Αρνηση διαγνωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11

    Αρνηση διαγνωσης

    Εχω κανει 3 εξετασεις στο δημοσιο. Κατοπιν αιτησεως για διαγνωση ο ιατρος εγραψε οτι εχω συμπτωματα (δεν αναφερει ποια) απο τη ταδε διατ.προσ. αλλα δε προσηλθα με τους γονεις μου ωστε να τεκμηριωθει περαιτερω η διαγνωση. Εγω βεβαια δεν εκανα τοσο κοπο-εξοδα για να μου πει ο ιατρος την αποψη του χωρις να λαβει μια αποφαση για το τι εχω.

    Το ερωτημα μου ειναι, αν δε παω με τους γονεις μου, που του εχω πει οτι δε θελω για λογους απορρητου, μπορει να μου αρνειται μια καθαρη διαγνωση; Εγω δεν δεχομαι δ.π αλλα αυτος θελει να την επιβαλλει για τους δικους του λογους και γιαυτο ζηταει γονεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Πως αιτηθηκες τη διαγνωση;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα η διάγνωση σε δημόσιο νοσοκομείο..εκτός αν είσαι τοοοοοοσο χάλια πια που θέλεις να πας για αναπηρική σύνταξη...αλλά στιγματίζεσαι..

    Αν δεν είσαι τόσο χάλια.....είναι κρίμα,τα συμπτώματα έρχονται κ φεύγουν.. μπορεί να γίνει καλά κάποιος κ μετά από 6 μήνες...δύο χρόνια ..ποτέ δεν ξέρεις...φυσικά εκτός αν μηλασ για σχιζοφρένεια η κάτι τόσο σοβαρό.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Πως αιτηθηκες τη διαγνωση;
    Εκανα 3 εξετασεις ταδε ημερομηνιες και ζητω ιατρικη βεβαιωση - γνωματευση

    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα η διάγνωση σε δημόσιο νοσοκομείο..εκτός αν είσαι τοοοοοοσο χάλια πια που θέλεις να πας για αναπηρική σύνταξη...αλλά στιγματίζεσαι..

    Αν δεν είσαι τόσο χάλια.....είναι κρίμα,τα συμπτώματα έρχονται κ φεύγουν.. μπορεί να γίνει καλά κάποιος κ μετά από 6 μήνες...δύο χρόνια ..ποτέ δεν ξέρεις...φυσικά εκτός αν μηλασ για σχιζοφρένεια η κάτι τόσο σοβαρό.

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    Γιατι στιγματιζομαι; Εχει καποιος προσβαση σε αυτο το ιστορικο;

    Αρχικα συμφωνα με αυτο που λεει μεχρι στιγμης δε πληρουνται τα συμπτωματα για να βαλει τη παθηση που επικαλειται. Για βεβαιωση υγειας πηγα και "ψαχνεται" πως μπορει να μη τη δωσει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Πλεον όλα ανεβαίνουν στο σύστημα κ αν κάποιος έχει τον αριθμό άμα σου...κ μπει...βλέπει ότι φάρμακα σου έχουν συνταγογραφηθεί...ολα

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Ευτυχώς στην Ελλάδα μασ ακόμη δεν τα κοιτάνε..αλλά έξω ναι..ενοω οι εργοδότες

    Εστάλη από TA-1020 στο E-Psychology.gr Mobile App
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Yella View Post
    Εχω κανει 3 εξετασεις στο δημοσιο. Κατοπιν αιτησεως για διαγνωση ο ιατρος εγραψε οτι εχω συμπτωματα (δεν αναφερει ποια) απο τη ταδε διατ.προσ. αλλα δε προσηλθα με τους γονεις μου ωστε να τεκμηριωθει περαιτερω η διαγνωση. Εγω βεβαια δεν εκανα τοσο κοπο-εξοδα για να μου πει ο ιατρος την αποψη του χωρις να λαβει μια αποφαση για το τι εχω.

    Το ερωτημα μου ειναι, αν δε παω με τους γονεις μου, που του εχω πει οτι δε θελω για λογους απορρητου, μπορει να μου αρνειται μια καθαρη διαγνωση; Εγω δεν δεχομαι δ.π αλλα αυτος θελει να την επιβαλλει για τους δικους του λογους και γιαυτο ζηταει γονεις.
    δεν καταλαβαινω.
    στο ενα σημειο λες οτι αρνειται να βγαλει διαγνωση χωρις γονεις , στο αλλο σημειο λες οτι δεν δεχεσαι την διαγνωση του περι διατ. πρ.
    τι απ τα δυο ισχυει?δεν βγαζει διαγνωση ή δεν σ αρεσει η διαγνωση του??

    λες εχει τους λογους του. τι λογους εχει να σου βγαλει αλλη διαγνωση, δλδ?

    τι ηλικια εχεις και ζηταει τους γονεις σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν καταλαβαινω.
    στο ενα σημειο λες οτι αρνειται να βγαλει διαγνωση χωρις γονεις , στο αλλο σημειο λες οτι δεν δεχεσαι την διαγνωση του περι διατ. πρ.
    τι απ τα δυο ισχυει?δεν βγαζει διαγνωση ή δεν σ αρεσει η διαγνωση του??

    λες εχει τους λογους του. τι λογους εχει να σου βγαλει αλλη διαγνωση, δλδ?

    τι ηλικια εχεις και ζηταει τους γονεις σου?
    Ειμαι 28 ετων. Στα 24 εχω διαγνωση υγειας. Στη κλινικη (26 χρονων) ειχε διαγνωστει ακαθοριστη διαταραχη προσωπικοτητας. Όχι πχ μικτη για να υποθεσουμε οτι παρατηρηθηκε καποιο σχιζοτυπο συμπτωμα. Ουδεποτε παρατηρηθηκε συμπτωμα της σχιζοτυπου διαταραχης προσωπικοτητος η αλλης δ.π. ή ψυχωσης. Κανονικα θα επρεπε να προυπαρχουν καποια συμπτωματα.

    Αποτι καταλαβαινω και να συμφωνησω στη σχιζοτυπο δε μπορει να τη βγαλει αν δε παρουσιαστουν οι γονεις μου για να εχει ως επιχειρημα οτι ακομα και αν δε βρεθηκε στο παρελθον η σχιζοτυπος αυτος τη βρηκε επειδη κατι ειπα εγω και οι γονεις μου. Αλλα γιατι να μου ακυρωσει όλη τη ζωη ως δ.π. ενω αποδεδειγμενα δεν ειμαι τετοιος; Γιατι δε βαζει την ακαθοριστη να τελειωνουμε;

    Αυτη τη στιγμη με το χαρτι που εχει δωσει δεν ειμαι τιποτα και αν οπως λεει εχω ψυχωση ισως βαζει σε κινδυνο την υγεια μου. Ουτε αγωγη εγραψε στο χαρτι που εδωσε.

    Τους γονεις δε προκειται να τους φερω γιατι δε θελω να εκτεθω συν οτι θα τους χρησιμοποιησει οπως ειπα.
    Last edited by Yella; 28-04-2018 at 18:34.

  9. #9
    Yella, να πας σε ένα άλλο νοσοκομείο ή σε άλλο γιατρό. Μια ιδέα λέω...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Yella, να πας σε ένα άλλο νοσοκομείο ή σε άλλο γιατρό. Μια ιδέα λέω...
    Αμα ηταν τσαμπα θα πηγαινα. Επισης ο αλλος ιατρος μπορει να πει το ιδιο και εγω θα περιφερομαι στα ψυχιατρεια χανοντας το χρονο μου.

  11. #11
    Ίσως να θέλει να μιλήσει με τους γονείς σου για να έχει μια πιο καλή εικόνα που θα τον βοηθήσει στην διάγνωση.
    Για παράδειγμα, οι γονείς σου θα του πουν πώς είναι οι σχέσεις σας στο σπίτι, η καθημερινότητά σου, η συμπεριφορά σου... θα πουν την γνώμη τους γενικά.

Similar Threads

  1. Αδυναμια διαγνωσης
    By Kentavros3 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 01-11-2015, 20:25
  2. Σχετικά με κόστος διάγνωσης και χαπιών
    By pameoloi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 12
    Last Post: 20-06-2014, 17:02
  3. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 22:24
  4. ΑΡΝΗΣΗ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-07-2012, 10:26
  5. αρνηση για sex
    By ntaian in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-2012, 13:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •