οι ζωες των ανθρωπων...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106

    οι ζωες των ανθρωπων...

    θελω να το δειτε να το σκευτιτε κ να μου πειτε κ εσεις... δεν ειναι περιεργο? υπαρχουν πολλοι ανθρωποι που ζουν σε αλλα επιπεδα ζωης απο αλλους ανθρωπους...δλδ καποιοι ανθρωποι εχουν καλυτερες συνθηκες ζωης ενω καποιοι αλλοι χειρωτερες... καποιοι εχουν περισοτερες ευκαιριες στη ζωη τους καποιοι λιγοτερες... για κποιους ειναι πολυ ευκολο να γνωριζουν κοσμο κ να κανουν φιλους κ σχεσεις συνεχεια... κ χωρις μεγαλη δυσκολια κ για καποιους αλλους ειναι αθλος να γνωρισουν ενα ατομο...κ γενικα... ενω ξερουμε οτι δεν υπαρχει μοιρα... ειναι ωρες ωρες λες κ υπαρχει κτ που καθωριζει οτι εσυ στο μελλον θα μπορεις να εχεις αυτο κ αυτο η σου χαριζεται η δυνατοτιτα να κανεις ευκολα αυτο κ αυτο... ενω εσενα οχι... κ εσενα το αλλο κ το παραλλο... κ παει λεγωντας... (καποιος μπορει να συνδεσεις κ το οικονομικο εδω αλλα ειναι λιγο κλισε)... κ επεισης δεν συγκρινω ανθωρπους απο 3κοσμικες κ 1κοσμικες χωρες... αλλα ανθρωπου της ηδιας καταστασης, χωρας μη σας πω κ γειτονιας

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,204
    Εγω πιστετω οτι υπαρχει μοιρα με την εννοια οτι ολα για καποιο λογο γινεται.τελεολογικη θεωρηση κοσμου.βασικα ξερεις πως το σκεφτομαι: σε μια δραση υπαρχει μια αντιδραση.πχ εγω δεν ειμαι συμπαθης σε καποιους λογω ορισμενων χαρακτηριστικων μ.μενω για λιγο μονη μ στον αποκλεισμο και ανακαλυπτω καλυτερα τον εαυτο μ και ισως μετα βρω ανθρωπους που να ταιριαζω περισσοτερο
    Εαν δοσπαθουσα να χωθω αναμεσα τους και ημουν ψευτικος/η θα ζουσα μια συνηθισμενη ψευτικη πραγματικοτητα που ισως ομως ηταν πιο βολικη.δλδ ειναι θεμα μοιρας και επιλογων.

    Εστάλη από SM-J510FN στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    ναι κατλβα τι λες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Γιαννη θα μεγαλωσεισ κ θα καταλαβεισ ολα ειναι τι μυαλο κουβαλασ ουτε η εμφανιση παιζει ρολο ουτε τιποτα μονο το μυαλο που κουβαλασ κ πωσ επικοινωνεισ δηλαδη ποιοσ εισαι αλλα τα λεφτα δεν παιζουν ρολο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω με λιγα λογια θα το ονομαζα αυτο ως ''ευκαιριες''... Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν πιο πολλες ευκαιριες και ανθρωποι που δεν εχουν γενικα τοσες πολλες ευκαιριες... Για παραδειγμα εγω σπουδασα σε μια ανδροκρατουμενη σχολη, αρα οι πιθανοτοτητες να εχω νεες γνωριμιες με κοπελες εκεινη την περιοδο και να προκυψει μια νεα σχεση, ηταν μικρες! Ακομη, και τωρα ο πατρικος μου τοπος οπου ζω και ειμαι σε ενα μικρο χωριο, με περιοριεσμενο κυκλο ατομων συμβαλει στο να μην μπορω να κανω ευκολα γνωριμιες... Εχεις απολυτα δικιο... καποιοι ειναι προικισμενοι, εγω θα πρεπει να παλεψω πιο πολυ για να φτιαξω την ζωη μου, καθε φορα που αυτην χαλαει!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αν κατι δε σε βολευει οπωσ ειναι φτιαξτο να σε βολευει η αλλαζεισ εσυ η οι αλλοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Στην πραγματοκότητα πολύ λίγα πράγματα εξαρτώνται από την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Το 99% είναι συνάρτηση τόπου και χρόνου γέννησης, βιοτικού επιπέδου, οικογενειακού περιβάλλοντος, παιδείας, υγείας και γονιδίων.
    Και οι περισσότερες επιλογές, αποφάσεις και δραστηριότητες του ανθρώπου που νομίζει πως προέρχονται από την ελεύθερη επιλογή του, απλά το νομίζει! Προέρχονται από βιώματα, από τον τρόπο που μεγάλωσε και τα συναισθήματα που εισέπραξε....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ετσι ειναι ακριβωσ κι αυτο που βλεπει ο αλλοσ ειναι το αποτελεσμα ολων αυτων πανω σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Ποιος σου ειπε οτι δεν υπαρχει μοιρα?..Πες με υπερβολικο πες με οπως θες αλλα φιλε Γιαννη, δυστυχως η ευτυχως υπαρχει η μοιρα η το "γραφτο" που λενε η κατι ανωτερο, που τελος παντων καθοριζει πολλα στην πορεια της ζωης ενος ανθρωπου..Ειναι στο χερι σου βεβαια να αλλαξεις καποια μικροπραγματα,αλλα το τελικο αποτελεσμα δεν αλλαζει..Καποτε ενα μπαρμπας μου ειπε: "Παιδι μου,ολα ειναι γραμμενα τα παντα! Απο το πιο μικρο πραγμα μεχρι και το μεγαλυτερο! Mεχρι και το τι ωρα θα κανεις επισκεψη στο μπανιο σου ειναι γραφτο" Γελασα,περασαν ομως περιπου 14 χρονια απο τοτε και καταλαβα οτι ειχε δικιο! Οσο αναφορα τωρα αυτα που λες,περι ανθρωπινων σχεσεων κατα καποιον τροπο,πιστευω και εγω οτι εχουν να κανουν περισσοτερο με τον χαρακτηρα του καθενος,τις αρχες του, τις προκαταληψεις του αλλα αν θες μπορεις για το συγκεκριμενο θεμα (ανθρωπων κτλ) να το πεις και "ευκαιριες" ..Γ αυτο βγες γνωρισε κοσμο,κανε πραγματα και μην σκεφτεσαι τιποτα παραπανω!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    θενξ για τις απαντησεις σας... ναι αυτο με τις ευκαιριες το βλεπω... βασικα εχω δει το εξης( δεν ξερω αν θα συμφωνισετε)... ολλες οι ευκαιριες κ οι δυνατοτιτες ενος ανθρωπου εξαρτουνται απο το εξης... σε τι κατασταση θα ειναι οι γονεις του κ πως θα ειναι σαν οικογενεια... δλδ αν δω τα παιδια που εχουν πολλες ευκαιριες κ ζουν σε πολυ καλες συνθηκες κ τα συγκρινω με αλλα παιδια πολυ πιο "ατυχα" βλεπω οτι κ οι οικογενειες που μεγαλωσαν εχουν μεγαλες διαφορες...

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    επεισης εχω δει αλλους στο ιντερνετ αλλα εχω πιασει κ μενα να λεμε ολλοι το ιδιο πραμα... θα ηθελα μια αλλη ζωη... με αλλους γονεις κ αλλη οικογενεια που θα ηταν σε πολυ πιο καλυτερη κατασταση... δν τοχεται δει αυτο?

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    οκ δεν ειναι για ολλους αυτο αλλα θελω να πω πως οι γονεις κ η οικογενεια ειναι απ τα σημαντικοτερα... οποτε αν καποιος εχει ποιο... προχωριμενους να το πω... η ποιο συνηδειτοποιημενους γονεις απο καποιον αλλον πι οποιοι φροντισαν να δημηουργησουν κ ενα πιο καλο οικογενειακο κλημα... σγρ αυτο η αυτα τα παιδια θα εχουν κ καποιες ευκαιριες παραπανο απο καποια αλλα παιδια... πιστευω να εβγαλε νοϊμα ετσι οπως το λεω

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ολα ξεκινουν απο τι μυαλο κουβαλαει ο αντρασ στο λεω σε ολουσ για οταν θα κανετε οικογενεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,106
    συμφωνω... γτ στην ελλαδα ο αντρας ρυθμηζει απο το 70 μεχρι κ το 90% την κατασταση της οικογενειας... συνηθος ο αντρας ειναι αυτος που υπερλειτουργει κ αναποφεκτα η αλλη πλευρα( η γυναικα) θα υπολειτουργησει... οποτε ο αντρας θα ασκησει μεγαλυτερη επιροη κ στο ζευγαρη αλλα κ στην οικογενεια... το βλεπω στην δικια μου φαμιλια αυτο...[emoji39]

    Εστάλη από Mi A1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ παρατηρώ το εξής: Η ανθρωπιά ενός ατόμου δεν καθορίζεται από τις συνθήκες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. απεχθανομαι το +99% των ανθρωπων
    By Evil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 47
    Last Post: 20-12-2015, 20:15
  2. ζωα εναντιον ανθρωπων
    By Macgyver in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 62
    Last Post: 17-09-2015, 13:15
  3. ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΟ! ( O Ναος των Ανθρώπων)
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2011, 18:41
  4. Ολοι μαζι μπορουμε να σωσουμε ζωες εδω!
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 164
    Last Post: 04-08-2009, 19:33
  5. Μια ζωή, δυο ζωές
    By anwnimi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 08-07-2008, 21:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •