει να γινει(γιατι με εχουν μπερδεψει και καρδιολογος και ψυχιατρος)αλλα και γενικως.θελω να δω αν υπαρχουν ατομα που παιρνουν αντιυπερτασικα για πιεση που οφειλεται μονο στο αγχος.
    γιατι πολυ 30αρηδες περνουν απο οτι ξερω,μονο που δεν γνωριζω αν οι περισσοτεροι εχουν πιεση και στην ηρεμια τους,και το σημαντικοτερο,αν τους εχει βοηθησει βεβαια να μην εχουν αυτες τις αιχμες πιεσης.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    Μεγαλε γυμναστικη εχεισ κανει ποτε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    4
    elis oxi δεν γυμναζομαι τωρα.αλλα και οταν γυμναζομουν στα 19-20-22 παλι ανεβαζα τρελες πιεσεις ξαναλεω ΜΟΝΟ μολις αγχωνομαι.
    σκεφτομαι να ξαναρχισω αλλα η γυμναστικη αντε να ριξει την πιεση 1-2 μοναδες ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΡΕΜΙΑΣ ομως.(που εμενα ειναι φυσιολογικη αντε κομματακι τσιμπημενη)
    σε αγχος δεν ξερω αν βοηθαει
    τωρα αν εννοεις οτι βοηθαει γενικως και στο αγχος,σε αυτο συμφωνω,πρεπει να ξαναξεκινησω αυριο κιολας,σιγα σιγα στην αρχη βεβαια.
    υ.γ.ασε που παιζει ρολο να εχω και υπερταση λευκης μπλουζας δηλ ανεβαινει η πιεση μονο οταν αισθανομαι το φουσκωμα του πιεσομετρου(αληθεια πιεσομετρο χωρις φουσκωμα θα βγει ποτε?),γιατι το χολντερ 24ωρου που εκανα ηταν φυσιολογικο,παρολο που και τοτε αισθανομουν το φουσκωβμα και αγχωνομαυν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Νικο καλημερα. Κανε μια επισλεψη σε εναν καρδιολογο. Θα σου βαλει ενα 24ωρο χολτερ πιεσεως οπου θα δειξει αν εχεις προβλημα υπερτασης. Αν εχεις θα παρεις μια ελαφρια αγωγη και ολα οκ. Η υπερταση δεν πρεπει να αφηνεται αρυθμιστη γιατι μακροχρονια δημιουργει σοβαρο θεμα. Δοκιμασε κ λιγο ελαφρυ τρεξιματακι. 30' την ημερα θα δεις τεραστια διαφορα στο υποσχομαι. Περασα ενα διαστημα με πιεσεις 14-9 15-10. Σε μια εβδομαδα που εβαλα το τρεξιμο στη ζωη μου, ξυπναγα το πρωι μετρουσα κ ειχα 11.5 -7 !! Δεν σου συζητω για την πιεση μετα το τρεξιμο! Εκει εφτανα 10-6!!

    Εστάλη από ONEPLUS A3003 στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Τωρα ειδα οτι εβαλες χολτερ. Τι μ.ο ειχες στο 24ωρο?

    Εστάλη από ONEPLUS A3003 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    4
    pewlepepe καλημερα!12,5/8,5 μεσο ορο,και παλι ομως οπως ειπα ακουγα και ασθανομουν το φουσκωμα του πιεσομετρου και αγχωνομουν,για αυτο χτυπαγα και 15-16 απογευματα που μεγαλωσαν τον μεσο ορο(θα ηταν πιο λιγο αν δεν αγχωνομουν πιστευω τη στιγμη της καθε μετρησης).εχεις δικιο για το τρεξιμο,μου το ειχε προτεινει και ο καρδιολογος τοτε πριν 3 χρονια ,το αμελησα γιατι αρρωστησε ο πατερας μου αμεσως μετα(3 χρονια απιστευτης αγωνιας)και τελοκα πεθανε τον νοεμβρη που μας περασε.Απο τοτε εχω υποτροπιασει γενικως και ασχολουμαι ποτε με το ενα(κρισεις πανικου που εχουν αυξηθει) και ποτε με το αλλο(πιεση,κτλ).πρωινα εχω και εγω μεχρι 10-6 αφου δεν εχω προλαβει να αγχωθω με το στρες της ημερας ,και γενικα οταν ειμαι ηρεμος ειναι νορμαλ.οταν αγχονομαι και σκεφτομαι οτι μπορει να εχω πιεση και την μετραω τοτε ειναι που εκτοξευεται.

Similar Threads

  1. πίεση-άγχος
    By Alexandros89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 18-04-2015, 18:58
  2. Αγχος πολύ και πίεση ανεβασμένη
    By roulat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-01-2013, 16:04
  3. Πιεση
    By Karol in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2012, 17:23
  4. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  5. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 03:01

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •