ΔΥΣΚΟΛΑ - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 104 of 104

Thread: ΔΥΣΚΟΛΑ

  1. #91
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Καλησπέρα. Είμαι καινούριο μέλος. Γράφω εδώ χωρίς να είμαι σίγουρη αν είναι αποπραγματοποίηση-αποπροσωποποίηση αυτό που παθαίνω. Είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας. Ξέρω αρκετά πράγματα με αποτέλεσμα να ασχολούμαι συνέχεια με την εσωτερική μου κατάσταση. Πριν από ένα μήνα περίπου ενώ ήμουν με το αγόρι μου κι ενώ τον κοίταγα, σαν να έθεσα στον εαυτό μου το ερώτημα ποιός είναι αυτός? είχα βεβαια επίγνωση του ποιος είναι. Με τρόμαξε πάρα πολύ αυτή η σκέψη και απο εκείνη τη μέρα άρχισα να το κάνω συνέχεια. Σαν να επικεντρωνομαι υπερβολικά στη σκέψη μου και να παρατηρώ υπερβολικά πολύ τα πράγματα μέχρι π μ φαίνονται ξένα και τον εαυτό μου μέχρι που μου φαίνεται ξένος και αυτός, σαν να χάνεται, σαν να αδειάζω. αυτό μου δημιουργεί μια πολύ άσχημη αίσθηση που με κάνει να θέλω να φύγω απο τον εαυτό μου. Πριν από ένα χρόνο ξεκίνησα ψυχοθεραπεία λόγω κρίσεων πανικού. Ανα διαστήματα τρωω σκαλώματα οτι πάσχω απο κάτι. Ο μεγαλύτερος μου φόβος είναι η σχιζοφρένεια. Κάθε φορά π σκέφτομαι η αναφέρομαι σε αυτήν με λούζει κρύος ιδρώτας. όλη αυτή η κατάσταση με οδηγεί σε πολύ περίεργες σκέψεις που με τρομάζουν εκ νέου. Για παράδειγμα σκέφτομαι τι είναι το μυαλό, η γλώσσα, γιατί μιλάω και τι θελω να πω. κάποιες φορές το σκέφτομαι τόσο πολύ που νιώθω σαν ενα κουτί. Ο ψυχοθεραπευτής μου ισχυρίζεται οτι δεν υπάρχει περίπτωση να πάθω σχιζοφρένεια, τον έχω πρήξει, όμως εγώ τα ερμηνεύω όλα σαν συμπτώματα του ότι οδεύω προσ τα εκει. Επίσης ασχολούμαι συνέχεια με τα υπαρξιακά και μπαίνω σε διάφορα σαιτ. Εχω διαβασει ότι αν βιώνεις υπαρξιακή κρίση και δν βγεις μπορεί να οδηγήσει σε ψυχωτικές καταστάσεις. έχω επίσης φοβίες ότι μπορει να τρελαθώ και να σκοτώσω κάποιο δικό μου άνθρωπο ή να κάνω κάτι κακό. Μπαίνω καθε λίγο και λιγάκι και διαβαζω διάφορα ποστ εδω που με ανακουφίζουν παροδικά. Αυτό π με σκοτώνει περισσότερο εκτός από όλες αυτές τις σκέψεις είναι ότι φοβάμαι μην πιστέψω στο τέλος οτι ειναι ονειρο αυτό που ζω και μετα δεν μπορει να με πεισει κανεις για το αντίθετο. Τέλος να αναφέρω ότι όταν κάνω κάτι ξεχνιέμαι και όταν ξεχνιέμαι ειναι σαν να υπενθυμίζω στον εαυτό μου : " Ωπ μηπως δεν είσαι πραγματική? Τι είσαι ? είναι αληθεια ότι ζεις?" Aσχολούμαι τόσο πολύ με αυτά που ξυπνάω στον υπνο μου και αναρωτιεμαι οχι ποια ειμαι, αλλά τι είμαι.. είναι τρελο. Έχω κουραστεί και το χειρότερο είναι ότι δν μπορώ να ξεχωρίσω αν μου συμβαίνει αιφνίδια ή αν το επαναφέρω εγώ σαν σκέψη, αν και τείνω στο δεύτερο.

    ΥΓ. Δεν εχω κανενα πλάνο για τη ζωή μου και δεν θέλω μάλλον να ασχοληθω με την ψυχολογία. Σύμφωνα με τον ψυχολόγο μου αυτό είναι το πυρηνικό μου πρόβλημα.

    Συγχωρέστε με για το μεγάλο κείμενο και την συγκεχυμένη γραφή. Φοβάμαι.

    Ευχαριστώ
    Από ότι κατάλαβα,πρέπει να είσαι και τρομερά αγχώδης,σχετικά με τη ζωή σου,την ύπαρξη σου,τα πάντα.
    Οι γύρω σου τι λένε με την κατάσταση αυτή?
    Ίσως ο ψυχολόγος σου να έχεις δίκιο,καθώς δείχνεις να κάνεις πράγματα από ανάγκη,όπως οι σπουδές στον συγκεκριμένο κλάδο που όπως λες ότι δεν θες να ασχοληθείς.Πάνω σε αυτό το θέμα,των σπουδών,έχεις σκεφτεί να σπουδάσει αυτό που πραγματικά θες?Και να βάλεις κάποιο πλάνο για την ζωή σου?

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Από ότι κατάλαβα,πρέπει να είσαι και τρομερά αγχώδης,σχετικά με τη ζωή σου,την ύπαρξη σου,τα πάντα.
    Οι γύρω σου τι λένε με την κατάσταση αυτή?
    Ίσως ο ψυχολόγος σου να έχεις δίκιο,καθώς δείχνεις να κάνεις πράγματα από ανάγκη,όπως οι σπουδές στον συγκεκριμένο κλάδο που όπως λες ότι δεν θες να ασχοληθείς.Πάνω σε αυτό το θέμα,των σπουδών,έχεις σκεφτεί να σπουδάσει αυτό που πραγματικά θες?Και να βάλεις κάποιο πλάνο για την ζωή σου?
    Γενικά αυτό που έχω καταλάβει παιδιά είναι ότι το άγχος, οι κρίσεις πανικού, η κατάθλιψη, η αποπραγματοποίηση κλπ έρχονται στην ζωή μας για να μας πουν κάτι που δεν έχουμε καταλάβει. Είναι σαν να χτυπάει ένα εσωτερικό καμπανάκι το οποίο να μας υποδεικνύει ότι κάτι δεν πάει καλά με την ζωή μας. Ότι κάτι πρέπει να αλλάξουμε. Για τον καθένα από εμάς φυσικά μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό πχ μια δουλειά που δεν μας ευχαριστεί, ένας σύντροφος που δεν μας ευχαριστεί, το ότι δεν ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε στην ζωή μας,η ανεργία, η απραξία, η έλλειψη ενδιαφερόντων, η έλλειψη φίλων και πολλά ακόμα παραδείγματα. Μην κολλάτε λοιπόν στα συμπτώματα της αποπραγματοποίησης. Προσπαθήστε να δείτε λίγο πιο βαθιά το ζήτημα,και να είστε ειλικρινείς με τους εαυτούς σας. Και ότι σας καταπιέζει να προσπαθήσετε να το αλλάξετε και να το βγάλετε μια για πάντα από την ζωή σας. Τα συμπτώματα της αποπραγματοποίησης περνάνε, το θέμα είναι όμως ότι εάν δεν τα βρούμε με τον εαυτό μας, εάν δεν ξεκουράσουμε λίγο το μυαλό μας από τις αρνητικές σκέψεις και τις υπαρξιακές αντίστοιχα θα βασανιζόμαστε άδικα. Και τα λέω μπας και τα ακούσω και εγώ. Υπάρχουν στιγμές που με απελπίζει αυτό το αίσθημα ότι κάτι με διαχωρίζει από τον κόσμο και τον εαυτό μου. Είναι πολύ δύσκολο να το διαχειριστείς όλο αυτό. Όμως, έχω συνηδητοποίησει ότι κάτω από την αποπραγματοποίηση υπάρχουν χίλια δυο πράγματα που θέλω να αλλάξω και με κάνουν να μην είμαι ικανοποιήμενη με τον εαυτό μου. Όταν κατανοήσεις αυτό και το αποδεχτείς και σιγά σιγά κάνεις μικρά βηματάκια για να λύσεις τα προβλήματα σου, σίγουρα οδεύεις σε καλό δρόμο να απαλλαγείς από την αποπραγματοποίηση.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #93
    Καλησπέρα! Μου εχουν μεινει ρε παιδια παρα πολυ οι υπαρξιακες σκεψεις που με κανουν κουρελι! Τωρα ας πουμε σκεφτομαι οτι σκεφτομαι και μου προκαλει τρομο. Μηπως ειναι ΙΔΨ; Καποιος που να ειχε τετοιες σκεψεις τοσο εντονα ας μου πει οτι το ξεπερασε! Μοιαζουν οτι θα ειναι τοσο μονιμες αυτες οι σκεψεις!

  4. #94
    Προσπαθω να διαβασω για την εξεταστικη και διαβασζω και σκεφτομαι «πως καταλαβαινω τι διαβαζω;» Μπορω να τις παραβλεψω και να στγκεντρωθω αλλα πανε παραλληλα αυτες οι σκεψεις ρε παιδια.. τι θα κανω;

  5. #95
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Προσπαθω να διαβασω για την εξεταστικη και διαβασζω και σκεφτομαι «πως καταλαβαινω τι διαβαζω;» Μπορω να τις παραβλεψω και να στγκεντρωθω αλλα πανε παραλληλα αυτες οι σκεψεις ρε παιδια.. τι θα κανω;
    Από τώρα για την εξεταστική?:Ρ
    Μήπως να ξανασυζητήσεις με τον ψυχολόγο σου,όλα αυτά που σε βασανίζουν?
    Θα σου δώσει κάποιες συμβουλές πάνω σε αυτά τα θέματα.

  6. #96
    Το συζηταω καθε καθε φορα τωρα 2 μηνες καθε φορα.. δε δινει σημαδια. Μ λεει ασχολεισου με την οραγματικη ζωη

  7. #97
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Το συζηταω καθε καθε φορα τωρα 2 μηνες καθε φορα.. δε δινει σημαδια. Μ λεει ασχολεισου με την οραγματικη ζωη
    Ίσως να θέλει να σου πως όλα αυτά είναι μόνο στο μυαλό σου.

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ετσι ειναι τα βιβλια στο πανεπιστημιο κινεζικα σιγα σιγα με το διαβασμα ανοιγει το μυαλο κ οταν θα παρεισ το πτυχιο σου θα εισαι ετοιμη απο γνωσεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #99
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Το συζηταω καθε καθε φορα τωρα 2 μηνες καθε φορα.. δε δινει σημαδια. Μ λεει ασχολεισου με την οραγματικη ζωη
    ρε , μηπως πρπ απλα να αλλαξεις σχολη μιας κ αυτη ειναι που σε βαζει περισσοτερο σε τετοιες σκεψεις , εγω παντως δεν εχω θεμα να σκεφτομαι διαφορα υπαρξιακα ζητηματα οπως ακριβως τα σκεφτεστε εσεις δλδ με την καθε λεπτομερεια αλλα δε με πιανει κανενα αγχος ...

  10. #100
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    Quote Originally Posted by Oddy View Post
    ρε , μηπως πρπ απλα να αλλαξεις σχολη μιας κ αυτη ειναι που σε βαζει περισσοτερο σε τετοιες σκεψεις , εγω παντως δεν εχω θεμα να σκεφτομαι διαφορα υπαρξιακα ζητηματα οπως ακριβως τα σκεφτεστε εσεις δλδ με την καθε λεπτομερεια αλλα δε με πιανει κανενα αγχος ...
    Αγχος ισως οχι αλλα δεν σου προκαλει κατι σαν ξενερωμα;


    Καταλαβαινω απολυτα την νηματοθετη. Εγω ειμαι σε μια φαση που μου εχουν ψιλοφυγει η δυσφορια της αποπρ. αλλα με εχουν κυριευσει υπαρξιακες σκεψεις του τυπου, γιατι υπαρχουμε, γιατι ζουμε, τι υπαρχει μετα τον θανατο κτλ. Απο τη μια δεν με τρομοκρατουν τοσο σαν σκεψεις, απο τη αλλη ομως με ριχνουν ψυχολογικα και μου δημιουργουν ενα υπαρξιακο κενο του τυπου τι νοημα εχει η ζωη.

    Ισως να ειναι υπολειματα του υπερβολικου αγχους...

    Οπως ειπε η Αλικη σε ενα σχολιο, ολα αυτα μπορει να ειναι και ενα εσωτερικο "καμπανακι" που κτυπαει για να μας υποδειξει πως κατι πρεπει να αλλαξουμε στη ζωη μας.

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Το συζηταω καθε καθε φορα τωρα 2 μηνες καθε φορα.. δε δινει σημαδια. Μ λεει ασχολεισου με την οραγματικη ζωη
    Καλησπέρα... έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.. έχω ΙΔΨ και αποπροσωποίηση.. αυτό που λες τα υπαρξιακά και με το αγόρι τα έχω κι εγώ, άλλοτε εντονότερα, άλλοτε όχι. Και εμένα ο ψυχοθεραπευτής μου δεν ασχολείται πολύ με αυτό αλλά με έχει βοηθήσει στο να καταλάβω γιατί έρχεται αυτή η αίσθηση.. οφείλω να πω ότι πήγαινα πολύ καλύτερα αλλά κι εγώ με την εξεταστική έχω αγχωθεί και με έχουν πιάσει πάλι. Μην φοβάσαι, δεν παθαίνεις έτσι σχιζοφρένεια! Αν θέλεις μπορούμε να επικοινωνήσουμε κ με προσωπικά μνμτα!!

  12. #102
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by RandomUser View Post
    Αγχος ισως οχι αλλα δεν σου προκαλει κατι σαν ξενερωμα;


    Καταλαβαινω απολυτα την νηματοθετη. Εγω ειμαι σε μια φαση που μου εχουν ψιλοφυγει η δυσφορια της αποπρ. αλλα με εχουν κυριευσει υπαρξιακες σκεψεις του τυπου, γιατι υπαρχουμε, γιατι ζουμε, τι υπαρχει μετα τον θανατο κτλ. Απο τη μια δεν με τρομοκρατουν τοσο σαν σκεψεις, απο τη αλλη ομως με ριχνουν ψυχολογικα και μου δημιουργουν ενα υπαρξιακο κενο του τυπου τι νοημα εχει η ζωη.

    Ισως να ειναι υπολειματα του υπερβολικου αγχους...

    Οπως ειπε η Αλικη σε ενα σχολιο, ολα αυτα μπορει να ειναι και ενα εσωτερικο "καμπανακι" που κτυπαει για να μας υποδειξει πως κατι πρεπει να αλλαξουμε στη ζωη μας.
    Το νοημα ειναι απλο , να ζησεις οπως σαρεσει αφου στην τελικη ολοι θα πεθάνουμε καποια στιγμη , εμενα με βασανιζουν σοβαρες αυπνιες κ στην αρχη ειχα ψηλοαπογοητευτει με τη φαση καθως σπουδαζω επιστημες υγειας κ ξερω τα μακροπροθεσμα αποτελεσματα ελλειψης υπνου , ωστοσο καθε φορα σκεφτομαι αυτο που σ εγραψα πριν κ ειμαι κ παλι γεματος ορεξη να ζησω καινουρια πραγματσ κ να γνωρισω καινουριους ανθρωπους , ποιος ξερει μπορει αυριο να με πατησεθ κανα φορτηγο χαχα

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Παιδιά καλησπέρα... προχθές που οδηγούσα με έπιασε ξαφνικά μήπως δεν καταλαβαίνω τι γίνεται και δεν πατήσω φρένο ή δεν στριψω στην στροφή και γενικά ότι δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με αποτέλεσμα να αγχωθώ παρά πολύ. Οδηγούσα μια χαρά αλλά είχα φοβερό άγχος. Από τότε φοβάμαι να οδηγώ και νομίζω πτι δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Έχει πάθει κανεις κάτι αντιστοιχο;

  14. #104
    Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    35
    @Oddy Χαιρομαι που που μπορεις και το εκλαμβανεις ετσι θετικα. Στην περιπτωση αυτων που εχουν θεματα με αποπρ. το προβλημα ειναι πως εχουνε μπει σε ενα τρυπακι και υπεραναλυουν τα υπαρξιακα.

    @DiSI Ναι, και εγω το εχω παθει. Εκει που οδηγω μπαινει μια σκεψη στο ακυρο και λεω στον εαυτο μου, που παω τωρα και γιατι το κανω αυτο. Απο οτι εχω καταλαβει ολοι οσοι εχουμε αποπρ. ακολουθουμε σχεδον ενα ιδιο μοτιβο σκεψεων. Υπομονη. Επισης εγω θα σου προτεινα να χρησημοποιεις το αυτοκινητο για μικρες αποστασεις και να πηγαινεις σε οικεια μερη ετσι ωστε το μυαλο σου να εξοικειωθει με την ιδεα της οδηγησης.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Δύσκολα τα πράγματα...
    By Berrie in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 09-10-2015, 15:45
  2. Όλα του γάμου δύσκολα!
    By Moly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2014, 18:35
  3. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 03:43
  4. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 06:08
  5. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 18:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •