Φοβια με τα ρεστα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2

    Φοβια με τα ρεστα

    Καλησπερα σας! Χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια οσων μπορουν να με βοηθησουν. Ειμαι στο 2ο ετος της σχολης και λογω οικονομικων προβληματων της οικογενειας μου , επιασε μια δουλεια σε μια κρεπερι τα απογευματα. Το προβλημα μου ειναι πως δεν ειχα ξαναδουλεψει ποτε σε ταμειο και δυσκολευομαι αρκετα με τα ρεστα. Περισσοτερο οταν ειναι να δωσω πισω στρογγυλα για παραδειγμα στοιχιζει κατι 3.20 και αντι για 5.20 μου δινουν 5.50 (ή 5.70 για να δωσω 2.50).
    Πως θα μπορουσα να βελτιωθω? Δεν εχω πολλα περιθωρια για λαθηκαι χρειαζομαι πολυ τη δουλεια.
    Επισης πως μπορω να κανω γρηγορους υπολογισμους οταν δεν εχω την δυνατοτητα να τα χτυπησω στην ταμειακη?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,616
    Quote Originally Posted by Wonder View Post
    Καλησπερα σας! Χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια οσων μπορουν να με βοηθησουν. Ειμαι στο 2ο ετος της σχολης και λογω οικονομικων προβληματων της οικογενειας μου , επιασε μια δουλεια σε μια κρεπερι τα απογευματα. Το προβλημα μου ειναι πως δεν ειχα ξαναδουλεψει ποτε σε ταμειο και δυσκολευομαι αρκετα με τα ρεστα. Περισσοτερο οταν ειναι να δωσω πισω στρογγυλα για παραδειγμα στοιχιζει κατι 3.20 και αντι για 5.20 μου δινουν 5.50 (ή 5.70 για να δωσω 2.50).
    Πως θα μπορουσα να βελτιωθω? Δεν εχω πολλα περιθωρια για λαθηκαι χρειαζομαι πολυ τη δουλεια.
    Επισης πως μπορω να κανω γρηγορους υπολογισμους οταν δεν εχω την δυνατοτητα να τα χτυπησω στην ταμειακη?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    ειναι απλο.
    οσα κι αν σου δωσουν , μετρας μεγαλοφωνα απο το ποσο που κοστισε κατι, μεχρι το ποσο που σου παρεδωσαν, δινοντας ταυτοχρονα τα ποσα που μουρμουρας..
    πχ, στοιχιζει 3.20 και σου δινει 5,70.
    λες " 3,20¨", δινεις πενηνταλεπτο και λες "3.70", δινεις ευρω και λες "4.70", δινεις κι αλλο ευρω και λες "5.70"
    η τα ετοιμαζεις με τον παραπανω τροπο στον παγκο σου/στο χερι σου και του τα δινεις ολα μαζι.

  3. #3
    Έχε ένα εύχρηστο κομπιουτεράκι δίπλα σου και όταν δυσκολεύεσαι κάνε αφαίρεση το ποσό που σου έδωσε ο πελάτης μείον την τιμή του προϊόντος. Π.χ. η τιμή είναι 3.20 και ο πελάτης σου δίνει 5.50. Κάνεις αφαίρεση 5.50 που σου έδωσε ο πελάτης μείον το 3.20 που είναι η τιμή και βλέπεις τα ρέστα.
    Σιγά σιγά θα συνηθίσεις και μετά από λίγο καιρό δεν θα το χρειάζεσαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Wonder View Post
    Καλησπερα σας! Χρειαζομαι την πολυτιμη βοηθεια οσων μπορουν να με βοηθησουν. Ειμαι στο 2ο ετος της σχολης και λογω οικονομικων προβληματων της οικογενειας μου , επιασε μια δουλεια σε μια κρεπερι τα απογευματα. Το προβλημα μου ειναι πως δεν ειχα ξαναδουλεψει ποτε σε ταμειο και δυσκολευομαι αρκετα με τα ρεστα. Περισσοτερο οταν ειναι να δωσω πισω στρογγυλα για παραδειγμα στοιχιζει κατι 3.20 και αντι για 5.20 μου δινουν 5.50 (ή 5.70 για να δωσω 2.50).
    Πως θα μπορουσα να βελτιωθω? Δεν εχω πολλα περιθωρια για λαθηκαι χρειαζομαι πολυ τη δουλεια.
    Επισης πως μπορω να κανω γρηγορους υπολογισμους οταν δεν εχω την δυνατοτητα να τα χτυπησω στην ταμειακη?
    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Πιο πολύ ντροπή να μην γελοιοποιηθείς είναι, το έχω κι εγώ από μικρός

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    2
    Δυστυχως δεν επιτρεπεται κομπιουτερακι. Δινω τον καλυτερο μου εαυτο αλλα δεν νομιζω οτι αρκει μονο αυτο. Και σιγουρα με ενδιαφερει να μην γινω και ρεζιλι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Είναι καθαρά από το άγχος για τη δουλεια...αν χαλαρώσεις και δεν πιέζεις τον εαυτό σου μια χαρά θα τα καταφέρεις...όταν πιεζεσε πιέζετε και ο εγκέφαλος και δεν λειτουργεί σωστά ακόμα και αν είσαι καθηγητής μαθηματικών..οπότε χαλάρωσε και κάνε τη δουλειά σου και θα πάνε όλα καλά....απτό αχγος και μόνο δεν ξέρεις πόσους δρόμους ξεχνούσα στο πακέτο..ενώ τους ήξερα απέξω και ανακατωτα.αλλα απτό άγχος και μόνο τα ξεχνούσα..

  7. #7
    Ε, τότε κάνε αυτό που σου λέει η Remedy, δηλαδή να δίνεις ρέστα προσθέτοντας από την τιμή μέχρι το ποσό που σου έδωσαν.
    Π.χ., αν είναι 3.20 η τιμή και σου δώσουν 5ευρο υπολογίζεις και δίνεις ρέστα ως εξής: 3.20 συν 80 λεπτά = 4 ευρώ συν άλλο ένα ευρώ =5. Δίνεις δηλαδή ρέστα 1.80.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    In the middle of nowhere
    Posts
    229
    Ο πιο εύκολος τρόπος, επειδή στη δουλειά που είμαι τώρα χρειάζεται να κάνω και ταμείο, είναι από το ποσό που χρεώνεις να κάνεις προσθέσεις ώσπου να φτάσεις στο ποσό που σου έδωσαν. Φαντάζομαι βέβαια ότι χρειάζεσαι τα ψιλά οπότε μην τα σκορπας. Εχε κατά νου ότι πχ όταν κάτι κοστίζει και 20 λεπτά και 40 λεπτά κτλ να προσπαθείς να ζητάς αν έχουν ψιλά να σου δώσουν το αντίστοιχο πόσο σε ψιλά. Έτσι και βγαίνουν ευκολότερα οι πράξεις και δεν ξεμενεις από ψιλά, γιατί όπως θα διαπιστώσεις σύντομα αυτό είναι ο μεγαλύτερος εχθρός σου. Εκτός αυτού το να κάνεις λάθος δεν είναι κάτι και δεν πρέπει να φοβάσαι πως πχ θα γίνεις γέλιο. Φυσιολογικό είναι, απλά πρόσεχε ώστε να μη συμβεί γιατί ενδεχομένως κάποια στιγμή να τα βάλεις από την τσέπη σου. Βλέπεις στην Ελλάδα όταν κάνεις λάθος εις βάρος τους είναι ικανοί να σε δικασουν. Αν το κάνεις εις βάρος σου θα πάνε στο καλό και θα σου ξαναρθουν μήπως τους ξαναδώσεις κάτι παραπάνω. Τέλος το πιο γαματο. Σε λίγο καιρό θα έχεις κάνει τόσες πολλές φορές τις ίδιες πράξεις που θα έχεις γίνει ειδικός οπότε μηχανικά θα δίνεις ρέστα χωρίς να το σκέφτεσαι. Καλή αρχή λοιπόν με τη δουλειά σου..

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μαλον ειχες κρυφο ποθο να γινεις μαθηματικος

  10. #10
    xaka10
    Guest
    ειναι απλο μετρας οπως ειπαν και παραπανω π.χ. κανει 3,80 και σου δινει 5 ευρω λες 20 λεπτα κανει 4 ευρω και ενα ευρω 5 ευρω αρα συνολικα 1.20.και να μετρησεις δυνατα δεν εγινε τιποτα μου χει τυχει πολλες φορες να αγορασω προιοντα και να μετραει δυνατα μεχρι το ποσο που εδωσα δεν ειναι ντροπη.και ουτε εγω το παρεξηγησα και ας εχω σοβαρη παθηση ποσο μαλλον ενας χωρις την παθηση τη δικη μου.δεν χρειαζεται να νιωθεις υποδεεστερα απο τους αλλους και να φοβασαι μην ντροπιαστεις ολοι ισοι ειμαστε δεν εχουν οι αλλοι παραπανω κεφαλι απο εσενα και εφοσον δουλευεις και βγαζεις το ψωμι σου με νομιμο τροπο εισαι αξια θαυμασμου και αν τυχονο ποτε σου τυχει κανενας κακεντρεχης δεν χρειαζεται να χαλας την ζαχαρενια υπαρχουν και αυτοι οι ανθρωποι που ειναι τοξικοι και κουβαλουν πολλα κομπλεξ.Μην πτοεισαι θα τα καταφερεις και οσο περναει ο καιρος θα γινεσαι ολο και καλυτερη και πιο ανετη

Similar Threads

  1. Φοβία να μην δώσω λάθος Ρέστα
    By Nox in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 31-08-2016, 10:34
  2. OXI ΠΙΑ ΣΤΗ ΦΟΒΙΑ!!!!
    By MARO_86 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 47
    Last Post: 12-06-2015, 09:17
  3. Πως συνεχίζει κανείς όταν έχει χάσει και τα "ρέστα" και τα δανεικά σε μια σχέση ;
    By MakeItSo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 15-04-2012, 12:23
  4. ΦΟΒΙΑ
    By konsav92 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 22-06-2011, 19:15
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •