Αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13

    Αντικαταθλιπτικα

    Ξερει κανεις γιατι οι γιατροι χορηγουν αντικαταθλιπτικα στη διαταραχη πανικου και οχι αγχολυτικα ?ψυχιατρος η ψυχολογος?

    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Γτ βοηθανε στο αγχοσ κ δεν ειναι εθιστικα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Theo1972 σε διαταραχή πανικού χορηγούν και αντικαταθλιπτικά με αγχολυτικα συνδυαστικά.

    Εστάλη από Lenovo A7010a48 στο E-Psychology.gr Mobile App

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    γιατι ''υποτιθεται'' οτι το να παθαινει κανεις κρισεις πανικου ειναι θεμα μη ελεγχου του αγχους του.... αν παθεις μια κριση πανικου μια φορα το μηνα ας πουμε οτι θα ηταν σωστο καποιος να σε δωσει ενα ηρεμιστικο ωστε να σε κανει εκεινη την ωρα να χαλαρωσεις αλλα αν παθαινεις κρισεις πανικου μερα παρα μερα δεν θα σε βοηθησει κατι το οποιο και δημιουργει ''εξαρτηση''.... οπως ειναι αυτα τα αγχολυτικα...

    τα αντικαταθλιπτικα θεωρειται οτι ανεβαζουν την αυτοπεποιθεση οποτε και ειναι ''λογικο'' να μειωνουν το αγχος αφου νιωθεις πιο σιγουρος γενικα για τον ευατο σου... αν δεν το πετυχαινουν αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο....

    παντως πριν καταφυγεις στα αντικαταθλιπτικα σαν ''ευκολη'' λυση, επειδη αν τα ξεκινησεις μια φορα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα παιρνεις για μηνες, για να μην πω για χρονια... δοκιμασε να σε βοηθησει καποιος ψυχολογος!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    γιατι ''υποτιθεται'' οτι το να παθαινει κανεις κρισεις πανικου ειναι θεμα μη ελεγχου του αγχους του.... αν παθεις μια κριση πανικου μια φορα το μηνα ας πουμε οτι θα ηταν σωστο καποιος να σε δωσει ενα ηρεμιστικο ωστε να σε κανει εκεινη την ωρα να χαλαρωσεις αλλα αν παθαινεις κρισεις πανικου μερα παρα μερα δεν θα σε βοηθησει κατι το οποιο και δημιουργει ''εξαρτηση''.... οπως ειναι αυτα τα αγχολυτικα...

    τα αντικαταθλιπτικα θεωρειται οτι ανεβαζουν την αυτοπεποιθεση οποτε και ειναι ''λογικο'' να μειωνουν το αγχος αφου νιωθεις πιο σιγουρος γενικα για τον ευατο σου... αν δεν το πετυχαινουν αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο....

    παντως πριν καταφυγεις στα αντικαταθλιπτικα σαν ''ευκολη'' λυση, επειδη αν τα ξεκινησεις μια φορα, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να τα παιρνεις για μηνες, για να μην πω για χρονια... δοκιμασε να σε βοηθησει καποιος ψυχολογος!
    Χθες πηγα σε ψυχιατρο και ξεκινησα zoloft. Μου εδωσε και xanax 0,5 γισ την ωρα της κρισης.βοηθανε καθολου γιατι παλια ειχα δοκιμασει lexotanil 1,5 και δεν εκανε τιποτα.επισης μου ειπε οτι κατα τη διαρκεια της χρησης zoloft δεν θα παθω κριση.αληθεια ειναι?


    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    80
    Quote Originally Posted by theo1972 View Post
    Χθες πηγα σε ψυχιατρο και ξεκινησα zoloft. Μου εδωσε και xanax 0,5 γισ την ωρα της κρισης.βοηθανε καθολου γιατι παλια ειχα δοκιμασει lexotanil 1,5 και δεν εκανε τιποτα.επισης μου ειπε οτι κατα τη διαρκεια της χρησης zoloft δεν θα παθω κριση.αληθεια ειναι?


    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αν και δε τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, έχω ακούσει ότι είναι αρκετά αποτελεσματικά.. Ο χρόνος θα δείξει ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    279
    Quote Originally Posted by theo1972 View Post
    Ξερει κανεις γιατι οι γιατροι χορηγουν αντικαταθλιπτικα στη διαταραχη πανικου και οχι αγχολυτικα ?ψυχιατρος η ψυχολογος?

    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Αυτό φίλε μου με κάνει και αναρωτιέμαι και εμένα 2,5 μήνες αφού παίρνω αντικαταθλιπτικό (χωρίς να έχω κατάθλιψη, βασικά άγχος έχω και μου έχει προσθέσει περισσότερη ενέργεια, αλλα και υπερένταση. Υποτίθεται οτι τα αντικαταθλιπτικά βοηθουν κάποια στιγμή στην ηρεμία. Εγώ προς το παρόν με δόση 20mg δεν το έχω δει. Ισα ισα το αντίθετο βλέπω. Είμαι συνέχεια στην τσίτα. Κ χρειάζετα μέσα στη μέρα να παίρνω κ λίγο αγχολυτικό...οπότε μεχρι στιγμής δεν έχω βιώσει ουτε και εγώ την σημασία τους...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by theo1972 View Post
    Χθες πηγα σε ψυχιατρο και ξεκινησα zoloft. Μου εδωσε και xanax 0,5 γισ την ωρα της κρισης.βοηθανε καθολου γιατι παλια ειχα δοκιμασει lexotanil 1,5 και δεν εκανε τιποτα.επισης μου ειπε οτι κατα τη διαρκεια της χρησης zoloft δεν θα παθω κριση.αληθεια ειναι?


    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ήσουνα σε τόσο χαλια κατάσταση που δεν άντεχες και επέλεξες την εύκολη λύση τις ψυχιατρικής? θα σου μιλήσω πολύ σοβαρά ότι τα φάρμακα δεν βοηθάνε πουθενά.. απλά θολώνουνε το πρόβλημα όσο τα παίρνεις, δηλαδή με απλά λόγια σε κάνουνε να ξεχνάς και να μην σε νοιάζει και τόσο τι έχεις μέχρι που στο τέλος δεν έχεις κρίσης πανικού.. έπαιρνα για χρονια και έκανα πολύ κόπο να σταματήσω τα αντικαταθλιπτικά, και το χειρότερο είναι ότι απόκτησα χειρότερα προβλήματα από όσα είχα.. αρχικά το πιο σοβαρό πρόβλημα ήτανε η στυτική δυσλειτουργία που είχανε προκαλέσει όμως αυτο το ελέγξεις με διαφορα φυτικά συμπληρώματα που αυξάνουνε την κυκλοφορία του αίματος εκτος αυτού μου δημιουργήσανε μυϊκή παράλυση.. και έντονη κόπωση.. μπορεί να διώξανε τον πανικό αλλα δημιουργούσανε κατάθλιψη.. αυτα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    purple 22 μπορεις να μας προτεινεις καποια φυτικα βοτανα για καλυτερη κυκλογορια του αιματος και συμπληρωματα κατα της κοπωσης;Με ενδιαφερει

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by purple_22 View Post
    ήσουνα σε τόσο χαλια κατάσταση που δεν άντεχες και επέλεξες την εύκολη λύση τις ψυχιατρικής? θα σου μιλήσω πολύ σοβαρά ότι τα φάρμακα δεν βοηθάνε πουθενά.. απλά θολώνουνε το πρόβλημα όσο τα παίρνεις, δηλαδή με απλά λόγια σε κάνουνε να ξεχνάς και να μην σε νοιάζει και τόσο τι έχεις μέχρι που στο τέλος δεν έχεις κρίσης πανικού.. έπαιρνα για χρονια και έκανα πολύ κόπο να σταματήσω τα αντικαταθλιπτικά, και το χειρότερο είναι ότι απόκτησα χειρότερα προβλήματα από όσα είχα.. αρχικά το πιο σοβαρό πρόβλημα ήτανε η στυτική δυσλειτουργία που είχανε προκαλέσει όμως αυτο το ελέγξεις με διαφορα φυτικά συμπληρώματα που αυξάνουνε την κυκλοφορία του αίματος εκτος αυτού μου δημιουργήσανε μυϊκή παράλυση.. και έντονη κόπωση.. μπορεί να διώξανε τον πανικό αλλα δημιουργούσανε κατάθλιψη.. αυτα...
    Δυστυχως στη δικη μου περιπτωση οι κρισεις αν και αραιες ειναι πολυ εντονες και με μεγαλη διαρκεια.Για 10-15 μερες δεν μπορω να λειτουργησω ουτε στη δουλεια ουτε στο σπιτι.Εχω μιλησει με δυο ψυχιατρους ηδη που μου ειπαν τα ιδια πραγματα.Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ενταση και ο φοβος που σου αφηνει η κριση.Η λογικη τους ειναι οτι παιρνεις φαρμακα , ηρεμεις και οταν περασει καιρος και καταστασεις χωρις κριση το ξεπερνας.Δευτερη μερα με φαρμακα μετα απο10 απιστευτες μερες και ειμαι λιγο καλυτερα.Μαλλον το xanax.Εχω παρει zoloft παλαιοτερα για 9 μηνες χωρις παρενεργειες.Αυτη τη φορα μαλλον για χρονια.Μαλλον στην κατασταση που ειμουν δεν προτειναν καν ψυχοθεραπεια.Αλλα αυτη τη φορα θα ζητησω να κανω.Βασικα θελω να δοκιμασω τα παντα οτι υπαρχει ελπιδα να δουλεψει.

    Εστάλη από LG-D290 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Έχω την εντύπωση πως τα αντικαταθλιπτικά δεν μειώνουν - δεν αφορούν στο άγχος, άρα δεν προσφέρονται ούτε για κρίσεις πανικού. Τα αντικαταθλιπτικά αποσκοπούν να σε ανεβάσουν, να διώξουν αισθήματα μελαγχολίας, συνιστώνται δε και για τις φοβίες.

    Συνήθως με τα αντικαταθλιπτικά χορηγούν και μια μικρότερή τους δόση ηρεμιστικού/αγχολυτικού για να μειώσουν το άγχος, υπερένταση κλπ που ανεπιθύμητα θα προκαλέσει το αντικαταθλιπτικό. Γενικά, δες το με το γιατρό σου, να σου πει ποιός ο λόγος που σου χορηγεί μόνο αντικαταθλιπτικά για κρίσεις πανικου.

    Ο ψυχολογος απ την αλλη βοηθάει, θα σου μάθει τους τρόπους να εκπαιδεύσεις τη σκέψη σου στο να αντιμετωπίζει καταστασεις έντονου άγχους (πχ η διακριση σε διαστρεβλωμένες σκέψεις, η διαφορά ανάμεσα στο πραγματικό και στο φανταστικό στη σκέψη και η υπερβολή, η εσωτερική παρατήρηση).
    γιάννης

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by purple_22 View Post
    ήσουνα σε τόσο χαλια κατάσταση που δεν άντεχες και επέλεξες την εύκολη λύση τις ψυχιατρικής? θα σου μιλήσω πολύ σοβαρά ότι τα φάρμακα δεν βοηθάνε πουθενά.. απλά θολώνουνε το πρόβλημα όσο τα παίρνεις, δηλαδή με απλά λόγια σε κάνουνε να ξεχνάς και να μην σε νοιάζει και τόσο τι έχεις μέχρι που στο τέλος δεν έχεις κρίσης πανικού.. έπαιρνα για χρονια και έκανα πολύ κόπο να σταματήσω τα αντικαταθλιπτικά, και το χειρότερο είναι ότι απόκτησα χειρότερα προβλήματα από όσα είχα.. αρχικά το πιο σοβαρό πρόβλημα ήτανε η στυτική δυσλειτουργία που είχανε προκαλέσει όμως αυτο το ελέγξεις με διαφορα φυτικά συμπληρώματα που αυξάνουνε την κυκλοφορία του αίματος εκτος αυτού μου δημιουργήσανε μυϊκή παράλυση.. και έντονη κόπωση.. μπορεί να διώξανε τον πανικό αλλα δημιουργούσανε κατάθλιψη.. αυτα...
    με ενδιαφερει κυριως να επικοινωνησω με ατομα τα αποια κανανε χρηση αντικαταθλπτικων για μεγαλο χρονικο διαστημα και προσπαθησανε να απαλλαγουν οριστικα απο αυτα, και ειτε τα εχουν καταφερει και ειτε οχι....
    εχω τα παιρνω αυτα τα αχρηστα πολλα χρονια αλλα οταν τα διακοψα ηταν ακομη πιο δυσκολα επειδη επρεπε να περιμενω πολυ καιρο μεχρι να επαναρθωσουν οτι μου αλλαξαν στον εγκεφαλο....
    απο εκει και περα θελεις να μας πει κατι για την δικη σου κατασταση? ποσα χρονια τα χρησιμοποιουσες, σε τι δοσολογιες, σε ποια αντικαταθλιπτικα κυμανθηκες κτλ, πως προσπαθησες και τα εκοψες επιτυχημενα?
    να σου πω την αληθεια εγω δεν καμαρωνω και πολυ για αυτα τα σκευασματα....
    θεωρω οτι οχι μονο δεν με βοηθαν αλλα μου εχουν καταστρεψει πραγματα....
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και αντι να σε παιρναει η καταθλιψη να νιωθεις οτι χειροτερευεις οποτε το παιρνεις?
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και επειδη δεν σε ηρεμει, αντιθετα σε αγχωνει σε αναγκαζει να αρχισεις να παιρνεις και βενζο για να αρχισεις να κοιμασαι?
    ειμαι σιγουρος οτι ξεκινας με ενα χαπι και οσο παιρνουν τα χρονια το ενα φερνει το αλλο και στο τελος καταληγεις να παιρνεις 3-4 διαφορετικα σκευασματα..... αθλια η κατασταση της ψυχοφαρμακολογιας και ακομη χειροτερη οσων την ασκουν....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    με ενδιαφερει κυριως να επικοινωνησω με ατομα τα αποια κανανε χρηση αντικαταθλπτικων για μεγαλο χρονικο διαστημα και προσπαθησανε να απαλλαγουν οριστικα απο αυτα, και ειτε τα εχουν καταφερει και ειτε οχι....
    εχω τα παιρνω αυτα τα αχρηστα πολλα χρονια αλλα οταν τα διακοψα ηταν ακομη πιο δυσκολα επειδη επρεπε να περιμενω πολυ καιρο μεχρι να επαναρθωσουν οτι μου αλλαξαν στον εγκεφαλο....
    απο εκει και περα θελεις να μας πει κατι για την δικη σου κατασταση? ποσα χρονια τα χρησιμοποιουσες, σε τι δοσολογιες, σε ποια αντικαταθλιπτικα κυμανθηκες κτλ, πως προσπαθησες και τα εκοψες επιτυχημενα?
    να σου πω την αληθεια εγω δεν καμαρωνω και πολυ για αυτα τα σκευασματα....
    θεωρω οτι οχι μονο δεν με βοηθαν αλλα μου εχουν καταστρεψει πραγματα....
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και αντι να σε παιρναει η καταθλιψη να νιωθεις οτι χειροτερευεις οποτε το παιρνεις?
    ξερεις τι ειναι να παιρνεις αντικαταθλιπτικο και επειδη δεν σε ηρεμει, αντιθετα σε αγχωνει σε αναγκαζει να αρχισεις να παιρνεις και βενζο για να αρχισεις να κοιμασαι?
    ειμαι σιγουρος οτι ξεκινας με ενα χαπι και οσο παιρνουν τα χρονια το ενα φερνει το αλλο και στο τελος καταληγεις να παιρνεις 3-4 διαφορετικα σκευασματα..... αθλια η κατασταση της ψυχοφαρμακολογιας και ακομη χειροτερη οσων την ασκουν....
    Τα ssri κάνουν υπερένταση. Έχεις δοκιμάσει ατυπα η παλαιότερα τρικυκλικά;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Υπερενταση ? περιεργα πραματα, τζιμη .... τρικυκλικα , βεεεβαια εχω παρει αναφρανιλ, καλουτσικο ηταν , δεν ειχε εξτρα παρενεργειες , αλλα δεν εκανε και τιποτα σπουδαιο , σε αλλον μπορει να κανει ...............

    δεν ειναι σωστο να γραφουμε το ταδε φαρμακο κανει η δεν κανει τιποτα , σε σενα μπορει να κανει , σε μενα οχι , ισχυει και ταντιθετο ......μην γενικευουμε , ......

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Τα ssri κάνουν υπερένταση. Έχεις δοκιμάσει ατυπα η παλαιότερα τρικυκλικά;
    ως ατυπο γνωριζω μονο το wellbutrin το οποιο και φερνει ακομη περισσοτερη ενταση και αγχος.....
    εκτος και αν αναφερεσαι σε κανενα remeron το οποιο και θα με κανει να φτασω 150 κιλα απο την ορεξη που θα μου ανοιξει
    τα τρικυκλικα επειδη ειναι φουλ με παρενεργειες οταν τα δοκιμασα τα ειχα γενικα πολυ χαμηλα στην δοσολογια τους....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 35
    Last Post: 10-02-2019, 04:42
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By iamverysad in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 46
    Last Post: 12-04-2018, 13:07
  3. Αντικαταθλιπτικα
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 85
    Last Post: 28-03-2015, 12:54
  4. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 10-12-2014, 00:56
  5. αντικαταθλιπτικα σε mp3...
    By james in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-08-2010, 16:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •