Α-συνέπεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961

    Α-συνέπεια.

    Γεια σας. Εδώ και δυο μήνες πηγαίνω σε ψυχοθεραπεύτρια του Δημοσίου (καμία σχέση με ΨΝ, ΕΟΠΥΥ, κλπ.). Είναι μια δομή που χρηματοδοτείται από το κράτος υπό την ταμπέλα του "Συμβούλου Ψυχικής Υγείας".

    Σήμερα, είχαμε το εξής ωραίο περιστατικό. Ήμουν στην ώρα μου, ακριβώς, όπως στις πλείστες των περιπτώσεων. Χτυπάω το κουδούνι, μου ανοίγει και μου λέει "περίμενε πέντε λεπτά και θα σε φωνάξω". Μέσα ήταν μόνο εκείνη.

    Μέσα μου είπα: "Σιγά μην εννοεί πέντε. Δεκαπέντε θα εννοεί."
    Μετά από 15 λεπτά ξαναχτυπάω: "Περίμενε πέντε λεπτά"
    Της απαντάω με αυστηρό ύφος: "Πέρασαν δεκαπέντε λεπτά."

    Μετά από πέντε λεπτά, με βάζει μέσα και μου φωνάζει: "Είσαι απαράδεκτος! Δεν περίμενα από εσένα ποτέ τέτοια επιθετική συμπεριφορά."

    "Ποια επιθετική συμπεριφορά; Πέντε λεπτά μου ζητήσατε, δεκαπέντε σας έδωσα. Και μια φράση είπα μόνο "πέρασαν δεκαπέντε λεπτά" Σας έβρισα;".

    "Άκου να δεις, ποιος νομίζεις ότι είσαι που πρέπει να σε εξυπηρετούμε; Εσύ όταν πας στην τράπεζα δε περιμένεις στην ουρά;"
    "Περιμένω, όπως περιμένω πάντα να έρθει η σειρά για ραντεβού μαζί σας. Αλλά συνήθως, όταν έρχεται η σειρά μου, ο ταμίας με εξυπηρετεί."
    "Α και αν έλειπα; Θα έκανες καταγγελία; Θα περιμένεις, μισή ώρα, τρεις ώρες, δώδεκα ώρες. Να μάθεις να είσαι προσαρμοστικός.
    Η συνέπεια δεν είναι αρετή, παραπληγία είναι."

    Να μην τα πολυλογώ, σήμερα με τσιγκλούσε με το ζόρι για να εκνευριστώ. Και προσπαθεί, σχεδόν σαδιστικά, να με κάνει να εκνευριστώ στις τελευταίες συνεδρίες. Δεν της έκανα τη χάρη.

    Τι έχετε να πείτε;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Δεν πας σε κανέναν ιδιώτη λέω εγώ?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχω δει και εγω παρομοιο σκηνικο αλλα καταλαβα οτι ετσι τους εχουν πει να κανουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Γεια σας. Εδώ και δυο μήνες πηγαίνω σε ψυχοθεραπεύτρια του Δημοσίου (καμία σχέση με ΨΝ, ΕΟΠΥΥ, κλπ.). Είναι μια δομή που χρηματοδοτείται από το κράτος υπό την ταμπέλα του "Συμβούλου Ψυχικής Υγείας".

    Σήμερα, είχαμε το εξής ωραίο περιστατικό. Ήμουν στην ώρα μου, ακριβώς, όπως στις πλείστες των περιπτώσεων. Χτυπάω το κουδούνι, μου ανοίγει και μου λέει "περίμενε πέντε λεπτά και θα σε φωνάξω". Μέσα ήταν μόνο εκείνη.

    Μέσα μου είπα: "Σιγά μην εννοεί πέντε. Δεκαπέντε θα εννοεί."
    Μετά από 15 λεπτά ξαναχτυπάω: "Περίμενε πέντε λεπτά"
    Της απαντάω με αυστηρό ύφος: "Πέρασαν δεκαπέντε λεπτά."

    Μετά από πέντε λεπτά, με βάζει μέσα και μου φωνάζει: "Είσαι απαράδεκτος! Δεν περίμενα από εσένα ποτέ τέτοια επιθετική συμπεριφορά."

    "Ποια επιθετική συμπεριφορά; Πέντε λεπτά μου ζητήσατε, δεκαπέντε σας έδωσα. Και μια φράση είπα μόνο "πέρασαν δεκαπέντε λεπτά" Σας έβρισα;".

    "Άκου να δεις, ποιος νομίζεις ότι είσαι που πρέπει να σε εξυπηρετούμε; Εσύ όταν πας στην τράπεζα δε περιμένεις στην ουρά;"
    "Περιμένω, όπως περιμένω πάντα να έρθει η σειρά για ραντεβού μαζί σας. Αλλά συνήθως, όταν έρχεται η σειρά μου, ο ταμίας με εξυπηρετεί."
    "Α και αν έλειπα; Θα έκανες καταγγελία; Θα περιμένεις, μισή ώρα, τρεις ώρες, δώδεκα ώρες. Να μάθεις να είσαι προσαρμοστικός.
    Η συνέπεια δεν είναι αρετή, παραπληγία είναι."

    Να μην τα πολυλογώ, σήμερα με τσιγκλούσε με το ζόρι για να εκνευριστώ. Και προσπαθεί, σχεδόν σαδιστικά, να με κάνει να εκνευριστώ στις τελευταίες συνεδρίες. Δεν της έκανα τη χάρη.

    Τι έχετε να πείτε;
    δυστηχως στο ελλαδισταν οι δημοσιες υπηρεσιες δεν λειτουργουν οπως πρεπει..και για να εξυπηρετηθεις πρεπει να κανεις γαιδουρινη υπομονη..εγω θυμαμε που ειμουν πολυ μικρος και πηγα με τη γιαγια μου στο ικα και δυο (κυριες)πεξσνε μεχρι και ξυλο μεταξυ τους για τη σειρα..και ποσες φασαριες εχω δει μεχρι και προσφατα για τη σειρα στη τραπεζα..στην εφορια να γραφουνε το επιθετο σε ενα κολλα χαρτι για να ξερουν της σειρες τους και παει λεγοντας
    Last edited by giorgos35; 18-04-2018 at 00:39.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ηθελα να σε ρωτησω σε ενα ατομο ψυχοθεραπειας πηγαινεις? νομιζω οτι εισαι σε κακο δρομο.... δεν θα σε βοηθησει σε κατι!!!!!!!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Απαράδεκτη, ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να πουμε. Μπορει να ειναι και εντελως ακατάλληλη.
    Πες της χαιρετισματα οτι ο θεραπευτης οφειλει συνεπεια εξισου με τον θεραπευομενο.
    Δεν σου κανει χαρη που σε βλεπει.
    Η δουλεια της ειναι και πληρωνεται γι αυτο.
    Αν επαναληφθει αυτη η καποια αλλη απαραδεκτη συμπεριφορα, καντης καταγγελια.
    Last edited by Remedy; 18-04-2018 at 11:21.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    μαλλον η ιδια χρειαζοταν ψυχοθεραπεια!!!
    [I]Love...[/I]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    μαλλον η ιδια χρειαζοταν ψυχοθεραπεια!!!
    σιγουρακι...
    και δεν ειναι και η μονη εδω που τα λεμε.
    πολλοι ψυχ ελκονται απο τον χωρο αυτο γιατι εχουν προβληματα οι ιδιοι.
    μεγαλη ολιγωρια για τους ασθενεις που δεν προβλεπονται ελεγχοι ψυχικης καταστασης των θεραπευτων. θα γλυτωνε ο κοσμος απο πολλες καμμενες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Γεια σας. Εδώ και δυο μήνες πηγαίνω σε ψυχοθεραπεύτρια του Δημοσίου (καμία σχέση με ΨΝ, ΕΟΠΥΥ, κλπ.). Είναι μια δομή που χρηματοδοτείται από το κράτος υπό την ταμπέλα του "Συμβούλου Ψυχικής Υγείας".

    Σήμερα, είχαμε το εξής ωραίο περιστατικό. Ήμουν στην ώρα μου, ακριβώς, όπως στις πλείστες των περιπτώσεων. Χτυπάω το κουδούνι, μου ανοίγει και μου λέει "περίμενε πέντε λεπτά και θα σε φωνάξω". Μέσα ήταν μόνο εκείνη.

    Μέσα μου είπα: "Σιγά μην εννοεί πέντε. Δεκαπέντε θα εννοεί."
    Μετά από 15 λεπτά ξαναχτυπάω: "Περίμενε πέντε λεπτά"
    Της απαντάω με αυστηρό ύφος: "Πέρασαν δεκαπέντε λεπτά."

    Μετά από πέντε λεπτά, με βάζει μέσα και μου φωνάζει: "Είσαι απαράδεκτος! Δεν περίμενα από εσένα ποτέ τέτοια επιθετική συμπεριφορά."

    "Ποια επιθετική συμπεριφορά; Πέντε λεπτά μου ζητήσατε, δεκαπέντε σας έδωσα. Και μια φράση είπα μόνο "πέρασαν δεκαπέντε λεπτά" Σας έβρισα;".

    "Άκου να δεις, ποιος νομίζεις ότι είσαι που πρέπει να σε εξυπηρετούμε; Εσύ όταν πας στην τράπεζα δε περιμένεις στην ουρά;"
    "Περιμένω, όπως περιμένω πάντα να έρθει η σειρά για ραντεβού μαζί σας. Αλλά συνήθως, όταν έρχεται η σειρά μου, ο ταμίας με εξυπηρετεί."
    "Α και αν έλειπα; Θα έκανες καταγγελία; Θα περιμένεις, μισή ώρα, τρεις ώρες, δώδεκα ώρες. Να μάθεις να είσαι προσαρμοστικός.
    Η συνέπεια δεν είναι αρετή, παραπληγία είναι."

    Να μην τα πολυλογώ, σήμερα με τσιγκλούσε με το ζόρι για να εκνευριστώ. Και προσπαθεί, σχεδόν σαδιστικά, να με κάνει να εκνευριστώ στις τελευταίες συνεδρίες. Δεν της έκανα τη χάρη.

    Τι έχετε να πείτε;
    Έχω να πω ότι εκνευρίστηκα πολύ με όσα διάβασα... Ένα θα πω και φτάνει: Δεν έχει καμία δουλειά να λείπει ενώ έχει ραντεβού! Και φυσικά δεν θα ήταν λάθος ή κακό να της έκανες καταγγελία... Μάλιστα αν δεν συμμορφωθεί να της κάνεις, τι τρόπος είναι αυτός;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Ξεθάβω το νήμα μετά από προτροπή της Ελισάβετ. Στο νήμα "Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή" ανέφερα μερικά γεγονότα από την ψυχοθεραπεία που έκανα με μια παιδοψυχίατρο-ψυχίατρο νέων. Οι συνεδρίες ήταν δωρεάν στα πλαίσια μιας υπηρεσίας που παρείχε το δημόσιο (ούτε ΨΝ, ούτε ΕΟΠΥΥ, καμία σχέση) και η αλήθεια είναι πως ήθελε να με κάνει να πιστέψω πως η σωστή ψυχοθεραπεία, είναι εντελώς ψυχρή, κυνική σε σημείο σαδισμού. Δε με ενέπνεε να νιώσω άνετα. Ένιωθα φόβο ότι μπορεί να βγάλει λάθος συμπεράσματα και να με στείλει στο Δαφνί. Μετρούσα τα λόγια μου και απέφευγα επαφή με τα μάτια. Το βλέμμα της και η γλώσσα του σώματός της ήταν λες και εξέταζε κάποιον κατά συρροή βιαστή/δολοφόνο. Ήθελε πάση θυσία να με εξοργίσει, να με κάνει να φύγω με φωνές και καυγάδες.

    Της έκανε εντύπωση η υπομονή, η ευγένεια, η διπλωματία, η σιωπή και ο τρόπος που χειριζόμουν τα θερμά επεισόδια που με μαεστρία έστηνε εκείνη. Και μετά εφεύρισκε όρους όπως "ψυχική αδυναμία" για να με μηδενίσει και προσπαθούσε να γίνεται αντιδραστική, ακόμη και σε λογικές διαπιστώσεις.

    Εννοείται πως το κινητό της το είχε ανοιχτό, δεν κράτησε ούτε σε μια συνεδρία σημειώσεις και μέσα στη συνεδρία κατέβαζε κοκακόλες. Δε ρευόταν για καλή μας τύχη!
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    "Θυμός προς τον ψυχοθεραπευτή"

    Μια παρόμοια κατάσταση την βίωσα με μια ψυχίατρο λίγους μήνες πριν ξεπεράσω τα δικά μου προβλήματα «Κρίσεις πανικού κλπ». Κάπου έχω ανοίξει σχετικό νήμα αλλά έπεσε πολύ τρολάρισμα απ' τα καλά παιδιά του φόρουμ. Η τύπισσα ήθελε σώνει και καλά να αποδείξει παράνοια, κι όσο έβλεπε ότι δεν της βγαίνει έκανε προσωπικές επιθέσεις και προχωρούσε σε αυθαίρετα συμπεράσματα. Ένα που θυμάμαι τώρα, ισχυρίστηκε ότι το
    IQ μου είναι πολύ κάτω του μετρίου, και θα έπρεπε σύμφωνα με αυτή τη «λογική», να ακολουθήσω έτσι κι αλλιώς τις συμβουλές της, να κάνουμε πολλές συνεδρίες και να πάρω φάρμακα. Λογάριασε όμως χωρίς τον ξενοδόχο... που σ' αυτή την περίπτωση, είναι η δική μου ενασχόληση με τα μαθηματικά σ' επίπεδο έρευνας. Έτσι, με λίγα λόγια ο ισχυρισμός περί χαμηλού IQ καταρρέει αμέσως, και ομοίως η περίπτωση της παράνοιας που ουσιαστικά ήταν ένα σχόλιο για «τους άλλους», το οποίο δεν με άφησε καν, να το ολοκληρώσω, επιβάλλοντας ετσιθελικά την άποψη της. Κάναμε μόνο δύο συναντήσεις, αν κι επέμενε για περισσότερες. Την δεύτερη φορά πήγα από περιέργεια, επειδή σκέφτηκα ότι «άνθρωπος είναι κι ίσως έκανε λάθος». Τελικά οι αρχική εντύπωση και οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν, το άτομο δεν ήταν στα καλά του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Λυπάμαι πολύ.

    Εγώ εξέφρασα μια φορά μια άποψη σχετικά με τη διαφθορά, τις κλίκες, την αναξιοκρατία και το νεποτισμό που υπάρχει στη χώρα και πως εγώ απεχθάνομαι όλη αυτή τη βρώμα που επικρατεί.

    Απάντηση: Είσαι παρανοϊκός. Βλέπεις παντού φαντάσματα. Δεν ισχύουν αυτά που λες. Σε αυτή τη ζωή δουλεύουμε και παίρνουμε ό,τι μας αξίζει. Δε περίμενα να ακούσω κάτι άλλο από έναν τεμπέλη.
    Ανταπάντηση: Γιατί υπάρχει εισαγγελέας κατά της διαφθοράς, γενικός γραμματέας δημόσιας διοίκησης (και ανέφερα τον μέχρι πρότινος γενικό, τον κ. Ρακιντζή που είχε κάνει σπουδαία δουλειά), Διεθνής Διαφάνεια (ΜΚΟ κατά της διαφθοράς), ερευνητικοί δημοσιογράφοι (π.χ. ο Βαξεβάνης που υπερθαυμάζω); Μήπως είναι παρανοϊκοί; Μήπως θέλουν βοήθεια από ψυχίατρο;
    Απάντηση από εκείνη: Όλοι αυτοί είναι νευρωτικοί τύποι που θέλουν να ελέγχουν τους άλλους και που πιστεύουν ότι είναι υπεράνω όλων. Δεν τους έχω σε εκτίμηση... Τον κόσμο πρέπει να τον βλέπουμε πραγματιστικά και όχι σαν να γίνεται λόγος για ροζ μονόκερους...
    Εγώ: Άρα επαινείτε τη διαφθορά...
    Εκείνη: Άσε τις κοινωνιολογικές αναλύσεις με εμένα... Εσύ είσαι παρανοϊκός. Εσύ φοβάσαι να πας μέχρι την γωνία γιατί θα σε μαχαιρώσουν.
    Εγώ: Ποιος το λέει αυτό;
    Εκείνη: Εγώ! Σε κάλυψα;
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  14. #14
    Οι καλοί γιατροί είναι στον ιδιωτικό τομέα, έχουν κάνει δική τους δουλειά ή έχουν φύγει στο εξωτερικό και στα νοσοκομεία έχουν μείνει όλα τα μπάζα. Κάποιοι απ αυτούς δεν κάνουν ούτε για πίθηκοι σε κλουβί.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Χαρά στο κουράγιο σου. Εμένα αν με μιλούσε έτσι θα γινόταν χοντρό σκηνικό. Μπράβο που συγκράτησες τα νεύρα σου. Και μόνο που το φαντάζομαι φρικάρω τώρα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΧΩΡΙΣΜΟΣ:ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-2007, 01:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •