ΔΥΣΚΟΛΑ - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 104

Thread: ΔΥΣΚΟΛΑ

  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Εγω ειμαι πατερασ με σχιζο κ δουλευω εικοσι χρονια να μη στα πολυλογω ξερω ολη την ανθρωπινη φυση πρεπει να βρεισ τροπο να δημιουργησεισ αμυνεσ και να το ξεπερασεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #62
    Καλησπέρα! Αυτή την περίοδο παίρνω ένα συμπλήρωμα διατροφής με μελατονίνη και βαλεριάνα,γιατί πριν λίγο καιρό είχα ενα θεματάκι με τον ύπνο μου,το οποίο λειτούργησε πολύ καλά. Τώρα επειδή έχω πλέον μεγαλώσει κ δεν δεν έχω την υπομονή που είχα κάποτε(μέγα λάθος παρεμπιπτόντως!!),και όπως και η Μ1994 έχω ένα θέμα με τις υποτιθέμενες ασθένειες,μόλις αρχίσω και αγχώνομαι πάει να μου βγεί σε αποπροσωποποίηση.Οπως σας είπα έχω φίλο ψυχίατρο κ το συζήτησα μαζί του. Αν δω ότι δεν την παλέυω ίσως πάρω κάποιο φάρμακο,δεν έχω προκατάληψη. Αναλόγως με την διάθεση θα πράξω,αν και για να είμαι ειλικρινής όταν καταφέρνεις κ ξεπερνάς κάτι μόνος σου έχει άλλη χάρη και άλλη αίσθηση. Νιώθεις απίστευτα δυνατός κ ενα αίσθημα ότι ξαναγεννήθηκες.

  3. #63
    Και τι σου ειπε;

  4. #64
    Απλα πιστευω οτι επειδη ειναι αρκετα οδυνηρο συμπτωμα υπαρχει και παραπανω φοβος και γι αυτο τα σκαει εκει ισως το αγχος μας... δλδ εγω δεν παθαινω πια ασφυξια ή ζαλη αν και τα προτιμουσα χιλιες φορες σαν συνπτωματα

  5. #65
    Μου είπε ότι έχουμε πολλές εναλλακτικές από πλευράς φαρμακευτικών επιλογών,αλλά μάλλον σε σιταλοπράμη ή εσιταλοπράμη θα πάμε,αν πάμε τελικά. Για να δούμε. Πάντως όπως προανέφερα είναι καθαρά ζήτημα έλλειψης υπομονής απ'την πλευρά μου γιατί γνωρίζω ότι αν φανώ υπομονετικός θα περάσει μόνο του,απλά θέλει τον χρόνο του. Την αποπροσωπ την νιώθεις συνεχώς;

  6. #66
    Βασικα ξερεις τι κανω; Την νιωθω οταν θετω ερωτηματα στον εαυτο μου! Δλδ μπορει να ξεχαστω και να πω ωωωωπ ποια εισαι τι εισαι μπλα μπλα . Δεν το παθαινω αιφνιδια ! Απλα ειναι αποτελεσμα ερωτησεων! Καταλαβες;;; Το κανω μονη μου! Εκει που καθομαι σκεφτομαι αυτο και το παθαινω

  7. #67
    Σκεφτομαι οτι εψω νιωσει ετσι και το ξαναπροκαλω και δεν ξερω πως θα περασει αυτο το πραγμα σαν ιδεοληψία

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Σκεφτομαι οτι εψω νιωσει ετσι και το ξαναπροκαλω και δεν ξερω πως θα περασει αυτο το πραγμα σαν ιδεοληψία
    Δεν είναι ιδεοληψία. Είναι η φύση της διαταραχής τέτοια. Το μυαλό μας είναι ύπουλο και παίζει τα δικά του παιχνίδια. Το θέμα είναι εμείς να προσπαθούμε να μην υποκύπτουμε. Στέλιο μου και εγώ εσιταλοπράμη παίρνω, επομένως εάν έχεις απορίες εγώ είμαι εδώ για να στις λύσω!! [emoji4]

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #69
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους! Ευχομαι να εχετε ολοι δυναμη και να ερθει ενα πιο ομορφο αυριο!

  10. #70
    Καλημερούδια παιδιά!Λοιπόν Μ1994 αυτό που λές ακριβώς συμβαίνει,αρχίζει κανείς κ σκέφτεται ότι έχει το συγκεκριμένο σύμπτωμα κ ενώ μπορεί ως την στιγμή εκείνη να είναι καλά,αμέσως μετά τσούπ κάνει την εμφάνισή της η ακατανόμαστη!!Αλίκη είναι εύκολο φαρμακάκι ή δύστροπο;

  11. #71
    Ναι αλλα τωρα μου υα γυρνας! Εγω σε ειχα στο μυαλο μου για να παιρνω δυνανη και να πω θα περασει. Εσυ ομως λες οτι σου ξανασυμβαινει! Παντα ετσι θα αντιδραμε στο σγχος;

  12. #72
    Και αυτες οι κωλοσκεψεις ρε παιδια; Που σε κανουν να νιωθεις ενα τιποτα; Γιατι μιλαω τι ειναι αυτο π λεω πως καταλαβαινω τι μου λενε; Σε βγαζουν τελειως απο την υπαρξη σπυ! Εγω χθες ηθελα να βγαλω τον εγκεφαλο μου! Το εκναα εικονα δηλαδη. Αυτες οι σκεψεις ειναι νορμαλ ας πουμε θελετε να μου πειτε; Και αν δεν περασουν ποτε?

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Και αυτες οι κωλοσκεψεις ρε παιδια; Που σε κανουν να νιωθεις ενα τιποτα; Γιατι μιλαω τι ειναι αυτο π λεω πως καταλαβαινω τι μου λενε; Σε βγαζουν τελειως απο την υπαρξη σπυ! Εγω χθες ηθελα να βγαλω τον εγκεφαλο μου! Το εκναα εικονα δηλαδη. Αυτες οι σκεψεις ειναι νορμαλ ας πουμε θελετε να μου πειτε; Και αν δεν περασουν ποτε?
    Περνάνε γλυκιέ/α μου. Εγώ στο λέω. Εμπιστεύσου με. Είχα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις. Και τώρα δεν έχω καμία από αυτές. Απλώς, νιώθω ακόμα λίγο αποκομμένη από το περιβάλλον και τον εαυτό μου. Οι σκέψεις όμως, δεν υπάρχουν πια. Επίσης, εφόσον ο εγκέφαλος σου έχει μπει σε αυτήν την διαδικασία δηλαδή να αμύνεται με αυτόν τον τρόπο υπάρχει πιθανότητα όταν το ξεπεράσεις και παρουσιάσεις άγχος στο μέλλον να εμφανιστεί πάλι. Όμως, εάν κάνεις ψυχοθεραπεία και καταλάβεις ότι την αποπραγματοποίηση την προκαλούν οι αρνητικές σκέψεις και τα αρνητικά συναισθήματα θα μάθεις να τα διαχειρίζεσαι και ουσιαστικά θα την προλαβαίνεις την αποπραγματόποιηση. Δεν θα αφήνεις το μυαλό σου να ξανακλείσει τους διακόπτες του. Όμως, αυτό χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια. Είναι σαν να δομείς τον εαυτό σου από την αρχή, εφόσον δεν μπορούμε να γυρίσουμε τον εαυτό μας 23 χρόνια πίσω. Θα πρέπει να μάθουμε να το κάνουμε τώρα![emoji4]

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by στελιος66 View Post
    Καλημερούδια παιδιά!Λοιπόν Μ1994 αυτό που λές ακριβώς συμβαίνει,αρχίζει κανείς κ σκέφτεται ότι έχει το συγκεκριμένο σύμπτωμα κ ενώ μπορεί ως την στιγμή εκείνη να είναι καλά,αμέσως μετά τσούπ κάνει την εμφάνισή της η ακατανόμαστη!!Αλίκη είναι εύκολο φαρμακάκι ή δύστροπο;
    Για την πλειοψηφία είναι πολύ εύκολο. Εγώ ήμουν ιδιάζουσα περίπτωση καθώς ο οργανισμός μου ήταν παρθένος στα φάρμακα. Είχα κάποιες έντονες παρενέργειες τις πρώτες 2 εβδομάδες που με την βοήθεια ενός αγχολυτικού εξαφανίστηκαν. Είναι από τα καλύτερα φάρμακα νεότερης γενιάς για την κατάθλιψη,την διαταραχή πανικού και την αποπραγματοποίηση. Απλώς, θέλει τον χρόνο του για να δράσει. Σου καθαρίζει το μυαλό από τις αρνητικές σκέψεις, μειώνει το άγχος, και σου δίνει αυτοπεποίθηση να κάνεις πράγματα που σαν Στέλιος θα δίσταζες.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #75
    Exoume xrono mprosta mas na xtisoume pali th zwh ! Ayto thelw na pisteuw! Apla meta skeftomai “ma exeis skeftei auto k auti” ti nohma exei? Esu de fivasai oti tha xreiaztei na ta pairneis gia panta? Ti s leei o Y?

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Δύσκολα τα πράγματα...
    By Berrie in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 09-10-2015, 14:45
  2. Όλα του γάμου δύσκολα!
    By Moly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2014, 17:35
  3. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 02:43
  4. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 05:08
  5. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •