επιλογη (φυλου) ψυχολογου/ψυχοθεραπευτη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154

    επιλογη (φυλου) ψυχολογου/ψυχοθεραπευτη

    καλησπερα στην παρεα.

    οπωσ λεει κ ο τιτλοσ, πιστευεται οτι παιζει ρολο το φυλο του ψυχολογου...δηλαδη οι γυναικεσ ανοιγονται πιο ευκολα σε γυναικεσ ψυχολογουσ η κ το αντιστροφο (αντρεσ σε αντρεσ ψυχολογουσ) η ακομα αν καταλαβαινει ο ενασ τον αλλον καλυτερα αν ειναι το ιδιο φυλο....η δεν εχει καμια απολυτοσ σημασια....??

    δηλαδη οποιοσ σου κανει το κλικ....το οποιο ομωσ δεν φαινεται απο την πρωτη επισκεψη

    ειναι ευκολο να προτεινει καποιοσ (ΜΕΣΩ Π.Μ.)ψυχολογο γνωσιακησ θεραπειασ (Αθηνα...Βορεια προστεια η προς κεντρο)....αν κ αναλογεσ συζητησεισ εχουν γινει κ καταλαβαινω οτι δεν ειναι κ τοσο ευκολο ν προτεινει καποιοσ ....ειναι κ λιγο υποκειμενικο το ζητημα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by EmaFil View Post
    καλησπερα στην παρεα.

    οπωσ λεει κ ο τιτλοσ, πιστευεται οτι παιζει ρολο το φυλο του ψυχολογου...δηλαδη οι γυναικεσ ανοιγονται πιο ευκολα σε γυναικεσ ψυχολογουσ η κ το αντιστροφο (αντρεσ σε αντρεσ ψυχολογουσ) η ακομα αν καταλαβαινει ο ενασ τον αλλον καλυτερα αν ειναι το ιδιο φυλο....η δεν εχει καμια απολυτοσ σημασια....??

    δηλαδη οποιοσ σου κανει το κλικ....το οποιο ομωσ δεν φαινεται απο την πρωτη επισκεψη

    ειναι ευκολο να προτεινει καποιοσ (ΜΕΣΩ Π.Μ.)ψυχολογο γνωσιακησ θεραπειασ (Αθηνα...Βορεια προστεια η προς κεντρο)....αν κ αναλογεσ συζητησεισ εχουν γινει κ καταλαβαινω οτι δεν ειναι κ τοσο ευκολο ν προτεινει καποιοσ ....ειναι κ λιγο υποκειμενικο το ζητημα
    για μενα οι γυναικες πρεπει να πηγαινουν σε γυναικες ψυχολογους κυριως...γτ εχω ακουσει στο παρελθον θυματα εκμεταλευσης(σεξουαλικης) απο ψυχολογους αντρες σε γυναικες

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Εγώ δεν έχω πάει ακόμη αλλά αν ποτέ πήγαινα θα πήγαινα σε γυναίκα γιατί εκεί θα ενοιωθα πιο άνετα να μιλήσω και να εκφράσω τα οποία συναισθήματα έχω. Ως άντρας θα με ενοχλούσε να πάω να αναλύσω όσα με απασχολούν και εν τέλει να βάλω και τα κλάματα μπροστά σε άντρα. Ίσως εκεί φταίει ότι ποτέ δεν είχα και τόσο καλή σχέση με τον πατέρα μου, εν αντιθέσει με τη σχέση που είχα με τη μητέρα μου.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καταλληλη ιδιοσυγκρασια ειναι η απαντηση... εγω στην ζωη μου, με οσους ψυχοθεραπευτες ειχα να κανω, συνηθως οχι απο δικη μου επιλογη, αλλα καταγκαστικα επειδη αυτος βολευε και ηταν διαθεσιμος για συνεδρειες, θα ελεγα οτι παιζει ρολο να ειναι καποιος ή καποια που να ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου.... δεν παιζει ρολο τοσο το φυλο, αν και μια γυναικα μπορει να ντρεπεται περισσοτερο εναν αντρα, παρολα αυτα, ενα ατομο που δεν υπαρχει αναμεσα σας ''χημεια'' δεν θα βοηθησει καθολου... σηνηθως για αυτο λενε αν εχεις προβληματα απλα εμπιστεψου εναν φιλο σου... ενας φιλος θα το κανει με πιο πολυ ορεξη και διαθεση για να βοηθησει απο οτι ενας ψυχοθεραπευτης που κοιταει το ρολοι του για να περασει η ωρα για να σηκωθεις να φυγεις

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ανάλογα με τι αισθάνεσαι εσύ πιο βολικά.
    Προσωπικά,οι γυναίκες μου κάνουν καταλληλότερες για αυτόν τον κλάδο.
    Βέβαια,σημαντικό ρόλο παίζει και η ηλικία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    καταλληλη ιδιοσυγκρασια ειναι η απαντηση... εγω στην ζωη μου, με οσους ψυχοθεραπευτες ειχα να κανω, συνηθως οχι απο δικη μου επιλογη, αλλα καταγκαστικα επειδη αυτος βολευε και ηταν διαθεσιμος για συνεδρειες, θα ελεγα οτι παιζει ρολο να ειναι καποιος ή καποια που να ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια σου.... δεν παιζει ρολο τοσο το φυλο, αν και μια γυναικα μπορει να ντρεπεται περισσοτερο εναν αντρα, παρολα αυτα, ενα ατομο που δεν υπαρχει αναμεσα σας ''χημεια'' δεν θα βοηθησει καθολου... σηνηθως για αυτο λενε αν εχεις προβληματα απλα εμπιστεψου εναν φιλο σου... ενας φιλος θα το κανει με πιο πολυ ορεξη και διαθεση για να βοηθησει απο οτι ενας ψυχοθεραπευτης που κοιταει το ρολοι του για να περασει η ωρα για να σηκωθεις να φυγεις
    σωστα ολα αυτα.....αλλα ο φιλος/-η θα σου πει καποια πραγματα αλλα μεχρι εκει....δεν υπαρχει η επιστημονικη γνωση που θ σε παει ενα βημα παραπερα...


    σιγουρα η καταλληλη χημεια ειναι το κλειδι αλλα όταν ξεκινασ απο το μηδεν (χωρις καμια συσταση)...εξεταζεις κ το φυλο...κ νομιζω οτι οι γυναικες κερδιζουν με καποια διαφορα...η χημεια είναι κατι που φαινεται απο τις επομενες επισκεψεις κ μετα αποφασιζεις αν φευγεις η μενεις...

    παντωσ αυτο που καταλαβαινω και ειχα ακουσει, η ψυχοθεραπεια ειναι μια μακροχρονια και πολυεξοδη διαδικασια με αμφιβολα αποτελεσματα.....το θεμα ειναι ν μην καταντησεις ν γινεισ χειροτερα απ'οτι ησουν πριν

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    να την χεσω την επιστημονικη γνωση....! συγνωμη για την εκφραση αλλα κατ'αρχην σε αυτο δεν χρειαζεσαι επιστημονικη γνωση... χρειαζεσαι απλα καποια γνωση ψυχολογιας που μπορεις να την αποκτησεις και απο μονη σου διαβαζωντας καποιο βιβλιο ψυχολογιας... και εγω πολλες φορες κατεφευγα σε αυτους τους ''ψυχοθεραπευτες'' πιστευοντας οτι θα μπορουν να δωσουν μια εξηγηση το γιατι μου συμβαινει και γιατι σκεφτομαι ετσι αλλα στην ουσια ουτε αυτοι οι ιδιοι δεν ξερουν να σε απαντησουν και να σε εξηγησουν....
    στην ουσια το ατομο που εχει καταλληλες γνωσες ψυχολογιας μπορει και σε διαβαζει τι σκεφτεσαι και μαντευει τις σκεψεις σου, αν ο ψυχοθεραπευτης δεν σου το εχει αποδειξει αυτο, τοτε σιγουρα δεν εχει την καταλληλη ιδιοσυγκρασια και δεν ειναι αυτος που σε ταιριαζει...

    αν και επιμενω πως ο μονος που μπορει να βοηθησει παντα πανω απο ολα ειναι ενας καλος φιλος που θα σε παρει απο το χερι και θα σε τραβηξει.. στον ψυχοθεραπυετη και να πας, περα απο το γεγονος οτι θα λεει μονο λογια απο πραξεις μηδεν... το ιδιο ειναι να πεις στον φιλο, φιλε μου ειμαι χαλια... και σε 2 λεπτα ειναι εξω απο το σπιτι σου και σε τραβαει απο το χερι και σου λεει... δεν εχεις τιποτα.. σηκω και παμε να κανουμε μαλακιες.... επιμενω οτι η ψυχοθεραπεια ειναι μια θεραπεια με αναμφιβολα αποτελεσματα

Similar Threads

  1. Replies: 20
    Last Post: 20-05-2017, 04:01
  2. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2016, 21:28
  3. Επιλογή ψυχολόγου...
    By off_line in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 8
    Last Post: 02-08-2016, 18:56
  4. επιλογη ψυχολογου
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2010, 19:31
  5. Επιλογή ψυχολόγου...λιγο βοήθεια.
    By dimm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 05-11-2009, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •