Χορήγηση Brintelix 10mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25

    Χορήγηση Brintelix 10mg

    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις έφυγα από τον ψυχίατρο μου ο οποίος για άγχος και κρίσεις πανικού μου χορήγησε το Brintelix για το οποίο μου είπε ότι είναι πολύ νέο σαν φάρμακο πολλά υποσχόμενο και δεν έχει καθόλου σεξουαλικές παρενέργειες πράγμα που αντιμετώπιζα με τη χρήση του Seroxat. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    ο καθένας έχει διαφορετική εμπειρία
    αυτό δεν λειτούργησε για μένα
    Ελπίζω να σας βοηθήσει

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι δεν εχει σεξουαλικες παρενεργειες αλλα σαν αντικαταθλιπτικο δεν ηταν το ''τοσα πολλα υποσχομενο''...
    εγω το βρηκα πολυ ηπιο....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Μόλις έφυγα από τον ψυχίατρο μου ο οποίος για άγχος και κρίσεις πανικού μου χορήγησε το Brintelix για το οποίο μου είπε ότι είναι πολύ νέο σαν φάρμακο πολλά υποσχόμενο και δεν έχει καθόλου σεξουαλικές παρενέργειες πράγμα που αντιμετώπιζα με τη χρήση του Seroxat. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία από το συγκεκριμένο φάρμακο;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    ναι το παιρνω εγω. Για καταθλιψη ομως, δεν ξερω για κρισεις πανικου.. Στην ελλαδα κυκλοφορει κανα χρόνο οποτε δεν υπαρχει κλινικη εμπειρια. Προσωπικα εμενα μου εκατσε. Το εφτασα μεχρι τα 20mg εκει παραμενω και θα το συνεχισω.Τα 20 μγ τελικά ηταν η καταλληλη δοση για μενα. Ξεκινησα στα 10 αλλα μετα από μια πολύ ασχημη ψυχολογικά κατασταση ανεβηκε στα 20mg. Οχι δεν υπαρχουν σεξουαλικες παρενεργειες και με εχει ανεβασει ψυχολογικα. Φυσικα πρεπει να του δωσεις χρονο. Εμενα με επιασε αν θυμαμαι καλα στις 18,20 μερες περιπου. Πολύ γρηγορα δηλαδη συγκριτικα με αλλα αντικαταθλιπτικα που σε πιανουν στους 2 μηνες περιπου...Μην περιμενεις ομως μαγικες λύσεις και κανενας που παιρνει αυτα τα φαρμακα δεν πρεπει να περιμενει μαγικες λυσεις. Δεν ειναι μαγικο ραβδακι. Θελει δουλεια...
    Παρενεργειες σε μενα:

    • φαγουρα κυριως στα ποδια που μετα από 1 βδομαδα περασε με υπομονη και μερικα χλιαρα μπανια
    • μου γαμησε τον υπνο στην αρχη αλλα περασε και αυτο. Υπομονη...
    • και αυτο που παραμενει ειναι η δυσκοιλιοτητα :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ναι δεν εχει σεξουαλικες παρενεργειες αλλα σαν αντικαταθλιπτικο δεν ηταν το ''τοσα πολλα υποσχομενο''...
    εγω το βρηκα πολυ ηπιο....
    Κι εγω μια απο τα ιδια , ακριβως ......

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αν κάνει φαγουρρες τότε δεν πρέπει να είναι και τόσο 'selective'

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    To φάρμακο αυτό μπλοκάρει την νορεπινεφρίνη με τον ίδιο μηχανισμο που μπλοκάρει την σεροτονίνη. Aυτο προκαλεί την φαγούρα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    ναι το παιρνω εγω. Για καταθλιψη ομως, δεν ξερω για κρισεις πανικου.. Στην ελλαδα κυκλοφορει κανα χρόνο οποτε δεν υπαρχει κλινικη εμπειρια. Προσωπικα εμενα μου εκατσε. Το εφτασα μεχρι τα 20mg εκει παραμενω και θα το συνεχισω.Τα 20 μγ τελικά ηταν η καταλληλη δοση για μενα. Ξεκινησα στα 10 αλλα μετα από μια πολύ ασχημη ψυχολογικά κατασταση ανεβηκε στα 20mg. Οχι δεν υπαρχουν σεξουαλικες παρενεργειες και με εχει ανεβασει ψυχολογικα. Φυσικα πρεπει να του δωσεις χρονο. Εμενα με επιασε αν θυμαμαι καλα στις 18,20 μερες περιπου. Πολύ γρηγορα δηλαδη συγκριτικα με αλλα αντικαταθλιπτικα που σε πιανουν στους 2 μηνες περιπου...Μην περιμενεις ομως μαγικες λύσεις και κανενας που παιρνει αυτα τα φαρμακα δεν πρεπει να περιμενει μαγικες λυσεις. Δεν ειναι μαγικο ραβδακι. Θελει δουλεια...
    Παρενεργειες σε μενα:

    • φαγουρα κυριως στα ποδια που μετα από 1 βδομαδα περασε με υπομονη και μερικα χλιαρα μπανια
    • μου γαμησε τον υπνο στην αρχη αλλα περασε και αυτο. Υπομονη...
    • και αυτο που παραμενει ειναι η δυσκοιλιοτητα :)
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ταυτόχρονα μπορώ να παίρνω και κάποιο αγχολυτικό σε φάσεις λίγο πιο ζόρικες; Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι θέλει δουλειά; Σίγουρα καταλαβαίνω ότι μαγικό ραβδάκι δεν είναι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ταυτόχρονα μπορώ να παίρνω και κάποιο αγχολυτικό σε φάσεις λίγο πιο ζόρικες; Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι θέλει δουλειά; Σίγουρα καταλαβαίνω ότι μαγικό ραβδάκι δεν είναι.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    δεν ξερω τι εννοεις καποιο αλλο αγχολυτικο... Αν εννοεις βενζοδιαζεπινες χωρις να το παιζω γιατρος δεν θεωρω οτι μπορει να υπαρχει καποιο προβλημα. Με τα αντικαταθλιπτικα που επαιρνα και παιρνω, σε ζορικες φασεις παιρνω και εγω xanax ή stedon. Αλλο το αντικαταθλιπτικο αλλο πχ το lexotanil...Διαφορετικα φαρμακα διαφορετικη δραση. Το προβλημα ειναι ο συνδυασμος αντικαταθλιπτικων. Αλλά γι αυτα ρωτα το γιατρο καλυτερα, οτι και να σου πουν εδω μεσα ρωτα το γιατρο.
    Οταν λεω δουλεια λεω ψυχοθεραπεια,συμβουλευτικ� �,αυτογνωσια κλπ

    για την φαγουρα παντως δεν ξερω τι την προκαλεσε, ξερω ομως οτι περασε. Κρατησε λιγο καμια βδομαδα ισως δεν θυμαμαι μερες ακριβως και περα απο το ....ξυσιμο , εκανα υπομονη και χλιαρα μπάνια. Δεν ειναι κατι μη αντιμετωπισημο. Ειναι περαστικο οπως περαστικο ηταν και το θεμα με τον υπνο που ειχα στην αρχή. Για το ξυσιμο ειχα καβατζα και xozal που μου ειχε δωσει παλιοτερα παθολογος για αντιστοιχο θεμα. Δεν χρειαστηκε να το παρω ομως.
    Η πιο συχνη παρενεργεια παντως που αναφερεται στις οδηγιες χρησης ειναι η ναυτια. Και δεν το επαθα ποτε!. Η παρενεργεια που δυστυχως παραμενει ειναι η δυσκοιλιοτητα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Καλησπέρα. Σήμερα είναι η τρίτη ημέρα στο Brintellix. Αποφασίζω να το διακόψω γιατί δεν μπορώ να αντέξω τις παρενέργειες. Έχω έντονες ζαλάδες, ανακατεύομαι παρα πολύ και κυρίως τα πρωινά νιώθω πολύ αργές τις αντιδράσεις και τη σκέψη μου. Δεν ξέρω αν είναι λογικό να πιέσω τον εαυτό μου για να μπορέσω να μείνω σε αυτή την αγωγή.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    για τα ανακατεματα απλα να το παιρνεις με γεματο το στομαχι μετα απο καποιο γευμα..... για τα υπολοιπα δεν εχω κατι να σε πω!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25
    Βασικά πάντα μετά το μεσημεριανό το παίρνω, αλλά δεν μπορώ να την παλέψω δυστυχώς.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by BreakingBad1985 View Post
    Καλησπέρα. Σήμερα είναι η τρίτη ημέρα στο Brintellix. Αποφασίζω να το διακόψω γιατί δεν μπορώ να αντέξω τις παρενέργειες. Έχω έντονες ζαλάδες, ανακατεύομαι παρα πολύ και κυρίως τα πρωινά νιώθω πολύ αργές τις αντιδράσεις και τη σκέψη μου. Δεν ξέρω αν είναι λογικό να πιέσω τον εαυτό μου για να μπορέσω να μείνω σε αυτή την αγωγή.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ξαναγυρισα σε αυτο μετα ασπο 1.5 μηνα , σαν το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει ( ολα ) μεχρι στιγμης , το μονο που δεν εχει σεξ. παρανεργειες ....δεν εχω ουτε φαγουρες , ουτε τιποτα αλλο .....κοιμαμαι πολυ καλα και ειμαι ηρεμος ... απο το σεροξατ εφυγα , δεν με πηγαινε καλα στην διαθεση ......σεξ. μηδεν ...

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    23
    Εγώ παίρνω 5mg + Galopran 20mg και έχω "τρελαθεί" στις αγορές. Με έχει ανεβάσει και δεν έχω άλλες παρενέργειες παρά μόνο πολλά έξοδα. Κατά εμέ βέβαια οι πολλές αγορές δείχνουν και κατάθλιψη επομένως έχω μπερδευτεί λιγάκι. Έχω βγει από τον λίθαργο και κάνω πράγματα πχ συμμετέχω σε σεμινάρια κλπ και μάλλον σκέπτομαι να μειώσω το Galopran ή και να το αντικαταστήσω εντελώς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by karolos View Post
    Εγώ παίρνω 5mg + Galopran 20mg και έχω "τρελαθεί" στις αγορές. Με έχει ανεβάσει και δεν έχω άλλες παρενέργειες παρά μόνο πολλά έξοδα. Κατά εμέ βέβαια οι πολλές αγορές δείχνουν και κατάθλιψη επομένως έχω μπερδευτεί λιγάκι. Έχω βγει από τον λίθαργο και κάνω πράγματα πχ συμμετέχω σε σεμινάρια κλπ και μάλλον σκέπτομαι να μειώσω το Galopran ή και να το αντικαταστήσω εντελώς.
    η κατάθλιψη φταίει....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Brintelix
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 62
    Last Post: 28-10-2021, 21:09
  2. Αbilify 10mg
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 08-04-2017, 04:41
  3. Χορήγηση Φαρμάκου
    By rita.dr in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2014, 21:17
  4. abilify 10mg
    By beautiful mind in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 15-03-2014, 07:49
  5. χορηγηση zyprexa και δυσπιστια
    By konstantinoc in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 15-09-2008, 01:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •