Δε θέλω να πάρω φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    2

    Δε θέλω να πάρω φάρμακα

    Καλησπέρα. Παρακολουθώ το site πολύ καιρό τώρα. Αλλά δεν ήμουν διατεθημένη να μοιραστώ τίποτα μαζί σας. Τώρα το κάνω μάλλον επειδή έχω πάρει απόφαση να απευθυνθώ σε ψυχολόγο.
    Έχω μεγαλώσει μέσα σε ένα προβληματικό περιβάλλον. Το αποτέλεσμα αυτού σήμερα είναι η μάνα μου και η αδερφή μου να παρακολουθούνται από ψυχιατρούς λαμβάνοντας φαρμακευτική αγωγή φυσικά, ο πατέρας μου είναι ηττοπαθής κι είμαι η μόνη που τα σηκώνει όλα αυτά. Είναι τόσα πολλά όσα έχουν γίνει που δεν αντέχω να γράψω λεπτομερώς. Ξέρω ότι μ' αυτό δε σας βοηθάω να καταλάβετε τι συμβαίνει. Εν κατακλείδει, είμαι 20 χρονών και υποφέρω. Έχω άπειρες φοβίες, με πιάνουν ψυχαχανασκασμοί, σκοτεινές σκέψεις.... Φοβάμαι μην εξελιχθούν σε ψυχώσεις (αν δεν έχει γίνει ήδη αυτό). Φοβάμαι μη χρειαστεί να πάρω φάρμακα. Ξέρω ότι τα φάρμακα θα καταστρέψουν κι εμένα και τους δικούς μου. Είμαι αυτή που τους στηρίζω, αν πέσει και το τελευταίο και μοναδικό στήριγμα πάει χαθήκαμε.
    Έχω πάει σε ψυχολόγο στο παρελθόν, αλλά δεν άντεξα να πάω πάνω από δυο φορές. Πρώτον, διότι δεν άντεξα (χρειαζόταν περισσότερη επιμονή, το ξέρω), δεύτερον το οικονομικό και τρίτον και βασικότερον ήταν άσχετη! Σοβαρά σας μιλάω. Κάθε φορά έφευγα από αυτήν σε άθλια κατάσταση. Αν εφάρμοζα τις συμβουλές της θα ήμουν τώρα ακόμη πιο δυστυχισμένη.
    Τον τελευταίο χρόνο έχω αρχίσει να φοβάμαι πολύ τον εαυτό μου. Δεν έχω παραισθήσεις/ψευδαισθήσεις. Αλλά πιστεύω πως όσο αφήνω το πρόβλημά μου θα αρχίσει να διογκώνεται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    στεναχωριεμαι που σου το λεω,αλλα γενικα το περιβαλλον στο οποιο ζουμε μας επηρεαζει και μαλιστα παρα πολυ.και το περιβαλλον που ζεις εσυ δεν ειναι οτι καλυτερο απο οσο καταλαβαινω...και να θελεις να αγιασεις δεν μπορεις γιατι ακομα και να κανεις θετικες σκεψεις η θαρραλεες θα βρεθει καποιος συγγενης σου να σου τις τσακισει.προσπαθησε κοπελα μου οσο μπορεις να κρατηθεις και αν μπορεις να κανεις παρειτσα με ατομα που ειναι πιο θετικα για να παιρνεις και θετικες επιρροες,οχι μονο πισωδρομικες.ευχες για οτι καλυτερο και πολυ δυναμη για σενα ...

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    58
    kali_dinami, γεια σου....

    Αποψη μου ειναι οτι δεν μπορεις να αφησεις αλλο αυτην την κατασταση να διαιωνιζεται και να σε ταλαιπωρει, γιατι μονο κακο θα κανεις στον εαυτο σου, θα διογκωθουν οπως αναφερεις τα προβληματα σου και θα αυξηθουν τα συμπτωματα φοβιας και ψυχαναγκασμων. Το οτι εισαι το στηριγμα για την οικογενεια σου δεν πρεπει να σου λεει τιποτα μπροστα στην υγεια σου, δεν μπορεις να βοηθησεις κανεναν αν δεν εισαι εσυ πρωτα πρωτα καλα!....Προσπαθησε να μην επιβαρυνεσαι με τα προβληματα της οικογενειας σου και να φροντισεις να δεις εναν ψυχιατρο το συντομοτερο δυνατον, να σε καθοδηγησει....μπορει να μην σου δωσει χαπια, η και αν σου δωσει να ειναι ηπιας μορφης, ετσι ωστε να μην επιδεινωθει η κατασταση σου, γιατι πολλες φορες οταν προσπαθουμε να βοηθησουμε και δεν ειμαστε εμεις οι ιδιοι καλα, πεφτουμε στο λακκο πρωτοι!....
    Πρεπει ομως να εχεις υπομονη με τον εαυτο σου, να εισαι ανεπηρεαστη απο τα οικογενειακα σου προβληματα (οσο το δυνατον) και να ξερεις οτι θα χρειαστει καποιος χρονος και μια διαδικασια για να σου περασουν αυτες οι φοβιες και οι ψυχαναγκασμοι. Θελει προσπαθεια και εμπιστοσυνη με τον γιατρο σου, ωστε να μην επιδεινωθει καποια κατασταση σου! Να μην φοβασαι, οσο πιο πολυ προσεχεις και φροντιζεις τον εαυτο σου τα πραγματα θα πηγαινουν καλυτερα! Να κοιταξεις τον εαυτο σου πανω απ\'ολα και....καλη δυναμη σου ευχομαι!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    73
    σε λαθος τοπικ εγραψες κοπελια. δεν εχεις ψυχωσεις. ο αρνητισμος,οι εμμονες,οι ασχημες σκεψεις και οι φοβιες δεν εχουν να κανουν και ουτε προκειτε να γινουν ψυχωσεις. πρεπει να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο και να ακολουθησεις οχι απαραιτητα φαρμακευτικη αγωγη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλώς μας ήρθες, kali_dinami.
    Απο ό, τι καταλαβαίνω απο όσα λες, είσαι η κολώνα της οικογένειάς σου. Σαν να έχεις φορτωθεί στους ώμους σου όλα τα ψυχολογικά βάρη των υπόλοιπων μελών του σπιτιού. Τώρα αρχίζεις και παρατηρείς στον εαυτό σου κάποια σημάδια που σε ανησυχούν. Φοβάσαι μήπως κι εσύ καταλήξεις να παίρνεις φάρμακα, και αυτό δεν το θέλεις, γιατί αν πέσει η κολώνα του σπιτιού, ποιός θα συγκρατήσει το σπίτι σας? Φοβάσαι οτι θα καταρρεύσει ολόκληρο το οικοδόμημα, έτσι δεν είναι?
    Όλα αυτά ακούγονται πολλά και βαριά για ένα νέο κορίτσι, όπως εσύ. Κατά τη γνώμη μου, ένας ειδικός θα μπορούσε να σε βοηθήσει, αλλά για να το κάνει θα χρειαστεί να μπορείτε να δουλέψετε όμορφα μαζί, να ταιριάζουν οι χημείες σας, αν θες. Ψάξε να βρεις έναν άνθρωπο με τον οποίο θα νιώθεις άνετα και ο οποίος θα σου εμπνέει εμπιστοσύνη.
    Καλή δύναμη σου εύχομαι σ\' αυτή τη διαδρομή.
    Μάκια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Originally posted by AWE
    σε λαθος τοπικ εγραψες κοπελια. δεν εχεις ψυχωσεις. ο αρνητισμος,οι εμμονες,οι ασχημες σκεψεις και οι φοβιες δεν εχουν να κανουν και ουτε προκειτε να γινουν ψυχωσεις. πρεπει να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο και να ακολουθησεις οχι απαραιτητα φαρμακευτικη αγωγη
    Τι περίεργο αλήθεια. Οι εμμονές, ο αρνητισμός και όλα τα σχετικά είναι έμφυτα στους ανθρώπους. Κάποτε οι συγχωριανοί καίγανε τις μάγισσες στο όνομα κάποιου Θεού. Κάποιοι έν μέσω άγνοιας υπήρξαν και υπάρχουν για να παρακινούνται απο κακόβουλες απόψεις. Στη βάση της πυραμίδας υπάρχουν πολλά κενά. Όμορφα χωριά όμορφα καίγονται...

    Αυτό το \"ούτε πρόκειται να γίνουν ψυχώσεις\" ναι μέν αισιόδοξο αλλά θέλει προσοχή. Κάπου είχα ακούσει σε μια ταινία το εξής. Every man has his breaking point. Δεν χρειάζεται να βάζουμε το μυαλουδάκι να σκέφτεται και πολύ. Relax and enjoy the ride..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •