ψυχοσωματικο ή κάτι άλλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39

    ψυχοσωματικο ή κάτι άλλο?

    καλησπέρα, εδώ και αρκετά χρόνια απέκτησα διάφορες φοβίες, κυρίως νοσοφοβίες και γενικά φοβιές μήπως πάθω κάτι κλπ..Με βοήθεια ειδικού κατα διαστήματα είμαι καλύτερα αλλά υπάρχουν διαστήματα που είμαι πραγματικά σε πολύ άσχημη κατάσταση! Για παράδειγμα πρίν μέρες βρήκα στο πόδι μου μια μικρή μελανιά και άρχισα να σκέφτομαι διάφορα, φαντάζεστε τι.. και δεν αταματούσα λεπτό να σκέφτομαι τα πιο τραγικά σενάρια με αποτέλεσμα λίγες μέρες αργότερα να νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, έται λοιπόν πήγα για αναλύσεις επειδή σκέφτηκα ίσως έχω κάποια έλλειψη.. τελικά έχω κάποιες μικροελλείψεις σε βιταμίνες και φολικό οξύ και δύο μέρες τώρα παίρνω βιταμίνη. Όμως το θέμα είναι ότι νομίζω ότι η φαντασία μου οργιάζει.. για παράδειγμα νιώθω συνεχώς ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, ούτε τα χέρια μου σε τραγικό βαθμό όμως.. και όλη μέρα αυτό σκέφτομαι και είμαο χάλια.. λέτε όλο αυτό να είναι ψυχολογικό και να νομίζω απλά ότι ειμαι τόσο χαλιά απλά επειδή όλη μέρα το σκέφτομαι; δεν ξέρω πραγματικά αν το άγχος μπορεί να προκαλέσει όλο αυτό..
    αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες θα με βοηθούσαν..
    Last edited by Riaki; 28-04-2018 at 21:56.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    εαν το γραψεις με μικρα και οχι κεφαλαία ισως μπω στο κοπο να σου απαντησω....μου βγηκαν τα ματια με τα κεφαλαία

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    πρεπει να αναγνωρισεις αν εισαι υπο αγχος.. το αγχος εχει πολλα δεινα, και πολλα πλοκαμια και χτυπαει σε οτιδηποτε.. θα σου συστηνα να ακολουθησεις καποια αγωγη για να βελτιωσεις τα επιπεδα d3,b12 αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτο που νιωθεις ειναι ψυχολογικο και οχι τοσο σωματικο... δηλαδη εχει τα αιτια του σε ψυχολογικα αιτια και οχι σε σωματικα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Έχεις δίκαιο.. το διόρθωσα .. τώρα νομίζω είναι αρκετά καλύτερο.. πριν όταν το έγραψα πραγματικά ήμουν σε πανικό.. ίσως να το καταλάβες!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ναι κ εγώ αυτό πιστέυω καταβάθος! Αλλά αναρωτιέμαι πόση δύναμη μπορεί να έχει υο άγχος για να με κάνει να νιώθω τόοσο μα τόσο χάλια.... απίστευτο . Σκέψου έχω κάνει όλες τις αναλύσεις που υπάρχουν από το άγχος μου και όλα ήταν καλά εκτός αυτά που ανάφερα πιο πάνω.. στο μεταξύ έχω διορθώσει τελικά το αρχικό μου κείμενο επειδή ήταν πολύ βιαστικό και ίσως να κούραζαν και τα κεφαλαία..!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    καλησπέρα, εδώ και αρκετά χρόνια απέκτησα διάφορες φοβίες, κυρίως νοσοφοβίες και γενικά φοβιές μήπως πάθω κάτι κλπ..Με βοήθεια ειδικού κατα διαστήματα είμαι καλύτερα αλλά υπάρχουν διαστήματα που είμαι πραγματικά σε πολύ άσχημη κατάσταση! Για παράδειγμα πρίν μέρες βρήκα στο πόδι μου μια μικρή μελανιά και άρχισα να σκέφτομαι διάφορα, φαντάζεστε τι.. και δεν αταματούσα λεπτό να σκέφτομαι τα πιο τραγικά σενάρια με αποτέλεσμα λίγες μέρες αργότερα να νιώθω ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, έται λοιπόν πήγα για αναλύσεις επειδή σκέφτηκα ίσως έχω κάποια έλλειψη.. τελικά έχω κάποιες μικροελλείψεις σε βιταμίνες και φολικό οξύ και δύο μέρες τώρα παίρνω βιταμίνη. Όμως το θέμα είναι ότι νομίζω ότι η φαντασία μου οργιάζει.. για παράδειγμα νιώθω συνεχώς ότι δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου, ούτε τα χέρια μου σε τραγικό βαθμό όμως.. και όλη μέρα αυτό σκέφτομαι και είμαο χάλια.. λέτε όλο αυτό να είναι ψυχολογικό και να νομίζω απλά ότι ειμαι τόσο χαλιά απλά επειδή όλη μέρα το σκέφτομαι; δεν ξέρω πραγματικά αν το άγχος μπορεί να προκαλέσει όλο αυτό..
    αν έχετε παρόμοιες εμπειρίες θα με βοηθούσαν..
    απο το αγχος ειναι η απο ελλειψη βιταμινηες....αλλα γενικα πιστευω οτι επειδη αγχωνεσαι απο τις αρρωστιες ολο αυτο σε κουραζει και δεν εχεις κουραγιο..να παρεις τα ποδια σου.,...τα ειχα περασει και εγω μικροτερος με το αγχος για τις αρρωστιες..
    πρεπει να βρεις ενα τροπο να απελευθερωθεις απο ολο αυτο το αγχος..για να μπορεις να εισαι και ευτυχισμενη στην ζωη σου αλλιως θα σκεφτεσαι ετσι συνεχεια....
    δεν ξερω αν μονο ο ειδικος μπορει να σ βοηθησει...
    εγω ξερεις πω το περασα? καθε φορα που εβλεπα κατι και νομιζα αρρωστια...ελεγα σιγα σιγα δεν θα δωσω σημασια δν ειναι τιποτα..δν ειναι τπτ...και παει λεγοντας....μεχρι που σταματησα να φοβαμαι..βεβαια στην αρχη πιεστηκα..
    προσπαθησε να βρεις κατι που σε χαλαρωνει...
    εαν θες δες και καποιον ειδικο που να κανει και ψυχοθεραπεια να σε βοηθησει και να σ δωσει καποια αγωγη με καποιο ελαφριο αγχωλυτικο χαπι...

    ειδες τωρα ποσο καλυτερa ειναι που τα εγραψες με μικρα?:P

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Ναι κ εγώ αυτό πιστέυω καταβάθος! Αλλά αναρωτιέμαι πόση δύναμη μπορεί να έχει υο άγχος για να με κάνει να νιώθω τόοσο μα τόσο χάλια.... απίστευτο . Σκέψου έχω κάνει όλες τις αναλύσεις που υπάρχουν από το άγχος μου και όλα ήταν καλά εκτός αυτά που ανάφερα πιο πάνω.. στο μεταξύ έχω διορθώσει τελικά το αρχικό μου κείμενο επειδή ήταν πολύ βιαστικό και ίσως να κούραζαν και τα κεφαλαία..!
    δεν ειναι η δυναμη του αγχους, ειναι οτι μας κανει να παραλογιζομαστε... οταν βρισκομαστε υπο αγχος δεν σκεφτομαστε ορθα... Ειναι αυτο που ειπες και μονη σου, βλεπεις μια μελανια στο ποδι, και στην συνεχεια πανικοβαλεσαι, μεσα στον πανικο σου νομιζεις οτι θα παθει κατι το ποδι σου, μετα στην συνεχεια απο το αγχος βλεπεις οτι δεν εχεις ενεργεια να παρεις γενικα τα ποδια σου, και στο τελος νομιζεις οτι πασχεις απο καποια ανιατη ασθενια και για αυτο δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου!!!!!!!!!! Ολα ειναι αλληληνδετα, αλλα πρεπει να μαθεις πανω απο ολα να ρυθμιζεις το αγχος σου...... αυτο εκτος του οτι σε κυβαρναει το μυαλο και την σκεψη σου επεμβαινει και σε ολες τις λειτουργιες του οργανισμου σου, οπως να αισθανεσαι χαλια κτλ!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ναι τα έγραψα και καλύτερα πιστεύω.. βασικά και εγώ νομίζω κάτι παρόμοιο με αυτό που είχες εσύ μικρότερος έχω μάλλον, επειδή ότι βλέπω στο σώμα μου αμέσως σκέφτομαι την πιο σοβαρή αρρωστία..δηλαδή αποκλείεται να σκεφτώ κάτι απλό κάτι λογικό.. αμέσως στο κακό.. και βασανίζομαι εκεί μέρες.. Πρέπει να πω και εγώ ότι δεν είναι τίποτα..που στο τέλος συνήθως δεν είναι η αλήθεια.. προσπάθεια θέλει .. Θα το προσπαθησω !!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ακριβώς όπως τα λες είναι.. ! Από μια μελανιά που είδα πριν μια εβδομάδα δες σε τι κατάσταση είμαι τώρα και η μελανιά μην σου πω έχει σχεδόν φύγει.. δηλαδή από την μια μπορώ να καταλάβω σαν λογικός άνθρωπος ότι όλα είναι στο μυαλό μου.. και από την άλλη δεν μπορώ να το ελέγξω, αυτό θα με τρελλάνει πιο πολύ ότι ναι το καταλαμβαίνω αλλά από την άλλη δεν μπορώ καθολού να ηρεμήσω αντίθετα..! Είχες κάτι παρόμοιο εσύ; ή γενικά μιλάς για το άγχος; Ρωτάω γιατί τα λές ολπως ακριβώς τα νιώθω και εγώ..!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Ναι τα έγραψα και καλύτερα πιστεύω.. βασικά και εγώ νομίζω κάτι παρόμοιο με αυτό που είχες εσύ μικρότερος έχω μάλλον, επειδή ότι βλέπω στο σώμα μου αμέσως σκέφτομαι την πιο σοβαρή αρρωστία..δηλαδή αποκλείεται να σκεφτώ κάτι απλό κάτι λογικό.. αμέσως στο κακό.. και βασανίζομαι εκεί μέρες.. Πρέπει να πω και εγώ ότι δεν είναι τίποτα..που στο τέλος συνήθως δεν είναι η αλήθεια.. προσπάθεια θέλει .. Θα το προσπαθησω !!
    μου θυμιζεις λιγο το παρελθον χααχαχ..ετσι πανικοβαλομουν και εγω...
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    να σου πω εκτος απο αγχος..νιωθεις και μια μεγαλγολια? δεν μπορεις να σηκωθεις αποο το κρεβατι σου? δεν εχεις ορεξη γενικα για πολλα πραγματα?
    Last edited by Aeon; 30-04-2018 at 12:29.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ναι αυτό με κρατά αυτό το διάστημα που δεν έχω δουλειά.. Ή το άλλο που κάνω είναι να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι όλο αυτό επειδή δεν το αντέχω και έτσι μόλις βρω ευκαιρία πάω για ύπνο για να ''ξεχαστώ'' νομίζω δηλαδή πως θα ξεχαστώ με τον ύπνο,επειδή δεν είναι λύση αυτό..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Ναι αυτό με κρατά αυτό το διάστημα που δεν έχω δουλειά.. Ή το άλλο που κάνω είναι να κοιμάμαι για να μην σκέφτομαι όλο αυτό επειδή δεν το αντέχω και έτσι μόλις βρω ευκαιρία πάω για ύπνο για να ''ξεχαστώ'' νομίζω δηλαδή πως θα ξεχαστώ με τον ύπνο,επειδή δεν είναι λύση αυτό..
    εχεις πεσει σε ληθαργο γενικα..και βρισκεις λαθος τροπους που χειροτερευουν το προβλημα σου...
    ισως ειναι επιτακτικη αναγκη να βρεις καπου διεξοδο οπωσδηποτε....πηγαινε σε καποιον ειδικο..και εαν δν εχεις χρηματα απευθυνσου σε καποιο κψυ...
    να μην κοιμασαι να αντιμετωπιζεις οτι σ ερχεται γιατι αλλιως το μεγαλωνεις...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Ναι έτσι θα κάνω επειδή πρέπει οπωσδήποτε να βρω διέξοδο.. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως που μπηκές στο κόπο και ασχολήθηκες με το πρόβλημα μου.!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by Riaki View Post
    Ακριβώς όπως τα λες είναι.. ! Από μια μελανιά που είδα πριν μια εβδομάδα δες σε τι κατάσταση είμαι τώρα και η μελανιά μην σου πω έχει σχεδόν φύγει.. δηλαδή από την μια μπορώ να καταλάβω σαν λογικός άνθρωπος ότι όλα είναι στο μυαλό μου.. και από την άλλη δεν μπορώ να το ελέγξω, αυτό θα με τρελλάνει πιο πολύ ότι ναι το καταλαμβαίνω αλλά από την άλλη δεν μπορώ καθολού να ηρεμήσω αντίθετα..! Είχες κάτι παρόμοιο εσύ; ή γενικά μιλάς για το άγχος; Ρωτάω γιατί τα λές ολπως ακριβώς τα νιώθω και εγώ..!
    οχι εγω δεν αντιμετωπιζω καποια παραπλησια κατασταση, εχω μια ηπια καταθλιψη και ενα ηπιο γενικευμενο αγχος... ενα αοριστο γενικο αγχος για οτιδηποτε, αυτο το αγχος σε εμενα παει πακετο με την καταθλιψη! αν βελτιωθει η καταθλιψη θα μειωθει και το αγχος...! Απλα τυχαινει να βλεπω σε ποσα πολλα μπορει να με επηρεασει το αγχος.... οποτε και μπορω και μπαινω στο μυαλο σου!

Similar Threads

  1. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 14:57
  2. Ανασφάλεια ή κάτι άλλο?
    By Deleted-member-220416 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 07-05-2013, 05:52
  3. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...........
    By BrokeN_DoLL in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 75
    Last Post: 31-01-2012, 19:32
  4. Άγχος ή κάτι άλλο;
    By Elie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2011, 13:26
  5. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2010, 00:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •