καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7

    καταθλιψη

    Γεια σας είμαι μαθήτρια λυκείου τον τελευταίο καιρό νιώθω οτι έχω χάσει των εαυτό μου εχω υπερβολικό άγχος μια μόνιμη μελαγχολία και βουλιμία δεν θέλω να εχω επικοινωνία ούτε να βγαίνω εξω και να συναντώ την παρέα μου εχω αρχίσει να χάνω το εαυτο μου .Ειμαι καλη μαθήτρια αλλα μια αναποδιά στους βαθμούς και με έριξε πολυ ψυχολογικά παρόλα αυτα νιώθω οτι με πνίγουν όλοι δεν θελω να βλέπω κανέναν ακόμα πιστεύω πως με βαραίνουν τα φροντιστήρια και δεν αφιερώνω αρκετό χρόνο στα μαθήματα που πραγματικά θέλω αλλες φορές παλι νιώθω οτι θα αποτύχω και δεν θα καταφέρω να περασω εκει που θελω ..δεν ξέρω τι συμβαίνει νιώθω πως εχω κάποια συμπτώματα κατάθλιψης .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Δεν ειναι το πανεπιστημιο το παν αλλα σιγουρα ειναι κατι δηλαδη αμα βγεισ μορφωμενοσ ειναι κερδοσ καποιοι δε βγαινουν μορφωμενοι υστερα θα δουλεψεισ κ μετα απο δεκα χρονια θα φτασεισ κορυφη στο μυαλο τωρα πηγη γνωσεων δεν ειναι ομωσ μονο το πανεπιστημιο ειναι και το να ξερεισ απο ανθρωπουσ η μητροτητα ενασ καλοσ αντρασ που ενδεχομενωσ θα σ τυχει ολα αυτα ειναι πηγεσ γνωσεων δε θελει μυαλο για να ζησεισ αλλα πιο πολυ εμπειρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Επέτρεψε μου να κάνω μια πρόβλεψη. Μήπως έχεις πιεστικους γονείς οι οποίοι εχουν απαίτηση να περάσεις σε καλή σχολή και να πας καλά στις εξετάσεις κτλ; με αποτέλεσμα όλο αυτό να προκαλείται από αυτούς;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    ίσως να δέχομαι μια μικρή πίεση αλλα πάνω απο ολα ειμαι εγω αυτη που πιέζω τον εαυτό μου ...Δεν ήμουν πάντα καλή μαθήτρια και με την πρώτη αναποδιά δεν ξέρω τα έχασα έπαψα να πιστεύω οτι μπορώ να τα καταφέρω απόκτησα ανασφάλεια εκεί που δεν είχα. Ειναι και ο ανταγωνισμός με τους αλλους μαθητές που ειναι πολυ ψυχοφθόρο και δεν σου δίνει περιθώρια να χαλάρωσης

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Ανταγωνισμός με τους υπόλοιπους για ποιο λόγο όμως; γιατί να το βλέπεις έτσι και να μην κοιτάς απλά την δική σου επιτυχία; πάντως στα άλλα που λες μου θυμίζεις εμένα.. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να μην έχεις την δική μου τύχη. Κατέληξα να περάσω πολυτεχνείο σε σχολή που δεν μου άρεσε, σπούδασα κάτι που δεν μου άρεσε, λόγω πτυχίου ασχολούμαι με πράγματα που δεν μου αρέσουν και δουλεύω κάπου που δεν μου αρέσει και πλέον είμαι μες την κατάθλιψη. Κάθε μέρα παρακαλώ να μην έρθει η επόμενη. Πρόσεχε και σκέψου πολύ καλά τι θες να κάνεις στη ζωή / καριέρα σου. Αυτά από εμένα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γι αυτα που λεει ο απο πανω θελει κ μυαλο για να ζησεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    <<Η τελειότητα είναι η πιο άρρωστη φαντασίωση.. Συνήθως οι τέλειοι είναι οι πιο επικίνδυνοι >>

    Να το ξέρεις αυτό ό,τι τομέα και αν ακολουθήσεις.. Μου το λέει ο ψυχίατρος μου σε δύσκολες καταστάσεις (όχι επειδή "απέτυχα" όπως λένε, καταλαβαίνεις...)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Σε όλα αυτα που λετε συμφωνώ αλλα δεν ξερω τι να κανω νιώθω οτι δεν εχω κάποιον να με στηρίζει ουσιαστικά ακομα και η καλύτερη μου φίλη δεν μπορεί να καταλάβει κοιτάει συνεχεία τα δικά της ερχόμαστε όλη την ώρα σε ρήξη και εγώ δεν της ανοίγομαι να της πω κάτι γιατί δεν επικοινωνουμε ουσιαστικά.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Όχι ότι εγώ το κάνω, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να καταφέρνεις από μόνη σου να βρίσκεις τη δύναμη να τα φέρεις εις πέρας με τις δυσκολίες που περνάς. Ακόμη και οι κολλητοί που λένε, καμία φορά δεν είναι δίπλα μας όσο θα θέλαμε. Καλό είναι λοιπόν να σκεφτείς μέσα σου πως θα βγεις από τη δύσκολη φάση που περνάς. Δεν είναι εύκολο, αλλά με τα όσα έχω δει έμαθα πως καλό είναι να βασιζεσαι στις δικές σου δυνάμεις κατά κύριο λόγο. Μην σου πω και απόλυτα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δώσε βάση λοιπόν στα μαθήματα που σου αρέσουν εσένα και σε αυτά που είναι σημαντικά για να περάσεις στην σχολή που θέλεις και μην σκας και πολύ. Επίσης να ξέρεις ότι ακόμα κι αν δεν περάσεις εκεί που θες, πάντα μπορεί να ξαναδώσεις ή υπάρχουν άλλες εναλλακτικές. Λες η ίδια ότι είσαι καλή μαθήτρια, γιατί αφήνεις μια αναποδιά στους βαθμούς να σου ρίχνει την ψυχολογία;
    Ελπίζω αυτό που λες μικρή πίεση από τους γονείς σου να είναι όντως μικρή πίεση σε λογικά πλαίσια... Πέρα από διαβάσματα, φροντιστήρια κτλ πως είναι η καθημερινότητά σου; Κάνεις άλλα πράγματα, βγαίνεις έξω έστω τα ΣΚ; Σε ποια τάξη του λυκείου είσαι;

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    πηγαίνω 2 λυκείου άλλα εχω άγχος και φόβο για του χρόνου .Όσον άφορα τα ΣΚ σπίτι διαβάζω πολλά βιβλία βλέπω ταινίες,σειρές δεν βγαίνω ενώ με παρακαλάει η παρέα μου δεν έχω διάθεση και οταν βγαίνω βαριέμαι και θέλω να γυρνάω σπίτι καλά για αγόρια και τέτοια δεν θέλω να ακούω κουβέντα ούτε που τους δίνω σημασία και όταν αυτοί μου δίνουν τους το κόβω πιστεύω οτι θα υπάρχει χρόνος για αυτά και οτι τώρα άπλα με αποσπούν απο τον στόχο μου ασε που οταν βγαίνω την επόμενη το πρωί αισθάνομαι απίστευτες τύψεις.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για να καταλαβουμε πρεπει να μας πεις τι σκεφτεσαι γιατι δε μπορουμε να κανουμε μαγικα για να διαβασουμε το μυαλο σου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by diamont View Post
    <<Η τελειότητα είναι η πιο άρρωστη φαντασίωση.. Συνήθως οι τέλειοι είναι οι πιο επικίνδυνοι >>

    ..)
    αυτο μου θυμιζει αυτο που ελεγε ο ντακουιν ντακ αλλα οτα καπιος ειναι πολυ ηρεμος και εκνευριστει μετα θα ερθει η θυελα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Εγώ κατάλαβα τι σκέφτεται έχει στόχο κ δεν ξέρει τι είναι αυτό που ξέρεις κ βγάζεις είκοσι κ μαθαίνει όσα περισσότερα μπορεί
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 09:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •