έχω μία απορία ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    179
    Originally posted by Danay
    Έχω μία απορία σχετικά με την ερωτική μου σχέση μου ...
    Είμαι πάρα πολύ ζηλιάρα και συχνά φτιάχνω υποτιθέμενα σενάρια στο μυαλό μου τα οποία δεν ισχύουν και αυτό φαίνεται μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ....

    Τελικά η ζήλια είναι μία μορφή ψύχωσης;
    ¨
    :/
    Αγαπητή Δανάη
    Σίγουρα το να πλάθει κανείς σενάρια που τελικά έχουν πολύ μικρή σχέση με την πραγματικότητα δεν είναι ότι το καλύτερο πρωτίστως για τον ίδιο.Το ότι όμως φτάνει στο σημείο να το συνειδητοποιεί αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό και αν μπεί και σε μια λογική του πως να το βελτιώσει κιόλας ...τότε μιλάμε για έναν πολύ δυνατό ψυχισμό.Όμως μην μπαίνουμε στο τρυπάκι να βγάζουμε μια διάγνωση με ψυχιατρικούς όρους για τα πάντα.Με την ίδια λογική ψύχωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ο ίδιος ο έρωτας όπου θεοποιούμε τον σύντροφο μας και τον βρίσκουμε τον τελειότερο άνθρωπο επι της γής.
    Το σημαντικό είναι να καταλάβει κανείς οτι ένα σχήμα συμπεριφοράς που ακολουθεί...δεν τον βγάζει τελικά πουθενά και τον οδηγεί ίσως σε μεγαλύτερες περιπέτειες.Ακόμα και ψύχωση να έχει κανείς αν αρχίσει να αμφιβάλει γι αυτό που του προβάλλει η ψύχωση του ....σίγουρα βρίσκεται σε αρκετά καλό δρόμο.Μην στεκόμαστε λοιπόν στο να προσπαθούμε να ονομάσουμε μια οντότητα αλλά κυρίως να εστιαστούμε στο τι κάνουμε για να την αντιμετωπίσουμε καλύτερα.Σίγουρα πάντως αυτή η ζήλια που περιγράφεις είναι βιώμα για πολλούς και πολλές.....;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    η ζηλεια;οχι!αρνητικο συναισθημα ειναι!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •