Αμήχανη στιγμή στη θεραπεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Αμήχανη στιγμή στη θεραπεία

    Καλησπέρα σε όλους, μετά από καιρό!

    Η ερώτηση της ημέρας είναι η εξής:

    Υπήρξε κάτι που σας είπε ο θεραπευτής και αισθανθήκατε τόσο άβολα και αμήχανα, που θελήσατε ακόμη και να φύγετε άμεσα από το δωμάτιο της θεραπείας?



    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Κανόνες Λειτουργίας φόρουμ: Η ερώτηση της εβδομάδας.

    Η ενότητα "Ερώτηση της εβδομάδας" δημιουργήθηκε για να μοιραστούμε σκέψεις, προβληματισμούς, εμπειρίες ψυχοθεραπείας.

    Η ενότητα αυτή ΔΕΝ προσφέρεται για γενικότερη συζήτηση παρά μόνο για απάντηση στο ερώτημα που τίθεται κάθε φορά, με μοίρασμα των προσωπικών σκέψεων ή/και εμπειριών.
    Σκοπός μας είναι η ενότητα αυτή να συγκεντρώσει συμπυκνωμένα προσωπικά μοιράσματα, χωρίς παρεμβολές από σχόλια μελών, κριτικές κτλ.

    Όλα τα μηνύματα που είναι άσχετα με το ερώτημα ή αποτελούν "πηγαδάκι συζήτησης" θα διαγράφονται από την ομάδα διαχείρισης. Ευελπιστώ στη συμμετοχή σας και στον σεβασμό των κανόνων λειτουργίας.

    Σημείωση: Το υλικό αυτής της ενότητας, ανώνυμα,χωρίς ψευδώνυμα, ενδέχεται να χρησιμοποιηθεί για στήλη(αρθρογραφία) στο Portal της Πύλης Ψυχολογίας - Psychology.gr
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν εχω κανει ποτε θεραπεια, οποτε θα απαντησω υποθετικα. Πιστευω οτι εξαρταται παντα απο την προσωπικοτητα του ατομου, αλλωστε οι αντιδρασεις του καθενος διαφερουν και δεν ειναι παντα προβλεψιμες και αυτο ισχυει απο αμφοτερες πλευρες. Προσωπικα, πιστευω θα καθομουν και θα το συζηταγα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Ναι, υπήρξε και το έκανα κιόλας να φύγω απ' το δωμάτιο της θεραπείας και δεν ξαναγύρισα ποτέ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, υπήρξε και το έκανα κιόλας να φύγω απ' το δωμάτιο της θεραπείας και δεν ξαναγύρισα ποτέ...
    Αυτον δεν ειναι αμηχανια , ειναι εκνευρισμος , τοχω παθει κι εγω σε μια γυναικα ψυχιατρο , πηγα πρωτη φορα , που με ειρωνευτηκε για τα πολλα ζαναξ , και σηκωθηκα κι εγω κι εφυγα .....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    29
    Εκανα συνεδριες σε ενα κεντρο ημερας που πηγαινα η αμηχανη στιγμη ειναι οταν δεν ειχα τι να της πω κι εβλεπα την ψυχοθεραπευτρια να πασχιζει να βρει κατι για να γεμισουμε τον χρονο της συνεδριας

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    32
    Otan eipa ston psixiatro se sxesi me ta sexoualika

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by jackgr View Post
    Otan eipa ston psixiatro se sxesi me ta sexoualika
    Άντε.....

    Καλό είναι κατά τη γνώμη μου οι ψυχοθεραπευτές και ψυχίατροι και ψυχολόγοι να μιλανε χωρίς ταμπου και να ρωτάνε τους ασθενείς για τα σεξουαλικά τους. Γιατί είναι πολύ συνδεδεμενο το σεξουαλικό κομμάτι με τον ψυχισμό μας και τα συναισθήματα που βιώνουμε

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by MariLen233 View Post
    Άντε.....

    Καλό είναι κατά τη γνώμη μου οι ψυχοθεραπευτές και ψυχίατροι και ψυχολόγοι να μιλανε χωρίς ταμπου και να ρωτάνε τους ασθενείς για τα σεξουαλικά τους. Γιατί είναι πολύ συνδεδεμενο το σεξουαλικό κομμάτι με τον ψυχισμό μας και τα συναισθήματα που βιώνουμε
    Αν ειναι καμία σεξι ψυχίατρος θα έμπαινα στην διαδικασία για να δω ποσο ανοιχτόμυαλη θα ήταν και πως θα αντιμετώπιζε το θεμα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αν ειναι καμία σεξι ψυχίατρος θα έμπαινα στην διαδικασία για να δω ποσο ανοιχτόμυαλη θα ήταν και πως θα αντιμετώπιζε το θεμα
    Πέρα από τη πλάκα είναι καλό να μην υπάρχουν ταμπού και να είναι ανοικτός ο ψυχοθεραπευτής σε θέματα σεξουαλικά του ασθενή του......

    Εντάξει δεν λέω να μπαινουν και σε λεπτομέρειες.....αλλα υπάρχουν κάποιοι που γενικά ξινιζουν και με δυσκολία συζητούν θέματα σεξουαλικών ή και άλλοι που σου λένε πήγαινε σε σεξολόγο....ναι οκει δεν λέω να τον τρελάνεις σε λεπτομέρειες και αναλύσεις επί αναλύσεων αλλα τα βασικά πράγματα πρέπει να τα συζηταει χωρίς ενόχληση και ταμπού...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    410
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Αν ειναι καμία σεξι ψυχίατρος θα έμπαινα στην διαδικασία για να δω ποσο ανοιχτόμυαλη θα ήταν και πως θα αντιμετώπιζε το θεμα
    Εσύ όλο για το σεξ μιλάς σε καθε σχεδόν θέμα. Μήπως να το κοιτάξεις αυτό;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Μου έχει τύχει ψυχολόγος που δεν ήταν αντικειμενικος ως προς τις γυναίκες, έκανε favoritizing στους άντρες και όταν του ρο είπα υπήρξε εκνευρισμός από την μεριά του με αποτέλεσμα να νιώσω πολύ άσχημα και να με βάλει σε fight flight mode.

    Έγινε κ με μια,άλλη φορά που ανέφερα κάτι για έναν άντρα στην ζωή μου.. πολύ άσχημο,

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Adzik View Post
    Μου έχει τύχει ψυχολόγος που δεν ήταν αντικειμενικος ως προς τις γυναίκες, έκανε favoritizing στους άντρες και όταν του ρο είπα υπήρξε εκνευρισμός από την μεριά του με αποτέλεσμα να νιώσω πολύ άσχημα και να με βάλει σε fight flight mode.

    Έγινε κ με μια,άλλη φορά που ανέφερα κάτι για έναν άντρα στην ζωή μου.. πολύ άσχημο,
    καλα, μην φανταζεσαι οτι οι ψυχολογοι στην ελλαδα ειναι ολοι θεραπευμενοι...
    πολλοι απο αυτους εχουν θεματαρες και παιζουν τους ψυχοθεραπευτες (νομιμα συνηθως).
    απλα, κανεις εσυ την διαγνωση τους και προχωρας σε καποιον αλλον.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλα, μην φανταζεσαι οτι οι ψυχολογοι στην ελλαδα ειναι ολοι θεραπευμενοι...
    πολλοι απο αυτους εχουν θεματαρες και παιζουν τους ψυχοθεραπευτες (νομιμα συνηθως).
    απλα, κανεις εσυ την διαγνωση τους και προχωρας σε καποιον αλλον.
    Χεχε αλήθεια είναι αυτό, ο συγκεκριμένος πάει για δήμαρχος στον τόπο μας εντωμεταξύ
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Similar Threads

  1. μεγαλη στιγμη
    By magdalene in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 06-07-2016, 21:38
  2. Kατάλληλη στιγμή
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 29-11-2015, 20:52
  3. Ηρθε και η δικια μου στιγμη...
    By Chemistry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 62
    Last Post: 03-02-2012, 01:25
  4. Κάποια στιγμή θα λυγίσω
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 41
    Last Post: 16-03-2011, 16:16
  5. Η στιγμη της αληθειας.
    By leni_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 17
    Last Post: 23-12-2009, 20:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •