ΔΥΣΚΟΛΑ - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 104

Thread: ΔΥΣΚΟΛΑ

  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,128
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Exoume xrono mprosta mas na xtisoume pali th zwh ! Ayto thelw na pisteuw! Apla meta skeftomai “ma exeis skeftei auto k auti” ti nohma exei? Esu de fivasai oti tha xreiaztei na ta pairneis gia panta? Ti s leei o Y?
    Όσο μένει στο επίπεδο της απλής αίσθησης,όσο παραμένει ένα διανοητικό μέγεθος,έχει υψηλό προσδόκιμο πλήρους ιάσεως.
    Να αρχίσεις να φοβάσαι όταν και αν σωματοποιηθεί όλο αυτο...Τότε θα είναι δύσκολο να απαλλαγείς οριστικά.
    Αναθάρρυσε!!!....Είσαι ακόμα 23!...Και είναι ακόμα απλές σκέψεις!
    Θα πρέπει να δημιουργήσεις αντιπερισπασμούς για να διασκεδάζεται η προσοχή σου και να μην εστιάζεις σ'αυτό...
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  2. #77
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    1
    έχω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις και χειρότερες
    ο ψυχίατρος μου διέγνωσε ιδεοληψίες με κατάθλιψη
    και μετά από μια άσχημη κρίση πανικού έπαθα αποπραγματοποιήση και έχω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις
    δεν θα θα πάθεις τίποτα σοβαρό
    εμένα μου περνάει σιγά σιγά
    μην του δίνεις σημασία
    ούτε να του πηγαίνεις κόντρα ούτε να το επιβεβαιώνεις απλά μην του δίνεις σημασία
    μόλις έρχονται τα ερωτήματα και οι σκέψεις προσπάθησε να κάνεις κάτι που θέλει την προσοχή σου ακόμα και να βάψεις τα νύχια σου
    θα περάσει μην ανησυχείς καθόλου

  3. #78
    Ειναι περιπου 2 μηνες... παιδια φοβαμαι οτι θα το παγιωσω ..

  4. #79
    Το εχω συνεχεια στο μυαλο μου και δεν ξερω τι να κανω ... η απειλη να παγιωθει η να σωματοποιηθει με κανει να το σκεφτομαι ακομα πηο πολυ! Και η ιδεα της καταθλιψης και της μονιμοτητας των χαπιων ... π Ψ μου ειναι καθετος στο να μην παρω χαπια αλλα δεν ξερω αν αντεχει αλλη πιεση το κεφαλι μου..

  5. #80
    Κατ'αρχήν δεν είπα ότι έπαθα αποπρ! Ομως ως άνθρωπος κ εγω έχω κάποιες φορές τα πάνω μου κ τα κάτω μου! Απλά περιέγραψα τον τρόπο σκέψης που παράγει αυτό το συναίσθημα,μη παρερμηνεύεις αυτά που λέω! Αλλά και πάλι στη ζωή ποτέ μη λές ποτέ! Δλδ εάν πάθεις μια φορά γρίπη σημαίνει ότι δεν θα ξαναπάθεις ποτέ; Το θετικό είναι ότι μαθαίνοντας τον τρόπο που εμφανίζεται η αποπρ την απομυθοποιείς και την στέλνεις από'κεί που ήρθε,αυτό είναι όλο το νόημα!

  6. #81
    Ηρθα στη θεση μου! Δεν το ειπα για να σε προσβαλλω αλλα γιατι οντως σκεφτομαι α κατσε ρε φιλε ο στελιος66 το νικησε :p

  7. #82
    Ναι κ χωρίς φάρμακα κ βοήθεια ψυχολόγου,στο λέω ειλικρινά!! Αυτό που σου είπα πάντως για την απομυθοποίηση ισχύει στο ακέραιο. Δέν ξέρω αλλά είναι σαν ένα ψέμα που το ξεσκεπάζεις κ αυτό έπειτα καταρρέει μόνο του,κάπως έτσι μπορώ να το περιγράψω πιό παραστατικά, Μην μασάς τίποτα,σκέψου ότι αυτή την στιγμή αυτό που νιώθεις είναι τα απλώς τα ψέματα του άγχους σου κ τίποτε περισσότερο. Θα έρθει σύντομα η στιγμή που θα τα σκέφτεσαι όλα κ θα σου φαίνονται σαν ένα κακό όνειρο που δεν μπορεί πλέον να βλάψει κ τίποτε περισσότερο απ'αυτό,οκ;

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,128
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Ηρθα στη θεση μου! Δεν το ειπα για να σε προσβαλλω αλλα γιατι οντως σκεφτομαι α κατσε ρε φιλε ο στελιος66 το νικησε :p
    Δεν αντιμετωπίζουν όλοι την ίδια διαταραχή με τον ίδιο τρόπο και στην ίδια ένταση.
    Ακούω μερικές φορές κάποιον να λέει:''Έπεσα σε κατάθλιψη και τρώω όλη μέρα γλυκα,,έχω πάρει πολλά κιλά'',και εγώ γελάω...Δεν είναι αυτό κατάθλιψη...μακάρι να ήταν έτσι.
    Ή εκνευρίζομαι όταν ακούω κάποιον να λέει''¨Ο τάδε ήταν δυνατός και νίκησε τον καρκίνο...ενώ ο δείνα πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε''...αυτά είναι σαχλαμάρες..
    Η ίδια διαταραχή έχει πολλές βαθμίδες κακοήθειας και εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο σε κάθε άνθρωπο.

    Δεν έχεις κάποιο έμπιστο πρόσωπο στον κοντινό σου περίγυρο που θα μπορούσες να του εκμυστηρευτείς το τί περνάς και να προσπαθήσετε από κοινού να φτιάξετε αντιπερισπασμούς για να ξεχαστείς και να χαλαρώσεις?"
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #84
    Exw apla mou eipes auto gia swmatopoihsh pou de thelw akrivws na mathw ti einai kai tromokratoumai ligo.. exw milhsei alla ti na sou kanei onallos ?

  10. #85
    Kai giati alloi me tis idies skepseis na diagignwskontai me katathlipsh k egw oxi as poume ? Ayta me fovizoun kai me kratane

  11. #86
    Μακαρι να γινει ετσι ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου, γιατι προς το παρον μιωθω σαν να ειμαι καπου φυλακισμενη και η ζωη μου και ο εαυτος μου ενα ψεμα

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Μακαρι να γινει ετσι ειλικρινα σε ευχαριστω πολυ για τα λογια σου, γιατι προς το παρον μιωθω σαν να ειμαι καπου φυλακισμενη και η ζωη μου και ο εαυτος μου ενα ψεμα
    Καταρχάς δεν είναι αναγκαίο όταν έχεις αποπραγματοποίηση να έχεις και κατάθλιψη. Μπορεί τις περισσότερες φορές να πηγαίνουν πακέτο όμως, μπορείς να το πάθεις και από απλό άγχος. Το ξέρεις ότι το 50% του πληθυσμού θα πάθει μια φορά αποπρ. από απλό άγχος ή μετατραυματικό στρες? Και ότι το 80% μπορεί να το πάθει στα καλά καθούμενα για δευτερόλεπτα χωρίς κανέναν προφανή λόγο; λέγεται jamais vu και είναι το αντίθετο του γνωστού σε όλους μας deja vu. Οπότε μην αγχώνεσαι και άλλο και μην ζορίζεις τον εαυτό σου. Εφόσον, ο γιατρός σου σου λέει πως δεν χρειάζεσαι φάρμακα σημαίνει πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις και μόνος/η. Εμένα ο ψυχίατρος μου έχει πολύ πλάκα. Μου έλεγε ότι κάθε φορά που πηγαίνει σινεμά παθαίνει αποπραγματοποίηση, και για να το σατιρίσει και λίγο μου έλεγε ήρθες να λύσεις τον πρόβλημα σου στον ομοιοπαθή. Με αυτόν τον τρόπο με έκανε να καταλάβω πόσο ασήμαντο είναι όλο αυτό. Όσο αναφορά τις κρίσεις πανικού που μου προκαλούσε η αποπραγματοποίηση μου έλεγε ότι είναι τόσο ανούσια όλα αυτά που είναι λες και πηγαίνεις στον παθολόγο και του λες έχω κρύωμα....

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #88
    Σου στελνω μια αγκαλια

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Μ1994 View Post
    Σου στελνω μια αγκαλια
    Γλυκουλιι[emoji4] Εισαι καθολου καλυτερα;

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #90
    Νομοζω απο αποπραγματοποιηση παω καλα ! Αλλα παιδια μου εχουν καρφωθει τα υπρξιακα! Ειναι παρα πολυ βασανιστικο και με κλονιζει! Ετρωγα ανεκαθεν κολληματα με ασθενειες κλπ αλλα αυτα οκ περνανε καποια στιγμη βλεπεις οτι δε νοσεις! Αλλα τα υπαρξιακα και ολες αυτες οι σκεψεις πως σταματανε;;; Περνανε;

Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast

Similar Threads

  1. Δύσκολα τα πράγματα...
    By Berrie in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 09-10-2015, 14:45
  2. Όλα του γάμου δύσκολα!
    By Moly in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 31-07-2014, 17:35
  3. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 02:43
  4. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 05:08
  5. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 17:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •