Ανασφάλεια...Φόβος...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    17

    Ανασφάλεια...Φόβος...

    Καλησπέρα σας,

    εδώ και 2 χρόνια είμαι με ένα παλικάρι, πολύ καλό παιδί! Περνάμε πολύ ωραία! Είναι η μοναδική σχέση που είχα ποτέ, όπου απολαμβάνω προσοχή, κατανόηση, αγάπη, φροντίδα κτλ.
    Δεν έχω παράπονο από αυτά!

    Ο Κ. εδώ και 4 χρόνια παρακολουθείται από ψυχίατρο 1 φορά το μήνα και παίρνει φαρμακευτική αγωγή (το γνωρίζω από το πρώτο μήνα της σχέσης μας).

    Στην αρχή έπαιρνε risperdal & akineton. Του έκοψε το akineton για 7 μήνες. Και τώρα παίρνει risperdal & effexor.

    Οι λόγοι που επισκέφθηκε το γιατρό είναι οι συχνοί πονοκέφαλοι που είχε μετά απο σοβαρό ατύχημα, οι καθημερίνοι καβγάδες που είχε με την οικογένεια του και ο τότε χωρισμός του.

    Αυτά τα 2 χρόνια που είμαστε μαζί, είναι ένας πολύ γλυκός και ήρεμος άνθρωπος.... αλλά εγώ έχω απορίες....

    Όταν τον ρωτώ ευθέως για τα φάρμακα, μου λέει ότι τα παίρνει για τους πονοκέφαλους που είχε και το effexor του το έδωσε για τηαυξηση της ζωντανιας και ενεργειας του και κατεπεκταση τη μείωση της επιδρομή στο φαγητό λόγω πείνας, καθως πήρε πάρα πολλά κιλά.

    Όμως αυτά τα φάρμακα είναι για τη σχιζοφρένεια και τη κατάθλιψη... δε μπορώ να καταλάβω πως κολλάνε...δε συνδέονται... είναι κακό που με ανησυχεί; πειράζει που θέλω να ξέρω τι συμβαίνει με τον άνθρωπο που περνώ πολύ χρόνο από τη ζωή μου;και συζητάμε να συζήσουμε;

    Και αυτή η ανησυχία με κάνει να χάνω τον έλεγχο...και να τσακωνόμαστε...συνέχεια το τελευταίο καιρό...γιατί είμαι ιδιαίτερα νευρική και απότομη...και χάνω το δίκιο μου πάντα!

    Η απορία μου είναι η εξής....θα έδιναν για χρόνιους πονοκεφάλους risperdal? και για τη μείωση της όρεξης efexor?

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Last edited by mperdemeni23; 20-04-2018 at 18:20.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Αμα ειχε ψυχολογικα θα το καταλαβαινεσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αμα ειχε ψυχολογικα θα το καταλαβαινεσ
    οχι παντα μπορει τα φαρμακα και ειδικα τα αντιψυχωτικα να του καλμαρουν τα ψυχωτικα συμπτωματα και πλεον να μην μπορει να καταλαβει καποιος αλλος, αν αυτος εκεινη την ωρα ακουει φωνες....

    γενικα κοπελια, εμενα μου φαινεται οτι αυτος ο ανθρωπος σου αποκρυπτει κατι... η απλα θελει να σε δωσει καποια αλλη κατευθυνση για αυτα που παιρνει για να νομιζεις κατι αλλο απο αυτο που σωστα και νομιζεις....

    οχι αυτα τα φαρμακα δεν αποσκοπουν στο να χασεις κιλα... ειδικα το efexor οπως σου λεει οτι το παιρνει για να χασει κιλα... τα κιλα τα εβαλε απο τα χαπια αυτα...! και απλα σου λεει κατι αλλο... δεν ειναι αδυνατηστικα προιοντα αυτα... τα ξερω πολυ καλα αυτα τα αντικαταθλιπτικα επειδη ειχα την ''τυχη'' να τα δοκιμασω και εγω....!

    καλυτερα να εισαι προσεχτκη μαζι του, εγω πιστευω οτι πισω απο αυτα κρινεται καποια ψυχικη διαταραχη, και εφοσον εμπλεκονται και αντιψυχωτικα θα μπορουσα να σε πω οτι αυτος ο ανθρωπος μπορει να εχει απο ανθεκτικη καταθλιψη, διπολικη διαταραχη μεχρι και ψυχωση....

    σε εχει κανει να εχεις αμφιβολιες για τα λογια του, εγω αυτο πλεον ψαχνωντας εδω μεσα απαντησεις...
    φυσικα δεν ειναι πληρως ειλικρινης, εδω που τα λεμε και εγω αν ημουν με μια κοπελα ερωτευμενος θα της ελεγα ψεμματα οτι εχω ψυχωση απλα και μονο για να συνεχισει να ειναι μαζι μου... καλυτερα να εισαι προσεχτικη μαζι του

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    οχι παντα μπορει τα φαρμακα και ειδικα τα αντιψυχωτικα να του καλμαρουν τα ψυχωτικα συμπτωματα και πλεον να μην μπορει να καταλαβει καποιος αλλος, αν αυτος εκεινη την ωρα ακουει φωνες....

    γενικα κοπελια, εμενα μου φαινεται οτι αυτος ο ανθρωπος σου αποκρυπτει κατι... η απλα θελει να σε δωσει καποια αλλη κατευθυνση για αυτα που παιρνει για να νομιζεις κατι αλλο απο αυτο που σωστα και νομιζεις....

    οχι αυτα τα φαρμακα δεν αποσκοπουν στο να χασεις κιλα... ειδικα το efexor οπως σου λεει οτι το παιρνει για να χασει κιλα... τα κιλα τα εβαλε απο τα χαπια αυτα...! και απλα σου λεει κατι αλλο... δεν ειναι αδυνατηστικα προιοντα αυτα... τα ξερω πολυ καλα αυτα τα αντικαταθλιπτικα επειδη ειχα την ''τυχη'' να τα δοκιμασω και εγω....!

    καλυτερα να εισαι προσεχτκη μαζι του, εγω πιστευω οτι πισω απο αυτα κρινεται καποια ψυχικη διαταραχη, και εφοσον εμπλεκονται και αντιψυχωτικα θα μπορουσα να σε πω οτι αυτος ο ανθρωπος μπορει να εχει απο ανθεκτικη καταθλιψη, διπολικη διαταραχη μεχρι και ψυχωση....

    σε εχει κανει να εχεις αμφιβολιες για τα λογια του, εγω αυτο πλεον ψαχνωντας εδω μεσα απαντησεις...
    φυσικα δεν ειναι πληρως ειλικρινης, εδω που τα λεμε και εγω αν ημουν με μια κοπελα ερωτευμενος θα της ελεγα ψεμματα οτι εχω ψυχωση απλα και μονο για να συνεχισει να ειναι μαζι μου... καλυτερα να εισαι προσεχτικη μαζι του
    Δεν μου έδωσε μέχρι στιγμής το δικαίωμα να αμφιβάλλω για τα λεγόμενα του ή για τις κινήσεις του.

    Όσο για το effexor ο γιατρός του είπε ότι θα τον βοηθήσει να βρει τη ζωντάνια του και την ενέργεια του και θα σταματήσει να έχει το μυαλό του στο φαγητό.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχει διαφορα η διατυπωση των λεξεων...πρεπει να εισαι προσεχτικη πως δηλωνεις κατι...!
    ειναι αλλιως να πεις σου δινω ενα αντικαταθλιπτικο για να σου κοψει την ορεξη για φαγητο...
    και αλλιως να πεις σου δινω ενα αντικαταθλιπτικο, που θα σε δωσει καποια ισως ορεξη για ζωη και επομενως να κανεις περισσοτερα πραγματα μεσα στην μερα και ισως να χασεις και καποιο βαρος....

    αλλα και παλι αυτα τα φαρκακα το γεγονος οτι σε βαζουν βαρος, ερχενται σε αντιδιαστολη με οποια ορεξη σου δωσουν για ζωη.. (μιλω για τα αντικαταθλιπτικα)

    απο εκει και περα οσο αφορα το αντιψυχωτικο φαρμακο... υπαρχουν ασθενεις που επειδη ειχαν ψυχωση ειχαν πολλους πονοκεφαλους και επειδη πηραν αυτα τα αντιψυχωτικα σταματησαν και οι πονοκεφαλοι... κανεις δεν μπορει να γνωριζει καλυτερα για τα συμπτωματα που εμφανησε περα απο τον ιδιο.... ο γιατρος αν ειναι επιπολαιος μπορει να σε δωσει οτιδηποτε θελει και ας μην το χρειαζεσαι, οπως εμενα ο πρωτος μου εδωσε αντιψυχωτικο για να με βοηθησει με την αυπνια... τελος ακυρο πραγμα, το οποιο καταλαβα οτι δεν το χρειαζομουν και το σταματησα οικοιοθελως

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Αυτά που γράφουμε εδώ είναι και λίγα σε σχέση με όσα γράφουν στα προσπέκτους. Πχ ένα τονωτικό γράφει ότι προκαλεί αϋπνία...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by mperdemeni23 View Post
    Καλησπέρα σας,

    εδώ και 2 χρόνια είμαι με ένα παλικάρι, πολύ καλό παιδί! Περνάμε πολύ ωραία! Είναι η μοναδική σχέση που είχα ποτέ, όπου απολαμβάνω προσοχή, κατανόηση, αγάπη, φροντίδα κτλ.
    Δεν έχω παράπονο από αυτά!

    Ο Κ. εδώ και 4 χρόνια παρακολουθείται από ψυχίατρο 1 φορά το μήνα και παίρνει φαρμακευτική αγωγή (το γνωρίζω από το πρώτο μήνα της σχέσης μας).

    Στην αρχή έπαιρνε risperdal & akineton. Του έκοψε το akineton για 7 μήνες. Και τώρα παίρνει risperdal & effexor.

    Οι λόγοι που επισκέφθηκε το γιατρό είναι οι συχνοί πονοκέφαλοι που είχε μετά απο σοβαρό ατύχημα, οι καθημερίνοι καβγάδες που είχε με την οικογένεια του και ο τότε χωρισμός του.

    Αυτά τα 2 χρόνια που είμαστε μαζί, είναι ένας πολύ γλυκός και ήρεμος άνθρωπος.... αλλά εγώ έχω απορίες....

    Όταν τον ρωτώ ευθέως για τα φάρμακα, μου λέει ότι τα παίρνει για τους πονοκέφαλους που είχε και το effexor του το έδωσε για τηαυξηση της ζωντανιας και ενεργειας του και κατεπεκταση τη μείωση της επιδρομή στο φαγητό λόγω πείνας, καθως πήρε πάρα πολλά κιλά.

    Όμως αυτά τα φάρμακα είναι για τη σχιζοφρένεια και τη κατάθλιψη... δε μπορώ να καταλάβω πως κολλάνε...δε συνδέονται... είναι κακό που με ανησυχεί; πειράζει που θέλω να ξέρω τι συμβαίνει με τον άνθρωπο που περνώ πολύ χρόνο από τη ζωή μου;και συζητάμε να συζήσουμε;

    Και αυτή η ανησυχία με κάνει να χάνω τον έλεγχο...και να τσακωνόμαστε...συνέχεια το τελευταίο καιρό...γιατί είμαι ιδιαίτερα νευρική και απότομη...και χάνω το δίκιο μου πάντα!

    Η απορία μου είναι η εξής....θα έδιναν για χρόνιους πονοκεφάλους risperdal? και για τη μείωση της όρεξης efexor?

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Γεια σου mperdemeni... Η αληθεια ειναι πως κι εγω νιωθω σαν να σου κρυβει κατι ο συντροφος σου, δεν δινουν ψυχοτροπα φαρμακα για πονοκεφαλους, πολυ χαζη δικαιολογια...ισως δεν ειναι ετοιμος ακομα να σου μιλησει για το προβλημα του, αλλα δεν ειναι και σωστο να το καθυστερει δυο χρονια...απο εκει και περα νιωθω πως ειναι και λαθος να κανουμε εικασιες, μονος σου πρεπει να σου πει τι και πως... Αλλα επειδη καταλαβαινω οτι εισαι σε δυσκολη θεση και δειχνεις να εχεις κατανοηση και να εχετε μια ομορφη σχεση ισως ειναι αδικο να μενεις στο σκοταδι...δεν σου εχω απαντηση, δεν ειμαι ειδικος, αλλα ξερω οτι τα φαρμακα που πες τα εχει λαβει/λαμβανει κοντινο μου προσωπο με σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη...αυτο για να το πουμε μπακαλικα ειναι σχιζοφρενεια μαζι με κάποια διαταραχη διαθεσης (πχ καταθλιψη η διπολικη διαταραχη)...βεβαια το ατομο που ξερω παιρνει καμια εννια-δεκα χαπια την ημερα (κανα τεσσερα διαφορετικα σαν ειδη) , δεν ξερω αν αυτο λέει κατι και αν αντιστοιχη ασθενεια μπορει να εχει καλυτερη διαχειρηση με λιγοτερα φαρμακα...αυτο φυσικα ειναι μονο μια πιθανοτητα.

    Μπορει να φοβαται οτι θα τον αφησεις αμα μαθεις τι ειναι αυτο που εχει, οτι και αν ειναι, αλλα αυτο δεν παυει να σημαινει οτι σε εξαπαταει σκοπιμα δυο χρονια...δεν ξερω πως νιωθεις για αυτο. Κατα τα αλλα δεν φαινεσαι προκατειλειμμενη, αφου εισαι χαρουμενη μαζι του μπορεις να μαθεις παραπανω πραγματα για οτιδηποτε και αν εχει και να μην επηρεαζει καπως αυτο τη σχεση σας αν λειτουργει αποτελεσματικα η αγωγη του...
    Θεωρω σε ψιλιασαμε αρκετα, απο εκει και περα εσυ ξερεις πως νιωθεις και πως θελεις να το διαχειριστεις...

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Replies: 100
    Last Post: 16-08-2017, 08:20
  3. Ανασφάλεια,φόβος
    By pet88 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 06-06-2014, 00:53
  4. φοβος και ανασφαλεια..
    By ridickaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 31-05-2012, 10:58
  5. πόνος-φόβος-ανασφάλεια
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 30-05-2012, 23:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •