Υπερενταση κ μουδιασμενο κεφαλι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Anna137 View Post
    Καλημερα Αλίκη μου!

    Ναι πιστεύω και εγώ οτι μέσα στους 6 μήνες που θα έχει σταθεροποιηθεί η ψυχολογία και θα έχει βιώσει το μυαλό ευτυχισμένες στιγμές, θα έχουν αλλάξει και οι νευροσυνδέσεις στον εγκέφαλο. Μεσολαβεί και καλοκαίρι θα κάνουμε και κανένα μπανάκι ολα βοηθάνε. Το θέμα είναι ν αλλάξει η σκέψη. Εγώ τι να σου πω...προς το παρόν βιώνω γαλήνη οταν παίρνω το αγχολυτικό. Με το αντικαταθλιπτικό 20mg, νιώθω μια ανεβασμένη ενέργεια δε μπορώ να πω, αλλά ταυτόχρονα κ ένα καψιματακι εσωτερικό, λίγη υπερένταση και ωρες ώρες μουδιασμένο κεφάλι. Οπότε με λίγο αγχολυτικό έρχεται κ η ηρεμία. Εσύ τι κάνεις με το αγχολυτικό το συνεχίζεις οπως πρίν?
    Εχω και εγώ ραντεβού τη Δευτέρα με το δικό μου για να δούμε τι θα μου πει...το θέμα είναι να αντιδρούμε οταν μας πιάνουν οι αρνητικές σκέψεις. Σου έχω πει ότι τώρα τελευταία δεν οδηγώ μόνη μου. Σήμερα όμως έπρεπε να το κάνω. Οχι βέβαια μεγάλη διαδρομή. Ενιωθα ανάμικτα συναισθήματα. Απ τη μία, ναι, σκέψου είναι μια μικρή νίκη...δες το θετικά...απ την άλλη είχα μια συγκράτηση ένα μικρό στρες.
    Εχουμε σ αυτή τη φάση 2 εαυτούς. Ο ένας μπορεί να φοβάται να κάνει, και αυτόν τον λέω εσωτερικό παιδάκι...και ο άλλος ειναι ο ενήλικας ο οποίος πρέπει να καθοδηγεί το παιδάκι να μη φοβάται...σιγά σιγά ολα θα φτιάξουν...χαίρομαι να σ ακούω πιο δυνατή τώρα!!
    Καλημέρα όμορφη μου Άννα! Το αγχολυτικό το έπαιρνα μια φόρα την ημέρα τις προηγούμενες μέρες γιατί δεν μου χρειαζόταν. Όμως, αυτήν την εβδομάδα βίωσα αρκετό άγχος λόγω της γιαγιάς μου η οποία φοβάμαι ότι θα μας αφήσει και είναι θέμα ημερών και ξεκίνησα να παίρνω και το απόγευμα. Όμως, επειδή μέσα σε όλα αυτά είχα και ένα συγκοπικό επεισόδιο, έχω κλείσει εξετάσεις αίματος να δω που οφείλεται. Φοβάμαι μήπως το αγχολυτικό μου ρίχνει την πίεση (γιατί πάσχω και από αναιμία). Βέβαια, τόσο καιρό που το παίρνω δεν είχα τέτοιες ενδείξεις οπότε το αποδίδω και στην συναισθηματική φόρτιση λίγο. Πάντως συνεχίζω να το παίρνω κανονικά..και δεν έχω σκοπό να το σταματήσω μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τα αντικαταθλιπτικά....

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Alice_1990 View Post
    Καλημέρα όμορφη μου Άννα! Το αγχολυτικό το έπαιρνα μια φόρα την ημέρα τις προηγούμενες μέρες γιατί δεν μου χρειαζόταν. Όμως, αυτήν την εβδομάδα βίωσα αρκετό άγχος λόγω της γιαγιάς μου η οποία φοβάμαι ότι θα μας αφήσει και είναι θέμα ημερών και ξεκίνησα να παίρνω και το απόγευμα. Όμως, επειδή μέσα σε όλα αυτά είχα και ένα συγκοπικό επεισόδιο, έχω κλείσει εξετάσεις αίματος να δω που οφείλεται. Φοβάμαι μήπως το αγχολυτικό μου ρίχνει την πίεση (γιατί πάσχω και από αναιμία). Βέβαια, τόσο καιρό που το παίρνω δεν είχα τέτοιες ενδείξεις οπότε το αποδίδω και στην συναισθηματική φόρτιση λίγο. Πάντως συνεχίζω να το παίρνω κανονικά..και δεν έχω σκοπό να το σταματήσω μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με τα αντικαταθλιπτικά....

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App
    Όσο αναφορά αυτό με τους 2 εαυτούς ένα παρόμοιο παράδειγμα μου έχει δώσει και ο γιατρός μου. Το ψυχολογικό υπόβαθρο που δεν πήραμε ως παιδιά και η εσωτερική δύναμη να διαχειριζόμαστε καταστάσεις επειδή δεν υπάρχουν πρέπει να βρούμε τρόπο να τις φτιάξουμε από την αρχή..άρα ως ενήλικες να τραβήξουμε το παιδάκι από το χέρι και να το μάθουμε να μην φοβάται.

    Εστάλη από SM-J530F στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μονιμη υπερενταση και εσωτερικη τρεμουλα...
    By depifish in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 86
    Last Post: 27-08-2023, 12:39
  2. ΓΑΔ, υπερένταση και έντονες αϋπνίες
    By rolen in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 28-09-2016, 00:30
  3. υπνος κουραση κ υπερενταση αδυναμια
    By cyrax in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 17-03-2016, 16:58
  4. ΕΧΩ ΥΠΕΡΕΝΤΑΣΗ
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 07-08-2013, 03:55
  5. Υπερενταση και Risperdal
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 21-12-2011, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •