Παρακαλω Βοηθηστε με
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    13

    Παρακαλω Βοηθηστε με

    Ειμαι 22 χρονων φοιτητης και καθε φορα που εχω εξεταστικη και εξετασεις με πιανει παρα πολυ αγχος με αποτελεσμα να μην μπορω να κοιμηθω ευκολα (3-4 ωρες και καποιες φορες και καθολου) και να εχω ταχυκαρδιες νιωθωντας οτι θελω να κανω εμετο. Το ξερω οτι ειναι λογο του αγχους γιατι ειμαι αρκετα υγειης και το ξερω οτι σιγουρα μπορει να ακουγεται γελειο τοσο αγχος για κατι εξετασεις αλλα δεν αντεχω ποια. Το πανεπιστημιο επειδη ειναι ξενο εχει αλλο συστημα και δινω εξετασεις αρκετες φορες τον χρονο. Καθε φορα που δινω εξετασεις νιωθωεντονη ταχυκαρδια που μου κοβει την ορεξη για να φαω και τα βραδυα οτι και να κανω δεν με παιρνει ο υπνος. Αυτο επηρεαζει και το διαβασμα μου και την υγεια μου,εστω και για συντομο χρονικο διαστημα οπως μια-δυο εβδομαδες. Προσπαθω να χαλαρωσω, να ξεχνιεμαι, να μην το σκεφτομαι αλλα δεν πιανει τιποτα. Καποιες φορες σηκωνομαι απο το κρεβατι και κανω καμια βολτα αλλα και παλι δεν με παιρνει ο υπνος. Μεχρι και χαπι εχω δοκιμασει να παρω (το inderal με συνταγη γιατρου αλλα μονο τις μερες που νιωθω εντονη ταχυκαρδια και εχω θεμα στον υπνο) αλλα δεν με εχει βοηθησει και πολυ οσες φορες το πηρα. Κανω και γυμναστικη καθημερινα αλλα ουτε αυτο βοηθαει ιδιαιτερα. Οι γονεις μου γενικα δεν ειναι πιεστικοι απεναντι μου αλλα εγω ειμαι λιγο στον εαυτο μου καθως δεν θελω να κοβομαι σε κανενα μαθημα (Ειναι ιδιωτικη σχολη και τα μαθηματα πληρωνονται για να τα ξαναδωσεις). Οταν παρω τα θεματα την ημερα των εξετασεων συνηθως μου φευγει το αγχος σιγα, σιγα οσο γραφω, ειδικα εαν εχουν πεσει και αυτα που ηθελα αλλα παντα την ημερα πριν της εξετασης και τις περισσοτερες φορες και στις υπολοιπες μερες λιγο πριν την εξεταση ταλαιπορουμαι ασχημα με τον υπνο και το αισθημα εμετου και ταχυκαρδιας. Τι να κανω, εχω δοκιμασει τα περισσοτερα πραγματα...?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Γάμησε τα δεν έχεις και πολλά να κάνεις. Δοκίμασε να σκέφτεσαι πράγματα που σε κάνουν ευτυχισμένο. Όταν σε πιάνει Δλδ όλο αυτό. Σκέψου πχ ότι κάνεις σέξ. Για το θέμα με τον εμετό επειδή σε φάσεις εξετάσεων το είχα περάσει σε 2-3 περιόδους εξετάσεων όταν σπουδαζα, βεβαια εγώ κάποιες φορές είχα ξερασει κιόλας, δοκίμασε να πας σε κάναν γαστρεντερολογο να σου γράψει κάνα φάρμακο για το στομάχι. Εμένα μου είχε δώσει τότε ένα, belifax λέγεται, πολύ καλό είχε ηρεμήσει το στομάχι μου πολύ. Μετά από καιρό βέβαια δεν χρειάζονταν να παίρνω ούτε αυτό γιατί μου είχε περάσει και το άγχος και ήμουν κομπλέ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω ελεγα στον εαυτο μου τη φραση "εγω το καθηκον μου το εκανα". Δηλαδη εκατσα και διαβασα οπως επρεπε. Αυτο με απελευθερωνε απο το αγχος του αποτελεσματος.

    Για καλυτερο υπνο βαζε delta waves στο γιοθτουμπ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Ειναι απλο αυτο που πρεπει να κανεις αλλα θελει δουλεια να το εφαρμοσεις.
    Πρωτον οπως ειπε ο φιλος πιο πανω, να κανεις το καθηκον σου να διαβασεις. Αυτο ειναι το μονο καθηκον και πρεπει που εχεις.
    Δεν εχεις καθηκον να περασεις ολα τα μαθηματα και ουτε πρεπει υποχρεωτικα να το κανεις, κανεις δεν θα σε σκοτωσει. Η μονη υποχρεωση που εχεις απεναντι στον εαυτο σου ειναι να διαβασεις, τα υπολοιπα θα ερθουν απο μονα τους, εστω και με λιγη καθυστερηση.
    Το μονο πραγμα που θα επιβαρυνθεις με τον τροπο που σκεφτεσαι ειναι η υγεια σου. Τα λεφτα ειναι ενα τιποτα μπροστα στην υγεια σου.
    Οπως λεει και το ποιημα, να ευχαριστιεσαι τον δρομο και οχι την Ιθακη.

Similar Threads

  1. βοηθήστε με παρακαλώ!
    By johnnyy in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 10-09-2012, 16:10
  2. ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
    By Anna-Maria in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 12-05-2012, 04:29
  3. σας παρακαλω βοηθηστε!
    By death19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 24-03-2012, 23:52
  4. Σας παρακαλω βοηθήστε με!!!
    By dragonpro in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 29-06-2011, 04:11
  5. Σας παρακαλώ βοηθήστε με...
    By Love_Sorrow in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2007, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •