Α-συνέπεια. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27
  1. #16
    Κι εγώ τις χειρότερες εντυπώσεις έχω από την εμπειρία του άντρα μου με τους γιατρούς ψυχικής υγείας του δημοσίου. Πολλοί απ αυτούς φαίνεται οτι είναι και άσχετοι με το αντικείμενο και λένε μπούρδες, είναι προσβλητικοί, λένε άσχετα πράγματα, χοντράδες και δεν σέβονται καθόλου τους ασθενείς ως ανθρώπους.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Λυπάμαι πολύ.

    Εγώ εξέφρασα μια φορά μια άποψη σχετικά με τη διαφθορά, τις κλίκες, την αναξιοκρατία και το νεποτισμό που υπάρχει στη χώρα και πως εγώ απεχθάνομαι όλη αυτή τη βρώμα που επικρατεί.

    Απάντηση: Είσαι παρανοϊκός. Βλέπεις παντού φαντάσματα. Δεν ισχύουν αυτά που λες. Σε αυτή τη ζωή δουλεύουμε και παίρνουμε ό,τι μας αξίζει. Δε περίμενα να ακούσω κάτι άλλο από έναν τεμπέλη.
    Ανταπάντηση: Γιατί υπάρχει εισαγγελέας κατά της διαφθοράς, γενικός γραμματέας δημόσιας διοίκησης (και ανέφερα τον μέχρι πρότινος γενικό, τον κ. Ρακιντζή που είχε κάνει σπουδαία δουλειά), Διεθνής Διαφάνεια (ΜΚΟ κατά της διαφθοράς), ερευνητικοί δημοσιογράφοι (π.χ. ο Βαξεβάνης που υπερθαυμάζω); Μήπως είναι παρανοϊκοί; Μήπως θέλουν βοήθεια από ψυχίατρο;
    Απάντηση από εκείνη: Όλοι αυτοί είναι νευρωτικοί τύποι που θέλουν να ελέγχουν τους άλλους και που πιστεύουν ότι είναι υπεράνω όλων. Δεν τους έχω σε εκτίμηση... Τον κόσμο πρέπει να τον βλέπουμε πραγματιστικά και όχι σαν να γίνεται λόγος για ροζ μονόκερους...
    Εγώ: Άρα επαινείτε τη διαφθορά...
    Εκείνη: Άσε τις κοινωνιολογικές αναλύσεις με εμένα... Εσύ είσαι παρανοϊκός. Εσύ φοβάσαι να πας μέχρι την γωνία γιατί θα σε μαχαιρώσουν.
    Εγώ: Ποιος το λέει αυτό;
    Εκείνη: Εγώ! Σε κάλυψα;
    Με κάλυψες!!!
    xaxaxa

  3. #18
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Λυπάμαι πολύ.

    Εγώ εξέφρασα μια φορά μια άποψη σχετικά με τη διαφθορά, τις κλίκες, την αναξιοκρατία και το νεποτισμό που υπάρχει στη χώρα και πως εγώ απεχθάνομαι όλη αυτή τη βρώμα που επικρατεί.

    Απάντηση: Είσαι παρανοϊκός. Βλέπεις παντού φαντάσματα. Δεν ισχύουν αυτά που λες. Σε αυτή τη ζωή δουλεύουμε και παίρνουμε ό,τι μας αξίζει. Δε περίμενα να ακούσω κάτι άλλο από έναν τεμπέλη.
    Ανταπάντηση: Γιατί υπάρχει εισαγγελέας κατά της διαφθοράς, γενικός γραμματέας δημόσιας διοίκησης (και ανέφερα τον μέχρι πρότινος γενικό, τον κ. Ρακιντζή που είχε κάνει σπουδαία δουλειά), Διεθνής Διαφάνεια (ΜΚΟ κατά της διαφθοράς), ερευνητικοί δημοσιογράφοι (π.χ. ο Βαξεβάνης που υπερθαυμάζω); Μήπως είναι παρανοϊκοί; Μήπως θέλουν βοήθεια από ψυχίατρο;
    Απάντηση από εκείνη: Όλοι αυτοί είναι νευρωτικοί τύποι που θέλουν να ελέγχουν τους άλλους και που πιστεύουν ότι είναι υπεράνω όλων. Δεν τους έχω σε εκτίμηση... Τον κόσμο πρέπει να τον βλέπουμε πραγματιστικά και όχι σαν να γίνεται λόγος για ροζ μονόκερους...
    Εγώ: Άρα επαινείτε τη διαφθορά...
    Εκείνη: Άσε τις κοινωνιολογικές αναλύσεις με εμένα... Εσύ είσαι παρανοϊκός. Εσύ φοβάσαι να πας μέχρι την γωνία γιατί θα σε μαχαιρώσουν.
    Εγώ: Ποιος το λέει αυτό;
    Εκείνη: Εγώ! Σε κάλυψα;
    Υπάρχουν τέτοιοι ψυχίατροι;; αν είναι δυνατόν, να σου λέει τέτοια πράγματα αντι να σε βοηθάεινα ξεπεράσεις κάποιο πρόβλημα που έχεις..χαρά στο κουράγιο σου που ξαναπηγες εγώ θα έφευγα κ φυσικά θα της έκανα καταγγελία να γλιτωσουν άλλοι..

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    .................................
    Last edited by tony_c2018; 08-07-2018 at 16:20.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Συνέχειας ανάγνωσμα...

    Κατά την προτελευταία συνεδρία...

    Εγώ: Ξέρετε κάτι; Πολλές φορές γενικεύω. Ξεκινάω λέγοντας: "Όλοι, κανένας, πάντα, ποτέ"...
    Εκείνη: Ααα, και τι θέλεις εδώ; Να πας να κάνεις ψυχοθεραπεία (λες και εκεί κάναμε χορό). Να πληρώσεις, να θυσιάσεις τα λεφτά σου και έτσι να θεραπευτείς (υπονοούμενο για να συνεχίσουμε στο ιδιωτικό ιατρείο της)...
    Εγώ: (No comment)...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Συνέχειας ανάγνωσμα...

    Κατά την προτελευταία συνεδρία...

    Εγώ: Ξέρετε κάτι; Πολλές φορές γενικεύω. Ξεκινάω λέγοντας: "Όλοι, κανένας, πάντα, ποτέ"...
    Εκείνη: Ααα, και τι θέλεις εδώ; Να πας να κάνεις ψυχοθεραπεία (λες και εκεί κάναμε χορό). Να πληρώσεις, να θυσιάσεις τα λεφτά σου και έτσι να θεραπευτείς (υπονοούμενο για να συνεχίσουμε στο ιδιωτικό ιατρείο της)...
    Εγώ: (No comment)...
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  7. #22
    Quote Originally Posted by PositiveWave View Post
    Συνέχειας ανάγνωσμα...

    Κατά την προτελευταία συνεδρία...

    Εγώ: Ξέρετε κάτι; Πολλές φορές γενικεύω. Ξεκινάω λέγοντας: "Όλοι, κανένας, πάντα, ποτέ"...
    Εκείνη: Ααα, και τι θέλεις εδώ; Να πας να κάνεις ψυχοθεραπεία (λες και εκεί κάναμε χορό). Να πληρώσεις, να θυσιάσεις τα λεφτά σου και έτσι να θεραπευτείς (υπονοούμενο για να συνεχίσουμε στο ιδιωτικό ιατρείο της)...
    Εγώ: (No comment)...
    Αντιεπαγγελματιες τους αξίζουν δυσφήμιση.Το ότι δεν πληρώνεις δεν σημαίνει κάτι, νοοτροπία δημοσίου τι να πω..

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κι εγώ τις χειρότερες εντυπώσεις έχω από την εμπειρία του άντρα μου με τους γιατρούς ψυχικής υγείας του δημοσίου. Πολλοί απ αυτούς φαίνεται οτι είναι και άσχετοι με το αντικείμενο και λένε μπούρδες, είναι προσβλητικοί, λένε άσχετα πράγματα, χοντράδες και δεν σέβονται καθόλου τους ασθενείς ως ανθρώπους.
    Αυτό ακριβώς. Γιατί δε σέβονται και προσβάλλουν; Σε τι τους φταίμε και μας συμπεριφέρονται έτσι;

    Εγώ μέχρι τη 10η συνεδρία (από τις 12 που πήγα συνολικά), νόμιζα πως έτσι γίνεται η ψυχοθεραπεία. Στην 11η που μου είπε να πάω να πληρώσω για να γίνω καλά (στο ιατρείο της, εμμέσως πλην σαφώς), άρχιζα να τα μαζεύω και να καταλαβαίνω ότι αν ήταν να πληρώνω, σίγουρα δε θα πήγαινα σε αυτή και έφερνα στο μυαλό όσα μου έλεγε. Στην τελευταία συνεδρία (δεν ανακοίνωσα ούτε μου ανακοινώθηκε κανένα τέλος, απλά λόγω καλοκαιρινών διακοπών σταματήσαμε), μου έλεγε ότι είμαι ψυχικά αδύναμος και ότι αν δεν κάνω ένα έτος ψυχοθεραπεία, δε θα είμαι ικανός να κάνω τίποτα απολύτως. Εγώ της έλεγα σχεδόν ειρωνικά, αλλά με σοβαρό ύφος "δίκιο έχετε" και παπαγάλιζα τις φράσεις τις. Στο τέλος της είπα καλό καλοκαίρι και αυτό ήταν.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Nikselfie View Post
    Αντιεπαγγελματιες τους αξίζουν δυσφήμιση.Το ότι δεν πληρώνεις δεν σημαίνει κάτι, νοοτροπία δημοσίου τι να πω..

    Εστάλη από SM-G930F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Η νοοτροπία δημοσίου ήταν πανταχού παρούσα. Αρχικά, χτυπούσα κουδούνι (μια φορά, όχι παραπάνω). Μου άνοιγε μετά από ένα λεπτό (η πόρτα από το γραφείο της απείχε 1,5 μέτρο). Ήθελε και καλά να πει ότι: "Χάρη σου κάνω που σε βλέπω" και "Εγώ κάνω κουμάντο εδώ μέσα".

    Το ρολόι ρυθμισμένο πέντε λεπτά αργότερα (έτσι με ξεφορτωνόταν λίγο νωρίτερα).

    Ας μη μιλήσουμε για εκτός γραφείου επικοινωνία. De facto απαγορευμένη δια ροπάλου.

    Και όπως είπα και πιο πριν, κοκα κόλα, iPhone ανά χείρας και καμία απολύτως σημείωση σε σημειωματάριο. Καθόταν σταυροπόδι και κοιτούσε με επιθετικό βλέμμα.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    296
    .................................
    Last edited by tony_c2018; 08-07-2018 at 16:19.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    .................................

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Ο κόσμος ποτέ δε θα γίνει τέλειος. Το θέμα είναι τι κάνουμε εμείς για εμάς και για τους γύρω μας.

    Υπάρχουν βιβλία αυτοβοήθειας τα οποία μπορούν να θέσουν τις βάσεις για ν' αναγνωρίζουμε ποιος βοηθάει και ποιος όχι.

    Και εντός αλλά και εκτός δημοσίου τομέα υπάρχουν διάφοροι ειδικοί.

    Όσο για τις καταγγελίες, το πιο πιθανό είναι να μπλέξει ο καταγγέλλων, καθώς η δικαιοσύνη είναι τυφλή και αν δεν υπάρχουν απτά στοιχεία αυτό είναι πρόβλημα.

    Σχετικά με τους εισαγγελείς διαφθοράς κλπ, το θέμα είναι περίπλοκο και σε μεγάλο βαθμό φιλοσοφικό. Σίγουρα η "ειδικός" δεν είχε ούτε την όρεξη και πιθανόν ούτε τις ικανότητες να διαχειριστεί και να συζητήσει ένα τέτοιο θέμα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΧΩΡΙΣΜΟΣ:ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?
    By La_ViTa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-07-2007, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •