Σχεση με πρωην τοξικομανη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7

    Σχεση με πρωην τοξικομανη

    Πρόσφατα ξεκίνησα να βγαίνω με πρωην τοξικομανη. Είναι καθαρός εδώ κ 2+ χρονια συνολικα και έχει βγει από την επανένταξη εδώ και περίπου 6 μήνες. Το θέμα είναι ότι φρόντισε να με ενημερώσει με λεπτομέρειες για αυτή τη δύσκολη φάση που πέρασε....Με ενδιαφέρει εξαιρετικά, διότι πρόκειται για ένα χαρισματικό άτομο, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Θα ήθελα να ξέρω από τι μπορεί να κινδυνεύω από θέματα υγείας, ας πούμε, τι θα έπρεπε να ελέγξω. Υπάρχει περίπτωση το ιδιο το προγραμμα απεξάρτησης το οποίο ακολούθησε να μην ελεγχει πιθανα θεματα υγειας που εμφανιστηκαν λογω της χρήσης??
    Επιπλέον, από ποια άλλα θέματα πχ υποτροπές κλπ. Και πως θα μπορούσα να αντιληφθώ ένα τέτοιο ενδεχόμενο.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Καλησπερα nassot δεν εχω πολυ εμοειρια επι του θεμματος αλλα μεσα στα προγραμματα τους.κανουν ολα τις εξετασεις γ aids υπατητιδες κλπ που ειναι τα πιο επιβλαβη γ την υγεια σου ισως να το εφερνες απ ςξω απ εξω καπως κ ν μαθαινες απο αντιδρασεις τ παιζει γιατι ο ιδιος γνωριζςι

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Σ' ευχαριστώ πολύ ermioni. Απλά δεν γνωρίζω από το περιβάλλον μου ανάλογη περίπτωση και φοβάμαι για την εξέλιξη μιας τέτοιας σχέσης.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Κινδυνοι καραδοκουν παντου εδω πεφτουν στα ναρκωτικα ατομα π δεν ειχαν επαφη με ναρκωτικα ποσο μαλλον ενα ατομο π ειχε επαφη....δεν στ λεω γ ν σε τρομαξω ουτε για να σ πω να απομακρυνθεις απλα να προσεχεις αν παρατηρησεις το οτι δηποτε ν τ κοψεις μαχαιρι...να σαι καλα ελπιζω να χει καλη εκβααη η σχεση να μας ενημερωνεις θα χαρω πολυ ν μαθω νεα σας!!
    Εχω κοντινο ατομο σε τετοια φαση κ εχει παντρευτει κ εχει κ παιδακι τρ πια!


    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Έχεις απόλυτο δίκιο,,,θα το έχω υπόψη σίγουρα. Φαντάσου είναι κάτι που του το έχω δηλώσει από τώρα. Εγώ ερωτεύτηκα έναν "καθαρό" άνθρωπο για την προσωπικότητά του...αν μου το στερήσει αυτό...δεν έχω λόγο να μείνω...
    Αυτό που με τρομάζει πιο πολύ είναι οι αρρώστιες....έχει συμφωνήσει να πάει για εξετάσεις...απλά δεν ξέρω τί πρέπει να ελέγξω και έλεγα αν υπάρχει κάποιος έμπειρος να με καθοδηγήσει

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Πηγαινε σε εναν γιατρο εξηγησε την κατασταση κ θα σε κατευθυνει αυτος... σιγουρα ΣΜΝ (λογο χρησης ιδια συριγγας μ αλλους χρηστες καποιες φορες) κ λογικα τιποτα γενικες...

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Το θέμα είναι ότι ντρέπομαι να πάω στο γιατρό μου και να του εξιστορήσω το γεγονός και για εμένα και για τον σύντροφό μου....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Δεν εχεις καποιον εμπιστοσυνης;γυναικολογο;π αθολογο; κατι;

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    42
    Γιατρος ειναι αλλιως δνε θα μπορεσει να στις γραψει κιολας

    Εστάλη από Redmi Note 4 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική ανάλογα με τον άνθρωπο και με το τι ακριβώς χρήση έκανε και για πόσο. Πέρα από ηπατίτιδα, συχνά αυτά τα άτομα έχουν διαλυμένο συκώτι όχι μόνο λόγο των ναρκωτικών αλλά και γιατί το ρίχναν πολύ στο ποτό. Επίσης τους μένουν πολλές νευροπάθειες. Συχνά το αναπαραγωγικό τους είναι χάλια και/ή έχουν πεσμένη λίμπιντο. Κάποιες φορές δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σεξουαλικά ή να τεκνοποιήσουν. Ασθένεια/Πρόβλημα υγείας που μπορεί να σε απασχολεί δεν είναι μόνο κάτι που μπορεί να σε κολλήσει, πχ AIDS αλλά κάτι που μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα ζωής του και συνεπώς την σχέση σας και την κοινή σας ζωή.

    Πολύ συχνά για να ξεπεράσουν την εξάρτηση από τις ουσίες, αυτά τα άτομα την αντικαθιστούν με κάποια άλλη ψυχολογική εξάρτηση. Δεν πάει να πει ότι θα είναι κάτι απαραίτητα κακό, ανάλογα πως το βλέπεις, μπορεί να είναι από κάποια αφοσίωση φανατικά σε μία θρησκεία μέχρι μανία με το ψάρεμα ας πούμε, ωστόσο ανάλογα με το σε τι φάση είσαι εσύ, μπορεί αυτό να είναι κακό ή καλό για την σχέση. Επίσης καταστάσεις που στο μυαλό του αποτελούν "κίνδυνο" μην ξανακυλήσει, μπορεί να τις αποφεύγει κι ας είναι αθώες. Από μία συγκεκριμένη περιοχή μέχρι συγκεκριμένα άτομα μέχρι συγκεκριμένες δραστηριότητες. Μπορεί να αρνείται να βγει για ποτό ας πούμε ή να πάει για μπιλιάρδο ή ξέρω κι εγώ να ανέβει σε μηχανή γιατί το συνδέει με κάτι από τα παλιά στο μυαλό του. Παράδειγμα λέω, μπορεί να έχει κόλλημα με κάτι άσχετο. Όταν βρουν μια καθημερινότητα και έναν τρόπο ζωής και σταθεροποιηθούν ψυχολογικά, οι πρώην χρήστες σπάνια είναι ανοιχτοί σε αλλαγές και δύσκολα "ξεβολεύονται" πάλι.

    Αυτά είναι πράγματα που θα τα δεις στην πράξη φαντάζομαι, ωστόσο πέρα από το ότι είναι καλό παιδί, καθαρός άνθρωπος κτλ, κοίτα αν έχετε κοινά ενδιαφέροντα, τρόπο ζωής και απόψεις. Άλλο τώρα που είστε στα μέλια ας πούμε και μπορεί να είστε ο ένας κολλημένος με τον άλλο. Αργότερα όταν θα θες να βγαίνετε έξω, να κάνετε πράγματα μαζί θα ακολουθεί; Από την άλλη έχει παρέες και ενδιαφέροντα να κάνει πράγματα μόνος του; Θα αισθάνεται άνετα να βγαίνεις μόνη με τις παρέες σου ή να γνωρίσει τους φίλους σου; Πιο πολύ αυτά θα πρέπει να σε απασχολούν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by nassot View Post
    Πρόσφατα ξεκίνησα να βγαίνω με πρωην τοξικομανη. Είναι καθαρός εδώ κ 2+ χρονια συνολικα και έχει βγει από την επανένταξη εδώ και περίπου 6 μήνες. Το θέμα είναι ότι φρόντισε να με ενημερώσει με λεπτομέρειες για αυτή τη δύσκολη φάση που πέρασε....Με ενδιαφέρει εξαιρετικά, διότι πρόκειται για ένα χαρισματικό άτομο, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Θα ήθελα να ξέρω από τι μπορεί να κινδυνεύω από θέματα υγείας, ας πούμε, τι θα έπρεπε να ελέγξω. Υπάρχει περίπτωση το ιδιο το προγραμμα απεξάρτησης το οποίο ακολούθησε να μην ελεγχει πιθανα θεματα υγειας που εμφανιστηκαν λογω της χρήσης??
    Επιπλέον, από ποια άλλα θέματα πχ υποτροπές κλπ. Και πως θα μπορούσα να αντιληφθώ ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
    οχι μονο να τον πας για εξετασεις..αλλα να το απαιτησεις κιολας..να κανει εξετασεις για aids υπατιτιδες και ολα τα νοσηματα...το 70-80% των τοξικομανων κολανε τετοια πραγματα...
    ελπιζω να παιρνεις προφυλαξεις τουλαχιστον..
    τωρα οσο αφορα την πρεζα...υπαρχει 50-70% πιθανοτητα να ξαναπεσει σε μια δυσκολη στιγμη...
    σου εξηγησε τι τον ωθησε να πινει πρεζα?
    δεν ειναι καλο να τσιγματιζουμε ανθρωπους...αλλα καλο ειναι να τον ελεγχεις..ειδικα εαν καποια στιγμη θες να κανεις οικογενεια μαζι του

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Ο ανθρωπος αυτος μπορει να σε ερωτευτει περισσοτερο απο την Ηρωινη...Μακαρι να ειναι τετοιες οι συνθηκες που οτι εβρισκε στις ουσιες να το βρισκει πλεον σε ανθρωπους του!!!Αυτοι οι ανθρωποι ειναι ψυχαρες και με πολλα κακαλα μακρια απο το μιρκοβιο του καθωςπρεπεισμου...Απλα ξηγησου εξαρχης πως εαν πεσει θα τα μαζεψεις και θα την κανεις..Εκτος και αν θες να δεις πως ειναι μια τετοια σχεση ασχετος αν δεν πινεις..Ευχομαι αν μην φτασει στα ιδια...Παλεψτε το παρεα...Αγαπη θελουν...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ρωτας για εξετασεις.
    δεν εχετε κανει ακομη, σεξ?
    αν εχετε κανει , ακομα και με προφυλαξεις, μπορει να εχεις κολλησει κατι.
    αυτα γινονται πριν την σχεση.
    θα ειμαι αρνητικη, εχω μεγαλη καχυποψια για πρωην εθισμενους σε βαρια ναρκωτικα. κι εννοω καχυποψια για υποτροπες.
    2 χρονια ειναι μικρο διαστημα, ειδικα αν ειναι μεγαλος. ποσο καλα τον ξερεις για να εισαι βεβαιη οτι ηταν παντα καθαρος αυτα τα δυο χρονια? αν ειχε υποτροπες, εισαι βεβαιη οτι θα το ελεγε?
    τι ηλικια εχει? εκανε αλλες προσπαθειες απεξαρτησης παλιοτερα?
    τι θες και μπλεκεις?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

    "Πέρα από ηπατίτιδα, συχνά αυτά τα άτομα έχουν διαλυμένο συκώτι όχι μόνο λόγο των ναρκωτικών αλλά και γιατί το ρίχναν πολύ στο ποτό. Επίσης τους μένουν πολλές νευροπάθειες. Συχνά το αναπαραγωγικό τους είναι χάλια και/ή έχουν πεσμένη λίμπιντο. Κάποιες φορές δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σεξουαλικά ή να τεκνοποιήσουν. Ασθένεια/Πρόβλημα υγείας που μπορεί να σε απασχολεί δεν είναι μόνο κάτι που μπορεί να σε κολλήσει, πχ AIDS αλλά κάτι που μπορεί να επηρεάσει την ποιότητα ζωής του και συνεπώς την σχέση σας και την κοινή σας ζωή."
    Αυτό το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές με το συκώτι και μου το ανέφερε μόνος του (δεν το γνώριζα) και μου είπε ότι έκανε εξετάσεις και το είχαν βρει σε πολύ καλή κατάσταση. Ίσως να παίζει ρόλο και το γςγονός ότι δεν καταναλώνει αλκοόλ, σαν αντικατάσταση. Αλλά και να μην μου λέει αλήθεια, αυτό δυστυχώς επηρεάζει τον ίδιο.

    Η αλήθεια είναι ότι έχει κάνει ψυχολογική αντικατάσταση της πρέζας με δουλειά, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, τσιγάρο, άθλημα και ερωτικό τομέα. Σαφώς, αυτό δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει....

    "Αυτά είναι πράγματα που θα τα δεις στην πράξη φαντάζομαι, ωστόσο πέρα από το ότι είναι καλό παιδί, καθαρός άνθρωπος κτλ, κοίτα αν έχετε κοινά ενδιαφέροντα, τρόπο ζωής και απόψεις. Άλλο τώρα που είστε στα μέλια ας πούμε και μπορεί να είστε ο ένας κολλημένος με τον άλλο. Αργότερα όταν θα θες να βγαίνετε έξω, να κάνετε πράγματα μαζί θα ακολουθεί; Από την άλλη έχει παρέες και ενδιαφέροντα να κάνει πράγματα μόνος του; Θα αισθάνεται άνετα να βγαίνεις μόνη με τις παρέες σου ή να γνωρίσει τους φίλους σου"

    Δυστυχώς έχουμε κοινά ενδιαφέροντα, κοινό τρόπο σκέψης και απόψεις (σε πολλά θέματα, εννοείται όχι σε όλα)....σαφώς δεν είναι ο τέλειος άνθρωπος αλλά είναι πολύ φιλοσοφημένος και εκφράζεται, όπως πιστεύω τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά που πέρασαν μια τόσο οργανωμένη ψυχοθεραπεία μέσα από πρόγραμμα. Έχει φτάσει να βοηθάει προφορικά, άλλο κόσμο με υποτροπές και ταυτόχρονα να τους αποφεύγει σαν μιάσματα. Μπορεί όλα αυτά να είναι προσωρινά, αλλά αν φτάσω σε τέτοια επίπεδα σκέψης θα τρελαθώ.

    "οχι μονο να τον πας για εξετασεις..αλλα να το απαιτησεις κιολας..να κανει εξετασεις για aids υπατιτιδες και ολα τα νοσηματα...το 70-80% των τοξικομανων κολανε τετοια πραγματα...
    ελπιζω να παιρνεις προφυλαξεις τουλαχιστον.."


    Ακριβώς γι' αυτό το λόγο ήθελα μια ενημέρωση, γιατί δεν έχει γίνει κάτι ολοκληρωμένο ερωτικά και εννοείται πως επιβάλλονται οι εξετάσεις και έχει δεχτεί να κάνει άμεσα ότι του ζητήσω. Αν προκύψει κάτι εννοείται δεν μπορώ να το προχωρήσω και το γνωρίζει...

    "ρωτας για εξετασεις.
    δεν εχετε κανει ακομη, σεξ?
    αν εχετε κανει , ακομα και με προφυλαξεις, μπορει να εχεις κολλησει κατι.
    αυτα γινονται πριν την σχεση.
    θα ειμαι αρνητικη, εχω μεγαλη καχυποψια για πρωην εθισμενους σε βαρια ναρκωτικα. κι εννοω καχυποψια για υποτροπες.
    2 χρονια ειναι μικρο διαστημα, ειδικα αν ειναι μεγαλος. ποσο καλα τον ξερεις για να εισαι βεβαιη οτι ηταν παντα καθαρος αυτα τα δυο χρονια? αν ειχε υποτροπες, εισαι βεβαιη οτι θα το ελεγε?
    τι ηλικια εχει? εκανε αλλες προσπαθειες απεξαρτησης παλιοτερα?
    τι θες και μπλεκεις?"


    Όπως προείπα, όχι δεν έχουμε κάνει κάτι ολοκληρωμένο ερωτικά και αναφέρομαι σε όλα τα επίπεδα. Γι αυτό και ρωτάω τώρα που είναι αρχή. Με έχει ενημερώσει με λεπτομέρειες (που η αλήθεια είναι δεν ρώτησα να μάθω) για τις 2 προσπάθειες που έχει κάνει...τώρα αν υπάρχουν και άλλες παλιότερα, δεν το γνωρίζω....όλα παίζουν. Τον 1 χρόνο που εγώ τον ξέρω και τον ζω καθημερινά άπειρες ώρες, δεν έχει γίνει κάτι αντιληπτό από υποτροπές...αλλά λόγω μη εμπειρίας μου, όπως είπα...όλα παίζουν. Εννοείται επίσης το γεγονός ότι ακόμα και αν κάνει εξετάσεις και σε περίπτωση που βγούνε καθαρές, πάλι με προστασία θα γίνεται η όλη ερωτική διαδικασία. Απλά με μικρότερο ρίσκο υποθέτω...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    7
    Επίσης να ρωτήσω: υπάρχει κάποιος που να έχει παρόμοια εμπειρία?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλήματα στη σχέση και πρώην σύντροφοι
    By randan90 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 28
    Last Post: 17-03-2018, 09:27
  2. η σχέση που είχα.....(βλέπε τι έχει ο πρώην μου)
    By κοπέλα93 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 30-03-2017, 10:21
  3. οι πρωην
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 28-07-2015, 11:52
  4. Η ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ !
    By xristinaxrkd in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 26-03-2015, 22:15
  5. σεξ με πρώην
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-2012, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •