Δεν έχω έναν άνθρωπο. - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 105 of 105
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Δεν χρειάζομαι να μου δείξει κανείς την σοβαρότητα της κατάστασης,ήμουν κ είμαι η πρώτη που το επισήμανε.

    Μπήκα ως μια πληγωμένη σύζυγός η οποία αντιμετωπίζει σοβαρά το ενδεχόμενο διαζυγίου έχοντας 3 παιδιά από έναν σύζυγο που αγαπάει πολύ,δεν μπήκα γιατί μου ήταν εύκολο να ακριβώς για να βρω στήριξη .

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Α κ κάτι άλλο...δεν είχα κάνει ξανά μανούλα με 3 παιδιά..δεν έκανα πρόβα..σορυ κι ολασσσ.. εσύ φαντάζομαι είσαι πάντα προετημασμενη για την οποία πίεση δημιουργειται στην ζωή σου κ πάντα ανταπεξέρχεσαι με ψυχραιμία...σούπερ μπράβο, κάνε μασ σεμινάρια τότε για το κοινό μήπως κ όλοι εμείς οι λάθος.. μάθουμε από το δικό σου απόλυτο κ τέλειο παράδειγμα. Θα είμαι στην πρώτη σειρά.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις πως εγώ αναζητώ κ παίρνω βοήθεια κατά καιρούς κ πάντα είχε στο μυαλό του κ εκείνος το να κάνει θεραπεία για τα ξεσπάσματα κ την αναισθησία που τον πιάνει,είναι μορφωμένοι άνθρωποι με εμπειρίεσ.. κ που προσπαθούμε να διαχειριζομαστε κ δεν κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλα μας είναι πολύ σημαντικό.

    Δεν ήμαστε ούτε ανεύθυνοι ούτε ηλίθιοι..

    Κ αν ήταν συχνά αυτά τα φαινόμενα όπως είδη έχω γράψει...δεν θα κρατούσα την σχέση.

    Τα έχω γράψει εγώ αλλά ο καθένας διαβάζει ότι θέλει .η Μαλλον καταλαβαίνει ότι θέλει...
    Κ λογικό το βρίσσκω κι όλας.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Τι σημαίνει η φράση "κι εγώ αναζητώ βοήθεια κατά καιρούς;" ¨Οταν είδες πως είχες φτάσει στα όρια σου όντας μάνα με τρία παιδιά, αναζήτησες βοήθεια; Και λέγοντας βοήθεια εννοώ από την βοήθεια που μπορείς να λάβεις από μια κοπέλα που θα μπορούσε να σε βοηθάει με τα παιδιά για κάποιες ώρες ώστε να ηρεμείς μέχρι την βοήθεια ειδικού ψυχολόγου/ ψυχοθεραπευτή. Περιγράφεις πως για ένα μεγάλο διάστημα με την έλευση του τρίτου παιδιού ένιωσες να ζορίζεσαι και να πιέζεσαι, τι ακριβώς έκανες γιαυτό ώστε να μην φτάσεις στο σημείο να ξεσπάσεις μπροστά στα παιδιά σου;

    Επίσης τι σημαίνει η φράση "ο άντρας μου πάντα είχε στο μυαλό του να κάνει θεραπεία" ; Γιατί δεν το έχει κάνει τόσα χρόνια; Εκείνον μπορούμε να τον πούμε ανεύθυνο που δεν το έχει κάνει ενώ είναι σαφές πως έχει βίαια ξεσπάσματα μπροστά στα παιδιά;

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Έλα για καφέ..να στα πω...είναι πολλές οι λεπτομέρειες...

    Πάντα κάνω ότι καλύτερο μπορώ..μόνη μου..με ειδικούς...κλπ.τα αγαπώ πολύ τα παιδάκια μου.τελεια.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Δεν χρειάζομαι να μου δείξει κανείς την σοβαρότητα της κατάστασης,ήμουν κ είμαι η πρώτη που το επισήμανε.

    Μπήκα ως μια πληγωμένη σύζυγός η οποία αντιμετωπίζει σοβαρά το ενδεχόμενο διαζυγίου έχοντας 3 παιδιά από έναν σύζυγο που αγαπάει πολύ,δεν μπήκα γιατί μου ήταν εύκολο να ακριβώς για να βρω στήριξη .

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Δεν νομίζω οτι αντιλαμβάνεσαι την σοβαρότητα της κατάστασης όχι. Γιατί ενώ περιέγραψες με πολύ τραγικό τρόπο και τα γεγονότα του τότε (2015) και του τώρα, πέρασες με μια τεράστια ευκολία στο στάδιο του να τα δικαιολογήσεις μόλις είδες τα σχόλια όλων εδώ μέσα και πολύ φοβάμαι πως απλά θες να τα κρύψεις κάτω από το χαλί. Στο παλιό θέμα η "λυση" που βρήκες για τις εντάσεις σας ήταν το τρίτο παιδί λες κι αυτό θα έφτιαχνε την κατάσταση ως δια μαγείας και δεν θα την χειροτέρευε όπως έγινε.

    Δεν είμαι εδώ ως κριτής, ούτε διεκδικώ το αλάθητο και μιας και ρωτάς ούτε εγώ είμαι προετοιμασμένη για όλα στην ζωή μου. Μπορώ να καταλάβω την θέση σου. Μπορώ να καταλάβω πως είσαι με έναν άνθρωπο που αγαπάς κι απλά ήθελες να φτιάξεις μια όμορφη ζωή μαζί του. Μπορώ να καταλάβω ακόμα και την ανάγκη σου να τον δικαιολογείς και να διαγράφεις απτην μνήμη σου ένα ένα αυτά τα "μεμονωμένα" περιστατικά προσπαθώντας να ωραιοποιήσεις την κατάσταση. Μπορώ επίσης να καταλάβω την δυσκολία που μπορεί να έχει μια απόφαση διαζυγίου μετά από τόσα χρόνια και με τρία παιδιά. Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να σε ταρακουνήσω ώστε να μην κρύψεις τα προβλήματα κι αυτή την φορά κάτω από το χαλί. Και το γεγονός πως υπάρχουν τρία παιδιά και δεν είστε απλώς δύο ενήλικες που σας αρέσει να σαχλαμαρίζετε, το κάνει πιο επιτακτικό.

    Δεν σου λέω να χωρίσεις τον άντρα σου, σου λέω πως σαν τρίτη από αυτά που διαβάζω θεωρώ πως χρειάζεστε και οι δύο βοήθεια από ειδικό. Κι όσο δεν το κάνετε, ταλαιπωρείτε και τραυματίζετε τα παιδιά σας.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Κ εγώ είπα πως ήταν κ είναι Φανερο πως όλα αυτά τα έχω υπόψη μου από μόνη μου,ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει Παρ όλα αυτά μη γνωρίζοντας τις λεπτομέρειες,εντάξει το εξαντλήσαμε το θέμα.

    Κ υ.γ πως κ μπορείς να καταλάβεις? Έχεις 3 παιδιά? Αν όχι τότε όχι δεν μπορείς,σορυ .

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Φαντάσου..είχαμε 3 χρόνια να μαλώσουμε.

    Μιλάς λεσ κ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή κ λεσ κ είναι εύκολο για κάποιον που αγαπάς μα ξεσπάει κάθε 3 χρόνια με πολύ άσχημο βέβαια τρόπο..να τον βγάλεις έτσι απλά από την ζωή σου.
    Αυτά δεν θα είναι απλά πράγματά,ειδικά όταν πέραν του τραγικού λάθους όλα τα άλλα δεν τα έχει ταιριάξει τόσο απόλυτα με κανέναν άλλον μέχρι τώρα στην ζωή του κάποιος.
    Δεν είναι άσπρο μαύρο η ζωή.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Σου φαινεται δυσκολο να βγαλεις εναν ανθρωπο με βιαια ξεσπασματα απο την ζωη σου.
    Εμενα μου ειναι αδιανοητο να βαλω εναν τετοιον ανθρωπο στην ζωη μου. Δεν μπορω να ειμαι με ανθωπο με βιαια ξεσπασματα ουτε στο ιδιο δβματιο, οχι να τον εχω διπλα μου.
    Επειδη μιλησες στον β ενικο, προσωπικα ζω με τον δικο μου εδω και χρονια. ΜΑΖΙ, οχι μονο ραντεβουδακια κι εκδρομουλες.δεν εχει ποτε χτυπησει το χερι στο τραπεζι , ουτε εχει σηκώσει την φωνη του ποτε, ειλικρινα. Οχι να με βρισει. Οποτε, οχι δεν μπορω να καταλαβω πως " συμβαινουν αυτα ". Εγω πιστευω οτι συμβαινουν οταν επιλεγεις ανθρωπους που τα κανουν. Δεν συμβαινουν μονα τους.
    Ειστε μαζι 5 χρονια.
    Τωρα ειπες οτι ισως συμβει καθε 3 χρονια.
    Δλδ; μια με δυο φορες στο συνολο.
    Χθες ελεγες οτι εχει συμβει 3-4 φορες.
    Ενω πριν 3 χρονια, οραν εισασταν στα 2 χρονια σχεσης ΜΟΛΙΣ, ελεγες οτι ειχε συμβει απο τοτε ακομα 7- 8 φορες.
    Οπως και να το πεις, φαινεται επαναλαμβανομενο μοτιβο..
    Τα ιδια παραπονα ειχες απο αυτον και στο πρωτο παιδι.
    Προφανως δεν ελυσε τπτ αλλα προχωρησατε σε 2ο παιδι.
    Τα παιδια δεν λυνουν προβληματα. Τα πολλαπλασιαζουν..

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Κ εγώ είπα πως ήταν κ είναι Φανερο πως όλα αυτά τα έχω υπόψη μου από μόνη μου,ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει Παρ όλα αυτά μη γνωρίζοντας τις λεπτομέρειες,εντάξει το εξαντλήσαμε το θέμα.

    Κ υ.γ πως κ μπορείς να καταλάβεις? Έχεις 3 παιδιά? Αν όχι τότε όχι δεν μπορείς,σορυ .

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Βρε αντα... το λες και το ξαναλες. Ποσα παιδια νιμιζεις οτι πρεπει να εχει κανεις για να ξερει οτι τα βιαια ξεσπασματα και οι καυγαδες υα τραυματιζουν;
    Το ξερουν ολοι ακομα και σαν παιδια κακων γονεων. Δεν χρειαζεται να τραυματίσεις ενα παιδι για ξερεις οτι ποναει σε τετοιο περιβαλλον.κια οχι, η εκ τν υστερων τρυφεροτητα δεν σβηνει την βια σπ την ψυχη του. Το διχαζει μονο...

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Δεν μπορούμε να συναντηθούμε..τα ίδια λέμε.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #100
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αν νομιζετε αντρασ που να δουλευει οχταωρο το λιγοτερο θα εχει μια γυναικα κ τρια παιδια κ δε θα βρισει την γυναικα του δεν γινεται να μην το κανει για να μην το κανει πρεπει να ζει σε γυαλα κ να εχει παντα λεφτα κ να μη χρειαστει ποτε να προστατεψει τον εαυτο του πολυ απλα στη ζωη τ αντρα ειναι αδυνατο αυτο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #101
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ναι ελις γι αυτο στη σχεση πρεπει να αντέχει ο ένας τον αλλο σε κάποια ξεσπασματα, οχι ομως να βγαλουν την απογοητευση πανω στα παιδια, μονο μεταξυ τους και μακρια απο αυτα, δεν φταινε σε τιποτα και σε αυτο εγω δεν δεχομαι ουτε διαταραχες ουτε καμια δικαιολογια, κι ας ποναει οποιος το ακουει. Ο αντρας πρεπει να αντεχει και να δεχτει οτι πρεπει ορισμένες φορες να γινει ο σακος του μποξ, αρκει να μην γινονται τα παιδια.
    Εγω δεν της ειπα πωπω φωναξες στον αντρα σου τι κακια που εισαι, σταθηκα απλα στο σημειο οτι ξεσπασε στο παιδι με πολυ ασχημο τροπο κι ας φαινεται σε καποιους συνηθισμενο, εγω μολις το διαβασα φρικαρα. Οταν της/του μικρης/ου πεταξει η σχεση της/του κατι στα μουτρα, θα απορεί για ποιο λογο τον αγαπαει, για ποιο λογο ξευτιλιζεται και δεν τον στελνει στον αγυριστο. Ε να το ψυχολογισουμε και λιγο το θεμα εδω που ειναστε

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αν νομιζετε αντρασ που να δουλευει οχταωρο το λιγοτερο θα εχει μια γυναικα κ τρια παιδια κ δε θα βρισει την γυναικα του δεν γινεται να μην το κανει για να μην το κανει πρεπει να ζει σε γυαλα κ να εχει παντα λεφτα κ να μη χρειαστει ποτε να προστατεψει τον εαυτο του πολυ απλα στη ζωη τ αντρα ειναι αδυνατο αυτο
    Τώρα τι λες κ εσυ; οτι ειναι πλεον αναμενόμενο να τη βρισει επειδή δουλεύει; σε μενα να το εκανε να φαει μπουνιά κατευθείαν να ισιωσει... Δλδ οποία γυναικα εχει κούραση απο τα παιδιά κ το σπίτι πρέπει να ξεσπαει στον σύζυγο; με τετοια μυαλα δεν πάτε πουθενά.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  13. #103
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Καταρχασ ουτε εσυ εχεισ μυαλο κ δευτερον εγω εδωσα το δικαιωμα στην κορη μου κ τισ φιλεσ τησ οταν δεν ειναι καλα να με βριζουν μπροστα μου κι εγω δε βγαζω κουβεντα ειμαστε ισοι δουλευει απο τα δεκαπεντε με ενσημα ειναι μποντι μπιλντερ κ ομορφη δουλευω απο τα δεκαοχτω κ ειμαι μποντι μπιλντερ ειμαστε ισοι σε ολα αν νομιζεισ οτι η κορη μου κι εγω ειμαστε παιδια παρτο αλλιωσ καταρχασ αυτη κι οι φιλεσ τησ δουλευουν σωστα χαιρομαι σαν πατερασ οταν με βριζουν γτ ξεσπανε κανω το καθηκον μου που ειναι να βαλω κατι κι εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κι αν νομιζεισ οτι η κορη μου δεν μπορει να με βαλει στη θεση μου γελιεσαι η να βρει την αληθεια αμα τισ πω κατι παρτο αλλιωσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Κ εγώ είπα πως ήταν κ είναι Φανερο πως όλα αυτά τα έχω υπόψη μου από μόνη μου,ο καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει Παρ όλα αυτά μη γνωρίζοντας τις λεπτομέρειες,εντάξει το εξαντλήσαμε το θέμα.

    Κ υ.γ πως κ μπορείς να καταλάβεις? Έχεις 3 παιδιά? Αν όχι τότε όχι δεν μπορείς,σορυ .

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Οκ, ας έβαζες σημείωση κάτω από το πόστ σου "δέχομαι απαντήσεις μόνο από όσους έχουν 3 παιδιά"
    ΚΙ όταν θα πας σε ψυχολόγο να ψάξεις έναν/μια που να έχει τρία παιδιά για να μπορεί να σε καταλάβει. Αλλιώς μην δεχτείς να ακούσεις κουβέντα.

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. η ψυχωση αλλαζει εναν ανθρωπο;;;
    By pavlosla in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 30-07-2017, 15:02
  2. Τι ειναι αυτο που κανει εναν ανθρωπο ναξιζει
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 17-05-2017, 00:20
  3. Τι αξιζει σε εναν ανθρωπο;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 04-12-2009, 19:54
  4. Θέλω να ξεπεράσω έναν άνθρωπο που έχω κάνει ΘΕΟ!
    By MDASK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 152
    Last Post: 26-01-2009, 15:56
  5. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 21:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •