effexor xr 37.5 mg
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40

    effexor xr 37.5 mg

    κακλησπερα στην παρέα,

    Θα ήθελα να μιλήσω για την εμπειρία μου να μου πείτε την γνώμη σας.Μένω στο Λονδίνο εδώ και κάποια χρονια και τον οκτώμβριο που μας πέρασε ήμουν πολύ πολύ αγχωμένος γιατί πολλές αλλαγές συνέβησαν ταυτόχρονα.Αλλαγή δουλειάς,αλλαγή σπιτιού,ανακοίνωση από την γυναικα μου ότι είναι έγκυος ktlp.Είχα διαγνωστεί με αγχωτική διαταραχή παλιότερα και μου είχε γράψει ο νευρολόγος τα effexor χρ τα οποια ναι μεν τα αγόρασα αλλα δεν τα ξεκίνησα.Στις 29 οκτωμβρίου λοιπόν είπα δεν πάει άλλο και το πρωί μετά το πρωινό πήρα ένα effexor χρ 37.5 mg η οποια είναι και η μικρότερη δοσολογία.Θέλοντας να πάρω ακόμη μικρότερη δοσολογία auto που έκανα ήταν το εξής,αντί να πάρω εκείνη την μέρα όλη την κάψουλα την δάγκωσα για να την ανοίξω(δεν ήξερα ότι είναι βραδείας αποδέσμευσης) και μάλιστα στην προσπάθεια μου να την ανοίξω ενώ την δάγκωνα στην μέση τις κάψουλας δεν άνοιγε με τίποτα.Μετά από προσπάθεια είδα ότι άνοιξε στην μέση και μέσα είχε κόκκους και πήρα τους μισους με νερό.Πρέπει στην προσπάθεια μου να την ανοίξω δαγκώνοντας να έκανα κάποιους κόκκους να ανοίξουν στην γλώσσα μου και 30-40 λεπτά αργότερα ενώ έχω φύγει από το σπίτι και έχω πάει σε ένα βιβλιοπωλείο ξαφνικά ενώ κοιτούσα ένα βιβλίο με πιάνει με κρίση πανικού,τα ματια μου θόλωσαν και δεν μπορούσαν να εστιάσουν καλά,ζαλιζόμουν και ίδρωνα και είχα αδυναμία προσανατολισμού και ένα αίσθημα αποπροσωποίησης και αποπραγματοποιησης.Μετά από 2-3 ώρες σαν να ένιωσα καλύτερα και πήγα να βρω κάτι φίλους σε ένα καφέ.Την επομενη μέρα ήμουν καλύτερα εκτος από το αίσθημα ότι είχα πολύ άγχος και η όραση μου δεν ήταν όπως πριν.Ήταν θολή και δεν εστίαζα καλά.Εννοείται δεν ξαναπήρα χάπια αλλα από τότε δεν έχω επανέλθει.Έχω κοντά 6 μήνες τώρα θέμα με τα ματια και φοβερή έλλειψη εστίασης καθώς και προσοχής και μια μόνιμη αποπροσωποίηση/αποπραγματοποιηση.Πήγα σε όλους τους σχετικούς γιατρούς και μου είπαν ότι δεν έχεις τίποτα και ότι το φάρμακο την επομενη μέρα είχε φύγει από τον οργάνισμο σου.Αλλα έχουν περάσει 6 μήνες και είμαι χαλια και φοβάμαι ότι εκείνη την μέρα προκάλεσα κάποια μόνιμη βλάβη.Καμια βοήθεια κανεις?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    συγνώμη για κάποια ορθογραφικά αλλα το αρχικό κείμενο είναι γραμμένο σε greeklish διότι δεν έχω στο πληκτρολόγιο ελληνικά και μετά σε μετατροπέα από greeklish σε ελληνικά.Κάποιες λέξεις δεν μετατράπηκαν όπως πρέπει.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    καποια γνώμη/βοήθεια κανεις?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο συμβαινει σε ολους ετσι κ αλλιως με το περασμα των χρονων απο ανιχτοματης γινεσαι αυγουλοματης τελικα απλως μπορει να το καταλαβες τωρα και ισως σε καμια δεκαετια να χρειαστεις γυαλια αν σε ενδιαφερει τοσο να βλεπεις καθε λεπτομερεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    μπλα-μπλα μπλα -μπλα .......αρες μαρες κουκουναρες ,......
    Last edited by Macgyver; 27-04-2018 at 13:09.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου,
    Εάν κάνεις μια έρευνα στο διαδίκτυο, θα δεις ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, όπου υπήρξαν adverse reactions κατά την πρώτη λήψη τετοιων φαρμάκων. Αυτές μπορεί να είχαν πολλές εκφάνσεις, από αυτή που μόλις περιέγραψες με την όραση σου, έως εξάνθηματα και άλλα.
    Αυτά μπορεί να επιμένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά την διακοπή του φαρμάκου.
    παρότι τούτο έχει αποβληθεί από τον οργανισμό.
    Δεν πρόκειται για μόνιμη βλάβη, και συνήθως ο οργανισμός την επιδιορθώνει.
    Πάντως μετά από κάτι τέτοιο φυσικά δεν το ξαναπαίρνεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Επίσης θα ήθελα να φέρω σε γνώση σας δύο πρόσφατες ανακοινώσεις που μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του MedPage Today.
    Η πρώτη αφορά την αυξημένη πιθανότητα άνοιας μετά από μακροχρόνια λήψη antidepressants, και η δεύτερη την απόφαση του FDA να προσθέσει ως warning στο Lamictal, την πιθανότητα εμφάνισης του ΗLH μιας θανατηφόρου ασθένειας του ανοσοποιητικου συστήματος

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Νομίζω ότι είχα αρκετά side effects λόγω του τρόπου λήψης του φαρμάκου καθώς επίσης του γεγονότος ότι ήταν πολύ bad timing.Τι εννοώ,επειδή η κάψουλα είναι βραδείας απελευθέρωσης εγώ με τον τρόπο που την πήρα,αποδεσμευτηκε όλη η ουσία με την μια στον οργανισμό μου δημιουργώντας μιση ώρα μετά τέτοια side effects.Επίσης ήμουν ήδη σε πολύ αγχωτικό σημείο,λίγες ώρες πριν μου είχε ανακοινώσει η γυναικα μου ότι είναι έγκυος και ήταν κάτι που δεν το περίμενα γιατί τις ίδιες μέρες έπρεπε να αλλάξω σπίτι και έπρεπε να αλλάξω και δουλειά οποτε η ανακοίνωση ότι ένα παιδί έρχεται με άγχωσε αφάνταστα διότι πέσανε όλα μαζί πάνω μου ταυτόχρονα,τα έξοδα στο Λονδίνο να μεγαλώνεις μια οικογένεια πίστεψε με είναι τεραστια!Πιστεύω λοιπόν ότι είχα τέτοια adverse effects λόγω κακού timing.Είμαι σίγουρος ότι αν συνέβαινε το ίδιο πράγμα το καλοκαίρι για παράδειγμα ενώ είμαι σε διακοπές δεν θα πάθαινα το ίδιο.Επίσης ήδη φοράω γυαλιά χρονια τώρα και μετά από auto το γεγονός η μυωπία μου χειροτερεσψε αρκετά μέσα σε διάστημα λίγων ημερών άρα πιστεύω ότι το χάπι το προκάλεσε.Εννοείται ότι δεν τα ξαναπήρα αλλα επειδή είναι πολλοί μήνες τώρα που δεν έχω γυρίσει πίσω στον κανονικό μου εαυτό και δεν αντέχω άλλο,σκεφτείτε περνώ μισό "λεχοτανιλ" (0.75mg) για να μπορώ να λειτουργώ κάπως μέσα στη μέρα και επειδή ξυπνάω κάθε μέρα με φοβερες κρίσεις πανικού καθώς και το βραδυ πετάγομαι συνεχεια με κρίσεις πανικού έχω ξεκινήσει ψυχοθεραπεία αλλα πιστεύω ότι χρειάζομαι έστω και μια μικρής δοσολογίας φαρμακευτική αγωγή για να μπορέσω να σταθώ λίγο στα πόδια μου,ειδικά τώρα που με χρειάζεται περισσότερο από ποτε η γυναικα μου.Σίγουρα όχι effexor χρ ξανά αλλα κάποιο άλλο αντικαταθλιπτικό.Πήγα εδώ στο Λονδίνο σε έναν ψυχίατρο έλληνα και μου είπε να πάρω το seroquel που είναι αντιψυχωτικό για να μου σταθεροποιήσει την διάθεση αλλα να πω την αλήθεια φοβάμαι να το ξεκινήσω.Τι κακό είναι auto που με βρήκε ρε παιδιά.....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Γενικά να προσθέσω είμαι αντίθετος με τα φάρμακα αλλα από την άλλη επειδή δουλεύω στο κλάδο των χρηματοοικονομικών και είναι πολύ απαιτητικός καθημερινά η απόδοση μου έχει επηρεαστεί δραματικά από αυτήν την κατάσταση και δεν με παίρνει να χάσω την δουλειά μου γιατί η γυναικα μου εξαρτάται 100% από μένα αυτή τι στιγμή.Για auto σκέφτομαι ότι η φαρμακευτική αγωγή σε αυτή τι φάση μπορεί να είναι μονόδρομος.Γνωρίζω τα ρίσκα να γίνω χειρότερα αλλα από την άλλη έχω μια πραγματικότητα που απαιτεί άμεσες ενέργειες.Ούτε στον εχθρό μου δεν εύχομαι να περάσει auto που περνάω....
    Last edited by JasonK; 27-04-2018 at 12:53. Reason: spelling

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ανακαλω την γνωμη μου ,...............

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by JasonK View Post
    Γενικά να προσθέσω είμαι αντίθετος με τα φάρμακα αλλα από την άλλη επειδή δουλεύω στο κλάδο των χρηματοοικονομικών και είναι πολύ απαιτητικός καθημερινά η απόδοση μου έχει επηρεαστεί δραματικά από αυτήν την κατάσταση και δεν με παίρνει να χάσω την δουλειά μου γιατί η γυναικα μου εξαρτάται 100% από μένα αυτή τι στιγμή.Για auto σκέφτομαι ότι η φαρμακευτική αγωγή σε αυτή τι φάση μπορεί να είναι μονόδρομος.Γνωρίζω τα ρίσκα να γίνω χειρότερα αλλα από την άλλη έχω μια πραγματικότητα που απαιτεί άμεσες ενέργειες.Ούτε στον εχθρό μου δεν εύχομαι να περάσει auto που περνάω....
    Hi JasonK,
    Δεν έχω να σου δώσω καμία συμβουλἠ. Καταλανοώ τη δύσκολη κατάσταση που βρίσκεσαι πραγματικά γιατι και εχώ ζω στο Λονδίνο και εργαζόμουν στο City σε απαιτητική δουλειά. Πήρα καποια στιγμή αγωγή για κάποιο διάστημα και λειτουργούσα καλά στο όλο αυτό απαιτητικό περιβάλλον. Το προβλημα προέκυψε όταν προσπάθησα να τα κόψω. Το withdrawal sydrome μπορεί να σε αφήσει ανίκανο να κάνεισ οποιαδ´ποτε εργασία για μήνες. Απλά το μυαλό σου λειτοθργεί στο 30% του capacity του. Γι αυτό και πολλοί μένουν εφ όροθ ζωης σε αυτά. Απλά σκεψου καλά πριν καταφύγεις σε φάρμακα. Εάν γυρνούσα το χρίνο πίσω δεν θα έπερνα. Θα το πάλευα με ψυχανάλθση, διατροφή, γυμναστική, διαλογισμό και οτι κάνω τωρα και με βοηθάει. Όλα αυτά βέβαια απαιτούν χρόνο.
    Εύχομαι να βρεις τη βέλτιστη λύση και να βάλεις προταιρεότητα τον εαυτό σου γιατι μόνο εαν είσαι ψυχικά και σωματικά υγιείς μπορείς να προσφέρεις στην οικογένεια σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Πιο απαιτητικό περιβάλλον από την Ελλάδα δεν υπάρχει κ χωρίς λεφτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Γεια σου Isabella,


    Είμαι στο Canary Wharf πάνω σε banking οποτε καταλαβαίνεις τα ωράρια και τις απαιτήσεις......Μακάρι να μπορούσα να τα κατaφερω και να μην πάρω την αγωγή αλλα όταν είμαι σε μια μόνιμη κατάσταση πανικού και κοιμάμαι όχι παραπάνω από 3-4 ώρες(αφού πετάγομαι μέσα στο βραδυ από κρίσεις πανικού) και μετά πρέπει να δουλέψω 14 ώρες,δεν βγαίνει με τίποτα στην φάση που είμαι.Το παλεύω με ψυχοθεραπεία αλλα να πηγαίνω να λέω στον άλλο για το τι έκανα στο γυμνάσιο και στο λύκειο δεν βλέπω να βοηθάει.Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται χρόνος αλλα ο χρόνος στην δεδομένη στιγμή είναι εναντίον μου.Αν ήμουν φοιτητής και είχα τον χρόνο σίγουρα θα ήταν πιο χαλαρά αλλα σε αυτή τι δεδομένη χρονική στιγμή οι απαιτήσεις της πραγματικότητας είναι άμεσες.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    elis an ematha kati kai borw me sigouria na to metaferw einai oti 1. ta lefta den fernoun se kamia periptwsi thn eutixia- Sto leei kapoios pou eixe emmoni me to na kanei lefta.

    kai 2.to eisai ellada kai exeis ton ilio,tin thalassa kai tous dikous sou anthrwpous girw sou einai poli pio simantiko apo oso nomizoume.Kapoies fores mono otan ta xanoume ola auta ta ektimame.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    40
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    μπλα-μπλα μπλα -μπλα .......αρες μαρες κουκουναρες ,......
    τι εννοείς;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 08:27
  3. Effexor βοήθεια!!
    By σουζι1 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 31
    Last Post: 20-05-2018, 22:39
  4. Effexor και cymbalta
    By σουζι1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2017, 22:24
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •