Αντικαταθλιπτικα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    με ενδιαφερει κυριως να επικοινωνησω με ατομα τα αποια κανανε χρηση αντικαταθλπτικων για μεγαλο χρονικο διαστημα και προσπαθησανε να απαλλαγουν οριστικα απο αυτα, και ειτε τα εχουν καταφερει και ειτε οχι....
    εχω τα παιρνω αυτα τα αχρηστα πολλα χρονια αλλα οταν τα διακοψα ηταν ακομη πιο δυσκολα επειδη επρεπε να περιμενω πολυ καιρο μεχρι να επαναρθωσουν οτι μου αλλαξαν στον εγκεφαλο....
    απο εκει και περα θελεις να μας πει κατι για την δικη σου κατασταση? ποσα χρονια τα χρησιμοποιουσες, σε τι δοσολογιες, σε ποια αντικαταθλιπτικα κυμανθηκες κτλ, πως προσπαθησες και τα εκοψες επιτυχημενα?
    να σου πω την αληθεια εγω δεν καμαρωνω και πολυ για αυτα τα σκευασματα....
    θεωρω οτι οχι μονο δεν με βοηθαν αλλα μου εχουν καταστρεψει πραγματα....
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και αντι να σε παιρναει η καταθλιψη να νιωθεις οτι χειροτερευεις οποτε το παιρνεις?
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και επειδη δεν σε ηρεμει, αντιθετα σε αγχωνει σε αναγκαζει να αρχισεις να παιρνεις και βενζο για να αρχισεις να κοιμασαι?
    ειμαι σιγουρος οτι ξεκινας με ενα χαπι και οσο παιρνουν τα χρονια το ενα φερνει το αλλο και στο τελος καταληγεις να παιρνεις 3-4 διαφορετικα σκευασματα..... αθλια η κατασταση της ψυχοφαρμακολογιας και ακομη χειροτερη οσων την ασκουν....
    από τα 16 μου μέχρι τώρα που είμαι 27 χρόνον έπαιρνα cipralex αρχικά σε σταγόνες σε μικρή δοσολογία 5mg και μετά από ένα χρόνο ανεβάσαμε την δοσολογία όπως είπε ο γιατρός στα 10mg έπειτα ανέβηκα στα 20mg και μετά στα 30mg μετά από 6 μήνες στα 30mg μου το μείωσε σταδιακά στα 10mg όπου τα έπαιρνα μέχρι πριν κάτι μήνες ούτε που θυμάμαι.. τα έκοψα μονος μου σταδιακά με πολύ κόπο.. πήρε παρα πολύ καιρό και τα στερητικά ήτανε πολύ σοβαρά.. ακόμα δεν είμαι στα καλύτερα μου.. ευτυχώς βρήκα έναν κορυφαίο γιατρό ο οποιος μου πρότεινε να κάνω χρήση thc όπου και ξεκίνησα τις τελευταίες μέρες έχει περίπου 2 εβδομάδες που κάνω χρήση thc μαζί με cbd σε ενέσιμη μορφή.. δυστυχώς στην ελλάδα είναι ακόμα παράνομη η thc.. όμως ευτυχώς υπάρχει ένα συγκεκριμένο φαρμακείο που φέρνει από εξωτερικό..! μπορεί να είναι παράνομο αυτό που κάνει αλλα πραγματικά πόλη ασθενείς που έχουνε και σοβαρότερα προβλήματα υγείας έχουνε δει θεαματικά αποτελέσματα...! ότι κάνω το κάνω με συμβουλή γιατρού..! και σε εξειδικευμένους καθηγητές ιατρούς που έχουνε μελετήσει την θεραπευτική κάνναβη..! όμως επειδή στην ελλάδα είμαστε αρκετά πίσω σαν χωρα σε όλα τα πράγματα είναι αθλια.. και η κατάστασης περιπλοκες.. η γιατροί δεν θα κάτσουνε να ασχοληθούνε με την ιατρική κάνναβη αλλα με τα φάρμακα.. όμως σε συνδυασμό με κάποια θεραπεία ταυτόχρονα η thc μπορεί να έχει αποτελέσματα 100% ανακούφισης από το άγχος.. αν εξαίρεσης την μαστούρα που προκαλεί..! αυτό με τον καιρό συνηθίζεται. πριν έρθει κανένας και πει φεύγεις από τα φάρμακα και πας στα ναρκωτικά να το ερευνήσει μονος του και θα καταλάβει πως τα πραγματικά ναρκωτικά είναι τα ψυχοτρόπα.. και όχι η κάνναβη...!! εύχομαι σε όλους όσους έχετε την οικονομική δυνατότητα να βρείτε έναν ψυχίατρο-νευρολόγο που ασχολείται με την ιατρική κάνναβη και η κρίσης πανικού και η κατάθλιψη αλλα ακόμα και η ψύχωση και η σχιζοφρένεια θα είναι παρελθόν...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Εγώ επερνα εσκιταλοπραμη αλλά μικρή δόση ξεκίνησα 5 mg και έμεινα εκεί ώσπου τα έκοψα απότομα γιατί έμεινα έγκυος.Εγω βέβαια επερνα μικρή δόση που και πάλι έδιωξε τις κρίσεις πανικού και το ανχος που ειχα.Απτη στιγμή που τα έκοψα απότομα δεν μπορώ να πω πως είμαι το χάλι που ήμουνα πριν τα αρχίσω γιατί ήμουνα σε μαύρα χάλια αλλά και πάλι δεν είμαι 100% καλά ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν έκανα ολοκληρωμένη θεραπεία πήρα 6μηνες.Εδω στο εξωτερικό που ζω δεν δίνουν αγχολυτικά δηλαδή ζαναξ και τέτοια δεν θα δεις με τίποτα με το ζόρι αν πας επείγοντα σου δίνουν ταβόρ και σου λένε αποφύγετα πάρτα μόνο αν είσαι χάλια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Γεια σας βρε παιδιά! Θέλω την γνώμη σας πάνω στο πρόβλημα που έχω και εγώ με τα φάρμακα. Έχω ξεκινήσει από τον Φεβρουάριου escitalopram. Στην αρχή με μικρή δόση και εδώ και πολύ καιρό έχω μείνει στα 15mg. Πάντα με την βοήθεια αγχολυτικού. Στην αρχή με κάποιες σταγόνες rivotril. Αργότερα όταν οι σταγόνες τελειώσαν από μόνη μου δοκίμασα τα tavor. Από το χαπάκι τα 2,5 παίρνω το μισό την ημέρα. Νιώθω πολύ καλά. Καθόλου άγχος απλώς μερικές φορές νιώθω ότι κάποια πράγματα τα κάνω μηχανικά. Τα παίρνω 2 μήνες τώρα αλλά νιώθω ότι πρέπει να τα σταματήσω γιατί φοβάμαι την εξάρτηση. Βοηθήστε με. Τι να κάνω; πως να τα σταματήσω; έπαιρνε κάποιος άλλος από εσάς;;

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #19
    Καλησπέρα σας! Μπορώ να ρωτήσω την γνώμη σας πάνω στην δοσολογία για εσκιταλοπραμη? Ο νευρολόγος μου έδωσε των 10 mg να ξεκινήσω με 1/4 για 3 μέρες και μετά με 1/2 για το επόμενο διάστημα..ο παθολόγος μου έδωσε των 20mg να ξεκινήσω με 1/2 για 1 βδομάδα και μετά με ολόκληρο για το επόμενο διάστημα..δεν ξέρω τι να κανω? Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 5mg για 1 βδομάδα και μετά με 10 mg..να είμαι κάπου στην μέση..φοβάμαι ότι τα 20mg θα είναι πολύ..περασα ένα τρίμηνο με άγχος και ψυχοσωματικα και ήταν η πρώτη φορά..ποια είναι η γνώμη σας?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Καλησπέρα σας! Μπορώ να ρωτήσω την γνώμη σας πάνω στην δοσολογία για εσκιταλοπραμη? Ο νευρολόγος μου έδωσε των 10 mg να ξεκινήσω με 1/4 για 3 μέρες και μετά με 1/2 για το επόμενο διάστημα..ο παθολόγος μου έδωσε των 20mg να ξεκινήσω με 1/2 για 1 βδομάδα και μετά με ολόκληρο για το επόμενο διάστημα..δεν ξέρω τι να κανω? Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 5mg για 1 βδομάδα και μετά με 10 mg..να είμαι κάπου στην μέση..φοβάμαι ότι τα 20mg θα είναι πολύ..περασα ένα τρίμηνο με άγχος και ψυχοσωματικα και ήταν η πρώτη φορά..ποια είναι η γνώμη σας?
    Να ξεκινήσεις με 5mg για μια εβδομαδα και να το ανεβαζεις σταδιακα μεχρι να φτασεις στα 20. Γιατι αμα ξεκινησεις μπαμ μεγαλη δοση θα σου φανει περιεργο..θα εχεις πολυ υπερενταση και αγχος..

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #21
    Ναι αυτό το κατάλαβα.. Πρέπει να ξεκινήσει σταδιακά..αυτο που δεν ξέρω είναι αν είναι πολλά τα 20 mg...δεν ξέρω καθόλου από αυτά..απλα μπερδεύτηκα γιατί ο ένας γιατρός στην ουσία είπε 5mg και ο άλλος 20mg.. Ειναι μεγάλη απόκλιση..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Ναι είναι πολλά. Στην ουσία το σώμα σου δέχεται μια ξένη ουσία. Στα 5mg το βοηθάς να συνηθίσει την ουσία σταδιακά. Με τα 20mg κατευθείαν καταρχάς θα έχεις πολλές παρενέργειες. Αυτό δεν στο είπε ο γιατρός;
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Ναι αυτό το κατάλαβα.. Πρέπει να ξεκινήσει σταδιακά..αυτο που δεν ξέρω είναι αν είναι πολλά τα 20 mg...δεν ξέρω καθόλου από αυτά..απλα μπερδεύτηκα γιατί ο ένας γιατρός στην ουσία είπε 5mg και ο άλλος 20mg.. Ειναι μεγάλη απόκλιση..
    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Με 5mg ξεκίνησα κι εγώ για κανα 3βδομαδεσμεχρι το επόμενο ραντεβού για να δει ο γιατρος πως αντιδράς στο φάρμακο αλλά έχει να κάνει και με την κατάσταση σου ποσό χάλια είσαι και 10mg να ξεκινήσεις δεν είναι πολύ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Τα Tavor είναι ότι χειρότερο καλύτερα να το κόψεις σιγά σιγά

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Ta Tavor είναι ότι χειρότερο γενικά καλό θα ταν από μόνη σου να μην ξεκινάς τίποτα παντα να συμβουλεύεσαι το γιατρό σου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by Lina_kik View Post
    Καλησπέρα σας! Μπορώ να ρωτήσω την γνώμη σας πάνω στην δοσολογία για εσκιταλοπραμη? Ο νευρολόγος μου έδωσε των 10 mg να ξεκινήσω με 1/4 για 3 μέρες και μετά με 1/2 για το επόμενο διάστημα..ο παθολόγος μου έδωσε των 20mg να ξεκινήσω με 1/2 για 1 βδομάδα και μετά με ολόκληρο για το επόμενο διάστημα..δεν ξέρω τι να κανω? Σκέφτομαι να ξεκινήσω με 5mg για 1 βδομάδα και μετά με 10 mg..να είμαι κάπου στην μέση..φοβάμαι ότι τα 20mg θα είναι πολύ..περασα ένα τρίμηνο με άγχος και ψυχοσωματικα και ήταν η πρώτη φορά..ποια είναι η γνώμη σας?
    Να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να το κόψεις το Tavor είναι ότι χειρότερο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να το κόψεις το Tavor είναι ότι χειρότερο
    Είναι ότι χειρότερο από άποψη ότι είναι εθιστικό; ή προκαλεί προβλήματα στην υγεία; έπαιρνες και εσύ;

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Να μιλήσεις με τον γιατρό σου για να το κόψεις το Tavor είναι ότι χειρότερο
    Oτι χειροτερο ειναι το ζαναξ , στην Αγγλια απαγορευτηκε , πολυ εθιστικο ....

  14. #29
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Ναι είναι πολλά. Στην ουσία το σώμα σου δέχεται μια ξένη ουσία. Στα 5mg το βοηθάς να συνηθίσει την ουσία σταδιακά. Με τα 20mg κατευθείαν καταρχάς θα έχεις πολλές παρενέργειες. Αυτό δεν στο είπε ο γιατρός;

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν είναι να ξεκινήσω μπαμ με 20 mg..στις 10 μέρες να πάρω τόσο..στην αρχή με 10mg.. Το πρόβλημα μου είναι ποιόν γιατρό να ακούσω..αυτον που max δόση έχει τα 10mg ή αυτόν που δίνει τα 20 mg? Εσείς που έχετε ξαναπάρει εσκιταλοπραμη θα ξέρετε πως λειτουργούν τα mg..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Το ζαναξ και εδώ που μένω Γερμανία δεν τα δίνουν με τίποτα εγώ μια μέρα που έπαθα κρίση μου δώσανε ταβορ και μου είπε όμως να τα περνω μόνο όταν είμαι χάλια νομιζω και τα δυο δεν είναι να τα πέρνει κάποιος πολύ καιρό

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 03:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By iamverysad in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 46
    Last Post: 12-04-2018, 12:07
  3. Αντικαταθλιπτικα
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 85
    Last Post: 28-03-2015, 11:54
  4. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 09-12-2014, 23:56
  5. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 15:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •