Πως βοηθάμε κάποιον που είναι σε πένθος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Πως βοηθάμε κάποιον που είναι σε πένθος?

    Ένας από την παρέα μου βρίσκεται σε πένθος,καθώς πριν λίγους μήνες έχασε πολύ κοντινό του συγγενή.
    Πριν το μοιραίο ήταν πάλι χάλια,καθώς γνώριζε την κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο εκλιπών συγγενής του.
    Τώρα αυτήν την περίοδο δείχνει ελαφρώς καλύτερα,και πάλι όμως τον βλέπω πολλές φορές σαν να θέλει να ''εκραγεί'',να ξεσπάσει,να φωνάξει κλπ.
    Σαν να βράζει μέσα του.
    Αλλά το θέμα είναι ότι πολλές φορές ξεσπάει άδικα σε άλλους γύρω,μιλώντας άσχημα και υποτιμητικά,δίχως να τον έχει προσβάλει άλλος.Και αυτό έχει συμβεί συχνά στην παρέα που είμαστε,ενώ π.χ. συζητάμε για κάποιο θέμα,αν εκφράσει κανείς διαφωνία,μπορεί να βρίσει πολύ άσχημα,ή να υποτιμήσει τον άλλον για την αξία του,τις ικανότητες του κλπ.Ή μπορεί να αναφερθεί πολύ άσχημα σε κάποιο μειονέκτημα του συνομιλητή του.
    Μετά όμως ζητά συγγνώμη,λέγοντας ότι δεν είναι καλά και ότι δεν εννοούσε τα εκάστοτε αρνητικά λεγόμενα.
    Συν ότι είναι εκ φύσεως ευέξαπτο άτομο,αλλά τους τελευταίους 3-4 μήνες,ο θυμός του είναι συχνότερος και εντονότερος.
    Και το ερώτημα είναι αυτό που θέτει ο τίτλος.Πως γίνεται να βοηθηθεί κάπως σε αυτήν την κατάσταση?Καταλαβαίνω ότι το πένθος έχει διάφορα στάδια όπως διάβασα σε ένα άρθρο,αλλά βοήθεια μπορεί να δοθεί σε άνθρωπο που περνά όλο αυτό το πράγμα?Γιατί δεν μετρά μόνο τι θα πεις σε κάποιον,αλλά και πως θα το πεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ψυχοθεραπεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Και μια ακόμη ερώτηση προς όσους τύχει να διαβάζουν:
    Στην περίπτωση που συνεχιστεί η εν λόγω επιθετικότητα,αξίζει να τον κάνουμε πέρα ή να δείξουμε κι άλλη κατανόηση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Μπορεις να του μιλησεις και να του πεις οτι πιστευεις πως εχει επηρεαστει πολυ απο το πενθος και να τον ρωτησεις τί θα μπορουσες να κανεις για να ανακουφιστει! Μπορει για παραδειγμα να θελει να πηγαινετε σινεμα και να βλεπετε ταινια αμιλητοι, μπορει να θελει να πηγαινετε για μπανιο τωρα το καλοκαιρι να κολυμπατε ή να ψαρευετε.

    Δεν ειναι σωστο να σου κακοσυμπεριφερεται και σε περιπστωση που το κανει θεσε ορια. Εγω θα του ελεγα πχ<<καταλαβαινω πως περνας δυσκολα και θα ειμαι εδω για εσενα, αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να με βριζεις πχ. Θελω να ειμαι διπλα σου και να σε στηριζω, αλλα να μην ξεσπας πανω μου>>

    Ειναι ωφελιμο να ξεκινησει ψυχοθεραπεια και να κανει πραγματα που τον αποφορτιζουν, οπως αθληματα, τρεξιμο, κολυμπι, χορο.

    Να εχει απασχολημενο το μυαλο, και να εκτονωνεται.

    Θα μπορουσατε να ξεκινησετε και καποια δραστηριοτητα παρεα, να ανοιξει ο κυκλος του, να γνωρισει νεα ατομα, ισως φλερταρει αργοτερα και καμια κοπελα.

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by bellezza View Post
    Μπορεις να του μιλησεις και να του πεις οτι πιστευεις πως εχει επηρεαστει πολυ απο το πενθος και να τον ρωτησεις τί θα μπορουσες να κανεις για να ανακουφιστει! Μπορει για παραδειγμα να θελει να πηγαινετε σινεμα και να βλεπετε ταινια αμιλητοι, μπορει να θελει να πηγαινετε για μπανιο τωρα το καλοκαιρι να κολυμπατε ή να ψαρευετε.

    Δεν ειναι σωστο να σου κακοσυμπεριφερεται και σε περιπστωση που το κανει θεσε ορια. Εγω θα του ελεγα πχ<<καταλαβαινω πως περνας δυσκολα και θα ειμαι εδω για εσενα, αλλα δεν εχεις το δικαιωμα να με βριζεις πχ. Θελω να ειμαι διπλα σου και να σε στηριζω, αλλα να μην ξεσπας πανω μου>>

    Ειναι ωφελιμο να ξεκινησει ψυχοθεραπεια και να κανει πραγματα που τον αποφορτιζουν, οπως αθληματα, τρεξιμο, κολυμπι, χορο.

    Να εχει απασχολημενο το μυαλο, και να εκτονωνεται.

    Θα μπορουσατε να ξεκινησετε και καποια δραστηριοτητα παρεα, να ανοιξει ο κυκλος του, να γνωρισει νεα ατομα, ισως φλερταρει αργοτερα και καμια κοπελα.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση bellezza.
    Νομίζω η ιδέα για την ψυχοθεραπεία θα τον βοηθήσει.Σκέφτομαι πάντως να το συζητήσω άμεσα και με άλλα άτομα της παρέας,να δω τι πιστεύουν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ψυχοθεραπεια
    Aυτο , συμφωνω .....

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο εν χριστο αδελφος θα μας πει
    για να απαντησω σοβαρα πρεπει να ακουσω τι σκεφτεται πρωτα αυτος που λεει.

Similar Threads

  1. Replies: 47
    Last Post: 30-03-2013, 14:17
  2. Replies: 12
    Last Post: 30-05-2012, 23:15
  3. Replies: 8
    Last Post: 13-09-2011, 23:38
  4. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
    By ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2010, 19:02
  5. Πως βοηθαμε εναν φιλο με κρισεις πανικου??
    By Φωτεινη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 17-10-2010, 17:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •