Δυσφορια φυλετικης ταυτοτητας και ψυχιατρικη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marina38
    Απαντώ καθυστερημένα καθώς και...έπιασαν οι ευχές σου για ευχάριστο ΣΚ, (χμμμ και παλι χμμμ) αλλά και λόγω φόρτου εργασίας των ημερών δεν μπήκα καθόλου εδώ.

    Έχεις δίκιο ότι μπαίνω στη διαδικασία να υπερασπίσω το επάγγελμα, αυτό χωρίς βέβαια να πιστεύω σε \'σεντούκια αυθεντίας\', αλλά επειδή αγαπώ πολύ αυτό που κάνω. Και ειλικρινά πιστεύω ότι η \'ανοιχτή γραμμή\' που λες με έναν ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει σημαντικά.


    πιστευω οτι η εξελιξη της κουβεντας μας ειχε αυτο το ενδιαφερον αποτελεσμα.
    Μου εδωσες την εντυπωση οτι δυσκολευτηκες να γραψεις τις παραπανω γραμμες, αλλα οκ ολα τα επαγγελματα εχουν τα δυσκολα τους....




    Όμως στο θέμα που συζητάμε η εμπειρία που έχω δεν είναι με πελάτη απέναντι. Θα μου πεις, έτσι κι αλλιώς η επαγγελματική ιδιότητα με προσδιορίζει ως ένα βαθμό. Αυτό ακριβώς είχε επισημάνει και μια φίλη (και συνάδελφος) η οποία κάποτε ήταν...φίλος. Αν υπάρχει η όποια προκατάληψη-προσδοκία κλπ όταν λες \'είμαι ψυχολόγος\', φαντάσου τι συμβαίνει όταν και η εξωτερική εμφάνιση δηλώνει κάτι, το οποίο μάλιστα δεν είναι συμβατό κατά κανένα τρόπο με τη δική σου αίσθηση ταυτότητας.

    Εκείνη είχε πει ότι δεν είναι θέμα έκφρασης σεξουαλικότητας, αλλά ότι ένιωθε απόλυτα εγκλωβισμένη σε ένα περίβλημα που δεν ταίριαζε στη δική της αίσθηση ταυτότητας και εμπόδιζε την επικοινωνία με τους άλλους. Ένιωθε όπως κάποιες ηρωίδες παραμυθιών που μεταμορφώνονται σε ζωάκι και ενώ διατηρούν τον ανθρώπινο εγκέφαλο και τις ανθρώπινες επιθυμίες, στερούνται των ανθρώπινων ιδιοτήτων και δυνατοτήτων. Μου είχε πει επίσης να φανταστώ ότι ξυπνώ αύριο ως άντρας εξωτερικά, παραμένοντας γυναίκα εσωτερικά. Η ίδια διόρθωσε με επέμβαση αυτό που έβλεπε στον καθρέφτη και αυτό που έβλεπαν οι άλλοι. Φαντάζομαι βέβαια ότι δεν αποτελεί χαρακτηριστικό παράδειγμα, καθώς όχι μόνο είχε πλήρη αποδοχή από την οικογένεια και τον στενό της κύκλο, αλλά διατήρησε και τη θέση που εργαζόταν πριν την επέμβαση.




    καταλαβαινω απολυτα την θεση της αλλα και το σκεπτικο της φιλης σου.


    Μία άλλη φίλη της με την οποία είχα μιλήσει, δεν βίωσε σαν κάτι πολύ θετικό την εγχείρηση αλλαγής φύλου. Είχε πει συζητώντας την αίσθηση μοναξιάς και ανικανοποίητου που δεν είχε ξεπεράσει ότι \'I thought I only had gender dysphoria, but I still have dysphoria with myself\'!

    Πάντως συμφωνώ απόλυτα ότι κανείς άλλος δεν μπορεί να έχει τον τελευταίο λόγο στην απόφαση ενός ανθρώπου εκτός από τον ίδιο. Αυτή είναι η άποψή μου ακόμα και για άλλες ιατρικά επιβεβλημένες επεμβάσεις, έστω και αν το ιατρικό κριτήριο είναι η \'προστασία\' του ατόμου.


    Πιστευω οτι δεν διαφωνουμε ακριβως σε καποιο σημειο.
    Ωστοσο φαινεται η διαφορα μας μονο απο τον διαφορετικο ρολο που εχουμε στο ζητημα.
    Η δικη μου σταση αλλα και ο εαυτος μου, μου απαγορευει να εχω ενα οποιοδηποτε θεσμικο ρολο σε τετοια ζητηματα.
    (εκτος που τυπικα δεν μπορω)

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marina38

    - Θα ήθελα να πιστεύω ότι τα κριτήρια αλλάζουν κατόπιν συλλογής δεδομένων από έρευνα και κλινική εμπειρία. Επειδή όμως το \'θα ήθελα\' ξέρω πως δεν ανταποκρίνεται σε όλες της όψεις της πραγματικότητας, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι επηρεάζονται από τα κοινωνικά δεδομένα. Από την άλλη, ό,τι θεωρείται έγκυρη επιστημονική γνώση σε κάθε εποχή έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει τα κοινωνικά πρότυπα. Ή να τα συντηρήσει αναλόγως συμφερόντων....

    περασε ενας χρονος απο την συζητηση μας για να επιβεβαιωθω:









    12/02/10 19:27
    Για πρώτη φορά παγκοσμίως
    Ο τρανσεξουαλισμός παύει να θεωρείται ψυχική ασθένεια στη Γαλλία

    Παρίσι

    Η Γαλλία γίνεται η πρώτη χώρα του κόσμου στην οποία ο τρανσεξουαλισμός παύει να θεωρείται ψυχική ασθένεια, σύμφωνα με διάταγμα που εξέδωσε το υπουργείο Υγείας της χώρας.

    Το διάταγμα που δημοσιεύεται στην εφημερίδα της κυβέρνησης αφαιρεί την αναφορά περί «πρώιμων προβλημάτων στην ταυτότητα του φύλου» από τον κώδικα κοινωνικής ασφάλισης, γράφει την Παρασκευή η εφημερίδα Le Monde.

    To υπουργείο επισημοποιεί έτσι τη σχετική υπόσχεση που είχε δώσει στις 16 Μαΐου του 2009, παραμονή της Διεθνούς Ημέρας κατά της Ομοφοβίας και της Τρανσφοβίας.

    Τη δημοσίευση του διατάγματος χαιρέτισε η γαλλική επιτροπή για τη διοργάνωση της Διεθνούς Ημέρας. «Η Γαλλία είναι η πρώτη χώρα του κόσμου που δεν θεωρεί τον τρανσεξουαλισμό ψυχικό νόσημα» δήλωσε εκπρόσωπός της.

    Newsroom ΔΟΛ




    Στο αρθρο, δεν ειδα κανενα κριτηριο, καμια συλλογη δεδομενων, και καμια κλινικη εμπειρια.
    Αντιθετα ειδα εμφανως κοινωνικα κριτηρια στο ζητημα.



    Περα απο αυτα,
    εστω και με το σταγονομετρο, καποιες κοινωνιες προσπαθουν να πανε μπροστα, ασχετως αν εχουν πισω της την δαμοκλεια σπαθη της επιστημονικοφανους παγκοσμιας ψυχολογικης κοινοτητας.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Δεν βλέπω κάτι που να μη με βρίσκει σύμφωνη σε μια τέτοια απόφαση. Πολύ καλά έκανε το γαλλικό υπουργείο υγείας. Τώρα με ποιο σκεπτικό κατέληξε σε μια τέτοια απόφαση, δεν νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρο, συμφωνώ βέβαια ότι υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια και εντέλει το αποτέλεσμα μετράει.

    Αλλά τι θέλεις να πεις με τη \'δαμόκλειο σπάθη\', μήπως ότι επισήμως η παγκόσμια ψυχολογική-ψυχιατρική κοινότητα διαφωνεί και συνεχίζει να θεωρεί τον τρανσεξουαλισμό διαταραχή? Ότι τελικά κάποιες κοινωνίες πάνε μπροστά παρακάμπτοντας τα \'επιστημονικοφανή\' κριτήρια ταξινόμησης ανθρώπινων προτιμήσεων και συμπεριφορών ως \'διαταραχές\'?

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by marina38
    Δεν βλέπω κάτι που να μη με βρίσκει σύμφωνη σε μια τέτοια απόφαση. Πολύ καλά έκανε το γαλλικό υπουργείο υγείας. Τώρα με ποιο σκεπτικό κατέληξε σε μια τέτοια απόφαση, δεν νομίζω ότι είναι τόσο ξεκάθαρο, συμφωνώ βέβαια ότι υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια και εντέλει το αποτέλεσμα μετράει.



    δεν υπεθεσα οτι διαφωνουσες, το αντιθετο θα ελεγα....
    Επισης εχεις δικαιο, το αποτελεσμα μετραει, η ρετσινια εινια κακο πραγμα.



    Αλλά τι θέλεις να πεις με τη \'δαμόκλειο σπάθη\', μήπως ότι επισήμως η παγκόσμια ψυχολογική-ψυχιατρική κοινότητα διαφωνεί και συνεχίζει να θεωρεί τον τρανσεξουαλισμό διαταραχή?


    γιατι συμβαινει κατι διαφορετικο και δεν το γνωριζω?




    Ότι τελικά κάποιες κοινωνίες πάνε μπροστά παρακάμπτοντας τα \'επιστημονικοφανή\' κριτήρια ταξινόμησης ανθρώπινων προτιμήσεων και συμπεριφορών ως \'διαταραχές\'?


    οτι η ψυχιατρικη επιστημη ειναι ενταγμενη σε αυτο που ονομαζουμε συστημα και οταν κατι δεν τους εξυπηρετει να ειναι οπως ηταν, τοτε δεν εχουν καποιο προβλημα να εξορθολογισουν μια κατασταση.

    Αυτο που ονομαζουμε \"συστημα\" και η ψυχιατρικη επιστημη πανε αγκαλια μαζι: Κανενας τους δεν ειναι αθωος, κανενας τους δεν λειτουργει υπερ του ανθρωπου με τα κριτηρια που γνωριζουμε η που θα θελαμε.




    Και ναι οι κοινωνιες πρεπει μεσα στην εσωτερικη τους λειτουργια να συμβαδιζουν.
    Ενα παραδειγμα του τι λεω ειναι οι παπαδες, που τραγουδανε τα δικα τους και κανεις δεν τους ακολουθει.
    Η APA αναγκαστηκε εκ των συνθηκων το 1973 να αναθεωρησει τις αποψεις της για την ομοφυλοφιλια και οχι γιατι μελετησε γκει κατσαριδες η ποντικια....

    Βεβαιως το ιδιο θα πραξει και για τον τρανσεξουαλισμο αλλα ποτε αραγε? Παντως δεν θα το εβλεπα συντομα, τον Μαιο του 2013 εδω θα ειμαστε να το ξανασυζητησουμε.

    Αλλα τα δειγματα ηδη υπαρχουν,

    εδω ειναι τα proposed draft revisions για το DSM-5
    http://www.dsm5.org/Pages/Default.aspx

    και εδω για το θεμα μας,

    Gender Incongruence (in Adolescents or Adults) [1]

    A. A marked incongruence between one’s experienced/expressed gender and assigned gender, of at least 6 months duration, as manifested by 2* or more of the following indicators: [2, 3, 4]

    1. a marked incongruence between one’s experienced/expressed gender and primary and/or secondary sex characteristics (or, in young adolescents, the anticipated secondary sex characteristics) [13, 16]

    2. a strong desire to be rid of one’s primary and/or secondary sex characteristics because of a marked incongruence with one’s experienced/expressed gender (or, in young adolescents, a desire to prevent the development of the anticipated secondary sex characteristics) [17]

    3. a strong desire for the primary and/or secondary sex characteristics of the other gender

    4. a strong desire to be of the other gender (or some alternative gender different from one’s assigned gender)

    5. a strong desire to be treated as the other gender (or some alternative gender different from one’s assigned gender)

    6. a strong conviction that one has the typical feelings and reactions of the other gender (or some alternative gender different from one’s assigned gender)
    http://www.dsm5.org/ProposedRevisions/Pages/proposedrevision.aspx?rid=193


    σιγα μην σκισετε καμια καλτσα απο το πολυ revision....

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εχμ, αφού ξέρεις ότι συμφωνώ να μην θεωρείται διαταραχή (τουλάχιστον με τα τρέχοντα κριτήρια), πού πάει το μην σκισ-ουμε καμιά κάλτσα απ\' το πολύ revision? :)

    Τώρα ως προς την προτεινόμενη αναθεώρηση, μου φαίνεται λίγο πολύ \'άλλαξε ο μανωλιός\' τη στιγμή που η \'έντονη επιθυμία\' θεωρείται κριτήριο διαταραχής - αν είναι δυνατόν! Γιατί έτσι υπονοεί πως οποιοσδήποτε έχει τέτοια επιθυμία, έχει διαταραχή, ανεξάρτητα από το κατά πόσον νιώθει καλά ή όχι με την επιθυμία του ή την απόφαση του και δεν αφήνει περιθώριο να θεωρηθεί \'υγιής\' κάποιος που έχει προχωρήσει σε τέτοια αλλαγή και νιώθει καλά με τον εαυτό του. Φυσικά, ακόμα κι αν το κριτήριο διευκρίνιζε πως προκειμένου να διαγνωστεί η \'διαταραχή\' πρέπει να μη νιώθεις καλά με τις σκέψεις και τις επιθυμίες σου, πάλι δεν θα ήταν επαρκές, αλλά τέλος πάντων...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    110
    Originally posted by krino
    Δεν ειχα υποψη μου πολλα για το θεμα, και μου ηρθε ενα e-mail με ενα σχετικο αρθρο με το θεμα και ειπα να το δημοσιευσω.
    Το υπογραφει καποιος με ψευδωνυμο queerity και βρηκα ενδιαφερον τα στοιχεια.








    Gender Identity Dysphoria\" (G.I.D.)

    Στα Ελληνικά μπορεί να μεταφραστεί, ως \"Δυσφορία περί της Φυλετικής Ταυτότητας\" ή κάτι τέτοιο. Για τους περισσότερους ψυχιάτρους είναι κάποιου είδους \"σύνδρομο\". Για το lgbt κίνημα και τους προοδευτικούς ανθρώπους σε όλο τον κόσμο είναι απλά μια \"κατάσταση\". Αυτή την \"κατάσταση\" την μοιράζεται (από καταβολής πιθανότατα του ανθρώπινου είδους) περίπου το 1% του παγκόσμιου πληθυσμού (και των δύο \"φύλων\"). Υπάρχει σε όλες τις χώρες, όλους τους πολιτισμούς και όλες τις εποχές. Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτό το 1% νιώθουν ότι σωματικά γεννήθηκαν με το λάθος φύλο. Οι περισσότεροι από αυτούς επιθυμούν να το αλλάξουν ή να το \"μεταβάλουν\" κάπως (\"Τρανσέξουαλ\"). Υπάρχουν και άλλοι που τους αρκεί να έχουν (μόνιμα ή περιστασιακά) τα κοινωνικά χαρακτηριστικά του επιθυμητού φύλου χωρίς να ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για σωματικές αλλαγές (αυτοί είναι οι λεγόμενοι \"Τραβεστί\", αν και θα πρέπει να βρεθεί κάποιος άλλος όρος...). Υπάρχουν άλλοι που ορίζουν τους εαυτούς τους ως \"Ανδρόγυνους\" και άλλοι που λέγονται \"Genderqueer\" (\"Φυλετικώς περίεργοι\" θα ήταν μια μετάφραση...). Οι τελευταίοι, αμφισβητουν γενικώς την σημασία των φύλων (\"κάθε άνθρωπος θα πρέπει να είναι το δικό του -προσωπικό- φύλο\"). Υπάρχουν διάφορες τέτοιες κατηγορίες.





    Η κατάσταση των ατόμων με G.I.D. στη χώρα μας.

    Αν δεχτούμε αυτό το ποσοστό του 1% (το οποίο ίσως είναι και μετριοπαθές...), στην Ελλάδα σήμερα ζούνε περίπου 110.000 άτομα (και των δύο \"φύλων\") με G.I.D. Στην Αθήνα θα πρέπει να ζούνε τουλάχιστον 40.000. Στη Θεσσαλονίκη 10.000. Στην Πάτρα 2.500, στο Ηράκλειο, στον Βόλο, στην Λάρισα, από 1500 τουλάχιστον. Να μην συνεχίσω... Τους είδατε πουθενά όλους αυτούς? Προφανώς και δεν τους είδατε. Γιατί όμως? Οχι γιατί δεν υπάρχουν, αλλά γιατί όλοι ζούνε κρυμμένοι και καταπιεσμένοι. Καταπιεσμένοι -τυπικότατα- και από τον ίδιο τους τον εαυτό, τον οποίον προσπαθούν να το βάλουν στα καλούπια του φύλου που η κοινωνία τους όρισε. Γιατί αυτή είναι η κοινωνία μας. Ανεκτικότητα μηδέν. Και αν οι Ομοφυλόφιλοι την έχουν μια φορά άσχημα, από αυτή την άποψη, οι Τρανσέξουαλ την έχουν τρείς... Αλλοίμονο αν κάποιος τολμήσει να αμφισβητήσει τα φυλετικά μας θέσφατα... Χιλιάδες άνθρωποι λοιπόν οδηγούνται συστηματικά στην ψυχική (ή και σωματική) ασθένεια, την νευρική κατάρρευση, ακόμα και την αυτοκτονία, γιατί η κοινωνία μας είναι πολύ λίγη να τους αποδεχτεί όπως είναι... Γιατί αυτό σημαίνει να έχεις G.I.D.: ότι αν δεν σου επιτραπεί να αλλάξεις, θα κλατάρεις... Αυτά για τους αόρατους...

    Υπάρχουν βέβαια στην Ελλάδα και οι λίγοι ορατοί. Γιατί ακόμα και όταν μια κοινωνία σε θέλει αόρατο, χρειάζεται και λίγους ορατούς, \"προς παραδειγματισμό\", αν καταλαβαίνετε. Αυτοί οι λίγοι ορατοί, στην Ελλάδα, είναι οι μερικές εκατοντάδες (ή χιλιάδες, δεν ξέρω ακριβώς) που έχουν κάνει κάποια αλλαγή φύλου (είναι δηλαδή κανονικά Τρανσέξουαλ) ή είναι απλά Τραβεστί και οι οποίες δουλεύουν ως ιερόδουλες... Πρόκειται για ανθρώπους που είχαν αρκετό θάρρος να \"βγουνε στη σέντρα\" και να ζήσουν με το επιθυμητό τους φύλο, μόνο που αυτή η κοινωνία τους έδινε το \"πεζοδρόμιο\" σαν την μόνη ρεαλιστική διέξοδο. Τραβούν λοιπόν όλα τα ζόρια των άλλων ιερόδουλων και άλλα πολλά επιπλέον.





    Το κειμενο το δημοσιευσα επειδη εχω διαπιστωσει οτι υπαρχουν ατομα στο παρον φορουμ που ειχαν αυτο που αναφερεται ως G.I.D.
    Ωστοσο μου εκανε εντυπωση η εκφραση οτι οι ψυχιατροι ζρησιμοποιουν για το θεμα την λεξη \"συνδρομο\"....



    Οποιοσδηποτε νομιζει οτι μπορει να συμπληρωσει κατι χρησιμο για το θεμα ας το κανει.
    δηλαδη για να καταλαβω ηπαρχουν 110000 τρανσεξουαλ στην ελλαδα.δηλαδη συνολικα οι αμφισεξουαλικοι ποσοι ειναι

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •