Κλασσική μουσική και τραγουδια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 130
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Μου άρεσει και εμένα η κλασσική μουσική ,κάνω διάφορες ιστορίες όταν ακούω κλασσική μουσική,ξεπηδουν στο κεφάλι μου διάφορες εικόνες,αλλωττε σκέφτομαι μπαλετα,αλλωτε φτιάχνω ιστορίες εποχής.Νομίζω ότι βοηθάει πολύ στην ανάπτυξη φαντασίας.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    130
    Βρίσκω ενδιαφέρον αυτό το γκρουπ:
    https://youtu.be/8vAotniVkSs

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721


    Κλασσικη μουσικη ποιοτητας ............
    Last edited by Macgyver; 10-03-2019 at 23:38.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721



    Κλασσικο waltz ..........καλοοοοο !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Κι ένα κομμάτι στο ύφος stylus phantasticus. Είναι ένα πολύ ξεχωριστό μουσικό είδος που αναπτύχθηκε το 17ο αιώνα από τη σχολή εκκλησιαστικού οργάνου της βόρειας Γερμανίας (γεωγραφικά η σημερινή βόρεια Γερμανία και η Δανία). Τα έργα αυτά γενικά αποτελούνται από 3 ή 4 μέρη και χαρακτηρίζονται από μεγάλο δυναμισμό και δραματικά περάσματα αυτοσχεδιαστικού χαρακτήρα που εναλλάσσονται με πολυφωνικά τμήματα (φούγκες), με σκοπό τη μουσική αναπαράσταση συναισθηματικών διακυμάνσεων. Αποτελεί νησίδα στην εποχή μπαρόκ καθώς δεν υπήρξε κάτι παρόμοιο πριν ή μετά.

    Η ακόλουθη ερμηνεία είναι από έναν σπουδαίο Ολλανδό οργανίστα, που έφυγε από τη ζωή πέρυσι σε ηλικία 90 ετών, στο ιστορικό όργανο του καθεδρικού στο Roskilde της Δανίας. Για τη μακραίωνη ιστορία του οργάνου αυτού μπορεί κανείς να διαβάσει στις σελίδες του κατασκευαστή οργάνων από τη Δανία Marcussen & Søn.

    Ο συνθέτης Nicolaus Bruhns ήταν ο πλέον αξιόλογος μαθητής του κύριου εκφραστή αυτού του μουσικού ρεύματος, του μεγάλου οργανίστα και συνθέτη D. Buxtehude. Δυστυχώς πέθανε πολύ νέος, σε ηλικία μόλις 31 ετών ενώ θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι διάφορα έργα του έχουν χαθεί. Τα ελάχιστα έργα του για όργανο που έχουν διασωθεί, όλα πολύ υψηλής ποιότητας, μαρτυρούν μια ασυνήθιστη μουσική ευφυΐα που έσβησε πρόωρα.

    Η σύνθεση φέρει τον τίτλο «πρελούδιο σε μι ελάσσονα», όμως πρόκειται για έργο με πολλά μέρη με το πρελούδιο να είναι το πρώτο απ' αυτά. Διακρίνεται από τις χαρακτηριστικές εναλλαγές του stylus phantasticus, νεανικό σφρίγος και μεγάλη πρωτοτυπία. Π.χ. το πρελούδιο ξεκινάει με σόλο στο ποδοπληκτρολόγιο, που ήταν πολύ ανεπτυγμένο εκείνη την εποχή στα όργανα του βορρά, ενώ μετά από ένα αινιγματικό χρωματικό πέρασμα λίγο πριν το τέλος, το έργο κλείνει με ορμητικές επαναλαμβανόμενες συγχορδίες όπως στα κρουστά.


  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Ένα ακόμα βίντεο με το προηγούμενο κομμάτι στο οποίο βλέπουμε το νεαρό οργανίστα να χειρίζεται μόνος μια πλήρως μηχανική κονσόλα:


  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721





    Ενα υπεροχο κομματι απο το μακρινο 1904..... ενα φευγαλεο δακρυ Ελληνιστι .......

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Silvius Leopold Weiss: Φαντασία σε ντο ελάσσονα για λαούτο.

    Ένα σύντομο και μελαγχολικό αλλά πάρα πολύ όμορφο κομμάτι με γλυκεία αρμονία και χαρακτηριστική μελωδία που αποτυπώνεται εύκολα στη μνήμη. Το δεύτερο μέρος είναι σε στυλ φούγκας (!) με το θέμα της οποίας κλείνει το κομμάτι, υπογραμμίζοντας το διαχρονικό χαρακτήρα αυτής της μουσικής και την έμπνευση του συνθέτη που φαντάζει αστείρευτη.


  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Ας δούμε τώρα ένα μουσικό όργανο του οποίου την ύπαρξη αγνοεί ο περισσότερος κόσμος. Πρόκειται για τη θεόρβη. Είναι ένα είδος λαούτου μεγάλων διαστάσεων με επιπλέον χορδές για το μπάσο. Όπως μαρτυρά το ακόλουθο βίντεο, ηχεί θαυμάσια μέσα σε εκκλησία που αναδεικνύει την εξαιρετική τονική ποιότητα αυτού του οργάνου.

    Πρελούδιο και allemande λοιπόν από τη σουίτα σε λα ελάσσονα του R. de Visée:


  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Ακολουθεί μια ανθολογία με τέσσερις ερμηνείες του προηγούμενου πρελούδιου σε τέσσερα διαφορετικά έγχορδα: θεόρβη, μπαρόκ λαούτο, μπαρόκ κιθάρα και τσέμπαλο. Προσωπικά βρίσκω ως πιο ενδιαφέρουσα την ερμηνεία στο τσέμπαλο, που είναι προφανώς ρυθμισμένο σε άνισο συγκερασμό και ενισχύει με το χαρακτηριστικό ηχόχρωμά του την αξιοσημείωτη διάθεση διαλογισμού που διακατέχει το κομμάτι αυτό.



    Λέγεται ότι ο διευθυντής του JPL (NASA), αφού είδε το πρώτο λεπτό του βίντεο, εισηγήθηκε την επόμενη αποστολή στο διάστημα με σκοπό να βρεθεί το άκρο του οργάνου που φαίνεται εκεί.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Μέρες που είναι: "Erbarme dich, mein Gott", που θα πει «Δείξε Θεέ μου το έλεός σου» ή σε πιο ελεύθερη απόδοση «Θεέ μου συγχώρεσέ με». Στα Πάθη κατά Ματθαίον ο Μπαχ αποδίδει με δραματική εκφραστικότητα με την άρια αυτή την ψυχική οδύνη του Πέτρου αφότου εκείνος απαρνήθηκε τρεις φορές τον Ιησού.

    Στο ακόλουθο βίντεο η ερμηνεύτρια δείχνει σαν να βρίσκεται σε κατάσταση ύπνωσης. Κορυφαία ερμηνεία, κατά τη γνώμη μου σημείο αναφοράς, μιας από τις πιο δραματικές σελίδες σε ολόκληρη την ιστορία της μουσικής, τόσο θεολογικά όσο και αρμονικά. Είχα την τύχη να την ακούσω για πρώτη φορά στα 16 μου. Την ηχογράφησα από ραδιοφωνική εκπομπή της εποχής. Από τότε τυπώθηκε ανεξίτηλα στο μυαλό μου.


  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Και το φαινομενικά ακατόρθωτο αλλά προφανώς εφικτό: η προηγούμενη άρια σε μεταγραφή για όργανο. Για την ερμηνεία όμως χρειάζεται να παίζει κανείς με το ένα χέρι δύο πληκτρολόγια συγχρόνως !!! Όποιος το έχει δοκιμάσει καταλαβαίνει την απίστευτη δεξιοτεχνία που χρειάζεται ώστε να ρέει η μουσική.

    Hats off to you, που λένε και οι φίλοι μας οι Αγγλοσάξωνες:



    Μπόνους: η παρτιτούρα της μεταγραφής ελεύθερα διαθέσιμη! Όνειρο.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Και κάτι πολύ λιγότερο γνωστό αλλά πολύ αυστηρό, με επαυξημένα διαστήματα δευτέρας που γενικά αποφεύγουμε στην Αρμονία: πρελούδιο και φούγκα σε σολ ελάσσονα του M. Dupré, Op. 7, στο μεγάλο όργανο Cavallé-Coll της εκκλησίας της Παναγίας στο Παρίσι.

    Η ακόλουθη ερμηνεία αυτού του δυσνόητου και υψηλών τεχνικών απαιτήσεων έργου είναι η πιο καθαρή που έχω βρει ως τώρα. Είναι πολύ εντυπωσιακή η μετάβαση από το 6:20 περίπου προς τις συστοιχίες των γλωττιδόφωνων με χρήση του γενικού crescendo, άνοιγμα των φύλλων του εκφραστικού πληκτρολογίου και κλήση των συνδυασμών από τη μνήμη με το ένα πόδι. Η φούγκα κλείνει με ένα εξαιρετικά μυώδες bras de fer στις μεγάλες τρομπέτες του οργάνου που βρυχώνται σε όλες τις συχνότητες, και μια απροσδόκητη συγχορδία εβδόμης που οδηγείται σε κατάληξη σύμφωνη με την κλασική αρμονία.

    Τα Organmaster shoes που φοράει ο οργανίστας σίγουρα βοηθούν πολύ!

    Last edited by Vox; 26-04-2019 at 02:11.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    S. Rachmaninoff: πρελούδιο σε ντο δίεση ελάσσονα, Op. 3 No. 2.

    Μετά από ένα απροσδόκητο ξεκίνημα στην έκτη νότα της τονικότητας, συνεχίζει με αργές ρυθμικές κινήσεις που εξελίσσονται σε ταραγμένες φωνές που σκορπίζουν προς κάθε κατεύθυνση, πριν επιστρέψει στο αρχικό μοτίβο για να κλείσει σαν νεκρική πομπή πάνω από το ντο δίεση.

    Πολύ δυνατό, σαν στοίχειωμα. Ο καθένας φαντάζεται ό,τι θέλει, από καμπάνες έως κηδεία.


  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Το ίδιο πρελούδιο σε μεταγραφή για όργανο:



    Η σημαντικότερη διαφορά από την αρχική έκδοση για πιάνο βρίσκεται στην τελευταία συγχορδία: εδώ προστίθεται το βροντερό μπάσο στο ντο δίεση του Contrebombarde 32' !!! Βλέπουμε μάλιστα το βοηθό (μπορεί να είναι και ο οργανίστας της εκκλησίας) να τραβάει το αντίστοιχο «μανιτάρι» που ενεργοποιεί αυτή τη συστοιχία. Για να ακουστεί καθαρά χρειάζεται κανείς καλά ακουστικά ή σύστημα ήχου με subwoofer.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Τραγουδια για μοναχικους...
    By Tασος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 125
    Last Post: 21-03-2023, 22:57
  2. Δείτε το βίντεο "Κλασική Μουσική για Χαλάρωση, Μουσική για Ανακούφιση του Άγχους, Τσα
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2019, 00:24
  3. Κλασσική φιλοσοφία, και πως μπορεί να επιδράσει ψυχικά σε έναν άνθρωπο ?
    By Alithinos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-03-2016, 12:56
  4. ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΜΙΛΩ ΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ...
    By NADINE_ed in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-2013, 16:11
  5. μια κλασσικη περιπτωση υπερβαρου ανθρωπου
    By dimi.di in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 05-06-2010, 02:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •