Δεν ξέρω τι έχω πάθει... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Γει

    Back to you.
    To να σε πιάνουν κρίσεις πανικού όταν μένεις μόνη σου στο σπίτι είναι εξαιρετικά ανησυχητικό...εκτός και αν είσαι 12 ετών.
    Μήπως δεν έχεις απογαλακτιστεί ακόμα απ΄τα πρόσωπα και τις καταστάσεις που σου προσφέρουν μια ζώνη ασφαλείας?
    Γενικα καλα συμπερασματα βγαζεις , μαρεσει οπως γραφεις , το λεω σαν τριτος ..........

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν μου πεφτει λογος , αλλα πολλα φαρμακα παιρνεις , και δεν ξερεις πλεον ποιο κανει τι ..........2 φαρμακα αρκουν ......
    Τι να σου πω, δεν είμαι γιατρός οπότε επιφυλάσσομαι... Το ladose θα το κόψω πάντως οπότε ένα λιγότερο... Τώρα για τα υπόλοιπα ίσως να χρειάζεται ο συνδυασμός τους με τέτοιο μπέρδεμα που επικρατεί μέσα μου... Ας νιώθω καλά κι ας παίρνω και δέκα διαφορετικά χάπια που λέει ο λόγος και το λέω αυτό γιατί αυτές τις μέρες θέλω να μου κάνω κακό εκτός από το να νιώθω άσχημα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τι να σου πω, δεν είμαι γιατρός οπότε επιφυλάσσομαι... Το ladose θα το κόψω πάντως οπότε ένα λιγότερο... Τώρα για τα υπόλοιπα ίσως να χρειάζεται ο συνδυασμός τους με τέτοιο μπέρδεμα που επικρατεί μέσα μου... Ας νιώθω καλά κι ας παίρνω και δέκα διαφορετικά χάπια που λέει ο λόγος και το λέω αυτό γιατί αυτές τις μέρες θέλω να μου κάνω κακό εκτός από το να νιώθω άσχημα...
    Καλησπέρα και από εμένα γτ νιώθεις ότι έφτασες στα όρια σου και θες να κάνεις κακό στον εαυτό σου;; έγινε κάτι σοβαρό και θέλεις να ξεσπάσεις εκεί;;;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Καλησπέρα και από εμένα γτ νιώθεις ότι έφτασες στα όρια σου και θες να κάνεις κακό στον εαυτό σου;; έγινε κάτι σοβαρό και θέλεις να ξεσπάσεις εκεί;;;
    Βασικά θα χρειαστεί ν' αλλάξω ψυχολόγο για πρακτικούς καθαρά λόγους (στο νοσοκομείο δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις επισκέψεις πάνω από ένα χρόνο) κι αυτό με φρικάρει και σκέφτομαι πως δεν θ' αντέξω την τόσο οδυνηρή διαδικασία να ξαναπώ σε κάποιον άλλον την ιστορία μου και το τι μου συμβαίνει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Βασικά θα χρειαστεί ν' αλλάξω ψυχολόγο για πρακτικούς καθαρά λόγους (στο νοσοκομείο δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις επισκέψεις πάνω από ένα χρόνο) κι αυτό με φρικάρει και σκέφτομαι πως δεν θ' αντέξω την τόσο οδυνηρή διαδικασία να ξαναπώ σε κάποιον άλλον την ιστορία μου και το τι μου συμβαίνει...
    σίγουρα δν θα είναι εύκολο αλλά μην σε παίρνει τόσο πολύ από κάτω σκέψου ότι μπορεί να κάνεις μια καινούργια αρχή που θα αλλάξεις ψυχολόγο και αυτό μπορεί να είναι για καλό σου σκέψου θετικά όσο μπορείς!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν ξέρω σίγουρα πως δουλεύει το όλο πράγμα κι αν επιτρέπεται να ενημερώνονται οι γιατροί μεταξύ τους, αλλά κάποιον φάκελλο με το ιστορικό σου δεν έχεις; Πιθανόν μετά από τόσα χρόνια θεραπεία, με τον νέο ψυχολόγο να το πιάσετε το θέμα αν όχι εκεί που θα το αφήσεις με την προηγούμενη γιατρό, σίγουρα λίγο παρακάτω κι όχι από την αρχή : ) Άρα πιθανόν να μην χρειαστεί να ξαναπείς την ιστορία σου, τουλάχιστον όχι με τόσες λεπτομέρειες, άλλωστε λογικά έχεις πλέον μάθει να μην στέκεσαι εκεί τόσο όσο όταν άρχισες τις συνεδρίες, σωστά;

    Όπως και να έχει, δεν πρέπει να σε τρομάζει τόσο η αλλαγή. Να σκέφτεσαι ότι θα είναι για καλό παρά τα τυχόν πρόσκαιρα προβλήματα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    σίγουρα δν θα είναι εύκολο αλλά μην σε παίρνει τόσο πολύ από κάτω σκέψου ότι μπορεί να κάνεις μια καινούργια αρχή που θα αλλάξεις ψυχολόγο και αυτό μπορεί να είναι για καλό σου σκέψου θετικά όσο μπορείς!!
    Δυστυχώς δεν μπορώ να σκεφτώ καθόλου θετικά τώρα... Κι έχω και τη μάνα μου να μην ξέρει πως να φερθεί και να με κάνει ακόμα χειρότερα... Της έλεγα εδώ και πόσην ώρα να σταματήσει τη γκρίνια και να μην με πιέζει κι αυτή εκεί μέχρι που μ' έκανε να πάρω και lexotanil επιπλέον για να ηρεμήσω... Είναι ανίκανη να διαχειριστεί με ηρεμία δύσκολες καταστάσεις... Είμαι πολύ εκνευρισμένη αυτή τη στιγμή...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν ξέρω σίγουρα πως δουλεύει το όλο πράγμα κι αν επιτρέπεται να ενημερώνονται οι γιατροί μεταξύ τους, αλλά κάποιον φάκελλο με το ιστορικό σου δεν έχεις; Πιθανόν μετά από τόσα χρόνια θεραπεία, με τον νέο ψυχολόγο να το πιάσετε το θέμα αν όχι εκεί που θα το αφήσεις με την προηγούμενη γιατρό, σίγουρα λίγο παρακάτω κι όχι από την αρχή : ) Άρα πιθανόν να μην χρειαστεί να ξαναπείς την ιστορία σου, τουλάχιστον όχι με τόσες λεπτομέρειες, άλλωστε λογικά έχεις πλέον μάθει να μην στέκεσαι εκεί τόσο όσο όταν άρχισες τις συνεδρίες, σωστά;

    Όπως και να έχει, δεν πρέπει να σε τρομάζει τόσο η αλλαγή. Να σκέφτεσαι ότι θα είναι για καλό παρά τα τυχόν πρόσκαιρα προβλήματα.
    Επιτρέπεται να ενημερώνονται... Και το έχω πει στην τωρινή ψυχολόγο μου και της έχω ζητήσει αν πάω τελικά σε άλλη να την ενημερώσει για τα βασικά... Απλά αυτή τη στιγμή νιώθω πανικό... Ελπίζω να μπορείς να δείξεις κατανόηση...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2018
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Βασικά θα χρειαστεί ν' αλλάξω ψυχολόγο για πρακτικούς καθαρά λόγους (στο νοσοκομείο δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις επισκέψεις πάνω από ένα χρόνο) κι αυτό με φρικάρει και σκέφτομαι πως δεν θ' αντέξω την τόσο οδυνηρή διαδικασία να ξαναπώ σε κάποιον άλλον την ιστορία μου και το τι μου συμβαίνει...
    Γεια σου, Κύκνε. Προσπάθησε να μην φορτώνεις το μυαλό σου με πολλές σκέψεις μαζεμένες. Τι θέλω να πω. Στους ΑΑ λένε πως δεν πρέπει να σκέφτονται το πως δεν θα πιούνε για μέρες αλλά το ότι δεν θα πιούνε σήμερα. Δηλαδή μικρά βήματα την κάθε φορά. Έτσι και εσύ μην σκέφτεσαι πως θα πας να πεις όλα αυτά που θέλεις να πεις μαζεμένα. Σταδιακά θα λες πράγματα, λίγα λίγα στον ψυχολόγο και ανάλογα το πως αισθάνεσαι. Δεν σε πιέζει κανένας να πας και να εξιστορείς μαζεμένα γεγονότα. Μην τα κάνεις δηλαδή βουνό όλα αυτά. Και θα το καταφέρεις. Γνωρίζω πως όταν πέφτει σκοτάδι στο μυαλό μας είναι σχεδόν αδύνατο να κάνουμε θετικές σκέψεις. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να ξεχαστείς έστω και λίγο με κάτι. Οτιδήποτε, κάτι παραμικρό.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,581
    Quote Originally Posted by Αργύρης85 View Post
    Γεια σου, Κύκνε. Προσπάθησε να μην φορτώνεις το μυαλό σου με πολλές σκέψεις μαζεμένες. Τι θέλω να πω. Στους ΑΑ λένε πως δεν πρέπει να σκέφτονται το πως δεν θα πιούνε για μέρες αλλά το ότι δεν θα πιούνε σήμερα. Δηλαδή μικρά βήματα την κάθε φορά. Έτσι και εσύ μην σκέφτεσαι πως θα πας να πεις όλα αυτά που θέλεις να πεις μαζεμένα. Σταδιακά θα λες πράγματα, λίγα λίγα στον ψυχολόγο και ανάλογα το πως αισθάνεσαι. Δεν σε πιέζει κανένας να πας και να εξιστορείς μαζεμένα γεγονότα. Μην τα κάνεις δηλαδή βουνό όλα αυτά. Και θα το καταφέρεις. Γνωρίζω πως όταν πέφτει σκοτάδι στο μυαλό μας είναι σχεδόν αδύνατο να κάνουμε θετικές σκέψεις. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να ξεχαστείς έστω και λίγο με κάτι. Οτιδήποτε, κάτι παραμικρό.
    Καλημέρα Αργύρη...

    Κατάλαβα τι εννοείς, να λέω τα πράγματα σιγά σιγά... Θα προσπαθήσω...

    Όσο για το να ηρεμήσω προσπαθώ αλλά δυσκολεύομαι... Προσπαθώ να ξεχαστώ με τον υπολογιστή αυτή τη στιγμή, μακάρι να το καταφέρω... Έχω νοικιάσει και ταινίες για να δω αλλά μέχρι στιγμής δεν το έχω καταφέρει... Θέλω να κοιμάμαι συνέχεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Τι να σου πω, δεν είμαι γιατρός οπότε επιφυλάσσομαι... Το ladose θα το κόψω πάντως οπότε ένα λιγότερο... Τώρα για τα υπόλοιπα ίσως να χρειάζεται ο συνδυασμός τους με τέτοιο μπέρδεμα που επικρατεί μέσα μου... Ας νιώθω καλά κι ας παίρνω και δέκα διαφορετικά χάπια που λέει ο λόγος και το λέω αυτό γιατί αυτές τις μέρες θέλω να μου κάνω κακό εκτός από το να νιώθω άσχημα...
    Παλι, χωρις να θελω να κανω τον γιατρο , επειδη με τον γιατρο μου , δεν εχω κατι να πω ( πραματικα , απορω τι λετε στους γιατρους σας ! ) , μονο για τα ζαναξ παω , η τον ρωταω για κοκτεηλ φαρμακων , και μετα κανω τα δικα μου !! .... ειναι κατα της πολυφαρμακιας , γιατι δεν ξερεις ποιο φαρμακο λειτουργει , και ποιο οχι ........ασε που επιβαρυνεις τον οργανισμο σου , και το σηκωτι σου ,, ......βεβαια τον τελευταιο λογο τον εχεις εσυ .........σορυ που πηρα το θαρρος να πω την γνωμη μου χωρις να ερωτηθω , δεν το συνηθιζω .......

    για μενα , η λυση στο προβλημα σου , δεν ειναι τα φαρμακα , αφου τα παιρνεις καμμμια δεκαετια, ειναι να τολμησεις να κανεις μια σχεση ..................... εγω οταν ειχα σχεση προ τριων ετων , ημουν πολυ καλυτερα , και μουχειπει ο ψυχιατρος μου οτι αρκετοι ασθενεις με διαταραχες διαθεσης , οχι ψυχωση , μολις ερωτευθυκαν, δεν ξαναπατησαν στο ιατρειο του .....
    Last edited by Macgyver; 03-06-2018 at 16:19.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Έχω πάθει σοκ
    By Lonely Heart in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 18
    Last Post: 16-11-2015, 10:16
  2. Τι εχω παθει;
    By Nefelx in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-2015, 20:34
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ;
    By Marikaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 02-04-2015, 22:53
  4. Τι έχω πάθει...?
    By faih in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 17-11-2012, 23:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •