Διάγνωση για έμφραγμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311

    Thumbs down Διάγνωση για έμφραγμα

    Ποιά είναι η διάγνωση για έμφραγμα; Ποια είναι τα συμπτώματα; και η αντιμετώπιση;
    Είχα ένα τρομερό πόνο στο στήθος πριν κάνα χρόνο.
    Άρχισε με ζαλάδα και έπειτα σφίξιμο και πόνο στο στήθος ακριβώς.απο 1 εως 10 νομιζω ηταν 8,8μιση !..με αποτέλεσμα να μένω και χωρίς ανάσες! Ο πόνος με άφηνε και με ξαναεπιανε! Μερικά δευτερόλεπτα η το πολύ μερικά λεπτά
    Έφτασα αργά στο νοσοκομείο μετά από 25 30 λεπτά!
    Πριν μπο και οσοι ωρα περιμένα να με εξετάσουν...μου περασε το θεμα με της ανασες και πριν μπο Μέσα περασε και ο πονος στο στήθος ,και άρχισα να μούδιασμα στα χέρια και κεφάλι όταν με εξεταζε Μου έκανε μια κοπέλα καρδιογράφημα και είπε ότι δεν είναι κάτι κακο φενετε μια κρίση πανικού έκανα και ακτινογραφία θώρακα και μου είπε κρίση πανικού και με έστειλε σε ψυχίατρο!
    Επίδει είχα μια συζήτηση με κάποιον,ταραχτικα αρκετά!
    Μήπως έπρεπε να με εξετάσουν όταν είχα τους πόνους;
    Επίσης να μην πούμε μόνο ότι όλα αυτά είναι μονο ψυχολογικά και σε όλα να βάλουμε αυτή την ταμπέλα!
    Από τότε έχω πάει σε 3 καρδιολογους διαφορετικούς! Έχω κάνει πρόσφατα τεστ κοπώσεως,υπέροχος και τα σχετικά εκτός holter! Μου είπε δεν χρειάζατε! Μου είπε πως ειμαι υπερβολικά αγχωμένος και και και ...και θα είναι καλό να χάσω κάποια κιλά.
    Εαν υπήρχε τίποτα ένας από αυτούς η όσες φορές πήγα στο νοσοκομείο δεν θα βρίσκανε κάτι;
    Έχει περάσει κάποιος τέτοιο πράγμα; Η κάποιες συγγενής του η Τέλος πάντων γνωρίζει κάποιον αυτά αυτά; Πώς θα μπορούσα να καταλάβω αν είχα πάθει κάτι τότε;; το έμφραγμα αφήνει σημάδια;
    Ναι μπορώ να πω ότι ψυχολογικά εκείνο το καιρό ήμουν στην χειρότερη φάση της ζωής μου ,δεν θέλω όμως να Το πάρουμε αμέσως σαν δικαιολογία για όλα αυτά...
    Ναι έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς θα μου πείτε,αλλά δεν έχει σημασία...Η περισσότερη δεν ασχολούνται όσο θα έπρεπε λόγο ηλικίας!
    Πάντα θυμάμαι λέγανε είσαι νέος δεν έχεις κάτι,κρίση πανικού θα είχες και πολύ άγχος! Και να μην είχες αυτή θα επιμένουν..
    Ασ το δούμε και αλλιώς λέω εγώ το πράγμα
    Θέλω κάποιος να μου απάντηση ειλικρινά και μόνο αν γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό και τι θα έπρεπε να κάνω τώρα για να δω τι ήταν τελικά αυτό!
    Its not over until i win!
    Blessed.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    θα πρεπει να εχεις χοληστερινη για να βουλωσουν οι αρτηριες.
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 27-04-2018 at 13:26.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    θα πρεπει να εχεις χοληστερινη για να βουλωσουν οι αρτηριες.
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Τι λες ρε μόνο έτσι γίνετε;
    Εξήγησε μου αν ξέρεις κάτι
    Και πρόσεχε πως με λες Γιατί θα φαας ξύλο ;)
    Last edited by Aeon; 27-04-2018 at 13:27.
    Its not over until i win!
    Blessed.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    τι να εξηγησω, ειναι πολυ ευκολο να δεις ψαχνωντας στο διαδυκτιο τι ειναι το εμφραγμα. συμβαινει μονο με συνδυασμο πιεσης και χοληστερινης. το θεμα σου ειναι καθαρα ψυχολογικο.
    εγω εχω κλειστοφοβια. σε εναν ανελκυστηρα δεν εχω προβλημα αν κλειστω μεσα. ομως καποτε χωθηκα κατω απο ενα αυτοκινητο για να ανοιξω την ταπα και να αλλαξω λαδια. δεν μπορουσα να αναπνευσω αισθανομουν οτι πνιγομουν ανεβασα σφυγμους κτλ. γελοια πραγματα δηλαδη αλλα συνεβησαν

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο μαλον στο ειπαν γιατι δε προεκυπτε απ τις εξετασεις οτι ηταν εμφραγμα ΑΡΑ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΟΚ.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Κανονικα δε θα πρεπει να ταραζεσαι οταν ακους τις εμπειρειες των αλλων γιατι με το να σου λεει καπιος οκ εισαι μια χαρα μονο και μονο για να ηρεμισεις ετσι συνεχιζεις οτι εκανες πριν χωρις να ξερεις τι θα σου ξημερωσει

    πρεπει να σαι ηρεμος ακομα και αν κοιτας τη καταιγιδα ετσι θα διακριθεις ακομα και αν οι αλλοι δε το παραδεχτουν δεν εχει σημασια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο μαλον στο ειπαν γιατι δε προεκυπτε απ τις εξετασεις οτι ηταν εμφραγμα ΑΡΑ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΟΚ.
    Ναι τι θες να πεις εδώ Αλέξανδρε;
    Its not over until i win!
    Blessed.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οτι το να σε καθησυχαζει καπιος με το ποιημα ολα πανε μια χαρα χειροτερο ειναι ειναι σα να σου λεει αυτο που θες να ακουσεις

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    τι να εξηγησω, ειναι πολυ ευκολο να δεις ψαχνωντας στο διαδυκτιο τι ειναι το εμφραγμα. συμβαινει μονο με συνδυασμο πιεσης και χοληστερινης. το θεμα σου ειναι καθαρα ψυχολογικο.
    εγω εχω κλειστοφοβια. σε εναν ανελκυστηρα δεν εχω προβλημα αν κλειστω μεσα. ομως καποτε χωθηκα κατω απο ενα αυτοκινητο για να ανοιξω την ταπα και να αλλαξω λαδια. δεν μπορουσα να αναπνευσω αισθανομουν οτι πνιγομουν ανεβασα σφυγμους κτλ. γελοια πραγματα δηλαδη αλλα συνεβησαν
    Τέτοια πράγμα μου φενετε απίθανο τετοιο πονο να είναι από ψυχολογικά θέματα! Είναι κάτι που δεν το έυχομαι σε κανέναν,και εννοείτε πως δεν μπορώ να ηρεμήσω και να σκεφτώ θετικά με αυτό που έπαθα,ψάχνω μια εξήγηση και δεν ξέρω πώς να την βρω θέλω να δω τι ήταν αυτό,δεν θέλω να το περάσω ξανά ποτέ ποτέ ποτέ!
    Δεν πιστεύω πως μόνο έτσι όπως λες μπορεί να συμβεί...
    Και τι ήταν αυτό και περίεργο και τρομακτικό αλλά αν το πέρναγε κάποιος δεν θα πίστευε κάνεις ότι είναι ψυχολογικό,απλά νιώθεις ότι πεθενις τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο
    Αλλά και πάλι να σου πω ..ένας γιατρός κάτι θα έβρισκε..Αλλά γινοντε και λάθη...Μπορεί κάποια άτομα να μην δίνουν τόσο σημασία λόγο ηλικίας
    Ψάχνω να βρω τι ήταν αυτό, δεν ξέρω τον τρόπο
    Its not over until i win!
    Blessed.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οτι το να σε καθησυχαζει καπιος με το ποιημα ολα πανε μια χαρα χειροτερο ειναι ειναι σα να σου λεει αυτο που θες να ακουσεις
    Καλύτερα να σου λέει να ξέρεις τι γίνετε μαζι σου και να αλλάξεις πράγματα που θα σε κάνουν καλά πάρα να ζεις με τον φόβο και με της υποψίες για το τι ήταν το τι είναι και αν θα το ξαναπεράσεις και αν ήταν η καρδιά και αν κάτι πάει στραβά και και και πολλά και που είναι χειρότερα πίστεψέ με από να μην σου πουν την αλήθεια.
    Που είναι έγκλημα να σου πουν ψέματα για την υγεία σου !
    Its not over until i win!
    Blessed.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο λεω οτι καπια πραγματα αν δε τα ζησεις δε μπορεις να τα εξηγισεις στους αλλους τοσο οξυς πονος να ειναι ψυχολογικο γι αυτο σου λεω οτι το να σε καθυσιχαζει καπιος σε βρισκει ακομα πιο απροετοιμαστο στο μελον

    αλλα δεν ενοω να τρομοκρατεισαι απο ολο αυτο

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο λεω οτι καπια πραγματα αν δε τα ζησεις δε μπορεις να τα εξηγισεις στους αλλους τοσο οξυς πονος να ειναι ψυχολογικο γι αυτο σου λεω οτι το να σε καθυσιχαζει καπιος σε βρισκει ακομα πιο απροετοιμαστο στο μελον
    Ναι έχεις ένα δίκαιο εδω Αλέξανδρε
    Κοίτα να μην τρομοκρατεισαι αλλά δεν γίνετε ο φόβος σε κυρίαρχη θες να μάθεις τι και πώς .....
    Its not over until i win!
    Blessed.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    CrazyWorld
    Posts
    311
    Up.........
    Its not over until i win!
    Blessed.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    204
    Καλημερα σε ολους αρχικα. Εδω και μια βδομαδα νιωθω εντονο πονο στο στηθος.Δεν εχω δυσπνοια,μονο σταην κινηση με ποναει και οταν σκυβω. Πηγα στο νοσοκομειο προχτες και οι ακτινογραφιες δεν εδειξαν τιποτα. Το καρδιογραφημα ομως εδειξε ανασπαση καρδιας. Οτι περασα δηλαδη εμφραγμα. Οι γιατροι δεν το πιστευαν ,εβλεπαν ξανα και ξανα το καρδιογραφημα, ελεγαν οτι μαλλον εγινε λαθος,οτι δεν θα επρεπε να ειμαι ζωντανος και τετοια. Το θεμα ειναι οτι δεν εκαναν τιποτα αλλο. Ουτε καποιο αλλο τεστ, ουτε τιποτα. Μου ειπαν απλα οτι αν συνεχισω να ποναω να ξαναπαω;Ειναι σοβαρη αυτη η αντιμετωπιση; Η λογικη λεει να παω σε ιδιωτη γιατρο...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    με αυτο το σκεπτικο ειναι δεν ειναι τους φανταζομαι να παιζουν λοταρια εχω δει και εγω κατι σχετικα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος για εμφραγμα
    By pewlepepe in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 18-08-2016, 19:17
  2. Φόβος για έμφραγμα...!!!
    By minaspap in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 10-11-2014, 22:37
  3. ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-08-2012, 17:51
  4. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ...HELPPP!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2011, 15:22
  5. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2011, 13:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •